NIEUWEDIEPER COURANT. M i7. DOIVDEBDAG 20 F E li lï IJ A li IJ. I»«3 1 EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG, BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Februarij. HELDERSCHE htf Deze Courant wordt uitgegeven o[j zondag en don dkkdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. n den boekwinkel, Hoofdgracht No. '32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. ii franco per post1.50. Enkele nqmmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie?; worden aangenomen tot Zaturdag ra Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan denlletder,tot U ure. Be prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stekken franco aan den Uitgever. Den 37 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. Den 38 dezer vertrekt de O. I. landmail via SOCTHAMPTON. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier weder een concert plaats van het Muziekgezelschap Apollo. Talrijk was de opkomst der leden met hunne dames, zeer verdienstelijk de uitvoe ring der verschillende nommers van het programma. Aan allen, die tot het kunstgenot van dezen avond hebben bijgedragen, komt daarvoor welverdiende hulde toe. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 15 Maart a. s. geplaatst de 2de luit. der Mariniers, M, li. E. Ahn, ter aflos sing van den 2den luit. P. S, C. A. Courier dit Dubekart, die naar Hellevoetsluis is verplaatst. Bij genoemd korps is alhier geplaatst: de 2de luit. P. Spanjaard. Aan het vijfde verslag van de commissie voor de Staats spoorwegen, bevattende een verslag van hare werkzaamheden gedu rende de tweede helft van het jaar 1862, ontleenen wij de volgende bijzonderheden -. Nadat de aanleg van den spoorweg van bet Niemcediep naar Niedorperverlaat bij de wet van algemeen nut was verklaard, heeft eene commissie uit de Gede puteerde Staten van Noordholland in de betrokken gemeenten zittingen gehou den, ten einde de bezwaren van belanghebbenden te hooren. De geopperde bezwaren worden thans nog onderzocht, om te kunnen nagaan, in hoeverre daaraan kan worden te gemoet gekomen. De ouderhandelingen met de eige naren werden met goed gevolg voortgezet, terwijl tot hiertoe slechts twee eigenaren zich ongenegen hebben betoond, het hun gedaan aanbod tot afstand aan te nementen bunnen aanzien zal vermoedelijk de uitspraak van den regter ingeroepen moeten worden. De grondwerken voor den Spoorweg binnen de stelling van den Helder zijn voltooid eu na het eindigen van den onderbondstijd opgeleverd, met uitzonde ring evenwel van de doorgraving van een weg, waardoor de spoorweghaven in verbinding moet gebragt worden met bet Heldersch kanaal. Omtrent deze aangelegenheid hebben onderhandelingen met het Gemeentebestuur van den Helder plaats gehad; de bestaande moeijelijkheid, om tot eene gewenschte overeenkomst te geraken, wordt aan bet oordeel van den minister van Binnenl. Zaken opgedragen. Inmiddels is een onderzoek ingesteld aangaande de moge lijkheid tot het maken van een havenmond, zonder dat de bedoelde gemeenteweg zou behoeven doorsneden te worden, waarvan de commissie weldra den uitslag zal mededeelen. Bij den jongsten storm hebben de grondwerken cenige schade bekomen. Terstond na de goedkeuring der aanbesteding van den bouw van penanten, landhoofden, steunpijlers en beveiligingswerken voor twee draaibruggen over het Groot Noordhollandseh kanaal, eene in het Koegras en eene bij Alkmaarbcel't de aannemer C. Boef met het werk aangevangen. Bij de brug in het Koegras is reeds eene belangrijke hoeveelheid grond, tot verbreeding van bet kanaal, gebaggerd en is een aanvang gemaakt met het inheijen van palen en het aan voeren van bouwstoffen voor de remmingwerken. Voor de daarbij belioorende brugwachterswoning worden de timmerwerken in gereedheid gebragt. Omtrent het gedeelte NiedorperverlaatAlkmaar vermeldt bet verslag onder anderen, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad met den Waterstaat en bet Gemeentebestuur van Alkmaar, met betrekking tot de voorgenomen afsnij ding van het Noordhollandseh kanaal, ter verbetering van dc doorvaart door de Spoorwegbrug beneden Alkmaar. De Gemeenteraad bad namelijk een adres aan den minister van Binnenl, Zaken ingediend, met verzoek, dat liet af te snijden gedeelte van het kanaal niet gedempt, maar tot haven voor groote schepen behouden zou worden. De gevoerde onderhandelingen daaromtrent zijn echter nog niet geheel afgeloopen. Wat betreft den Spoorweg van Alkmaar naar Amsterdam, is de voorkeur gegeven aan eene rigting beoosten bet dorp Castrirvm, terwijl het overigens nog moet worden uitgemaakt, of de rigting verder over de Zaanstreek, Jan wel tot Haarlem,, met aansluiting aan den Holl. IJzeren Spoorweg, zal genomen worden. Het laatste, aansluiting bij den Holl. Spoqrweg, werd door de com missie, bij brief van 8 Sept, 11., aan den minister van Binnenl. Zaken als voordeelig voorgesteld. De sterkte- en indeelingstaat van het bij de Commissie voor den aanleg der Staats-Spoorwegen in dienst gestelde personeel vermeldt, dat dit personeel be staat uit 4 ingenieurs in algemeene dienst, 9 eerstaanwezende ingenieurs, l bouw- en werktuigkundige Iste klasse, 7 sectie-ingenieurs, 6 bouw- en werk tuigkundigen 2de klasse, IS adjunct—ingenieurs, 4 bouw- en werktuigkundigen 3de klasse, 4 opzigters der 1ste klasse, 12 der tweede, 19 der derde, 17 der vierde en 24 der vijfde klasse, 18 schrijvers, te zamen 143. Uit een anderen bijgevoegden staat blijkt, dat in de gemeente Helder 61 bunders 49 roeden en 74 ellen grond, bij koninklijk besluit, ter onteigening- voor den aanleg van een spoorweg zijn aangewezenin de Z.ijpe 49 b. 25 r. 29 e. en te Scliagen 19 b. 94 r. 67 ellen. Uit een volgenden staat blijkt, dat de lengte van den Spoorweg van het Nietacediep tot het Niedorperverlaat bedraagt 29,479 ellen, van Alkmaar naar het Niedorperverlaat 13,064 ellen en van Castricnm naar Alkmaar 8,598 ellen. Meermalen heeft men reeds de opmerking gemaakt, dat onze duinen meer productief konden gemaakt worden. Nog altijd liggen ze woest en ledig. Het grootste gedeelte daarvan behoort aan bij zondere eigenaren, die tot dusverre niet anders dan mislukte proeven hebben genomen om deze gronden met dennen te bezetten, het eenige middel namelijk om ze in bet groot te ginnen en geschikt te maken tot, bet aanleggen van loofhoutsbosschpn of van weiland. Maar ook behoort een aanzienlijk deel aan den Staat, dien het evenmin door hout.teclt aan den tegenwoordigen woesten toestand zoekt te ont trekken. Op Texel liggen 44677 bunders aan den Staat behoorende duinen, nollen, mienten en voorgronden, waarvan er echter 1412 bet strand den Hors en 233 de Mok uitmaken, die vooreerst voor geene beteling vatbaar zijn. Dit duin is tot den lsten Januarij 1871 verpacht voor ƒ4095 's jaars, of omstreeks 1.50 den bunder, en wordt beweid en kaal gehouden door 1800 schapen, met 120koeijen en paarden, terwijl eenige weinige bunders beteeld zijn. Daarentegen werd er door de Provincie in 1861 uitgegeven 5574 voor helm- beplantingen op Texel. Langs het Koegras liggen 2-76 bunders Rijks-duinen, die zoo 't- schijnt voor ƒ593.50 's jaars, tot schaapweide en eenig teelland verpacht zijn. Het beplanten met helm heeft daar in JS61 gekost 5480. Van Eijer land tot Cadzavd bezit het Rijk 11092 bunders duin, behalve nog 2639 bunders, die bepaald niet voor beteling vat baar zijn. Deze duinen kosten aan den Staat of aan de Provincie, voor het. onderhoud der helmbeplantingen, veel meer dan zij opbrengen. Die uitgaven zouden voor een goed deel, stel voor een derde, bespaard kunnen blijven, wanneer zij met bout bezet warende duinen langs het strand of de buitenreep toch zullen aan de buitenzijde, altijd vernieuwde helmbeplanting blijven vereischen. De tegenwoordige opbrengsten echter, zullen, naar men verzekert, niet opwegen tegen het een derde van hetgeen de hclmbeplanting kostwanneer men de duinen dus in bosch veranderde, zouden de opbrengsten alleen de kosten van aanleg goed moeten maken, waarvoor men dan om niet de indirecte voordeelen van bosch boven kale velden zoude verkrijgen. De commissaris des kouings in dit gewest heeft, ter kennis gebragt: 1. Dat de jagt op eenden voor dit jaar in Noordholland zal worden gesloten met den 7den Maart, pa welken dag ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend zullende de kooi eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot den lsten Mei. 2. Dat de jagt op ander waterwild voor dit jaar in Noordholland zal wor.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1