BUITENLAND. hield Onstée niet. De zaakjes worden dooi' de weduwe, op den vorigen voet, op de Oudezijds Voorburgwal, gecontinueerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft iu de vorige maand besloten tot de oprigting van eeue bewaarschool voor de kinderen van minvermogenden, waar zij toegelaten worden tegen betaling van 5 cents per week. Er wordt uitgezien naar een geschikt terrein, waar zoodanige inrigting, die van het hoogste belang is te achten, geschikt kan worden daargesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft in een adres, dd. 24 Februarij 11., bij den minister van Binnenl. Zaken aangedrongen, vooral met het oog op het Nederlandsche handelsbelang, op de opheffing der nog steeds bestaande onzekerheid aangaande de spoorwegverbinding van Dordrecht, in de rigting van de lijn van Rotterdam over Dordrecht naar den Moerdijk. In de cellulaire gevangenis te Utrecht hebben gedurende het jaar 1863 onderwijs genoten 116 gevangenen. De wakkere onder wijzer die hun onderwijs gaf, zag zijn pogen met goeden uitslag bekroond, daar er bij het verlaten der gevangenis 54 goed konden lezen, 16 gebrekkig en 19 zeer gering. Men voegt bij dit berigt den wensch, dat zoo nog menigeen bruikbaar in de maatschappij moge terugkeeren. Als een bewijs, dat de beschaving ten minste in het onderwijs vooruit gaat, moge strekken, dat het getal der genen, die in genoemde gevangenis onderwijs behoeven, in de laatste jaren zeer afneemt. In 1858 waren het 172, in 1859 178, in 1860 142, in 1861 125 en in 1862 slechts 116. Alzoo in 4 jaren eene vermindering van 56. Den 28 Febr. en 1 Maart heeft zich de nachtegaal reeds in het park van het Loo te Apeldoorn doen hooien. In de gemeente Velthaizen had dezer dagen het volgend plot- seliug sterfgeval plaats. Een welgesteld landbouwer, zich gezond en wel voor zaken naar Lingen willende begeven, had reeds de deur in de hand om te vertrekken, toen hem door zijne familie gevraagd werd, wanneer zij hem moesten terug verwachten. Hierop: „dit weet ik niet juist te bepalen" geantwoord hebbende, zakte hij in een, en was een lijk. In de maand Januarij zijn in Friesland aan de longziekte gestorven: 49 runderen en te dier zake afgemaakt 33, zijnde te zamen 82, tegen 113 in Januarij des vorigen jaars. In dezelfde maand zijn 15 nieuwe beslagen voorgekomen, tegen 25 in 1862. Gezond werden verklaard 13 stallen tegen 21 in Januarij 1862. - "Volgens alhier uit Paramaribo ontvangen particuliere berigten, van den 4 Febr. dezes jaars, was het toen ter dier plaatse rustig, en zou Zr. Ms. stoomschip Zoutman, komm. kapt.-luit. J.Andrse, aldaar verblijven tot na 's Konings verjaardag. Met de vorige landmail was gearriveerd de kolonel van de jagers, Star Nauta. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Jan. 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. D. Wolterbeek, wacht schip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, wacht schip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, zou vermoedelijk den 25 Jan. de terugreis naar Nederland aanvaarden. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat steeds voort met de opname van Straat Banka. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Bomeo, ligt voor Band- jermasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, zal weldra de reis naar Japan aanvaarden, wordt daartoe aan het Marine-etablissement te Onrust gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G, P, J. Mossel, wordt te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Telden Erdbrink, gestationeerd ter Westkust van Sumatra, te Muntak. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee II. A. Modderman, gestationeerd ter Westkust van Suma tra, zou van uit Padang eene reis doen om de Zuid. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, is den 21 Dec. van Soerabaija naar Kwandrag vertrokken, om van daar uit, in overeenstemming met de Montrado, op zeeroovers te kruissen. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de japansche wateren, heeft eene politieke zending naar de Lioe-Kioe-Eïlanden gedaan en is, volgens de laatste berigten, ter reede Hongkong aanwezig. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, is van de expeditie naar Balanipa-Mandbar ter reede van Macassar teruggekeerd en vervolgens op kruistogt gezonden naar Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Bomeo; is bestemd tot het doen van eenen togt naar de Oostkust. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Riouw en Linga; volgens de laatste berigten ter reede van Riouw. Zr. Ms. stoomschip, lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, gestationeerd in de Moluksche wateren, heeft het eiland Roeroe bezocht. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, is van Soerabaija naar Batavia vertrokken, om dat eiland en omliggende vaarwaters tegen zeeroof te beveiligen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. F. I. Abresch, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, heeft de expeditie naar Balanipa-Mandhar mede gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee 2de kl. A. J. Cosijn (tijdelijk kommandant), ligt ter reede Soerabaija. 'ht. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Bomeo, heeft eene expeditie naar de Teweh Boven-Doesson gedaan en is, volgens de laatste berigten weder naar Bandjerma-in teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, doet in vereeniging met de Sindoro, een togt naar Oesang, Noord-Oostkust van Bomeo. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Bietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Bomeo, heeft eene expeditie naar de Teweh (Boven-Doesson) gedaan en is, volgens de laatste berigten, weder naar Bandjermasin teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Bivière, ligt beschikbaar ter reede van Batavia. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebesheeft de expeditie naar Balanipa-Mandhar medegemaakt, is vervolgens naar Toli-Toli vertrokken om van daar uit, gezamenlijk met de Madura, eene politieke zending naar Oesang (Noord-Oostkust van Bomeo) uit te voeren. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. C. F. Hackstroh, bekruist de wateren ter Westkust van Bomeo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. G. W. F. Moeth, gestationeerd in de wateren van Menado en Go- rontalo, bekruist den noordelijken ingang van Straat Macassar, tot wering van zeeroof. De staatkundige geschiedenis van den dag deelt ons mede, dat de omwenteling in Polen van de zijde van Rusland eene schoone toekomst zou te gemoet gaan. Beeds vóór een vijftal jaren is er door de diplomaten een plan beraamd, om aan alle billijke eischen der Poolsche natie te gemoet te komen en om tevens de rust in dat deel van Europa voor goed te verzekeren. Dit plan bestond in niets minder dan in het verheften van Polen tot een onafhanke lijk koningrijk, onder het bestuur v4n grootvorst Constantijn; terwijl een offensief en defensief verbond met Rusland zou worden gesloten, in het belang van beide uatiën. Die concessie zal, zoo wordt er echter verzekerd, eerst dan worden verleend, wanneer de Polen zich aan de Bussische regering onderwerpen. De raad, om aan genoemd plan thans gevolg te geven, is afkomstig van keizer Napoleon en 't is nog niet zeker, of de Bussische potentaat zoo spoedig bereid is, om de voorstellen van zijn ambtgenoot aan de Seine met gunstig gevolg te bekroonen. En ware dit ook liet geval, dan is het nog zeer twijfelachtig, of de Poolsche Natie genoeg vertrouwen stelt in de toezegging van den grooten heer te SI. Petersburgom op zijn wenk de wapens neder te leggen. Het kabinet te Berlijn vond zich in de jongste dagen weinig op zijn gemak tegenover het Huis der Afgevaardigden, dat de regering ter verantwoording riep, ten aanzien van de Pruissisch-Bussische conventie. De doorgaande houding van het kabinet, zoowel wat betreft de buitenlandsche als de binnenlandsche staatkunde, werd bij herhaling hevig gegispt. De ministers echter, wel verre van zich daaraan te storen, nemen van de afkeurende stemmen, die zij over hunne staatkundige handelwijze vernemen, volstrekt geen nota, zoo het schijnt. Het gemeen overleg tusschen regering en vertegen woordiging, schijnt volgens hunne wijze van zien, eene overbodige zaak. De jongste debatten in het Engelsche parlement zijn zeer gunstig voor de zaak van Polen geweest. De verschillende partijen van het Lagerhuis waren eenstemmig in hun oordeel over de regtvaardigheid der zaak waarvoor de Polen strijd voeren. En is het aangenaam daarbij te ontwaren, dat ook de regering met de vertegenwoordiging eenstemmig in dezen spreekt en handelt, te pijnlijker is de indruk die de discussiën in het Bussische Huis der afgevaardigden op ons maken, waar de handelingen der regering ten eenenmale afgekeurd en slechts den weg opengelaten wordt, om, ondanks dit afkeurend votum in denzelfden geest te blijven regeren, of af te treden. In de gemeente Asnières werd een varken geslagt, waarbij een aantal kinderen stonden te kijken. Een hunner, een meisje van vier jaar werd bij het zien van het bloed bangde overigen lachten daarom en zeiden„Wacht maar, straks is het uwe beurt, dan wordt gij geslagt." Het kind liep hard weg en vlugtte in eene openstaande woning, waar een meisje zat te werken. Het kindje ijlde naar het meisje toe, viel haar om den hals en was dood. Ofschoon Engeland, bij den tegenwoordigen toestand van zaken in Amerika, het gebrek aan katoen wil trachten te verhelpen, door zich van dit product uit zijne Aziatische bezittingen te voor zien en het Indisch gouvernement, bij een schrijven van 28 Febru arij 1861, de bevolking aankondigde, dat Engeland behoefte had aan katoen en er goede prijzen voor konden gemaakt worden, zoo schijnt het vervoer daar met groote moeijelijkbeden gepaard te gaan. Aan een bnitenlandsch tijdschrift ontleenen wij de volgende opgaven: „De katoenoogst der Vereenigde Staten bedroeg van 1859 tot 1860 4,685,770 balen, waarvan alleen naar Engeland werden uitgevoerd 2,669,432 balen. Ofschoon de uitvoer van katoen uit Indië naar Europa in hetzelfde jaar veel aanzienlijker was, dan ooit te voren, bedroeg het cijfer in balen slechts 170,000. Naar China gingen echter in Jietzelfde jaar 300,000 balen. Bij alle inspanning gelukte het naauwelijks den uitvoer in 1860/61 te verdubbelen. Nogtans zonden de groote katoenvelden van Rerar, indien het vervoer per

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2