BANK AAN LEEN ING, n w w O P 0 L I C I E. ADVERTENTIËN. 1 w 1 De aangekondigde verkoop spoorweg kon geschieden, alleen voldoende zijn, om in alle behoef ten van Engeland te voorzien. Lord 1'almerston in Engelandspeelt iederen avond eenige par tijen billard, om zich ligchaamsbeweging te verschaften. Iemand heeft berekend, dat een billardspeler, die 2 uren speelt, vijf mijlen aflegt. Alle handen in Londen reppen zich, om al het mogelijke in gereedheid te brengen, wat maar strekken kan, om aan den intogt van de bruid van den prins van Wallis luister bij te zetten. Van Bricklayers-Arms tot Faddington, eene uitgestrektheid van tien mijlen, ziet men huis aan huis reusachtige affiches, met nog reus achtiger letters, die verkondigen, dat er „plaatsen te huur" zijn. Geen hoek, geen steeg, geen pleintje, of er zijn stellaadjes en tri bunes opgerigt. Elke winkel is in een amphitheater herschapen en de loges zijn er duurder, dan in de duurste komedie, liet Engelsche volk is zonder voorbeeld opgewondeneene plaats en die plaats om de prinses te zien: dat is de droom, die elk, zonder uitzonde ring, in deze dagen de hersenen benevelt. Van den stoet, waardoor de vorstin zal omgeven zijn, kan nog niemand zich een denkbeeld maken, want geene corporatie zoo nietig, of zij maakt aanspraak, om zich daarbij te doen vertegenwoordigen. Witte rozen zijn en vogue; een Engelschman zou geen man moeten zijn, als hij op dien heugelijken dag niet eene witte roos in zijn knoopsgat had. Fa brieken, die jaren lang gesloten waren, bij gebrek aan debiet, werken weder met honderde arbeiders aan het vervaardigen van rozen. Witte zijde en satijn is niet aan te halen. Predikanten geven bij advertentie kennis, dat zij dien dag gratis huwelijken zullen inzegenen. Ou diable, Ia „prodigalité" va 't elle se nicher? De receptie bij den prins is door 2000 heeren bezochteen gelijk getal kon echter buiten blijven staan. Stevige heeren zijn in onmagt gevallen, uithoofde zij letterlijk werden „geperst." Met het oog op dit feit en zich verzekerd houdende, dat in Maart 1863 eene dame zonder crinoline een onding en eene onmogelijkheid is, en eene dame met een hoepelrok plaats voor twee inneemt, is er bij de regering op aangedrongen, dat voorzorgs-maatregelen zullen worden genomen, opdat, wanneer de prinses de Engelsche dames zal ont vangen, het getal weduwnaars en dochterlooze vaders niet plotseling aanzienlijk vermeerderd worde, tengevolge van asphyxie, veroorzaakt door het te verwachten gedrang. De lord-kamerheer heeft, met het oog op die motie, door de dagbladen doen bekend maken, dat, te dier gelegenheid, alleen die dames zullen ontvangen worden, die door een heer zijn vergezeld, en alleen die heeren, die dames begeleiden. Te Mid-Calder, in Schotland, is een leeuw uit eene menagerie ontsnapt; het dier werd vervolgd en nam de wijk in eene open staande woning, waar het in eene bedstede ging liggen. Met moeite heeft men het gevangen genomen. Op 18 Maart a. s. wordt er te Weenen een carousel gegeven, ten behoeve der armen, dat buitengewoon prachtig zal zijn. Er zullen 250 personen, 150 paarden, 6 muilezels, 4 kameelen en een aantal groote honden in voorkomen; de dames zijn 12 in getal, namelijk 5 prinsessen en 7 gravinnen van den hoogsten adel en zij houden reeds dagelijks repetitiën. Tot het heeren-personeel behooren verscheidene aartshertogen. Een Beijersch blad deelt het volgende feit mede, ten bewijze, tot welken graad de zucht tot vermaken zich heeft meester gemaakt. Gedurende het jongste carneval werden er namelijk niet minder dan 475 bedden met al hun toebehooren in de bank van leening te Munchen verpand. Men verzekert dat het Chinesche keizerrijk tegenwoordig meer dan 540 millioen inwoners telt. Aanmerkelijk neemt dat cijfer dei- bevolking steeds toe. Een der redenen hiervan ligt in de omstan digheid, dat de Chinees het voor het grootste ongeluk ter wereld beschouwt geene kinderen te hebben. Heeft zijne eerste vrouw hem die niet geschonken, hij neemt zich een bijzit („petite femme," gelijk de Franschen zouden zeggen) of wel, hij koopt zich een of meer kleine kinderen of neemt die aan. Door zulke middelen neemt het getal der inwoners van dit groote rijk 'sjaarlijks ontzaggelijk toe. BLADVULLING. De Moedernaam is ten allen tijde en bij alle volken het schoonste eereschild der vrouw geweest, zelfs reeds lang voor den tijd, toen Israël met het artikel der Mozaïsche wet optrad: „Eert uwen vader en uwe moeder, opdat het u welga in het land, dat de Heer u geeft." De grondstellingen van volken over voorwerpen, het gezellige leven en de zeden betreffende, zijn meest in spreek woorden bewaard gebleven; daarom heet het: een spreekwoord, een waar woord. Eenige spreekwoorden, aan den moedernaam ontleend, vindt men in een werk, getiteld: „De Vrouw in het Spreekwoord," door Otto, vrijheer van Reinsberg-Duringsfeld. Wij lezen daarin „Slechts zij is eene goede moeder, zegt de Spanjaard, die haar kind gedragen heeft." In Hindostan heet liet: „Moederliefde is de beste van allen." De Venetiaan zegt. „Moeder, moeder! Wie haar heeft, roept haar, wie haar niet heeft, mist haar." De Duitscher bezit over de moeder de schoonste spreekwoorden. Hij zegt: „Moedertrouw wordt dagelijks nieuw," en: „Al is de moeder nog zoo arm, toch maakt zij 't lieve kindje warm." „Wie de moeder niet volgen wil, zal eindelijk den beul volgen." „'t Is beter een rijken vader te verliezen, dan eene arme moeder." „Wat der moeder aan 't harte gaat, gaat den vader slechts aan de knie." De kinderlijke Rus zegt zeer dichterlijk: „Het gebed der moeder doet iets uit den afgrond der zee naar boven komen." „Eene moederhand is zacht, ook wanneer zij slaat." Bij alle volken geldt het spreekwoord „Eene arme moeder kan beter zeven kinderen onderhouden, dan zeven kinderen eene moeder." Wat de moeders soms lijden moeten, drukken de Italianen uit met de woorden„Moeder wil zeggen martelares." „Het verlies eener goede moeder is onherstelbaar." „Zonder moeder zijn de kinderen verloren, gelijk de bijën zonder raoêr," zegt de Rus; „wanneer de moeder sterft, lost de familie zich op," zegt de Indiër; „is de moeder dood. dan is de vader blind," zegt de Italiaan. ABBONDISSEMENTS BEGTBANK. Zitting van den 17 Februari'j 1863. 1. A ft., \\e<l. van J. T., te Alkmaar, laster en hoon jegens personen, 1 maand gevangenisstraf, éëu boete van ƒ25 en twee elk van 10 en de kosten 2. M. C'. H. M., vrouw van J. T., en G. v. H., te Alkmaar, onderlinge mishandeling, vrijgesproken. 3. i). d. V., te Helder, laster, met aanneming van verzachtende omstandig heden, 8 boete en de kosten. 4. L. A. H., als boven, mishandeling, met aanneming als boven, 3 dagen gevangenisstraf en de kosten. 5. a. E. H., 1). K. H., te Egmoud aan Zee, en e. J. v. d. M., te Schageu, lo. verbreking van afsluiting en 2o. a. bovendien rebellie, a. wegens 2°. 3 da gen gevangenisstraf en de kosten, overigens vrijgesproken. C. C'. N., E. H., L. v. D. en A. v. d. M., te Egmoud aan Zee, verbreking van afsluiting, vrijgesproken. MARKT B ERIGTEX. ALK MAAI!, 2 Maart. Aangevoerd: 42 Kalveren, 1' 70 a 85 en 14 Varkens, 3G a 44 e. per Np. PURMKRENDE, 3 Maart. Aangevoerd: 47 Runderen, handel stug. 13 Paarden. 94 vette Kalveren, 70 a 90 c. per X. p.110 nuchtere dito, f 2 a 8 per stuk; 19 vette Varkens, 42 a 47 c. per N. p., alles handel vlug. 25 magere dito, f 11 a 17 en 80 Biggen, f 4 a 7 per stuk, handel matig vlug. 710 Schapen en Lammeien. Boter, f 1,05 a 1,20 per X. p. Kaas, 42 stapels Kleine en 3 stap. Middelbare, Kleine Hooikaas f 27,50, Middelbare f 32.50 per 50 N. p. Kip-Eijeren f 2,25, Eend-Eijeren f 2,50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 2 Maart. X. witte Tarwe met redelijken aanvoer prijsh., beste f 9,00 a 9,S0, mind. f 8 a 9, gem. f 7 a 8, 129, 130 p. Bov. Ris f 295, 102 b. p. dito f 295, 125, 120 p. Bovenl. f 280, 127, 128 p. f 285, 129, 130 p. jar. witb. Pools.' f 355. X. Iul. Rogge 10 c. lager f 0 a 0,70, 158 h. p. Ainerik. f 233. N. Iul. Garst 10 c. lager, winter en zomer f 3,75 a 5,60, 142 h. p. jar. Deens, f 1,90. X. Iul. Haver als voren, lange f 2,50 a 3,25, korte f 3,40 a 3,80. N. Inl. Paarlenboonen ouv. f 5,75 a 6,50. X. Xoordbr. Boekw. f 5 hooger, f 190 a 195 per 2100 kilo, Frans, f 170 a 174. X. blaauwe Erwten prijsh., kleine f 6 a 7, groote en Schokk. f 8 a 11,50. X. witte en bruine Boonen 25 c. lager, witte f 7 a 8, bruine f 0,75 a 8. Kanariezaad als voren, n. f 9 a f 9,85, jar. f 6,50 a 9,50. Inl. Hennepzaad f 2,55. Meekrap iets lager. SCHIEDAM, 3 Maart, Jenevkh f 18,75; Amst. proef f 20.Moutwijn f 13.25. LONDEN, 2 Maart. Heden waren ter VEF.-markt aangevoex-d4120 Runderen, 17740 Schapen. 97 Kalveren en 340 Varkens. Be prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 6 sh. 0 d., van Kalveren 6 sh. 0 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 8 d. Dezer dagen is op de publieke straat alhier gevonden: een paar HANDSCHOENEN. De regtmatige eigenaar kan dezelve op het Bureau van den ondergeteekende terug bekomen. Helder, 4 Maart 1863. Be Commissaris van Policie te Helder, A. C. BOONZAJEB. ^üQOQOQOQOCOGOCO'COCO'BiCx'J'uO'ClOQOC I.OCOCOGC O O O O Ondertrouwd J. D. SIPMA N EX M. P. B O O N. Texel, 4 Maart 1863. K. N. II O O R W E G FN A. J. SIPMA N. Anna Paulowna Polder, 4 Maart 1863. yfecoocooc LCCCC'CCCOOOOCC C'OCOOT ccoo (I t> Voorspoedig bevallen van een Zoon, P. H. V NIFTKIK, geb. THEUNISSEN. Nieuwediep, 1 Maart 1863. AN Bevallen van eene welgeschapene Dochter, A. J. GROEN—SW ERA' E R. Nieuwediep, 2 Maart 1863. Heden overleed na een lang en smartelijk, doch zeer geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot, R. DE GRAAF, in den ouderdom van bijna 45 jaren. Helder, 3 Maart 1863. Wed. Iv. DE GRAAF, geb. Wortel. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen Zoon en Behuwd zoon, betuigen wij onzen Iiartelijken dnnk. Helder, den 4 Maart 1863. Iv. METZELAAR, M. METZELAAR—BREET. IN DE ïS I ITGKSTEM» (of nu(1 er onlcr.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3