2, I1MJ5 EN BEKENDMAKING. BINNENLAND. ZONDAG IS U A lt T. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT htf Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers. 0.10. Men abonneert ïich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaanII422aan den Hel der, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Stilten-Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, door hen op lieden vastgesteld, dade lijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd zijn. Helderden 13 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. YERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen in herinneringdat de vorderingen ten laste der gemeente, over 1862, welke niet vddr of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeenkomstig de wet worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, den 14 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. YERHEY, Secretaris. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOUTHAMPTOIV. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Maart. De reeks der historische voordragten, gedurende het afgeloopen wintersaizoen door den wel-eerw. heer J. H. Sonstral in het kerk gebouw der Hersteld Evang. Luth. gemeente alhier gehouden, werd jl. Woensdag avond besloten met eene lezing over de verwoesting van Jeruzalem, in het 70ste jaar onzer jaartelling. Hartroerend was het tooneel, waarop de spreker zijne hoorders verplaatste, te midden van den dolzinnigen ijver der belegerden, van de woedende wraak der belegeraars en van de rookende puinen van stad en tempel. In hooge mate werd de aandacht geboeid door de beschrijving der name- looze ellende die in de stad, tijdens het beleg, werd ondervonden, zoo zelfs, dat een moeder haar zuigeling slagtte, om zich op zulk een onmenschelijke wijze van voedsel te voorzienvan de ellende, die geleden werd door hen, die den overwinnenden Romein in han den vielen en een gruwzaam lot te wachten stond. Talrijk werd ook deze lezing bezocht. Aan het einde zeide de eerw. spreker dank voor de belangstelling, die zijne lezingen steeds mogten ondervinden. Jl. Vrijdag avond werd in het gebouw in de Nieuwstad, bestemd voor volksvoorlezingen, weder eene lezing gehouden. De heer T. Mooij las een verhaal, aan het dagelijksch leven ontleend en waarboven het opschrift paste: „leid ons niet in verzoeking." Vervolgens leverde de heer H. J. Schuijt eene bijdrage in de voor- dragt van het dichtstuk „Huibert en Klaartje," van B. ter Haaj'. Vrij talrijk werden deze voordragten bijgewoond Dienzelfden avond had in het lokaal Tivoli alhier het aange kondigde concert plaats, gegeven door het Eransche dubbel quartet- zangers-gezelschap uit Toulonse, waarbij de heer C. A. Bekker zijne toegezegde medewerking betoonde, en daardoor bijdroeg tot een goede uitvoering. In hooge mate droeg de zang van dit uitmuntend ge zelschap de goedkeuring der aanwezigen weg, die zich in herhaalde bijvalsbetuigingen openbaarde. Wij hadden gedacht de zaal van Tivoli goed bezet te zien, maar vonden ons teleurgesteld, daar het publiek zeer weinig talrijk was. En daar de uitvoering de verwachting van hen, die aanwezig waren, verre overtrof, en daar ieder zich overtuigd hield, dat, bij meerdere bekendheid van de zeer schoone uitvoering, die men van dit ge zelschap te wachten had, de zaal te klein zou zijn, om de hoorders te bevatten, ontstond algemeen den wensch, dat dit gezelschap nog eene voorstelling, b. v. op Zondag avond a. s., mogt geven. Aan dien wensch is gevolg gegeven, en bestaat er gelegenheid, om dit uitmuntend gezelschap op morgen ayond te hooren. Zie advertentie hierachter). Gaarne geven wij de verzekering, dat een bezoek, aan dit gezelschap gebragt, een aangenamen en genotrijken avond bezorgt. Naar men verneemt zal de rederijkerskamer Olijmpia alhier, den 24 dezer hare laatste buitengewone vergadering in dit saizoen houden. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om in deze ge meente een tweede gasfabriek op te rigten, door eene onderlinge maatschappij van deelnemers. De commissie, die zich belast heeft met de zorg voor het tot stand komen dezer zaak, bestaat uit de heeren: J. H. Arons, C. Giltjes, J. F. Manikus, L. Jelgersma en S. Th. Beets. Reeds circuleert de lijst tot deelneming. Het schip Jrgonaut, kapt. Donema, 2 Jan. 11. te Banjoetcangie aangekomen, vertrok 5 Oct. 1862 van hier en heeft deze reis dus in den buitengewoon korten tijd van 88 dagen afgelegd. De zeildag van Zr. Ms. sckroefstoomschip 4de kl- Stavoren, met bestemming naar Suriname, is bepaald op 1 April a. s. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapt. ter zee G. Eabius, is den 11 dezer ter reede van Malta aangekomen. Alles was wel aan boord. Door de chefs van de verschillende legercorpsen zal aan de bij hunne korpsen dienende Israëlietische militairen een verlof worden verleend, van den lsten tot en met den 14den April a. s., ten einde het in dat tijdvak invallend Paaschfeest ten hunnent te kun nen vieren. Naar men verneemt zal het corps Mariniers worden uitgebreid en zullen er twee divisien worden geformeerd, ieder met vier corapagniën. Den 12 dezer heeft het O. M., bij monde van Mr. P. S. Noyon in zake J. Thomassen, de beschuldiging van brandstichting, enz. volgehouden, op grond van een tal aanwijzingen in haar onderling verband beschouwd, en diensvolgens de doodstraf gerequireerd. Mr. T. Hooft Graafland, ambtshalve toegevoegd, trachtte aan te toonen, dat het volledig bewijs in geenen deele was geleverd, en dat de aanwijzingen door het O. M. te berde gebragt evenzeer op een derde als op den beschuldigde konden worden toegepast. Het hof zal Dingsdag a. s. te 10 ure uitspraak doen. Den 12 dezer is aan het Prov. gouvernement van Noordholland aanbesteedhet herstellen en grootendeels vernieuwen van het steenen ondergedeelte van den toren te Callantsoog, dienende tot verkenmerk der zeevaart. Aannemer de heer G. Veeter aldaar, voor 810. De minister van Marine zal, op AVoensdag 18 dezer, aan het Departement van Marine te Graxvnhage, ten dienste van de Di.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1