BUITENLAND. rectie der Marine te Willemsoord, aan de minst aannemende doen aanbesteden, de volgende behoeften en materialen, alsRiga-Dek- deelen; gemaakt Ijzerwerk; Koper in bladen, enz.; versmelten van Koper in bladen; versmelten van Koper in staven; koperen Spijkers; Tin; lllik; Zink in bladen en blokken en Zinkspijkers; ijzeren Spij kers; IJzerkramerijGereedschappen; Vijlen en Verkappen van Vijlen; Moscovisch PekVerfwarenhalfwit GlasLichtglazen en Licht- kokers; Rijnsche DakleijenSteen; Portlandsche Cement en Zand; Houtskoolen; gewone Turf; Graauwdoek; Karl- en Zeildoek; Vlagge- doek; Lakens; Zeil-en BindgarenBuigen en Bodemstukken; houten Hoepels; Scheepsbrandspuiten No. 3; idem No. 4; ijzeren Water- kisten; Huiden en Leder; Smeerkaarsen; Reuzel; lïoet; Borstel werk, enz.; Papier. - Be Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft, in de zitting van jl. Donderdag, hare beraadslagingen over het wetsontwerp, tot regeling van het middelbaar onderwijs, geëindigd met de aanneming dier wet door 40 goedkeurende stemmen'. Tegen verklaarden zich 25 leden. In de zitting van Woensdag werden levendige discus- siën gevoerd over de inrigting van het landbouwkundig onderwijs, waaromtrent door den heer Begram een amendement was voorge dragen, strekkende om den omvang van dit onderwijs in te krimpen, opdat het meer in verhouding kwam tot de behoefte van den landbouwersstand. Het voorgestelde door de regering, tot meer wetenschappelijke inrigting, werd met 52 tegen 8 stemmen aangenomen. Moge de aanneming van dit wetsontwerp, waarbij groote belan gen geregeld worden, in ruime mate er toe bijdragen, om bescha ving en verlichting te bevorderen in ons dierbaar vaderland Naar wij vernemen is het wets-ontwerp nopens het regt van zegel thans aan het oordeel van den Raad van State onderworpen. Thans is gedrukt en rondgedeeld het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benevens de Memorie van Beantwoording der regering en liet Eindverslag betreffende het wets ontwerp tot aanvulling der wet van 20 Aug. 1859 'Staatsblad No. 94), betreffende het verleenen van pensioen en onderstand aan schippers, loodsen, loodskweekelingen en hulploodsen bij de loods- dieust voor zeeschepen, mitsgaders aan hunne weduwen en kinderen. Uit de Memorie van Beantwoording blijkt, dat de regering het noodzakelijk blijft achten, wettelijke regeling vast te stellen voor de ondersteuning van bovengenoemde personen, zullende de daaruit voortspruitende kosten tot geene belangrijke uitgaven aanleiding geven, daar in den regel de matrozen al spoedig opklimmen tot den rang van kweekeling of hulploods en zullende bij andere departementen deze maatregel geene navolging vinden, omdat de regering niet weet, welke betrekkingen daartoe in aanmerking zou den komen. Te Alkmaar en te Purmerende is dezer dagen een wonder- kaas ter bezigtiging gesteld. Die kaas heeft gewogen toen dezelve gemaakt is 1100 halve Ned. ponden en weegt nog op dit oogenblik 1000 Engelsclie ponden of 904 halve Ned. ponden. Tot het maken van deze kaas zijn beuoodigd geweest ruim 5000 kannen melk. Zij is gemaakt door een Hollandschen boer, in Noord-Amerika geves tigd, welke aldaar 999 koebeesten melkt. Om deze massa zuiver bij elkander te houden is eene stoompers gebezigd. Bovengenoemde kaas is van Noord-Amerika verzonden met 923 stuks kazen, we gende ieder 250 halve Ned. ponden, zijnde eene waarde van 6000 ponden sterling of 72,000 gulden. Deze kaas is in Amerika bekend onder den naam van Jack. Wat de kwaliteit betreft is zij, blijkens de boring, onverbeterlijk, 't Is een Meikaas en in gewigt is zij gelijk aan 265 Edammer Meikaasjes, die in denzelfde maand ge maakt zijn. Het Eransche dubbel quartet-zangers gezelschap uit Toulouse heeft jl. Donderdag avond te Purmerend in de Groote Kerk eene uitvoering gegeven, onder medewerking van den organist Jb. Kwast Jr. Te Opmeer, nabij Medemblik is in den jongsteu tijd een Re derijkerskamer tot stand gekomen. In het begin dezer maand gaf de kamer eene uitvoering, waarbij het meesterstuk van Molière, getiteld „de Vrek," werd opgevoerd. Hoogelijk werden de ijver en de inspanning van het werkend personeel geroemd. Het verslag van het schoolwezen binnen de gemeente 's Gra- venhage, over het jaar 1862, vermeldt, dat aldaar werkzaam zijn 59 hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, 131 hulponderwijzers en hulponderwijzeressen, benevens 146 kweekelingen. Den 12 dezer is door de Arrondissements-Regtbank te Gro ningen eene slagter, die kattenvleesch voor schapenvleesch had ver kocht, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van 25. Al moge het ook gewaagd en vermetel schijnen, bij volstrekt gemis aan belangrijke feiten op staatkundig gebied, eenige regelen ter neer te schrijven over het politiek nieuws der jongste dagen, wij willen pogen aan den ons opgedragen last te voldoen, door toch een staatkundig overzigt te leveren bij volslagen gebrek aan stof voor zulk een belangrijk onderwerp. Immers de verzekering, dat de Poolsche quaestie nog haar eigen aardig karakter behouden heeft; dat de ministeriële crisis in Spanje geëindigd is; dat Pruissens binnenlandsche toestand verre is van benijdenswaardig dat de italiaansche finantiün nu eens vertrouwd, dan weder gewantrouwd wordendat de discussiën bij de wetgeving te Parijs over het suppletoir crediet voor 1862 vreedzaam zijn af- geloopcn; dat de beurs te Parijs en in de beele wereld daardoor gunstig gestemd is geraakt; dat de vesting-qumstie in Servië een gunstige vereffening verbeidt; dat de Grieksche natie nog steeds ernstig verlangend naar een koning of naar het tot stand komen van een republiek uitziet; zie, een en ander is al zoo wat het belangrijkste wat dc jongste dagen opleveren, maar het bevredigt niet als men bepaaldelijk eenig afdoend nieuws verlangt. Zonder ons aan grove leugens schuldig te maken, zouden wij dan ook gaarne eens willen mededeelen, dat in Pruissen een liberaal minis terie aan 't roer van staat was gekomen, onder toejuiching van verreweg het grootste deel der bevolking van het land; dat Polen een afzonderlijk koningrijk was geworden, met eene liberale consti tutie, zonder dat de wapenen des oorlogs nog langer meuschenlevens deden vernietigen; dat de Mexicaansche expeditie tot genoegen van partijen was afgeloopen, zonder aan de Franschen tot een openstaand graf te verstrekkendat de zaak van Italië afgedaan mogt zijn, tot genoegen van Vietor Emmanuel en van de Katholijke kerk en tot bevrediging der om die netelige zaak verontruste gemoederendat Griekenland een koning verkreeg, die het belang des lands begreep en behartigde; dat in Noord-Amerika de strijd tusschen de zonen van hetzelfde vaderland had opgehouden te bestaan, met verwijdering der bestaande veeten, en tot bevordering van de welvaart en den bloei des lands; dat in Oostenrijk de verschillende nationaliteiten bevredigd waren en zich met tevredenheid bogen voor het centraal- bestuur der regering te Weenen; datmaar waartoe verder, 't zijn vrome wenschen en niets meer. Mogen ze echter, hoe eer hoe liever, vervulling erlangen, dan zal er voorzeker meerdere vrede en eensgezindheid wonen, ook daar, waar nu strijd en verdeeldheid ten troon zitten. En hiermede voor ditmaal genoeg, wij hebben aan onzen last voldaan, en te midden van bestaand gebrek aan politiek nieuws een staatkundig overzigt geleverd. Nadere berigten uit het buitenland deelen mede, dat aan den heer Langiewicz de dictorale magt in Polen is opgedragen. Verder, dat de heer Maurokordato, namens de voorloopige regering in Griekenland, aan de gezanten in het buitenland heeft verklaard, dat in geenen deele meer kan gedacht worden aan de herstelling der Beijersche dynastie. Nog wordt gemeld, dat de regeriug van het Zuiden in Noord-Amerika iedere bemiddeling der groote mogend heden bepaaldelijk van de hand heeft gewezen en dat zij, even als die van het Noorden, de beslissing op het oorlogsveld wil. In Mexico is eene vermakelijke historie, te midden der treurige gebeurtenissen van de expeditie, voorgekomen. De Eransche generaal Forey is er, te midden der krijgsbedrijven, verliefd geworden op eene schoone uit Orizaba en treedt eerstdaags met haar in het huwelijk. Zoo droevig zijn de dagen nooit, of er komt altijd nog wel eene enkele vrolijke weerschijn opdagen z/De Sunhet eenige avondblad, dat op den dag van het huwelijk van den prins van Wallis verscheen, deelt daarover het volgende mede: Z. K. H. Albert Eduard, prins van Wallis, vermoedelijke erfgenaam der Engelsche kroon, hertog van Salcsen, prins van Saksen-Coburg-Gotha, hertog van Cornwallis en Rothsay, graaf van ChesterCarrick en Dublin, baron van Re?ifrevjlord der Eilanden, groot-intendant van Schotland, ridder der orde van den Konseband, enz. enz., is in den middag van den 10 dezer, ten half een ure, in de kapel St. George, op het kasteel van Windsorgehuwd met H. K. II. de zeer schoone en jeugdige prinses Alcxandra Oarolina Maria G'harlotta Louisa Julia, oudste dochter van BH. KK. HH prins en prinses Christiaan van Denemarkenzijnde de moeder der hooge bruid eene geborene prinses van Sleeszoijk-HolsteinSun derburg en GlucksbargNa deze deftige en pompeuse omschrijving der namen en titels van het hooge echtpaar, deelt de Sun mede, dat de aartsbisschop van Canterbury het huwelijk ingezegend heeft, in die taak bijgestaan door de bisschoppen van LondenOxford, Win chester, Chester en den deken van WindsorPrins Christiaan van Denemarken heeft zelf de hand zijner dochter in die van den prins van Wallis gelegd. Gedurende de plegtigheid hield de prinses bijna onafgeweud het oog op den aan hare zijde staanderi bruidegom gevestigd. De koningin, die door den lord- kanselier naar de tafel was geleid, heeft in een der loges, voor den hofstoet onzigtbaar, de dienst en de inzegening van het huwelijk van' haren oudsten zoon bijgewoond. Toen de jonge bruid het altaar naderde, meenden allen, die het geluk hadden haar te mogen zien, het levende beeld der vorstelijke waar digheid, van vrouwelijke bekoorlijkheid, zachtheid en liefde te aanschouwen. Nevens den hofstoet bevonden het corps diplomatiquc en andere hooggeplaatste personen zich in de kapel. Ouder deze merkte men op, behalve de Eugelsche en Deensehe prinsen en prinsessen, prins Eduard van Saksen- Weimar, de prins van Leiningenprins Frederik van Hessen, prinses Augusta van Saksen-Coburg de hertogin van Brabant, de graaf van Vlaanderenprins Lodewijk van Hes sen, prinses Louisa van Hessen, prins en prinses Willem van Pruissen en den regerenden hertog van Saksen-Coburg-Gotha. De stoet had zich met acht-en-twiutig koetsen naar de kapel begeven; in de vier-en-twintigste was de bruid gezeten, tegenover haar de kroonprins van Pruissen en de hertog van Saksen-Coburg-Gotha. In de acht-en-twintigste zag men den bruidegom, met den hertog van Cdmbridge en prins Christiaan van Denemarken. De stoet verliet, na den afloop der plegtigheid, in dezelfde orde de kapel. Nu echter bevond zich de kroonprinses van Engeland aan de zijde van baren gemaal. Na de voltrekking van het huwelijk was er déjeuner tén hove. De prinses zag gedurende de plegtigheid er~ wel wrat'bleek uit, maar was overigens bedaard. Het toilet der bruid bestond uit een kleed van parelkleurige zijde, waarop de roos, de distel en het klaverblad waren geborduurd; ouder aan den rok zag meu vier met zilver borduursel bedekte volants; daardoor werd die als iu het middeu opgenomen en liet de gelegenheid, 0111 een onderkleed van het rijkste karmozijnen fluweel te zien, waarop mede in zilver de bovengenoemde emblema's schitterden. Het lijf en de mouwen waren van dezelfde kostbare stof vervaardigd. Ten een ure verkondigde een salvo van het geschut, dat het huwelijk vol trokken was. Ten vier ure verliet het hooge echtpaar het paleis. De kroonprins van Pruissen en zijne gemalin hebben de jonggehuwden tot aan bet station verge zeld. Hun geleide bestond uit eene eerewacht uit do cold streams. Aan de spoorwegstations van Reu ding en Basingsloke zijn dc vorsten door de gemeente-, besturen begroet. Te Southampton was de geheele bevolking op de been. Ook daar herinnerde men zich niet, ooit de menigte zoo vol geestdrift te hebben gezien. Te dier plaatse heeft, onder het gedonder van 't geschut en 't gejuich der bevolking, Het hooge echtpaar zich aan boord van het stoomjagt begeven, dat hen naar Osborne zou overbrengen. Geen stad, geen vlek, geen dorp in Engeland, of zij waren pp de schitte rendste wijze geïllumineerd. Nooit zag de wereld eene illuminatie, als die van Londen op den 10 Maart. De koepel van de St. Paulskerk gloeide te midden van electrisch vuur. De schouwburgen en dat was in .twintig jaren niet gebeurd stonden kosteloos open voor allen,- die wilden binnentreden. Millioencn menschen bewogen zich in de hoofdstad. Geheel EngelandSchot land cri Ierland wareu er vertegenwoordigd. Niet minder de koloniën en het vaste land van Europa Londen was, in den echten zin des woords, dien avond en nacht een tweede Babel. Honderd duizenden strooipenningen zijn ter gele- j genheid van het huwelijk verspreid. The Sun, waaraan wij dit alles ontleenen, verscheen laat op den avond, ge- drukt met helder b\aauwe letters, op fraai papier; op het eerste blad prijkten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2