EN BINNENLAND J»g24. ZONDAG 22 MAAKT. iö«r» EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. NILDERSCNE V NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven ojj zondag en donderdag de» morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER, Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie* worden aangenomen tot Zaturdng et Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, II422,aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mals der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ten gevolge ontvangene mededeeling van den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, wordt ter openbare kennis gebragt, dat tegen den eersten April aanstaande, de Brug over de Voorhaven der groote Zeedok- sluis van het Maritiem Etablissement alhier, wordt afge sloten; doch dat in de passage voor voetgangers zal voorzien worden. Helderden 21 Maart 1863. DE BURGEMEESTER, STAK MAN BOSSE. Den 23 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 24 dezer via RARSE1LLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Maart. Ter aanvulling van het berigt in ons vorig nommer, omtrent het laatste concert van Apollo, zijn wij in staat gesteld nog het vol gende te vermelden „Dit concert was niet zoo geanimeerd en zoo druk bezocht als de vorige in dezen winter, ofschoon dit bestemd was om de winter- concerten te besluiten. De chanteuse, die zich te dezer gelegenheid hooren deed, vond niet zeer grooten bijval. Zij zal waarschijnlijk voor solo's in oratoriums beter geschikt zijn, dan om te schitteren op een concert. Eene goede stem heeft ze, dit is niet te ontkennen, maar om het publiek bestendig te boeijen, daartoe is zij niet geschikt. De heer die aan het einde der eerste afdeeling Choeur des Soldats" de 1'op. Faust en het 4de nommer der 2de afdeeling op de piano gaf, verdiende voorzeker allen lof, gelijk mede de heer Hartering als fluitist. Wat betreft de ensemble-muziek, verdient vooral de uitvoering van Beethoven's Symphonie met lof genoemd te worden. Aan het Concert-Gezelschap zij, met het oog op de afgeloopen winter-concerten en de te wachten uitvoeringen in den aanstaanden zomer, een voortdurenden bloei toegewenscht Wij vernemen, dat door de rederijkerskamer Olympia, onder de zinspreuk Niet volmaakt alhier, op Dingsdag den 24 Maart a. s., hare laatste buitengewone vergadering in dit saizoen zal worden gehouden, waarin zullen worden opgevoerd de volgende stukken 1. Eene les bij Tiet Spinnewiel, van A. v. d. Hoop ,Tr.2. Nuts- voorlezing van den Texelschen boer Geert, over zijne reis naar Amsterdam en zijn verblijf aldaar op den 19 Eebr. 1863 (in zijn dialect), van D. Dekker; 3. De koningin der trouw, van W. J. Hofdijk; 4. Zwavelstok en Lucifer, van H. Binger 5. liet Schemer-uur, van L. v. d. Broek; 6. Mor niet, van E. II. Greb; Sermoen van Martje, vrouw van Geert, 's avonds na de Ntdsvoorlezing (in haar dialect), van D. Dekker; 8. De speler, blijspel in 3 bedrijven, voor rederij kers bewerkt door W. Harsveldt. Wij herinneren belangstellenden aan de volksvoorlezing, die op a. s. "Vrijdag, 27 dezer, in het bekende gebouw in de Nieuwstad alhier, zal plaats hebben. De heer J. Kinner zal te dier gelegen heid optreden, om de voorlezingen, gedurende het afgeloopen winter- saizoen gehouden, te besluiten. Naar wij vernemen, zal het jaarlijksch examen op de Lagere Industrie-School alhier, in tegenwoordigheid van autoriteiten, dit jaar plaats hebben op Dingsdag den 31 Maart a. s. Op dien avond wordt het onderwijs, gedurende dezen winter gegeven, geëindigd. -De zangvereeniging Nut en Genoegen zal, naar wij vernemen, in de eerste helft der volgende maand weder eene buitengewone vergadering geven. Wij vernemen, dat de werkzaamheden aan de nieuwe school en onderwijzerswoning te Huisduinen zijn aangevangen, zoodat in de volgende week kan worden overgegaan tot het leggen van den eersten steen. Op het zestal predikanten, opgemaakt door den kerkeraad der Christ. Afg. Geref. gemeente te Haarlem, ter vervulling der aldaar bestaande vacature, komt o. a. voor.- de wel-eerw. heer II. op 't Holt, predikant bij genoemde gemeente alhier. Op Donderdag 26 Maart a. s. zal, door den eerstaanwezenden ingenieur alhier, onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, in het openbaar worden aanbesteed: 1. Het éénjarig on derhoud van de metsel- en timmerwerken; 2. Het éénjarig onder houden van kazernen en magazijnen; en 3. Het éénjarig onderhoud van de aardewerken. Alles onder het beheer der Genie alhier. De luit. ter zee 2de kl. W- van Oorschot wordt met den 1 April a. s. van Zr. Ms. wachtschip alhier op Zr. Ms. sehroef- stoomschip Delfzijl geplaatst en zal, naar men verneemt, vervangen worden door den luit. ter zee 2de kl. C. F. T. van Woelderen. De luit. ter zee 1ste kl. J. D. J. van der Hegge Spies is, bij beschikking van den minister van Marine van den 18 dezer, benoemd tot onder-équipagemeester aan 'sllijks werft e Amsterdam. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de afgeloopen week beraadslagingen gevoerd over de wetsontwerpen: 1. tot voor ziening omtrent het ovaal tiendregt van het kroondomein; 2 tot afkoopbaarstelling der tienden. Het eerste wetsontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. De wet op de afkoopbaarstelling der tienden is met 46 tegen 13 stemmen aangenomen. De heer Eduard Bamberg, ook onder ons hoogst gunstig bekend als lid van onderscheidene tooneelgezelschappen, heeft dezer dagen zijn 25jarig jubilé als acteur gevierd, waarbij hem vele be wijzen van achting en genegenheid zijn geschonken. Op Donderdag den 26 Maart a. s., 's morgens 9 ure, zal er, aan het Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, of drie dagen vroeger bij commissarissen buiten deze stad woonachtig, inschrijving zijn voor jongelingen, die in dat gesticht wenschen opgenomen te worden. Den 4den der volgende maand zal te Amsterdam de algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging NoordhoUand van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap plaats hebben. De afdeeling Helder zal op deze vergadering worden vertegenwoordigd. In de omstreken van Haarlem is men reeds bezig met liet pooten van aardappelende hoornen zijn al ontkiemd en beginnen uit te loopen; de bloesems der vruchtboomen hebben de eerste pe riode van hare ontwikkeling bereikt en de weilanden zijn reeds zoo frisch groen, alsof 't al zomer was. Wanneer er geene nachtvorsten komen, hebben we eene vroege lente te wachten. De ooijevaar is ook reeds, en ditmaal vroeger dan in andere jaren, op het zoo genaamde Kraaijennest, aan den straatweg op Heemstede, teruggekeerd. Onlangs had te Haarlem eene scheiding plaats van tafel en bed tusschen twee in oneenigheid levende echtgenooten. De boedel werd hierop gedeeld en ieder ging zijns weegs. Dat oude liefde echter niet roest, werd ook hier bewaarheid. Keeds spoedig daarna kwamen de treurende echtgenooten weer bij elkaar, beleden weder zijds hunne schuld en hereenigden zich weer in vrede. Jl. Donderdag namiddag is te Bellevoelsluis binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Bali, kommandant luit. ter zee 1ste kl. A. L. Palm, van Batavia (vertr. 30 Nov. 11.) laatst van üeKaapde Goede Doop. Men schrijft uit Utrecht, dd. 20 Maart: „Bij sententie van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1