BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEBEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, den li dezer, heeft het Hoog Militair Geregtshof het vonnis van j den krijgsraad te 's Hertogenbosch, waarbij de lstc luit. der Infan terie de Roo, wegens desertie in tijd van vrede, was veroordeeld, vernietigd en den beschuldigde volkomen vrijgesproken van het hem ten laste gelegde misdrijf en de daarop bepaalde straf, op grond eener reeds jaren lang bestaan hebbende krankzinnigheid." Men schrijft uit Harlingen, dd. 17 dezer: Dat Harlingen, ontstaan uit de staten Harlinga en Jlarns, later door de aansluiting van een gedeelte van Almenum aanmerkelijk werd uitgebreid, is misschien algemeen bekend. Een gedeelte van het vroeger zoo leijende Almenum bestaat nog en vormt eene buurtschap in de middellijke nabijheid der stad. Thans zullen er pogingen aange wend worden, om ook dat gedeelte bij de stad aan te trekken. Het voorstel, daartoe in den raad der gemeente gedaan, is gesteld in handen eener commissie, om daartoe met de betrokken autoriteit in overleg te treden. In Pleegde, bij Raalte, zijn in een huisgezin al de 5 kinderen aan de keelziekte gestorvende moeder is behouden. In een ander gezin aldaar stierven 3 kinderen, aan die ziekte lijdende. Voor eenige dagen is te Almelo, uithoofde van moedwillige mishandeling, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, een 60jarig, in de nabijheid van Hengelo woonachtig landbouwer. Deze persoon kan er zich, volgens zijn zeggen, op beroemen, drie-en-veertig malen voor de regtbank te zijn gedaagd en twaalf malen gevange- nisstraf te hebben ondergaan, terwijl hij nu voor de dertiende maal maanden vrij logies te goed heeft. - Als eene bijzonderheid wordt berigt, dat een schaap van A. van Dijken, te Euvelgunne, vijf lammeren heeft geworpen, waarvan 4 in leven. Een schaap van den arbeider W. Mannes, te Middel horst, onder Haren, heeft 4 lammeren geworpen. Den IS dezer heeft zekere C. K., broodbakker te Zierikzee, zich in den regenbak zijner woning verdronken. Hij was aan den drank verslaafd, laat vrouw en kinderen na en was circa 40 jaar oud. Volgens particulier berigt uit Paramaribo zou Zr. Ms. stoom schip Zoutman, kommandant kapt.-luit. ter zee Andrern, aldaar verblijven om het station van Zr.Ms. stoomschip deAmsteloven te nemen. Bij het Departement van Koloniën zijn, onder dagteekening van 20 Eebr.jl., de volgende berigten uit de kolonie Suriname ontvangen: „De gezondheidstoestand is voldoende. Luidens berigt van den landdrost van Coronie, dd. 6 Febr. j 1., nemen de koortsen aldaar af. Het Ned. schip Landbouw, gezagvoerder E. A. Kleynenberg, is op den 12 Eebr. voor het fort Nieuw-Amsterdam aangekomen en heeft aldaar de medegebragte 5 officieren en 196 mariniers ont scheept, na eerst, bij het binnenkomen der rivier, op de lijbank vervallen te zijn, vanwaar de koloniale stoomboot Paramaribo het in vlot water gebragt en verder gesleept heeft, 's Konings verjaar dag is aldaar met de gebruikelijke eerbewijzingen gevierd. Het bij leze gelegenheid gegeven volksfeest is zonder de minste ongeregeld- id afgeloopen. Rust en orde heerschen allerwege." Uit Curacao schrijft men van den 22 Eebruarij: ,,'s Konings verjaardag is, met de gewone plegtigheid, rustig ge- v rd geworden; alleen heeft een kanonnier op dien dag eene vrouw een steek in de borst gegeven, die den dood ten gevolge heeft i gvhad. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius vertrekt heden naar St. Eusta- >is en St. Martin, om subsidie en eenige marechaussees over te irengen. Zr. Ms. schoener Attalante vertrekt ook heden naar Coro. De gezondheidstoestand is gunstig." Een bij het departement van Koloniën ontvangen regerings telegram, gedagteekend Batavia 14 Eebruarij, luidt: „liet Zwitsersche gezantschap vertrekt morgen, na zoowel hier als binnen 's lands eene maand te hebben doorgebragt. Alles gaat voor het overige goed." Meermalen reeds gewaagden wij van de sympathie voor de zaak van Polen, die zich in Frankrijk en Engeland luide openbaart. In den Eranschen senaat is door den heer Larabit rapport uitgebragt, omtrent de bij dat hooge staatsligehaam ingekomen petitiën ten gunste van Polen,n onafhankelijkheid. In hooge mate heeft dit rap port de aandacht getrokken van de politieke wereld. Het vermeldt, dat de petitiën ten deele van Eransche, anderdeels van uitheemsche afkomst zijn. Een verzoekschrift, geteekend door 29 Poolsche uit gewekenen, werd, vóór de uitbarsting der omwenteling in Polen, bij den senaat ingediend. Onderscheidene petitiën zijn ingezonden door Farijsche burgers, waaronder vooral letterzetters en lettergieters. Eenige verzoekschriften dringen aan, dat Frankrijk aan Rusland den oorlog verklare; terwijl in andere van minder hevigen aard, uit naam van godsdienst en van de menschelijkheid op de diplomatieke interventie van Frankrijk wordt aangedrongen. Het rapport wijst op de geschiedenis der verdeeling van het aloude Polen en van de verontrustende gevolgen van dien heilloozen maatregel der diplo matie van de vorige eeuw; op de oorzaken van de tegenwoordige omwenteling en de symphatie van Frankrijk en Engeland ten aanzien van de ongelukkige Polen betoond; op het gunstig oordeel, dat de publieke opinie in Europa over de houding van keizer Napoleon heeft geveld. Ten slotte wordt voorgesteld het aan de wijsheid der keizerlijke regering over te laten, om langs diplomatieken weg zoo veel mogelijk te doen voor de zaak van Polen. Men wil weten, dat de heer Larabit aanvankelijk een ander rapport had gesteld, lat er meer regtstreeks op aandrong om stappen te doen, ten einde de onafhankelijkheid van Polen tot stand te brengen, maar dat hij 'skeizerstusschenkomst zijn rapport inbovengemelden zin gewijzigd Met zeer groote meerderheid is hetrapport door den Senaat aange- n. De openbaremeeuiug is dan ook over dien uitslagniet zeer voldaan Ininsschen wint de omwenteling in Polen bij voortduring aan. 't is nu geen verzet alleen meer tegen de gehate conscriptie, die het sein tot den opstand gaf, 't is nu een vrij goed georganiseerd bewind, dat zich tegenover de kolossale magt van Rusland plaatst. Reeds wordt er, blijkens liet decreet van den dictator, plan gemaakt om vertegenwoordigers te benoemen bij de vreemde hoven. En werkelijk geeft iedere dag, waarmeuc de revolutie wordt verlengd, een meer gevestigden vorm aan den staat van zaken. Pruissen heeft den 17 dezer de roemrijke dagen van voor een halve eeuw herdacht, toen koning Eriedrich Wilhelm 111 tot zijn volk de oproeping rigtte, tot verzet tegen de Eransche overheersching. Jammer dat de binnenlandsche aangelegenheden in Pruissen thans niet zoo gunstig zijn, dat volk en vorst eenparig dit nationaal herinneringsfeest met onvermengd genoegen konden vieren. Immers wacht de legerorganisatie nog steeds op de toestemming van het behoudend bewind om te worden geregeld bij de wet en geeft deze steen des aanstoots, in velerlei opzigt, reden tot verdeeldheid tusschen den koning, zijne ministers en een gering deel der bevolking ter eener zijde en de overgroote meerderheid der vertegenwoordiging en der natie daar tegenover. Bij eene minder gedrukte stemming der bevolking zou dan ook dit nationale feest meer algemeen aanleiding hebben gegeven tot nationaal vreugdebetoon. De dierentemmer Hermann, die te Brussel in de menagerie van den heer Schmidt is opgetreden, heeft aan den heer Crockett, mede een dierentemmer, thans geëngageerd bij het keizerlijke eirque te Parijs, den volgenden brief geschreven „Mijnheer, ik heb in de bladen uwe fameuse uitdaging gelezen, waarbij gij eene som van 12,500 fr. verwedt, hetgeen reeds dooi den heer Herbert is aangenomen, dat niemand, gelijk gij, het hok der zes leeuwen zou durven binnentreden. Het verwondert mij, mijnheer, dat gij zulk eene groote som uitlooft voor zulk een een voudige bagatel; duid mij het woord ten goede. Niet alleen neem ik de uitdaging aan, maar ik stel er u eene tegenover. Treed, zoo gij durit, het hok van mijn ijsbeer binnen. Ik stel u geene som, want merk dit wel op ik ben geenszins, zoo als gij, een dierentemmer van beroep, maar ik werk, om het eens zoo te noe men, uit liefde voor de kunst en als eenvoudig liefhebber. Dit betreffende de eerste uitdaging. Maar ik ga verder. Wanneer gij niets vreest voor uwe dieren, zal ik in hun hok brengen vier andere leeuwen, twee groote beeren en twee hyenas, en met hen het hok binnentreden. Ook daarbij stel ik u geene som als weddingschap, want het is mij alleen te doen, om de magt van den mensch op een dier, hoe woest dit ook zij, aan te toonen. Ik deins voor niets terug. Ik wil bewijzen, dat blijkbaar overdreven aankondingen mij evenmin vrees aanjagen, als uwe zes leeuwen. Gij kunt naar wille keur de voorwaarden der reis en der worsteling stellen, en u te dien aanzien verstaan met den heer Schmidt, directeur der menagerie, waarin ik werkzaam ben." Het is nog niet bekend, of deze zeldzame uitdaging is aangenomen. Een koopman te Vincennes is in Nov. van het vorige jaar veroordeeld, om voor 1000 francs een rijtuig over te nemen, waar aan een zijner bedienden met eene kar schade had toegebragt. Hij wilde het rijtuig doen repareren, ten einde het weder te verkoopen, en, men verbeelde zich zijne verwondering, toen een wagenmakers knecht hem 5000 francs aan bankpapier kwam brengen, die hij in eene der kussens had gevonden. De koopman gaf hem 1000 francs ter belooning voor zijne eerlijkheid. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1561 sterf gevallen en 1952 geboorten plaats gehad. Naar men uit Munchen schrijft, hebben de ex-koning en ko ningin van Griekenland besloten hunne residentie te Bamberg te vestigen, doch zullen zij niet vóór den aanstaanden herfst derwaarts begeven. Uit Heidelherg wordt gemeld, dat niet alleen schier alle aldaar studerende Polen naar het tooneel des oorlogs zijn vertrokken, maar ook onderscheidene Russische jongelingen, die met hen sympathi seren en de rigting van Ilerzen, den bekenden Pruissischen emigrant, zijn toegedaan. Reeds vijf dezer jongelieden moeten in den strijd voor de vrijheid van hun vaderland gesneuveld zijn, o. a. een zoon van den Russiscben generaal Haacke. van 1320 Maart 1863. ONDERTROUWD: W. Knik, zich noemende en schrijvende \V. Kuijlc, onderwijzer, oud 29 jaren en D. Duinker, oud 27 jaren. A. de Vries, opzigter, oud 32 jaren, wonende te Delft en A. Kuijper, ond 22 jaren. P. van Dalen, zeeman, oud 26 jaren en J. Boon, oud 30 jaren, wonende thans alhier, vroeger te Vianen. J. J. de Munk, zeeman, oud 31 jaren en J. Leen, oud bijna 25 jaren. J. Michielsens, werkman, oud 38 jaren en II. Wenzing, oud 25 jaren, GEHUWD: P. Onel en D. F. Velthuijs. G. F. Kramer en E. Beaux. II. Rieuwerts en E. de Wit. P. van der Hoeven en J. te Poel. BEVALLEN: E. de Groot, geh. Dekker, (D.). D. Groen, geb. Boonacker, (Z.). M. J. J. Gerritsen, geb. Bronner, (Z.). G. Vroon, geb. Snoervvang, (Z.). C. Thie, geb. Kruidhof, (D.). A. de Graai', geb. van Bel, (D.). M. van der Hoeven, geb. Moot, (D.). M. Keesman, geb Noot, (D.). N. Postma, geb. Buijtendijk, (Z.)E. C. van Haren, geb. Swart, (D.). D. Dito, geb. van Riel, (Z.)M. Kuiper, (D M. Schmidt, geb Schoorl, (D.). M. C. de Wit, geb. Dccldcr, (Z.). P. J. Julianus, geb. de Lange, (Z.). OVERLEDEN: D. Schoenmaker, (28 jaren). D. van Doorn, geb. Duinker, (21 jaren). W. M. Koopman, geb. de Boer, (53 jaren). A. Dalxneijer, (8 jaren). A. G'. de Jong, geb. Barneij, (29 jaren). F. van der Boom, (3 maanden). T. Buijs, (6 jaren). Levenloos aangegeven 2. Ambtshalve ingeschreven 1. van 1320 Maart 1863. ONDERTROUWD: Jacob Eelman, boer, oud 27 jaren en Geertje Bakker, oud 20 jaren. GEHUWD: Jan Dirk Sipman en Martje Boon. Jacobus Gerlakus Kuiper en Betje Verbaarschot. Cornelis Boon en Dietje Wegman. Pieter Koorn cn Dirkje Groeneveld. GEBORENTrijntje, dochter van Cornelis Lagervcld en van Marretje Sluisman. Martinus, zoon van Pieter Zantifort en van Aaltje Huizinga. Albert, zoon van Teunis Kikkert cn van Trijntje Eelman. Gijsbcrtus, zoon van Cor nelis Kersemaker en van Sijtje van der Wielen. Teunis, zoon van Jan Alderliefste en van Maamke Blom. OVERLEDENJacob Kcijzer, gehuwd met Antje Dekker, (43 jaren). Jan Hendrik Schuit Dz., (6 jaren).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2