IDE LIVREIEN. MARKTBERIGTEN. C A R G A L IJ S T. indruk achter gelaten. Men ziet duidelijk in, dat dit staatsiigchaam geheel en al aan den leiband der regering gaat. liet is bekend, dat de keizer en de keizerin van Frankrijk de betrekking van peet hebben op zich genomen voor alle kinderen, die op den 16den Maart 1856 in Frankrijk waren geboren. 3759 familiën hebben van die eer gebruik gemaakt en aangezien er 26 tweeling-geboorten plaats hadden, bedroeg het getal dezer kinderen .13485. Daarvan zijn thans nog 3165 in leven; 200 hunner hebben na hunne geboorte vader of moeder verloren 10 missen hunne beide ouders en die worden op kosten van de civiele lijst onderhouden. Van de 2759 familiën zijn 2357 in min of meer behoeftige omstan digheden en de som, die in de verloopen 7 jaar te hunnen behoeve is besteed, is reeds hooger dan 500,000 francs. De kroonprins van Frankrijk is van korporaal tot sergeant bij de grenadiers bevorderd. La Patrie geeft het volgende overzigt over de spoorwegen op de 'geheele aarde. Op 1 Jan. 1862 waren er 114,000 mijlen (van 1000 meters geëxploiteerd. Daarvan wareu in Europa 56,709; in Noord-Amerika 55,589; in Zuid-Amerika 882; in Azië 2686; in Afrika 481 en in Austmlië 214 mijlen. Engeland bezit 17,480 Fuitschland, Oostenrijk en Prüissen 17,071; Frankrijk 11,074; Spanje 2369; Italië 2173; Rusland 2105_öe7y«elS36; Zwitserland 10G6; Zweden en Noorwegen 542; Pene-marken 398; de Nederlanden 338; Portugal 114; Turkije 63 mijlen, terwijl in Griekenland nog geen enkele spoorweg bestaat; er zijn oehter plannen voor een van 8 mijlen lengte opgemaakt. Het dagblad la Frame hangt een treurig tafereel op van den toestand in Napels. Het geheele land, zoo lezen wij daarin, verkeert in een toestand van wanorde. In de stad Napels zelve wordt wel is waar de orde niet gestoord, maar de bevolking is ontevreden. Door de afwezigheid van het hof, van de gezanten en van een deel der meest vermogende ingezetenen, die zich of te Rome of te Parijs gevestigd hebben, alsmede door de verminderde aankomst van vreemdelingen, is de positie van menigeen bedorvende handel lijdt onder den staat van anarchie, waarin het land verkeert; de inwo ners, die welligt tevreden zouden geweest zijn, indien Rome de hoofdstad des llijks geworden ware, kunnen Turijn niet als daartoe geregtigd erkennen en koning Vietor Emmanuel, die natuurlijk niet alle beloften heeft kunnen nakomen, die men in. zijn naam gedaan had en nog minder heeft kunnen voldoen aan hetgeen men van hem gehoopt had, heeft het getal zijner aanhangers zien ver minderen. Eenigen wensehen den ouden stand van zaken terug; anderen, en wel de meesten, wensehen de republiek en willen alleen aan Garibaldi gehoorzamen. Buiten de stad Napels is het land letterlijk in de magt der reactionairen. Zij zijn niet zeer talrijk, maar zij vinden overal steun bij de landbewoners. In 1862 zijn in Fngeland verbruikt 10,458,392 gallons ge distilleerd; de accijns daarop beliep 9,850,126. De Theems was in den nacht van den 19 dezer het tooneel van een verschrikkelijk en moorddadig schouwspel. Daar toch ligt op de reede de Peruaansche korvet Africa, bemand met 160 koppen, waaronder 90 mariniers. De mariniers kregen dien dag verlof om aan wal te gaan en eenigen keerden 's nachts erg beschonken naar het schip terug. Zij geraakten met de matrozen in twist en werden oproerig jegens hunne officieren. Nadat alle pogingen, om de rust te herstellen, vruchteloos bleven, zagen de officieren zich genoodzaakt, tot geweld hun toevlugt te nemen en de matrozen te bevelen, zich van de oproermakers meester te maken. De opgewonden mariniers werden daarop nog woedender en verweerden zich als razenden. Het tooneel, dat nu volgde, moet, volgens de beschrijving van ooggetuigen, verschrikkelijk zijn geweest. Beide partijen waren ge wapend, de matrozen met geweren en bajonetten, de mariniers met sabels men kan dus begrijpen, hoe moorddadig het gevecht was. De kapitein, die aan wal sliep en dien men inmiddels van het gebeurde had onderrigt, arriveerde juist op het heetst van den strijd. Met ontblooten sabel wierp hij zich, zonder aarzelen, onder de muitelingen en nu eerst verkreeg men spoedig de overmagt op de mariniers. De belhamels werden vervolgens in ketenen geklonken. Gedurende het gevecht werd een der officieren over boord geworpen en verdronk, terwijl een adelborst, die in de kajuit ziek lag, ten gevolge van de verschrikkelijke agitatie, waarin hij verkeerde, overleed. Voorts werden drie mariniers in den strijd gedood en een aantal doodelijk gewond. Men kan wel denken, dat het gebeurde onder de bewoners van Blackwall buitengemeen veel opschudding te weeg bragt. Den 20 dezer is door de regtbank van Shields de aanklagt tegen de loodsen aldaar afgewezen. Deze waren beschuldigd, op onwettige wijze de pogingen, om het Nederlandsch schip Zeelandia, kapt. Blaakhert, van Middelburg, dat op het Herd Sand was vast geraakt, te redden, te hebben belemmerd of verhinderd. De regt bank heeft verklaard, dat de aangeklaagden niet onder de strafbepaling vielen, doch dat zij gestrenge afkeuring verdienden. De bekende goochelaar Bartholomeo Bosco, is op zijne villa, nabij Dresden, overleden. Hij was de eerste, die zijne kunststukken met bloote armen uitvoerde. De Portugesche wetgevende vergadering heeft, overeenkomstig de voordragt der regering, Lissabon tot vrijhaven verklaard. De Amerikaansche dagbladen vermelden, dat er sedert het begin van den oorlog van beide kanten 64,767 personen zijn ge sneuveld en 156,444 verwond. Er zijn bovendien nog 370.000 man door gebrek en ten gevolge van hunne wonden overleden. Er is onlangs een Engelsche commodore als gezant naar den koning van Pahomeg gezonden, om van hem te verkrijgen dat aan het offeren van menschen een einde werd gemaakt, en tevens dat aan Engeland de inkomsten van drie steden zijns rijks werden af gestaan, ter belooning voor de hulp, die Engeland hem tegen een naburigen vorst heeft verleend. Engeland versterkt zich zeer op de kust van het rijk Pahomeg. De koning van Birma voert de volgende titels„Zijue mees roemrijke en magtige majesteit de vorst van de Ts/iaddon, koning van de olifanten, eigenaar van vele witte olifanten, bezitter van goud-, zilver-, amber- en robijnmijnen, overheerseher van de rijken van Thunaparanta en Tampachpa en andere groote rijken en landen en van al de zonneschermen dragende opperhoofden, de verdediger van de godsdienst, de monarch, die afstamt van de zon, de beschikker over het leven, de groote vorst van regtvaardigheid, de koning der koningen, de bezitter van grenzenlooze magt en de verhevenste wijsheid." In de middeneeuwsche tijden piagten de koningen en groote heeren, ter gelegenheid van zekere feesten, kleedingstukkeu aan hunne bedienden of aan de heeren van het hof te leveren. Bekend is het, dat St. Lodewijk zich die gelegenheid ten nutte maakte, om een zeker getal heeren, die zich besluiteloos toonden, tot een kruis- togt mee te slepen. Hij liet kruisen op de kleedingstukken bor duren, die hij hen, als naar gewoonte, leverde en zij rekenden het zich tot groote eer, den H. Lodewijk bij zijne expeditie naar het Oosten te mogen volgen. Van die gewoonte is de naam livrei afkomstig, die voor de kleedij der in dienst van vorsten of edelen en dergelijken staande lieden gebruikt wordt. De kleuren van elk geslacht onderscheidden de livreien. Soms waren zij half verdeeld en hadden de pages, schildknapen en salet jonkers, in de 15de eeuw, een rood been, terwijl het andere blaauw, groen of geel was. De livreien werden een teeken van de eene oi' andere factie. De witte sjerp der Armegaals was in de XV de eeuw zeer beroemd, terwijl de llaauwe sjerpen, tijdens de Fronde. de aanhangers van monsieur Gaston d'Orleans en de isabella- kleurige die van den prins van Condé aanduidden. ALLERLEI. Toen zeker minister door de stad reisde, brak zijn rijtuig, en moest hij dit met touwen aan elkander doen binden, ten einde zijne allezins spoed vorderende reis, zoo spoedig mogelijk, te kun nen voortzetten. Bij de vraag wat die touwen kostten, gaf de hoogwijze magistraat met een diepe buiging te kennen, dat dit niets was, want dat zijne excellentie reeds meer dan één touw (strop) aan de stad had verdiend. Een ontvanger vervoegde zich eens bij den rekenmeester B,., en vertelde hem, dat hij 80 tractement 's maands had, waarvan hij 2 paarden, een knecht, 2 meiden en een jongen hield. Hij verzocht hem derhalve, eens de rekening te willen maken, hoe het daarmede zou uitkomen. „Niets gemakkelijker dan dat," was het antwoord van II., „als gij dit alles vermenigvuldigt met den justitie-dienaar en deelt met den scherpregter, dan krijgt gij als facit de galg." Genoemde ambtenaar schijnt werkelijk naderhand in handen der justitie te zijn geraakt, en op het schavot zijn leven geëindigd te hebben. ALKMAAR, 23 Maart. Aangevoerd: 45 Kalveren f 45 a 80. 19 Varkens 42 a 46 e. per X. p. PURMERENDE, 24 Maart. Aangevoerd 10 Paarden. 126 Runderen, handel traag. 70 vette Kalveren, 70 a 90 c. per N. p., handel ving. 1S7 Nucht. Kalveren f 3 a 7, handel min der vlug. 19 vette Varkens 40 a 51 e. per N. p., handel vlug. 62 magere Varkens f 12 a 19, en 251 Biggen f 5 a 8, handel minder levendig. 616 Schapen en Lammeren, handel vlug. Boter f 0,90 a 1 per N. p. Kaas. Aan gevoerd 15 stapels Kleine. Hoogste markt Kleine Hooikaas f 28 per 50 X. p. Kip-Eijercn f 2,40, Eend-Eijcren f 2,45 per 100 stuks. ROTTERDAM, 23 Maart. Granen met redelijken aanvoer, ruimden tot nagenoeg vorige prijzen langzaam op. Witte Tarwe f 9,40 a 9,60, mind. f S a 9, gem. f 7 a 7,70. Iul, Rogge f 6 a 6,60. Inl. Winter- en Zomer-Garst f 3,75 a 5,50. Inl. lauge Haver f 2,50 a 3,25, korte f 3,40 a 3,80. Inl. Paardeb. f 5,50 a 6,25. Xoordbrab. Boekweit f lS5al90. Kleine Blaauwe Erwten f 6,25 a 6,75, grooto en schokk f 7,50 a 11,25. Bruine Boonen f5,75 a 7,25, Witte f6,25 a 7,75. Kanarie zaad f 8 a 9,50. Koolzaad zonder handel. Hennepzaad f 255. Meekrap met eenigen handel, tot iets verlaagde prijzen. SCHIEDAM, 24 Maart, Jenever f 18,50; Amst. proef f 19.75. Moutwijn f 13. LONDEN, 23 Maart. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 4290 Runderen, 19640 Schapen. 116 Kalveren en 260 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 6 sh. 0 d., van Kalveren 6 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. 10 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 4 d., Schapen 6 sh. 2 d., Kalveren G sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Aangekomen van 2125 blaart ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. IsahellaSarah,J. Hall.130eh.Steenkolen.Tiedeman&Mijnssen.teAmst. NEWCASTLE. Fifteen, R. Fender. 140 ch. Steenkolen. C.Bergkuijs, te Helder. SUNDERLAND. Catherine, L. Dajer. 4920 mud Steenkolen. Wurfbain&C.,teAmst. HARTLEPOOL. Border Chieftain, 11. Rcdhead. 2S4 tons Steenkolen. Gasfabrieken te Meppol en Oocvorden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3