BUITENLAND. beeft, zoo verzekert de minister, een punt van bepaald ouder zoek uitgemaakt, thans houdt hij den tijd van handelen voor geko men. De thans voorgestelde werkzaamheden betreffen alleen de binnenlandsehe verdediging en hebben niets gemeens met de pant sering van zeeschepen. Voor het pantseren komen dan ook alleen in aanmerking die schepen, die niet voor de zee bestemd worden en alleen voor de binnenlandsehe defensie als gepantserde batterijen in aanmerking kunnen komen. Dit zijn de linieschepen de Ruijter en Tromp, alsmede de reeds in batterijen vervormde schepen, waar van men de Jupiter en Draak voor een geheele en de Neptunus, Salamander en Orkaan later voor eene gedeeltelijke pantsering in aanmerking wenscht te brengen, zoomede geleidelijk de verdedigings vaartuigen en kanonneerbooten. De minister deelt het gevoelen der leden, die prijs stellen op den aanbouw van een aantal kleine ge pantserde verdedigings-vaartuigen, die door hunne gemakkelijke beweegbaarheid, minderen diepgang en raserend vuur een groot voordeel voor onze verdediging te water opleveren. Hij hoopt, dat de bijna gereed zijnde kanonneerboot in die behoefte zal voorzien en een goede type daarstellen, waarmede men dan zal voortgaan eene flottille zamen te stellen. De vrees, dat de Tromp zich met 250 paardenkrachten niet zal kunnen bewegen, is ongegrond. Wan neer de werktuigen van de Groningen grootere ketels bekomen, zullen deze werktuigen 300 paardenkrachten normaal uitoefenen en kan men vertrouwen, dat de batterij, welke geen tuig voert, daar mede minstens 5 mijlen door het water zal worden bewogen, het geen ruim zooveel vaart is als de Monitor, Merrimac en de drijvende batterijen der Engelschen en Eranschen voor Kiniurn bezaten. Dat de gedeeltelijke pantsering van één onzer verdedigings-vaartuigen en ééne kanonneerboot een al te groote diepgang aan die vaartuigen zou geven, wordt tengevolge van naauwkeurige berekeningen ontkend. Bij deze Memorie is gevoegd: 1. een verslag omtrent de proeven tegen een gepantserde schijf, met getrokken kanon van 30 pond genomen en waaruit het nut der pantsering genoegzaam blijkt; 2. eene opgave, aantoonende de voordeelen van ijzer en hout bij de zamenstelling van oorlogschepen voor de Engelsche marine, bevat tende onderscheidene wenken, zoowel omtrent de bouwstof, als om trent de wijze van het bouwen der vaartuigen van oorlog. In het jongst verschenen nommer van het regtsgeleerd tijd schrift de Theme komen belangrijke statistieke opgaven voor nopens den doodstraf in Nederland, gedurende de jongste vijftig jaren, bijeengebragt door Mr. J. 11. Yos, regter in de Arrondisse- ments-Begtbank te Sneek. Daaruit blijkt, dat het gezamenlijke getal doodvonnissen, van 18111860 uitgesproken, heeft bedragen 423, waaronder wegens moord 109, moedwilligen manslag 30, kin dermoord 45, vergiftiging 24, vadermoord 7, moedermoord 1, brandstichting 89, diefstal met verzwarende omstandigheden 89, valsche munt, enz. 24, wegens slaan en verwondingen van ambte naren of gewapenden aanslag 5. Van dit gezamenlijk getal doodvonnissen zijn ten uitvoer gelegd 101, zoodat 322 gratie van de doodstraf hebben erlangd. Tot predikant bij de Hervormde Gemeente te Zijpe zuidzijde (classis Alkmaar), is beroepen de wel-eerw. heer J. van Doesburgh, thans predikant te Egmond linnen en op den hoef. Op het twaalftal was o. a. gesteld de heer J. H. L. Bouwman, pred. te Eemgenlnrg De wel-eerw. heer Brouwer, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Knollendam, heeft bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar. Bij het voorloopig bestuur der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij bestaat het plan om de namen der deelnemers bii de oprigling der onderneming te vereeuwigen, door ze op perkamente rollen te doen schrijven en deze rollen in het archief van het stadhuis op te nemen. Het Nijlpaard, in den tuin van het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magislra, te Amsterdam, heeft dezer dagen voor de tweede maal een jong geworpen. Een ter goeder naam en faam bekend staande schoorsteenveger te Rotterdam beroemde er zich in zijne eenvoudigheid bij zijne ken nissen op, dat hij in zijn huis in vier kamers gaslicht brandde en bijna niets daarvoor betaalde. Hoe vreemd zulks ook moge schij nen, bevatte het desniettemin de zuivere waarheid. Maar, de wijze hoe? deze komt hem thans zeer duur te staan. Ziehier de toedragt der zaak. De vroegere bewoners van het huis hadden gas van de Nieuwe Botterdamsehe Gasfabriek en toen zij die woning verlieten liet de directie der fabriek, ter besparing van kosten, of om welke reden dan ook, de pijpen niet wegbreken, maar stopte die met een kurk toe. Die kurk nu wist onze schoorsteenveger van de pijp af te snijden, en in plaats daarvan een ander stukje pijp aan te bren gen en vervolgens ook een kraan met sleutel. Tien maanden lang ging dit ongemerkt goed, maar op zekeren avond in de maand Dee. jl. ontving hij onverwachts een bezoek van twee inspecteurs der Nieuwe Botterdamsehe Gasfabriek, die al spoedig het geheim van goedkoop gas branden ontdekten en er ook de policie mede bekend maakten. Dien ten gevolge stond de schoorsteenveger den 26 dezer teregt voor het hof in Zuidholland, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De advocaat-generaal, Mr. Terpstra, hield de beschuldiging vol en requireerde eene veroordeeling tot eene correctionele gevangenisstraf van minstens drie maanden en hoogstens vijf jaren. De advocaat, Mr. Levyssohn Norman trad als verdedi ger op, wees op verschillende verzachtende omstandigheden en be streed de qualificatie van diefstal bij nacht, en wenschte die veran derd te zien in eenvoudigen diefstal. Aanstaanden Donderdag zal het hof uitspraak doen. In verband met het in ons vorig nommer voorkomend artikel over den arbeid der kinderen in de fabrieken, deelen wij thans mede, dat fabriekanten uit Utrecht een adres tot den koning zullen rigten, houdende verzoek, om het onderwijs, de uren van arbeidsrnst der kinderen, die in fabrieken arbeiden, door alle verpligtende bepalin gen te regelen. Van dit verzoekschrift zullen afschriften worden gezonden aan. Z. Exc. den minister van Biuuenl. Zaken en aan de" Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit feit bewijst eenigzins, hetgeen in ons vorig nommer werd gezegd, dat de onrustbarende gevolgen van den arbeid der kinderen op de fabrieken voor grooter deel aan andere omstandigheden, dan aan de handelingen der fabriekanten zijn toe te schrijven. De 19de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap zal dit jaar gehouden worden te Amersfoort, den 23, 24 en 25 Julij. In de Groote of St. Joriskerk aldaar zal te dier gelegenheid eene rede worden gehouden door den heer mr. A. .1. W. Earncombe Sanders, inspecteur van het Lager Onderwijs in de provincie Utrecht. Een der vetste ossen van ons land bevindt zich op den stal van den heer E. Pellink te Norg GroningenDit schoone dier, dat zoo groot is, dat de langste persoon er niet over zien kan, wordt op ongeveer 3000 halve Ned. ponden geschat. In de dramatische tafereelen, die de jongste dagen op staatkundig gebied .ter aanschouwing boden, vervullen de Polen nog steeds de hoofdrol. Thans openbaart men weder de vrees voor het bestaan eener verdeeldheid tusschen de leiders van den opstand, die de zaak der vrijheid zeker even zooveel schade berokkenen zou, als het zwaard der Bussen. Men verzekert, dat, ten gevolge van zulk een dreigend gebrek aan de noodige eendragt, de dictator Langiewicz de vlugt heeft gekozen, om niet de aanleidende oorzaak te zijn, dat de partij geest onder het volk zou ontwaken. Hierdoor zou dan te verklaren zijn het bevreemdend verschijnsel, dat de dictator zoo spoedig reeds het strijdperk verliet, terwijl zijne benden een dag later nog op het slagveld voor de onafhankelijkheid streden. Beeds vroeger moet de provisionele regering de waardigheid van dictator aan een ander hoofd der omwenteling, den heer Mieros- lawski, hebben opgedragen; doch toen Langiewicz zichzelven tot dien rang had verheven, verwijderde eerstgenoemde zich, om een dreigenden burgeroorlog te voorkomen. Als nu de overige leiders der omwenteling het met den heer Mieroslawski eens zijn, mag men de vlugt van den geslagen dictator zoo ongelukkig niet heeten en zou zulks zelfs kunnen bijdragen om met eendragtige pogingen het herstel der onafhankelijkheid te bevechten. Er bestaat echter om trent den waren toestand der Poolsche aangelegenheden eene groote mate van onzekerheid. De buitenlandsche staatkunde laat in de Poolsche zaak even wei nig van zich hooren, als dit werd opgemerkt ten aanzien van andere qumstiën, in ons werelddeel. Wel verzekert men, van de sympathie der Oostenrijksche regering voor de wensehen der Polenwel her inneren de fransche dagbladen er aan, dat de eischen der Polen geene daden van grootmoedigheid, maar een regt vragen van de keizerlijke regering te St, Petersburgwel weerklinkt aan de hoven van Europa de belofte, dat de czaar amnestie en hervorming zal toestaan, zoodra de Polen zich zullen ondenvorpen hebben, maar niets gebeurt er om tot verzoening en tot oplossing der strijdvragen te leiden. De koning van Pruissen heeft, ter gelegenheid zijner verjaring, de gelukwenschen ontvangen van eene deputatie uit het Huis der Afgevaardigden. Het antwoord van Z. M. luidde zeer verzoenend. Z. M. hield zich overtuigd, dat de hangende geschillen over het regeringsbeleid geen invloed hadden geoefend op de gehechtheid aan den koning en diens stamhuis, en openbaarde den wensch, dat weldra de klove tusschen regering en vertegenwoordiging zou wor den gedempt. Voor de rust en den vrede daar te lande, is het zeker wenschelijk, dat spoedig een toestand ophoude, die, verre van het belang des lands te bevorderen, er toe bijdraagt om verdeeld heid te zaaijen onder de zonen van hetzelfde vaderland, en zeker weinig bevorderlijk is aan de algemeene welvaart. In het Italiaansche ministerie is eene wijziging gekomen door de aftreding van den president-minister en die van buitenlandsche zaken. Men gelooft, dat oneenigheid daarvan de oorzaak is geweest. De heer Minghetti, minister van financiën, is aan het hoofd van het kabinet gekomen. Te Anheerpen heeft een achtjarige knaap, die zich met het boogspel amuseerde, zijn elfjarig zusje den pijl vlak in 't oog ge schoten, zoodat die in 't voorhoofd zitten bleef. Den volgenden dag stierf het arme slagtoffer dier onvoorzigtigheid. Het Journal du Hdure meldt, dat de nieuwe onderkoning van Egypte eene overeenkomst met den heer de Lesseps geteekend heeft, waarbij hij zich verbindt tot de nakoming van het door zijn voor ganger aangegaan engagement, om aan de maatschappij tot door graving van het kanaal van Suez uit te betalen 54 millioen francs, en wel in maandelijksche termijnen van 1,400,000. De Morning Post meldt, dat Rusland en Frankrijk geen be zwaar hebben tegen de candidatuur van prins Willem van Dene marken tot den Griekschen troon. De prins is ook door de voornaamste Grieken als kandidaat aangenomen. Engeland zal, bij zijne verheffing tot koning van Griekenland, de Ionische Eilanden afstaan. Voor eenige dagen heeft de policie te Weenen vier inbrekers van de gevaarlijkste soort, gevangen genomen. Tot deze kleine bende behooren twee jonge en inderdaad mooije meisjes, die gebe zigd werden om de inrigting der huizen, waar men het plan had gemaakt om in te breken, naauwkeurig uit te vorschen, connectiën aan te knoopen met de mannelijke bedienden en deze over te halen om op een bepaalden nacht zich uit de woning huns meesters te verwijderen, ten einde aan de inbrekers des te betere gelegenheid te verschaffen om den voorgenomen diefstal te plegen. De volgende advertentie werd onlangs door een Duitsch blad medegedeeld Mijn geliefde echtgenoot is niet meer. Hij wilde niet langer tot-de levenden behooren. Doch al had hij ook gewild, het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2