M 36. ht EN BINNENLAND. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. ZONDAG 3 MEI. 1663 HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Mei. HELOERSCHE N1EUWEDIEPER COURANT Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. B AK K E II Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advf.rtentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deT.aan, H 422 ,aan den 11e! der, tot] 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stokken franco aan den Uitgever. Den 6 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TftlEST, den dezer via 1IABSEI1LE. Gisteren hebben op het Raadhuis dezer Gemeente de volgende aanbestedingen plaats gehad, te weten: a. het maken van gemet selde riolen, en b. het maken en leggen van houten riolen, op verschillende plaatsen in de gemeente, met bijlevering van alle daartoe noodig zijnde materialen. Ingekomen 15 inschrijvings- feilletten, als: Steen en. Houten. M. F. Wallin, 5650.— 2600.— A. Bas 5289.— 2610.— J. de Bruin, 5275.— 3130.— R. Vos, 5238.— 3112.— Gebr. Korff, 4970.— 3340.— P. Verheij, 4960.— 3228.— H. J. Rippens, 4915.— 3800.— J. B. Janzen, 4900.— 3400.— W. van der Wooning, 4695.— 3765.— II. J. Janzen, 4624.— 2973.— H. J. Leewens, 4600.— 2200.— P. Spruit, n 4300.— 2140.— Gebr. Moorman, 3870.— 2190.— J. Nobbes, 3480.— 1940.— J. D. de Graaf, 3429.— 1831.— Eene commissie uit het Gemeentebestuur, bestaande uit den heer Burgemeester, een der heeren Wethouders en den heer Secreta ris, hebben zich jl. Donderdag naar Amsterdam, begeven, om Z.M., tijdens H.D. bezoek in deze provincie te complimenteren. Eergisteren avond werd iemand alhier door aanhoudend geroep opmerkzaam gemaakt, dat in de nabijheid een ongeluk was ge beurd. Hij vond een vrouw in een regenbak, die daarin reeds een poos hulpeloos had gelegen. Zij werd er uitgehaald en geneeskun dige hulp onmiddelijk ingeroepen. Gisteren is door den kapitein ter zee H. Camp het komman dement over het wachtschip en het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier overgedragen aan den kapt. ter zee C. P. de Brauw. De majoor D. Vreedenberg, benoemd kommandant van het gedeelte Mariniers alhier, heeft Donderdag jl. zijn kommandement aanvaard. Te beginnen met a. s. Maandag, den 4 dezer, zal in een der beneden-localen van het Algemeen Weeshuis, tot hulpschool in- gerigt, onderwijs worden gegeven. Op het strand alhier is in het begin dezer week eenig wrak hout aangespoeld. Naar wij met genoegen vernemen, bestaat het voornemen, om eerlang een openbare les te doen plaats hebben door de leerlingen der zangschool Eupkoniawelke inrigting sedert vier maanden bestaat en in een aanvankelijken bloei zich verheugt. Het schoone en nuttige doel geeft den onderwijzer volkomen aanspraak op be langstelling en ondersteuning van zijn pogen. Zie de advertentie en liet ingezonden artikel hierachter). Z. M. heeft o. a. benoemd tot procureur bij de Arrondisse- ments-Regtbank te Alkmaar, de heer mr. J. P. Kraakman, plaats vervangend kantonregter en^ndvoeaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den hoogleeraar C. van Heynsber- gen, op zijn verzoek, met den laatsten Junij a. s. eervol te ontslaan uit de betrekking van president der commissie tot het examineren der zee-officieren, enz., onder dankbetuiging voor zijne vele en ge- wigtige aan den lande bewezene diensten, en onder toekenning van zoodanig pensioen, waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van jl. Donderdag het wetsontwerp, tot afkoopbaarstelling der tienden, verworpen met 23 tegen 13 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp, tot regeling van het middel baar onderwijs, aangevangen, welk ontwerp in de zitting van gis teren met 26 tegen 7 stemmen is aangenomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden, op Dingsdag 12 Mei a. s., des namiddags ten 2 ure. In de zitting van den Hoogen Raad van den 27 April jl. de voorziening in cassatie van den procureur-generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordbraband, tegen een arrest van dat Hof, waarbij met vernietiging van een vonnis der regtbank te Breda, bij het welk Mr. van Baerle, advocaat aldaar, was veroordeeld tot eenzame opsluiting van 15 dagen wegens het mishandelen zijner wettige moeder, de gerequireerde is ontslagen van alle regtsvervolging. Door den procureur-generaal was eene memorie, houdende de mid delen van cassatie, ingediend, terwijl het arrest van het hof werd verdedigd en het beroep bestreden door Mr. van Baerle in persoon. Het O. M., bij monde van den advocaat-generaal Karse- boom, zal later conclusie nemen. De Minister van Justitie heeft geantwoord op het bij Z. Exe. ingekomen verzoekschrift, ter zake der sluiting van een gebouw te Tiel, voor godsdienstige bijeenkomsten bestemd, dat de bezwaren van adressanten gegrond zijn bevonden en dat de noodige bevelen zijn gegeven, tot opheffing dier sluiting. Men meldt ons van Texel: „Het wrak en tuig van het alhier gestrande Nederl. kofschip Jonge Douwe, kapt. Oldenburger, heeft in veiling opgebragt de som van 550." Jl. Donderdag namiddag, ten 2-£ ure, zijn H.H. M.M. de koning en de koningin, benevens Z. K. H. den prins van Oranje en gevolg te Amsterdam aangekomen, om aldaar het gewoon jaar- lijksch bezoek te brengen. Eene talrijke menigte vertoonde zich langs den weg, dien de vorstelijke personen namen en velen verza melden zich voor het paleis, op het balkon waarvan Z. M. en Z. K. H. zich spoedig na hunne aankomst vertoonden. Van vele openbare en particuliere gebouwen wapperen de vlaggen, vooral op den Nieuwendijk en Kalverstraat is dit het geval. Verder verneemt men, dat H. M. de koningin den 11 dezer uit de residentie zal vertrekken, om zich naar Stutgart te begeven. H. M. zal aldaar tot eenige dagen vóór haren verjaardag blijven en vervolgens een korten tijd op het Loo doorbrengen, vanwaar H. M. naar de residentie zal terugkeeren. Zr. Ms. schroefstoomschip Delfzijl, kommandant luit. ter zee lste kl. N. M. J. Kroef, is den 1 dezer van de reede van Helle- voetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Suriname. Bij de normaal schietschool te 's Gravenhage zijn den 1 dezer, onder de bevelen van den luit.-kol. Canselaar, directeur van die school, gedetacheerd van elke der acht infanterie regementen twee luitenants, twee sergeanten, twee korporaals en vier soldaten en van het corps mariniers een luitenant, twee sergeanten, vier korporaals

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1