BUITENLAND. teuticn. Wij bedoelen den bekenden J. Schenkman, de man der ulevellen-deviesen, gelegenheids-verzen en berijmde brochures. Er is een zeker publiek, dat veel aan hem verliezen zal, nu de dood den onvermoeibare» poëtaster tot zwijgen bragt. Hij bereikte den ouderdom van 56 jaren en was tot het jaar 1859 schoolonderwijzer te Amsterdam, llij zeide zijn vak vaarwel, na het niet onbelangrijk succes, dat aan zijne eerste pennevruchten ten deel viel. Of hij 't later zich ooit zal hebben beklaagdZijne bloesems toch werden geen vruchten Hen 6 dezer is te Amsterdam door de policie in verzekerde bewaring genomen eeue vrouw, die getracht heeft in een winkel aldaar, waar zij eenige kleinigheden had gekocht, een briefje in betaling te geven, dat in den vorm van een bankbillet van 1000 hij H. J. T. Matveld, te Leiden, is gedrukt en een heilwensch be vat; zij gaf voor, dit papier van iemand te Leiden te hebben ont vangen en daarop zelfs nog geld te hebben teruggegeven. He Amst. Cour. meldt uit Brongelen het volgende: Tot waar schuwing voor de gebruikers van het petroleum, om er met de meeste voorzigtigheid mede om te gaan, dient het volgendeBij den heer A. Millenaar had een groot ongeluk kunnen voorvallen. "Men had des avonds de gvoote lamp met deze olie vol gegoten en, daar er in de kan nog een weinig overbleef, had men dit in de kan van de patentolie gegoten. Naauwelijks waren die oliën bij elkander, of het begon sterk te gisten, zoodanig dat de kamer ver vuld werd met een soort van gaz, die ontvlamde, waarschijnlijk doordien er een klein keukenlampje in de kamer brandde. Met veel kracht en inspanning is het gelukt, de vlam meester te worden cn kwam men gelukkig met den schrik en eenige brandwonden vrij. Den 6 dezer kwam te 's Gravenhage een bruidegom, die wei nige oogenblikken later door den huwelijksband verbonden zou worden, op de secretarie kennis geven, dat zijne bruid ongesteld was, en zij dus verpligt waren hun huwelijk uit te stellen. Twee uren later kwam hij op het bureau van den Burgerlijken Stand aangifte doen, dat zijne bruid zeer voorspoedig bevallen was, en hij aizoo wenschte als vader te worden ingeschreven. Door middel van de groote kraan is den 7 dezer te Rotter dam, aan de Willemskade, ontscheept, een zeer groote olifant, ter zwaarte van omstreeks 6000 kilo's. Het suffisante hok had mede een aanzienlijk gewigt, men zegt 4000 kilo's. Een en ander is in een met 4 paarden bespannen voertuig naar 's llage getransporteerd Op den 2 dezer, des namiddags omstreeks vier ure, zijn ouder Renten, langs den Rijnspoorweg, ongeveer driehonderd vierkante ellen heide en ongeveer zeven vim bossen dennenhout verbrand. Een en ander is vermoedelijk door de vonken van de locomotief in brand geraakt. Ook te Groningen heeft zich dezer dagen de sub-commissie voor het monument voor 1 SI3 geconstitueerd, haar bestuur gekozen en tot afgevaardigde bij de Hoofdcommissie benoemd haar medelid mr. D. R. Wijckerheld Bisdom. De vergadering heeft echter gemeend, in een schrijven aan Z. K. H. prins Erederik der Nederlanden, de redenen te moeten ontvou wen, waarom zij tot heden aarzelde zich te constitueren en zelfs thans nog schoorvoetend daartoe was overgegaan. Uit dit zeer uitgebreide schrijven blijkt, dat ook de benoemde Groningsche com missie zich aansluit aan den geblekenen nationale» weerzin, om de zich zelf geconstitueerd hebbende Hoofdcommissie als dusdanig te ontvangen, dat zij ook in de aanvulling dier commissie met leden uit de provinciën geen heil ziet, dat de aftreding der Hoofdcom missie en bloc nog altijd wenschelijk moet worden geacht en de vergadering, met het oog daarop, werd zij niet weerhouden door eerbied jegens prins Erederik, Z. K. H. zou willen verzoeken: „het daarheen te leiden, dat de Hoofdcommissie kon besluiten zich tc ontbinden, om de uitvoering van het door haar aangegeven denk beeld over te laten aan meer wezenlijke vertegenwoordigers der natie, onder het voortdurende voorzitterschap van Z. K- H., op wiens blijvende 'leiding dezer vaderlandsche onderneming, door ge heel Nederland, de hoogste prijs wordt gesteld." De houding van Rusland tegenover de mogendheden, die op vriendschappelijke wijze den czar opmerkzaam hebben gemaakt op het dreigend aanzien der Poolsche verwikkelingen, ook voor de orde en rust in het overige Europa, wordt in de laatste dagen druk be sproken. Het oordeel daarover is nog al onderscheiden. Vooreerst^ verneemt men van de zijde der Fransche regering eeue groote inge nomenheid met het antwoord van Rusland; vaii die zijde wordeu er niets dan gunstige gevolgen verwacht van de goede gezindheid der keizerlijke regering te St. Petersburg, die met zooveel heusch- heid de raadgevingen en opmerkingen van het kabinet van Parijs heeft ontvangen. Anders denken over die houding en dat antwoord de Eransche dagbladen, die er de verzekering in zien van Ruslands neiging, om de afdoening eener zoo spoedeisohende zaak, als de Poolsche qurestie is, op de lange baan te schuiven. Nog verder gaan dc dagbladen in Engeland. Gewoon als zij zijn om vrij uit te spreken over de. aangelegenheden van den dag, ver bergen zij ook tlians niet hun wantrouwen, hunne vijandige gezind heid jegens dc Russische regering. Die bladen doen opmerken, dat de Petersburgschc regering het vertrouwen der Polen in het geheel niet meer bezit en dat die verdrukte en teleurgestelde natie zich volstrekt niet meer zal laten begoochelen door de beloften van den czar, al zijn ze ook uitgelokt door een congres der mogendheden. Te midden van zulke redeneringen, nadert de tijd waarop de termijn voor de onderwerping der Polen door de Russische regering gesteld, 13Mei,is verstreken. De vraag of ifw-sfcnefnu weer,even alsinl830, er toe zal overgaan om met oud-russische gestrengheid de revolutie te onderdrukken, treedt thans meer op den voorgrond, ook omdat liet dan niet onbelangrijk zou zijn te weten, hoe de groote mogend heden zich tegenover het, plegen van zooveel wreedheden zoudej» gedragen. Men berekent, dat in Belgie 250,000 kinderen worden gevon den, die geen onderwijs hoegenaamd ontvangen. Da postzegels zijn niet zoo nieuw als men wel denkt. Reeds 200 jaar geleden waren zij te Parijsin gebruik en in een post- reglement van 1653 staat dat brieven met een briefje waarop staat port page' zonder kosten van het eeue naar het andere gedeelte der stad worden bezorgd. Die vrijmerken kostten 1 sous en waren op bepaalde plaatsen te koop. Aan de Sorbonne is een doofstomme tot doctor in de letteren gepromoveerd, - De Covrrier de Lyon deelt het volgende medeKort na de omwenteling van 1830 werd de heer X., handelaar in chales en zijden stoffen te Lyon, in staat van faillissement gesteld. Ilij was genoodzaakt eene ondergeschikte betrekking te zoeken, kwam te Parijs als bediende in een winkel en stierf niet lang daarna in het gasthuis, een vijftienjarigen zoon nalatende. Deze nam dienst, maakte de veldtogt in Afrika, de Krim en Italië mede, en werd tot den rang van kapitein bevorderd. Drie jaren geleden sloot hij te Parijs een goed huwelijk, en stelde het zich ten pligt de schulden zijns vaders te betalen, wiens crediteuren slechts een dividend van 75 pCt. genoten hadden. Dezer dagen kwam hij te Lyon, riep de nog levende schuldeischers of hunne regthebbenden op, en verdeelde onder hen eene som van 20,000 a 25,000 frs., als volkomene schadevergoeding. De voortreffelijkheid der vaste afleiders op schepen, volgens het stelsel van Snow-Harris, boven den gewonen ketting of kabel afleider, is weder overtuigend gebleken bij het volgende geval, door den vice-admiraal William Franshaw Martin, bevelhebber der Engel- sche vloot in de Middellandsche Zee, officiëel aan de admiraliteit medegedeeld. In den nacht van 20 Sept, 11. werd een van II. M. linieschepen van 90 stukken, door eeu zwaren bliksemslag getroffen. Op vele plaatsen zag men den afleider op het dek verlicht en dc matrozen ondervonden hetzelfde gevoel als van eene aardbeving. Doch, met uitzondering van eenige spijkers, die lossprongen, wedervoer, noch de manschap, noch het schip, eenig leed. Ongeveer in dezelfde streek werd in 1839 II. M. schip Rodney, van 90 stukken, getroffen. Het schip was met een ketting-afleider voorzien, die echter niet belette, dat het schip deerlijk werd geteis terd. De groote mast en steng werden gebroken, de bezaanmast werd letterlijk lot splinters geslagen, die in zee ronddreven. Twee man van het scheepsvolk werden doodelijk getroffen, en het schip moest twee maanden op Malta ter herstelling vertoeven. De schade bedroeg 10,000 120,000 Ned.). De pokken nemen te Londen zoodanig de overhand, dat alle hospitalen met patiënten gevuld zijn en men genoodzaakt is alle verdere aanvraag om toelating van de hand te wijzen. Er zijn pogingen gedaan om ledig staande huizen tot tijdelijke ziekenzalen in te rigten, doch zoodra de eigenaars vernamen waartoe de huizen zouden dienen, weigerden zij die tot dat einde te verhuren. Nu heeft men het plan opgevat, om een ijzeren hospitaal te bouwen. Te Londen worden jaarlijks twee honden-tentoonstellingen gehouden, de eene in Chelsea, de andere in Islington. Eerstgenoemde groote jaarlijkscbe tentoonstelling is den 23 Maart 11. ie Londen, in de zaal van Ashburnbam, nabij Cremore, geopend. De exemplaren, die in deze zaal bijeen waren zegt een berigt in een buitenlandsch blad bedragen ongeveer 1200 stuks en zijn in 63 klassen ver deeld. Onder die 1200 stuks zijn fraaije en vreeselijke honden, en ook lieve schoothondjes. Wat den bezoeker zeker wel het allereerst treft, is de. verbazend hooge prijs, welke voor sommige dieren gevraagd wordt. In de klasse der dashonden voor de vossenjagt b. v. schijnt 1000 de gemiddelde prijs der voornaamste uitverkorenen te zijn. De prijs der speurhonden wisselt van 15 tot 500. Honden voor de jagt op wilde dieren, waaronder er wel is waar een of twee voor komen van de fraaiste die men zien kan, zijn elk op 1000 aan- geteekend. In een of twee gevallen zijn pointers op denzelfden verbazend hoogen prijs genoteerd. Lighonden staan op 500 guinjes aangeteekend, honden voor de patrijzenjagt op 1000, een Newfound lander, een prachtig dier, op 1500, honden van den St. Bernard, waaronder schitterende exemplaren voorkomen, op 1000. In de klassen der speurhonden, der Skre's, Dandie, Dinmonts en andere Schotsche dashonden, Bleinheim, épagneuls en KingrCharles, Itali- aansche windhonden, Eransche Canische en nog meer andere, vindt men honden van groote waarde. De tentoonstelling van doggen is vooral goed, zoowel wat het. aantal als de hoedanigheid betreft. Echter is dc opmerking gemaakt, dat het voormaals beroemde ras der bandos geheel, dat der wolfsdogs bijna uitgestorven is, en de bulldogs verbasterd zijn. Eene aanzienlijke menigte menschen heeft deze honden-tentoonstelling bezocht. Uit het laatste rapport blijkt, dat er op den 25sten April jongstleden in Lancashire 24,954 werklieden zonder werk minder waren dan in de maand Maart. Te Keulen is sedert eenige dagen eene levende wonderkoe te zien. Deze koe, den 17 Alei 1860 in Polen geboren, bezit twee behoorlijk gevormde koppen, en wel eeu stieren- en een koeijenkop; terwijl de eene kop eet, drinkt de andere. Voor eenige dagen heeft men in de nabijheid van Bïllenlurg eene bende valsehe munters ontdekt en gevangen genomen, wier voornaamste werk bestond in het namaken van Nassausch en ander papierengeld, namelijk muntbilletten. Men vermoedt dat zij het voornemen hadden om met den grooten voorraad valsch geld, die reeds gereed was, en nog verder zou worden vervaardigd, naar Amerika over te steken en van daar het nagemaakte papierengeld in circulatie te brengen. Uit Munchen wordt gemeld, dat reeds den 6 dezer de eerste ker sen op de markt aldaar zijn aangebragt uit den omtrek van Botzen. Te Castellamare {Italië) heeft, zieh een Eranschman door middel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2