NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! EEN-EN-TWINTIGSTE Is JAARGANG. J\ï. 30. DONDERDAG 14 HEI. '<r/ PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Mei. HELDERSCHE 186," Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondfkdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nommcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advf.ktfntif.n worden aaugcuonien tot Zaturdasr Cf; Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOV, Dijkstrnat tegenover deLaan, 11 422 ,aan der, 11 et der,Xot 11 ure. De prijs van 1 tot. 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere* regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.55. Buitengewoon groote letters, raar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken fraren aan den l iigever. BIJ ENKELE INSCHRIJVING, op Donderdag den 21sten Mei 1863, des namiddags ten half drie ure, aan het lokaal van het Provinciaal Pestuur te Haarlemvan: Het leveren van BRIK-, ZET- en STORTSTEEN en het doen van bestortingen tot onderhoud on ver betering der Heldersche Zeewering, in twee perceelen. Het bestek is, tegen betaling van tien Cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal voornoemd, en aan het bureau van buiten- landsohe paspoorten te Amsterdam.op den Dam. De aanwijzing in loco zal worden gedaan door den opzigter van den Waterstaat C. VAN DER STERR, te Helder, op Zaturdag vóór de besteding. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Ingenieur van den Water staat J. F. W. CONRAD, te Alkmaar, en bij den opzigter van den Waterstaat C. VAN DER STERR, te Helder. De inschrijvingsbilletten moeten vrachtvrij aan het lokaal dei- besteding worden bezorgd. Uit de dezer dagen publiek gewordene notulen van de verga dering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, den 10 Febr. 11. te 's Ilage gehouden, blijkt, dat het lid II. A. Insinger in die bijeenkomst eene mededeeling heeft gedaan over zijn bekend dwaal begrip: de verzanding der Texelsche zeegaten. Het schijnt overbodig, de beweringen van dien heer te herhalen. Het zijn oude variatiën op hetzelfde thema. Van overgroot belang achten wij een overzigt van de uitmun tende wijze, waarop de heer Insinger door het lid J. E. W. Conrad (Ingenieur van den Waterstaat te Alkmaar), is wederlegd. Gewa pend, onder meer, met een reeks kaarten van de Texelsche zeegaten van 1571 tot 1861, dus nagenoeg loopende over een tijdvak van drie honderd jaar, toonde hij aan: Dat de diepte in de Texelsche zeegaten, die voor "de groote schepen bruikbaar en betond zijn, gedu rende de laatste zestig jaren is toegenomendat de toestand van die zeegaten in de laatste drie honderd jaar niet is verergerd, en dat er geene vrees voor doorgaande verzanding beslaat. De ruimte ontbreekt ons, om die belangrijke rede in zijn geheel op te nemen, eu het is niet wel mogelijk een kort overzigt daarvan te geven. Wij verwijzen dus belangstellenden naar de notulen zelve, die een der hier aanwezige acht leden van het Instituut wel ter lezing zullen willen afstaan. Alleen teekenen wij nog op, dat de heer Conrad vermeldde, dat in 1862 door de Texelsche zeegaten in het Nieuwediep zijn binnen gekomen 217 schepen, die allen meer dan 50 palm diepgang had den. Daaronder zijn: 3 schepen van 65 palm. 2 2 4 en 6 u 03 02 Ook releveerde hij het aangevoerde omtrent het schip Bafo, waarvan men zeide, dat het niet het Schulpengat had durven binnenloopen, terwijl later bleek, dat het schip toen ter hoogte van het eiland Wight was (zie Handelsblad van 2 December 1862). Het is tc hopen, dat de heer Insinger cn zijne aanhangers, door de bedoeidc kernachtige redevoering en de daarbij ter bezigtiging overgelegde kaarten, voor goed van hunne dwaalbegrippen omtrent de verzanding der Texelsche zeegaten genezen zullen zijn. Is dit nu het geval nog niet, dan wanhopen wij, om hen van hunne dwaling te overtuigen, doch dan kan op hen de spreuk toegepast worden: het dwalen is geen schande, maar wel het volharden in de dwaling. -De voorziening in cassatie ter zake .T. Thomassen, alhier woonachtig, betreffende moedwillige brandstichting, werd den 11 dezer voor den Hoogen Raad der Nederlanden behandeld. Voor den requirant trad op de advokaat mr. H. M. van Andel, die écu cassatie-middel voordroeg. De procureur-generaal, mr. van Maancn, zal den 20 Mei e. k. in deze zaak conclusie nemen. Naar men van goederhand verneemt, zal het aan 's Rijks werf te Hellevoet sluis gereed gemaakt wordende stoomschip Ardjoeno, den 1 Julij a. s. worden in dienst gesteld; als kommaiulant wordt genoemd de kapt.-luit. ter zee E. M. C. Baak. Volgens particulier berigt van Buenos-Ayres van den 18 Maart 11. was Zr. Ms. flotille-vaartuig Apeldoornkommandant luit. ter zee 1ste kl. Hugenholtz, den 19den dier maand van daar vertrokken en had de reis naar Batavia verder voortgezet, alwaar men in het laatst dier maand dacht aan te komen. Aan boord was alles wel. Op den 25 Juuij a. s., zal door de commissie voor de Staats spoorwegen in een der lokalen van het ministerie van Binnenland- sclic Zaken te 's Gravttihoge, worden aanbesteedHet maken vau de aardebaan, de kunstwerken, de levering van ballast, bet leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg, tussclien Niedorper- Verlaat en Alkmaar. Door het Departement van Oorlog is bepaald, dat gedurende dezen zomer in de groote garnizoensplaatsen door de verschillende troepen gecombineerde manoeuvres op groote schaal zullen plaats hebben, aangezien er in dit jaar geene troepen in bet kamp te Millingen worden vereenigd. Bij het voorjaars-examen, in de verschillende provinciën ge houden, ter verkrijging eencr acte als hoofdonderwijzer, hadden zich aangemeld 325 adspiranten, waarvan 1SS toegelaten en 137 afge wezen werden. Van de 155 adspiranten voor de acte van hoofd onderwijzer werden 72 toegelaten en 83 afgewezen. In het geheel zijn op deze examens 1402 acten van toelating voor de verschillende vakken van het onderwijs gevraagd, 894 ver leend, terwijl er 507 aanvragen werden afgewezen. De taalcongressen, gedurende een reeks van jaren door taal geleerden in Nederland en Belgie gehouden, hebben in vele opzigter. goede gevolgen gehad. Behalve dat er veel aan is toegebragt om de klove tusschen Nederlanders en Belgen te dempen en eene naauwe verbroedering te bevorderen, is er ook daardoor meer een streven ontstaan om eenheid te brengen in de Nedorlandsche taal, waaromtrent thans, zoowel in den Ylaamschen tongval, als ten gevolge van de geschillen der geleerden in Noord-Nederland, groote verscheidenheid lieerscht. Als een vrucht van die congressen bestaat thans het uitzigt om een nieuw woordenboek tot stand gebragt te zien. Reeds is de commissie van redactie sedert geruime» tijd werkzaam, om aan liet ontworpen plan uitvoering te geven. Het verslag der werkzaamheden van die commissie is onlangs openbaar gemaakt, hetwelk in de vergadering van het congres te Brugge door prof. M. de Vries werd voorgedragen. Wij ontlecnen daaraan, ter kenschetsing van het schoone doel, hetwelk met de vervaardiging wordt beoogd, het volgend uittreksel uit dat ver slag: „Het Nederlandsch Woordenboek, dat wij eenmaal tot stand hopen te brengen, het heeft eene hoogere strekking, eene edeler beteekenis,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1