NIEUWEDIEPER COURANT. en binnenland! AANBESTEDING. JW.40. h't ZONDAG 17 MEI. 1863. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Mei. HELOERSCHE Dazc Courant wordt uitgegeven op zon dag en dondfkdao, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyeutexties worden aangenomen tot Zaturdag es Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan rfc» totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedere» regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den T'itgever. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Noorcl-Holland, te Haarlem, zal op Donderdag den 28sten Jlei 1863, des namiddags ten half drie ure, bij inschrijving en opbod, worden aanbesteed Het planten van STRO O en HELM en het stellen van RIET SCHUTTINGEN op de dninen van het eiland Texel en den vasten wal van Noord-Holland, in den zomer en het najaar van 1863 en in het voorjaar van 1864, in drie perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van tien Cents per exemplaar, te bekomen aan de Provinciale Griffie van Noord-Holland, te Haar lem; aan het bureau van buitenlaudsche paspoorten, te Amsterdam; bij den Provincialen opzigter van den Waterstaat C. VAN DER STERR, aan den Helder, en ter Gemeente-Secretarie te Texel. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Ingenieur J. E. W. CONRAD, te Allernaar, en bij genoemden opzigter. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 19 Mei a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als: 1. Voordragt van een hulponderwijzer. 2. Af- en overschrijvingen 1862. 3. Benoeming van een Stembureau. 4. Uitgaven voor het Ziekenhuis. 5,. Mededeeling van ingekomen stukken. Naar wij vernemen, hebben zich van de 40 dienstpligtige lotelingen der Nationale Militie van de ligting van dit jaar uit deze gemeente 19 jongelingen voor de zeemilitie aangegeven; 17 hunner zijn, bij die dienst aangenomen, de 2 overigen waren op het tijdstip der inlijving afwezig. Hieruit blijkt weder, dat van de gelegenheid, om bij dezeemilitie ingedeeld te worden, door de lotelingen uit deze havenplaats gretig gebruik wordt gemaakt. De gunstige voorwaarden, bij de militiewet aan die keuze verbonden, maakt het dan ook voor zoodanige jonge lieden, die met het zeeleven eenigzins zijn vertrouwd, hoogst wen- schelijk, om bij de zeemilitie geplaatst te worden. De inlevering van het contingent heeft plaats gehad te Amsterdam op het Stadhuis, op Dingsdag den 12 dezer. -Gedurende de jongste dagen zijn alhier onderscheidene gedeel ten van de in dienst gestelde miliciens der ligting van dit jaar aangekomen, om alhier den oefeningstijd door te brengen. Aan de school voor de Zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier hebben, gedurende het afgeloopen jaar, 16 ver schillende leerlingen onderwijs ontvangen. Daarvan hebben 9 zich aan het examen voor varenslieden te Amsterdam, onderworpen en 7 een diploma als stuurman bekomen. Van 1S57 tot 1863 zijn 39 leerlingen van genoemde school te Amsterdam geëxamineerd en aan 29 daarvan verschillende diploma's uitgereikt. Naar wij vernemen, zal het nieuw gebouwde lokaal, ten dienste der naaischool van de Dames-Vereeniging Tabitfia alhier, op Maandag den 18 dezer in gebruik worden gesteld. Naar wij vernemen, zal de uitvoering der zangschool Euphonia op Woensdag a. s., in het lokaal Tivoli alhier, plaats hebben. Wij vernemen, dat de collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in het koningrijk der Nederlanden, aan de huizen der ingezetenen alhier gehouden, heeft opgebragt de som van 76.02. De heer P. T. R. Graat, opzigter bij de Staats-Spoorwegen te Alkmaar, is met den 15 dezer overgeplaatst bij de werken aan den Spoorweg alhier. Heden namiddag is alhier, aan boord van het schip de Jonge Eduard, gezagvoerder S. Sikkens, geëmbarqueerd, een detachement suppletie-troepen voor de West-Indische landmagt, sterk 43 man, om met genoemden bodem naar Suriname te vertrekken, onder bevel van den 2den luit. der Artillerie A. H. Benjamins, die door Z. M. voor drie jaren bij de landmagt aldaar is gedetacheerd. Z. M. heeft, met ingang van den 1 Julij a. s., 1. benoemd tot president der commissie tot het examineren van zee-officieren, enz., het lid dier commissie J. M. Obreen en 2. opgedragen de betrekking van lid der genoemde commissie aan den luit. ter zee lste kl. jhr. H. O. Wicbers. Z. M. heeft den off. van adm. lste kl. C. Yerbrug, op verzoek, met den 1 Junij a. s. op pensioen gesteld en bet bedrag daarvan bepaald op 1000 's jaars. - De beide op de Marinewerf te Vlissingen in aanbouw zijnde schroefstoomschepen de Briel en Aart van Nes, die in 1861 op 'stapel waren gezet, zullen eerstdaags te water worden gelaten, na melijk het eerste den 18 dezer en het tweede den 2den Junij aanstaande. Gisteren namiddag is te Vlissingenbinnengekomen Zr. Ms. oorlogskorvet Ballas, kommandant kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, komende van Batavia. Zr. Ms. schroefstoomscbip Cornelis Dirks kommandant luit. ter zee lste kl. A. W. de Ruijter van Steveninck, is den 16 April 11. van Nederland te Suriname gearriveerd. In de zitting der Tweede Kamer van jl, Dingsdag heeft de heer Groen van Prinsterer het woord gevoerd en verlof gevraagd, om, op een nader te bepalen dag, den minister van Buitenl. Zaken een vraag te doen, betrekkelijk de houding van onze regering, ter zake van de Poolscbe qutestie. Hij zeide, dat het bekend was, dat door het Nederlandsch Gouvernement, tot ondersteuning van de pogingen der groote mogendheden, eene nota naar het hof van St. Fetersburg is gezonden. Hij verklaarde, vertrouwen te stellen in de bedoelingen van den keizer van Rusland en vrees te koesteren voor bet ontstaan van een bloedigen krijg. Hij verlangt, met het oog op het gewigt dier handeling der regering, op de waardigheid der kamer en op het belang der natie, overlegging der gewisselde stukken. Deze interpellatie zal op a. s. Woensdag plaats hebben. Het Algemeen Weekblad bevat onder het opschrift Wereldbe schouwing" de volgende opmerkingen, naar aanleiding van de schoon - maakziekte, die in de jongste dagen onder ons heerschende is. Wij ontleenen aan dat artikel de volgende regelen: „Schoonmaken. Zie, ik zou het veel beter vinden, dat, als ze toch wilden sehooumaken, ze in geregelden optogt naar den Haag trokken, om de kamers te zuiveren, of 't verkeerde weg te boenen uit verschillende maatschappelijke inrigtingen. Ons land is nog al rijk aan stofnesten en vuile hoekjes. Doelmatiger ten minste zou ik zulk schoonmaken vinden, dan 't uitschrijven van onafhankelijke feesten en 't oprigten van poppetjes en monumenten. Als de menschen bezield zijn met zoo'n oprigtwoede, waarom rigten ze dan geen gebouwen op voor oude zeelieden en soldaten, om er beveiligd te zijn voor armoe op den ouden dag, of 'n nationaal fonds, waaruit de weduwen en weezen van eerlijke burgers worden ondersteund en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1