BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Mei. Naar wij vernemen is bij de verkoop-conditiën van de opstal van het oude Raadhuis, de School en Onderwijzerswoning te Huisduinen, (Maandag jl. publiek verkocht, bepaald, dat de zware eiken zolder balk, in het Schoolhuis, welke op de tegenwoordige zandbank de Haaks, in de Noordzee, (waar eertijds een uitgestrekt boscli moet geweest zijn), zou gegroeid wezen, het eigendom van de gemeente zal blijven. In den gevel van het oude Raadhuis, dat met de Onderwijzers woning en School één gebouw is, leest men het jaartal 1683. Gisteren avond werden de kinderen van het Algemeen Wees huis, gelijk mede de verpleegden in het Gereformeerd Diaconie- Armenhuis alhier, op krentenbrood, tulband en chocolade onthaald. De heer B. Wcrendlijn Smit, notaris alhier, mogt het onschatbaar voorregt smaken, dat zijne ouders te Zaandam hun gouden huwe lijksfeest mogten vieren. Dankbaar voor dat zeldzaam voorregt, wilde de heer Smit zijne minder bedeelde natuurgenooten te dezer plaatse eenigermate in zijne vreugde doen deelen en bereidde hun een genotrijken avond. Wij behoeven niet te vermelden, met hoeveel genoegen dit huiselijk feest in beide gestichten der liefdadigheid werd begroet, hoeveel blijdschap daardoor werd veroorzaakt. "Voor zeker werd in het gemoed van ouden en jongen den wensch geuit, dat de heer Smit nog lang in het bezit zijner ouders moge blijven en wij voegen den wensch er nevens, dat hij, in het niet vergeten der minder bedeelde natuurgenooten, in de dagen van eigene vreugde, ook ter dezer plaatse vele navolgers vinden moge! De 33ste verjaardag van II. K. H. Amalia Maria da Gloria Augusta, prinses Hendrik der Nederlanden, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De negentiende jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Ver- eeniging Noordholland van het Nederlandsck Onderwijzers-Genoot schap zal dit jaar gehouden worden te Wormerveerop Zaturdag 6 Junij a. s., 's voormiddags 10 ure. Deze vereeniging, waarvan ook in deze gemeente eene afdeeling bestaat, telde op 1 Jan. dezes jaars in deze provincie 32 afdeelin- gen, 1 lid van verdienste, 40 honoraire leden, 26 voorstanders, 22 algemeene en 455 gewone leden. - Bij de directie der Marine alhier had heden de aanbesteding plaats van het doen van herstellingen aan vier scheepskappen op 's Rijks werf te Willemsoord. Ingekomen 14 inschrijvings-billetten, als, van de heeren: J. de Bruijn, 8550; J. C. Slebe, 8278 Gebr. Moorman, 7620; Gebr. Korff, f 7500; P. Dekker, 7470; Gebr. Janzen, 7247 P. Spruijt, 7165; S. Gooien, 7148; R. "Vos, 6984; W. van Leent, 6879; P. Yerheij, 6840; W. v. d. Wooning, 659SA. Bas, 6590; M. P. Wallin, 6582. Z. M. heeft goedgevonden aan den luit. ter zee der 1ste kl. jhr. II. O. Wichers, vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van officier der orde van Nichan Iftihar, hem geschonken door Zijne Hoogheid den Bey van Tunis. Z. M. heeft o. a. benoemd tot heemraad van den polder de Schermeer, de heer A. Konijn; tot dijkgraaf van den polder de Zeevang, de heer S. Bark; tot heemraad van het waterschap Eijer- land, de heer G. A. van den Berg en tot waarschap van T)rechter land, wegens Avenhorn, de heer P. Spaans Cz. Het heeft Z. K. II. prins Prederik der Nederlanden, voorzitter der hoofdcommissie tot oprigting vaneen gedenkteeken voor Novem ber 1813 enz. behaagd te benoemen tot leden der Plaatselijke Commissiën Te Callantsoog:A. J. van Doorn, burg., voorl. Voorz., C. de Graaf, J. Jimmink, C. Thomasz. Te Petten-, C. J. Bollee, burg., voorl. Voorz., K. Eriks, L. Rietberg, B. Swets, K. Vis. Te Texel-. P. Keijser Sz., burg., voorl. Voorz., 11. Bakker, A. Bremer, G. S. Dijt, S. Keijser, J. L. Kikkert, IJ. Koppen, C. Kuiper, P. Kuiper, P. Langeveld, C. Reij, G. Vlaming, A. D. Voigt. Te WieringenP. Maats Jr., burg., voorl. Voorz., S. Asjes, W. Heijblok, N. Poel, N. Pot, Jb. Tijsen. Te Zijpe-, A. J. van Doorn, burg., voorl. Voorz., Jhr. Mr. D. van Foreest. J. Harp, J. Lanser, J. G. de Leeuw, J. W. van der Noorda, C. Siemers. In den namiddag van den 18 dezer, is Zr. Ms. schroef- stoomschip der 4de kl. den Briel, in aanbouw op 's Rijks werf te Vlissingen, met goed gevolg te water gelaten. De op den 17 dezer te Vlissingen ter reede gekomen oor logskorvet Ballas, is in den voormiddag van 17 dezer in de marinehaven gehaald. Het état-major is zamengesteld als volgtKapt.-luit. ter -zee J. van Gogh, kommandant; luits. ter zee 2de kl. J. A. Greve, eerste officier; L. J. E. Hajenius, K. A. Stakman Bosse, J. P. Mercier en K. M. Jarman; off. van gez. 2de kl. L. J. de Kanter; off. van gez. 3de kl. J. J. Dekker; off. van adm. 2de kl. B. L. van Daalen Wetters; adj.-adm. L. G. Sas. Volgens particulier berigt uit West-Indie, zal Zr. Ms. stoom schip Vesuvhts in het begin der maand Junij e. k. naar het vaderland terugkeeren. Het dagblad de Tijd meldt het volgende„Wij vernemen met genoegen, dat de wei-edel gestr. heer mr. J. B. van Son, oud minister van R. K. Eeredienst, door Z. II. Pius IX, door bijzondere breve, is benoemd tot kommandeur der orde van den H. Gregorius den Groote. Wij wenschen den verdienstelijken en hooggeschatten man geluk met deze hooge onderscheiding, die, wij zijn er zeker van, niet slechts door zijne vele vereerders, maar tevens door de Katholieken, zal worden toegejuicht, aan welke hij onschatbare diensten bewezen heeft en nog bewijst." Zekere M. K. te Dordrecht, een man van 7U jaren, heeft den 18 dezer een einde aan zijn leven gemaakt, door eerst eene ruime hoeveelheid vitriool uit te drinken en later in de haven achter zijn huis te springen. Hoewel tijdig opgehaald, is hij spoedig bezweken. Volgens algemeen gerucht, zou hij reeds sints geruimen tijd in een mijmerenden toestand verkeerd hebben. Ofschoon het aan oorlogzuchtige geruchten niet ontbreekt, is het politiek nieuws in de jongste dagen al bijzonder schraal. Rusland is volstrekt niet geneigd tot het doen van concessiën, te meer, om dat de europesche mogendheden het tamelijk oneens zijn omtrent de grondslagen der onderhandelingen met Rusland. De expeditie met Mexico houdt de handen van keizer Napoleon zeer gebonden, maar na den afloop daarvan zou Frankrijk, al was het ook zonder de hulp van Engeland, maar gesteund door Zweden, krachtig voor de zaak van Polen optreden. Terwijl de Poolsche omwenteling zich gaande weg uitbreidt, laat liet zich nog niet aanzien, hoedanig de houding van den keizer van Rusland op den duur zal zijn, nu de termijn voor de onderwerping gesteld, verstreken is. Het geschil tusschen het ministerie en de volksvertegenwoordiging in Pruissen, wel verre van vereffend te geraken, dunrt voort en neemt toe. Het Huis der Afgevaardigden heeft op voorstel zijner commissie besloten den minister, met het oog op de bepalingen der grondwet, uitdrukkelijk tot de bijwoning der zittingen van het Huis uit te noodigen, ondanks hunne bepaalde weigering daartoe. Het heeft echter allen schijn, dat Hunne Excellentiën, welligt gesteund door de houding des konings in deze zaak, volstandig zal blijven weigeren, waardoor er dan niet anders overblijft dan eene ontbinding van het Huis. Te betwijfelen is het echter of die maatregel hel pen zal. Het plan om de stierengevechten in Frankrijk in te voeren, en wel bij de tentoonstellingsfeesten 10 en 14 dezer te Nimes, is alsnu officiéél door de plaatselijke overheid aldaar bekend gemaakt, op groote witte aanplakbilletten, zijnde dit de kleur die de Regering zich voor officiëele aankondigingen, zoo als men weet, heeft voor behouden. Daarin wordt o. a. berigt, dat men zes van de sterkste en woedendste stieren uit Camargue, van 4 a 5 jaar oud, heeft laten komen en dat in alles de manier in Spanje gebruikelijk stipt zal worden gevolgd. Een der beroemdste toreadors van daar, Antonio Sanchez el Tato, zal ze bestrijden en afmaken naar al de regelen der kunst. De honden-tentoonstelling te Parijs lokt dagelijks 25,000 a 30,000 bezoekers, en daar de toegangsprijs 1 franc per hoofd is, heeft zij in ééne week reeds meer dan 200,000 francs opgebragt. De drie tenten, waarin de dieren gehuisvest zijn, beslaan eene oppervlakte van 2000 el, en de 900 honden, op kosten hunner eigenaren gevoed, verbruiken dagelijks 400 pond paar den vleesch, dat in monsterketels gekookt wordt. Men zegt dat die eigenaren de jury der tentoonstelling op een gastmaal zullen onthalen. De Engelsche bladen melden de gelukkige aankomst te Kliar- toun van de expeditie, die, onder bevel van den vermaarden kapi tein Speke en zijn reisgezel, kapitein Grant, nu bijna vier jaren geleden, Zanzihar hadden verlaten, om zich eerst naar het Nyanza- meer te begeven, op eenige graden ten zuiden van den evenaar, waar Speke reeds in 1858 was aangekomen en dan verder een onderzoek in te stellen naar de verzengde luchtstreek, die toen ge heel onbekend was en die zich op 4 graden N. B. uitstrekt, op de laatst ontdekte punten van den Witten stroom. In Sept. 1861 bevonden de stoutmoedige reizigers zich nog ten zuiden van Nyanza, in het land van Bagouch. Het gebrek aan dragers, die men slechts op de oostkust kon verkrijgen, de hongers nood, waaraan men zich op eene dorre vlakte blootgesteld zag, de slagregens, die de wegen onbegaanbaar maakten en eindelijk de binnenlandsche onlusten onder de inlanders van Ouniamouézi, brag- ten eene wanhopige vertraging in den gang van de kleine karavane. Kapitein Speke dacht er zelfs voor de eerste maal aan, op zijne schreden terug te keeren langs een regtstreekschen weg, zoo digt bij den evenaar. Gelukkig waren de moeijelijkheden niet onoverkomelijk en de dappere navorschers hebben, naar men verzekert, hun oorspronkelijk plan kunnen verwezenlijken, daarin bestaande, om te onderzoeken of het Nyanza-meer met de bronnen van den Nijl correspondeert, en om, in dit geval, te water te reizen tot aan den Witten stroom en Egypte, vanwaar de heer Petherick, de Engelsche consul te Khartoun, reeds was vertrokken, om zijne landgenooten te gemoet te gaan. Daaruit ziet men dus, dat men weldra belangrijke bijzonderheden kan verwachten over de onbekende landstreken, door de Engelsche expeditie gelukkig doorgetrokken. De eerste luitenant der garde, Salmon, te Weenen, heeft dezer dagen een einde gemaakt aan zijn leven, en wel door middel van twee pistoolschoten. Een pistool, geladen met water, heeft hij in den mond afgeschoten, ten gevolge waarvan het geheele hoofd door het schot werd verbrijzeld. Gelijktijdig loste hij eene pistool, met een kogel geladen, door het hart. De kogel was in de ruggegraat blijven zitten en is gevonden bij de lijkschouwing. Te Munchen heeft den 9 dezer de plegtige onthulling van het monument voor Schiller plaats gehad. Zij werd o. a. door Schillers dochter, de baronnes van Gleischen en haar gemaal bijgewoond, terwijl koning Ludwig zich op een balkon tegenover het monument bevond. Eene ontzaggelijke volksmenigte nam aan deze feestelijkheid deel, welke door het schoonste weder begunstigd werd. Uit Munchen wordt gemeld, dat prins Ludwig van Oetingen Wallerstein, die reeds een geheel jaar om schulden in gijzeling heeft doorgebragt, daaruit tot nader order is ontslagen om gezond heidsredenen; de prins is 72 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2