NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! BEKENDMAKING. ZONDAG 51 >1 E I. IUG5 EEN-EN-TWTNTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Mei. M M. HELDERSCHE fof Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwiukel, Hoofdgracht No. 32. Abonncmeutsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele notnmcrs. 0.10. Men abonneert tich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdas en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de-Laan, II422 ,aan den He! der, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.3", Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt. die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den riteever. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek over de verlofgangers der Militie te land, bedoeld bij art. 138 der Wet op de Militie, in deze gemeente zal plaats hebben in het Algemeen Weeshuisop Maandag 22 Junij 1803, des voormiddags ten 9 ure. Aan dat onderzoek moeten deel nemen al de verlofgangers die in deze gemeente verblijf houden en behooren tot de ligtingen van 1859, 1860, 1861 en 1862, voor zooverre zij vóór den eersten April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wets bepalingen -. Art. 140. De verlofganger verschijnt bij bet onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens bet bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3. wiens klecding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoen den staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens bet voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk ouder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden cn onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepaleu tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich hij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4 van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor dcu militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in liet geval ver keert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen cn van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek eu het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1. zoo lang zij zich bij hun corps bevinden; 2. gedurende den tijd, dien het ia art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 8. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helderden 30 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester- L. VERHEY, Secretaris. Den 31 dezer vertrekt de O. 1. Landmuil vin SOUTHAMPTOW. In den loop dezer week is men aangevangen met do werkzaam heden aan de riolen in liet Westelijk deel der gemeente. In een gedeelte van de Middenstraat en de Blomsteeg is daardoor de pas sage voor rijtuigen gestremd. Ds. Sonstral is in zooverre hersteld, dat hij op morgen zijne predikdienst weder zal verrigten. Naar men verneemt, zijn heden morgen drie personen door de policie in verzekerde bewaring genomen, wegens diefstal van koper op 's Rijks werf alhier. Donderdag jl. is de nieuw gebouwde Marine-Zeedoksluis al hier voor het eerst gebruikt tot doorlating van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal Evertsen, hetwelk, sedert het buiten dienst is gesteld, in de Buitenhaven heeft moeten liggen, maar nu, naar wij vernemen, in het oude drooge dok zal gebragt en gerepareerd worden. De kapt.-luit. ter zee J. A. H. Schreuder 1ste off. aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, die, naar men verneemt, 30 Junij a. s. op non-activiteit zal worden gesteld, zal waarschijnlijk vervangen worden door den kapt.-luit. ter zee P. Toutenhoofd, thans non-actief. De persoon van Jan Dronkers, te Huisduinen, wordt sedert 12 dagen vermist; hij heeft zijne woning verlaten, om werk te zoeken bij de boeren in het Koegras en nog niets van zich laten hooren. De berigten aangaande de te veld staande gewassen en het gras in het Buitenveld, zijn niet gunstig. De langdurige droogte heeft zigtbaar eenen nadeeligen invloed uitgeoefendde groenlanden hebben een dor aanzien en weinig gras. Z. M. heeft H, D. adjudant in buitengewone dienst, de vice- admiraal D. Bijl de Vroe, de kapt. ter zee J. C. Baak, de inspect. van adm. C. J. Lina, de kapt. ter zee H. F. Yalentini, de kapt.- luit. ter zee R. C. Sloos, op hun verzoek, ter zake van langdurige dienst, met den 1 Julij a. s. op pensioen gesteld, onder dankbe tuiging aan voornoemden vice-admiraal voor zijne aan den lande bewezene diensten, en onder toekenning aan den kapt. ter zee Baak en den kapt.-luit. ter zee Sloos van den titulairen rang, respecti- velijk van schout-bij-nacht en kapt. ter zee, aan hen, met voor schreven tijdstip, verleend een pensioen, en wel van ƒ3000 aan den vice-adm. Bijl de Yroe, van 1800 aan de kapts. ter zee Baak en Yalentini en van 1500 aan den kapt.-luit. ter zee Sloos en den inspect. van adm. Lina. Z. M. heeft bevorderd: tot schout-bij-nacht, de kapt. ter zee A. A. de Yries; tot kapts. ter zee, de kapt.-luits. ter zee J. W. de Ruyter de Wildt, G. P. J. Mossel en J. And remtot kapt.- luits. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. P. W. Stort, A. L. Palm, G. W. F. Moeth en A. Schotborgh; tot luits. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. Tromp, J. Scheurleer, W. J. Scholten van Aschat en J. A. Baart de la Faille; tot luits. ter zee 2de kl., do adelb. 1ste kl. W. F. Blaauw, G. van Herwaarden, H. J. van der Mandele, F. H. baron van Verschucr, C. A. Woldringh, P. Metman, M. F. Reeringh, W. J. Hoogenhuyze, B. M. van der Weide, F. Zegers Veeekens, P. Lycklama a Nijeholt, G. C. Sterk, J. A. Ye- ning, F. J. Beekman en W. A. van Aken; tot inspects. van adm., bij keuze, de off. van adm. 1ste kl. J. S. Spanjaard en A. 1'olkijn; tot off. van adm. 1ste kl., de off. van adm. 2de kl. J. J Hoogen- straaten, A. A. Gijsberti Hodenpijl en A. C. Ruighardt; tot off. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. W. F. E. Ie Rutte. Belangrijke discussiën hebben, gedurende de jongste dagen, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats gehad, ter zake van de begrooting voor Koloniën. Die begrooting was ten vorige jare in de Eerste Kamer afgestemd en had toen het aftreden van den minister Uhlenbeck ten gevolge. De tegenwoordige minister, de heer Fransen van der rutte, heeft zijne begrooting, tegenover de aanvallen van vele leden, verdedigd. Inzonderheid werden de rege- rings-heginselen. betrekkelijk de cultuur op Java, getoetst aan de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1