behoeften van moederland eu kolonie, aan de eischeu van het regerings-reglement. Pe algeineene beraadslagingen waren in de zitting van Vrijdag nog niet ten einde gebragt, maar zouden in die van heden worden voortgezet. Volgens den staat der bevolking van de gemeenten in de provincie Noordholland, opgemaakt onder toezigt van den commis saris des' konings in dit gewest, telt Amsterdam thans 263,304, Haarlem 29,426, Helder 16,509, Zaandam 12,145, Alkmaar 10,747, Hoorn 9307, Enkhuizen 5365, Edam 5067 en Purmerende 4500 in woners. Pe geheele provincie telt 554,221 zielen. Te Hoorn begaf' zich den 27 dezer zekere C. G. F., een jongman van 21 jaar, naar de woning zijner beminde, die hem daags te voren zijn afscheid had gegeven. Na haar nog herhaal delijk te hebben verzocht, de zaak weder bij te leggen, ontving hij een weigerend antwoord, waarop hij een pistool uit dett zak haalde en zich voor de oogen zijner voormalige beminde en haar moeder een schot in de keel toebragt, met dat treurig gevolg, dat, niette genstaande spoedig geneeskundige hulp werd aangebragt, de ver schillende deskundigen zijne wond voor onherstelbaar verklaarden. -In de Schotsche Zendingskerk te Amsterdam is den. 25 dezer, den tweeden Pinksterdag, een plegtige dankstond gehouden voor de Spaansche martelaren, Matamoros, Alhama en Trigp. Pe beide eersten zijn tot negen, de laatste tot zeven jaren ballingschap ver wezen. Aanvankelijk was dit vonnis voor even zooveel jaren ga leistraf. In de volgende maand zal het 25jarig bestaan van het zoologische genootschap Natnra Artis Magistra te Amsterdam fees telijk worden gevierd, en wel op zoodanige doeltreffende wijze, dat het publiek, dat anders buiten moet blijven staan en niets er van zien, er nu ook genot van zal hebben. Prachtige versieringen zullen er worden aangebragt, aan muziekale toonen zal het te dier gele genheid niet ontbreken. Pe feestelijkheden zullen zeven dagen aanhouden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij voor eenigen tijd melding hebben gemaakt van een jongeling, die uit baldadigheid met een stokje een brief uit eene der brievenbussen te 's Grarenhage heeft geligt en die alstocn heeft geopend. Deswege vervolgd, stond hij voor de regtbank aldaar teregt, doch deze heeft den 28 dezer uitspraak gedaan en die zaak ten criminele gerenvoijeerd. Te 's Grarenhage zat den 28 dezer een meisje, dat garen en band, lucifers, enz. rondvent, aan den Boschkant aldaar op een stoep haar geld na te tellen, toen eene vermetele 12jarige jongen, daar voorbijkomende, haar de portemonnaie, inhoudende haar ge- heelen schat, op eene handige wijze ontrukte en daarmede wegliep, liet is de policie echter gelukt den jongen dief te achterhalen en hem naar het bureau van policie over te brengen. In deze dagen, nu de feestelijke herdenking nadert van het herboren volksbestaan in 1813, treedt de herinnering der daden van hen, die toen leefden en het vaderland aan zich verpligtten, levendig op den voorgrond. En terwijl men de roemruchtige daden van voorname personen, die eereplaatsen bekleedden gedenkt, doet het voorzeker goed te vernemen, dat ook aan de loffelijke daden van min aanzienlijke mannen wordt gedacht. Leendert Keus, een visscher te Scheveningen, nam in 1813 een ijverig deel aan de heugelijke gebeurtenissen van 's lands bevrijding en onderhield, zeer in het belang van het toenmalig voorloopig bestuur, gemeenschap met het Engelsch escader, dat van Texel tot den Briel, langs onze kusten kruistte. Hij bewees groote diensten bij de aankomst en landing van den prins en bragt meermalen belangrijke depêches naar Engeland over. Eervolle onderscheiding viel aan anderen wel, aan hem nimmer te beurtde belooning voor zijne daden vond hij vooral in zijn vaderlandslievend hart. Thans heeft hij den gezegenden ouderdom van circa 88 jaren bereikt en is de oudste mannelijke ingezeten van Scheveningen. Daar zal hij meer dan menig ander het gebeurde van vóór 50 jaren wel dankbaar herdenken, terwijl aan zijne verdiensten toekomt, dank bare, eervolle vermelding. Als een voorbeeld, dat de stenographie ook kan worden aan gewend tot het woordelijk wedergeven van predikatiën, kan het volgende dienen Pe beroemde Engelsche prediker, C. II. Spur- geon, hield onlangs in de St. Pieterskerk te Leiden eene leerrede in de Engelsche taal. Onder het uitspreken werd deze rede gesteno- grapheerd, vervolgens in schrift overgebragt en in het Nederlandsch vertaald. Thans is die rede voor 25 cents verkrijgbaar gesteld. Omtrent de vruchtboomeu wordt uit het Westland medegedeeld, dat zij wel niet in die mate als het afgeloopen jaar vruchten hebben gezet, doch, inzonderheid de perenboomen, een goede pluk doen ver wachten. Hoezeer het koude weder o. a. zeer ongunstig is voor den wijnstok, is deze echter tot dusver gezond en belooft, naar de bloei- beginsels te oordeelen, vele vruchten. Van een warmen zomer zal echter de vervulling dezer vooruitzigten geheel afhangen. De nieuwe aardappelen worden aan de markt te Amsterdam betrekkelijk reeds goedkoop verkochtzij gelden 6 het halve mud. Te Nijkerk heeft den 27 dezer eene gehuwde vrouw, moeder van vijf jonge kinderen, door middel van ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Naar men verneemt, moet gemoedsbezwaar van godsdienstigen aard tot dien zelfmoord hebben geleid. Als iets bijzónders dient te worden vermeld, dat een land bouwer op de Loobij Coevorden, een hond bezit, die des morgens, op bevel van zijnen meester, de postbode op den straatweg tegen loopt, voor hem gaat zitten en, door de beweging zijner voorpooten, als 't ware vriendelijk vraagt, of er ook iets voor zijn baas is te bestellen. Heeft de bode dan de courant, een pukje of een briefje, dan neemt het'dier dit voorzigtig in den mond en in cén oogwenk is het bezorgd. Pen 28 dezer heeft de burgemeester der gemeente G., nabij Zwolle, de heer Z., in een bosch in de buurschap Berkion, door een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. Men kent de redenen niet, die hem tot deze daad hebben bewogen. Pe plaatselijke commissie van geneeskundig toevgorzigt te Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat zij eenige monsters koflij— of gebrande siroop van verschillende fabrieken onderzocht en bevonden heeft, dat deze met 32 tot 40 püt. krijt, kolen en zand vermengd wasen. Uit Samarang wordt gemeld, dat op Kaligawé eene ijsfabriek in volle werking is, in welke, door middel van stoom, ijs wordt verkregen, dat wel niet zoo doorschijnend is als dat, hetwelk uit Amerika op Java wordt aangevoerd, maar voor het overige even deugdelijk, en voor 10 cents het pond wordt verkocht. Men leest in de Sfaats-Courant Onder dagteekening van den 14 April 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indié'. Zr. Ms. fregat Palembang, luit. ter zee 1ste kl., tijdelijk kominan- dant, wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, wacht schip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat steeds voort met de opname van Straat Banka. Komt na gereedheid der opname van het vaarwater tusschen Karang Tambaga en den wal van Banka bij de vlag. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jermasin en doet daar dienst als wachtschip. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G.jden Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, is den 15 Maart ter reede van Nangasaki geankerd. Zr. Ms. scliroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, is te Soerabaija weder voor de dienst gereed gemaakt; heeft in last via Baicean bij de vlag op te komen om vervolgens eene politieke zending naar Stam te doen. Zr. Ms. scbroefstoomschip 3de kl. liet Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Telden Erdbrink, behoort tot het station ter Oostkust van Snmatra, bekruist de Oostkust van Billiton. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee TI. A. Modderman, is van de expeditie naar Nias terug gekeerd en den 16 Maart weder derwaarts vertrokken. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, bekruist van uit Kicandrag, den noordelijken toegang van Straat Macassar. Zr. Ms. scliroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, bevond zich den 14 Maart ter reede van Nagasaki; heeft in last naar de Chinesche wateren te vertrekken tot het volvoeren cener politieke zending. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee lste kl. H. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft van 5 tot 10 Maart een togt gedaan naar Boneratte. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee lstekl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, is, volgens de laatste berigten, den 26 Maart naar Poeloe-Laut vertrokken. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Biouio en Linga, bezoekt met den resident van Riouw eenige rijkjes op Siak, als: Delli, Bangkalis, enz., was den 24 Maart ter reede van Mengkalis. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, behoort tot het station in de wateren van de Molukken; volgens de laatste berigten zou die bodem van uit Arnbon weder de Bang aaij-Eilanden bekruisen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ligt bij het eiland Baicean. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graemven, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, is den 25 Febr. jl. te Paré-Paré aangekomen, heeft Palos bezocht en is via Mandhar den 10 Maart ter reede van Macassar teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, ligt ter reede Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. P. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bekruist de Mantallat. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. TIalverhout, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen en zal spoedig van daar eene zending worden opgedragen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Kietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuider-en Ooster- afdeeling van Borneo, heeft volgens de laatste berigten van 26 tot 29 Maart een sleeptogt gedaan naar de Bankatip. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, is den 22 Maart van de reede van Batavia naar de Rendez-vous-Eilanden vertrokken. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, is den 14 Maart van Macassar vertrokken om op de kust van Borneo, noor delijke ingang van Macassar, te kruissen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. C. F. ITackstroh, bekruist de wateren ter Westkust van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, bekruist van uit Gorontalo, in overeenstemming met de Reteli, de wateren van Menado. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee H. Kemper, is den 15 Maart van de reede van Batavia naar Ma cassar vertrokken, heeft daar eenige dagen vertoefd en is den 12 i April te Pasoeroean aangekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2