BUITENT. AND. INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, ÜIDDELBURGSGHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Zr. Ms. transportschip Heldin, kapt.-luit. ter zee S. H. Binkes, is den 24 Maart uit Nederland, vio Rio de Jaueiro, ter reede van Batavia gekomen en den 8 April naar Bandjermadn vertrokken. De staat van zaken in Pruissen doet het ergste vreezen. Allerlei geruchten worden er verspreid omtrent hetgeen er gebeuren zal, omdat men overtuigd is, dat de tegenwoordige spanning niet langer kan voortduren. Er moet noodwendig een einde aan komen. De aaneengesloten houding der liberale partij in het Huis der Afge vaardigden, maakt dat de regering geen kans meer overhoudt om te heerschen door de verdeeldheid der tegenstanders. Men weet nog niet wat er in de tegenwoordige omstandigheden zal worden gedaan om de oplossing van het hangende geschil te bevorderen. Algemeen is de vrees dat de sluiting van het Huis, waartoe thans is besloten, wel verre van verbetering te veroorzaken, integendeel er t.oe bijdra gen zal om de zaak te verergeren. En dat de qusestie, die het hier geldt, van hoog belang is te achten, blijkt wel voornamelijk ook daaruit, dat er niet slechts sprake is van eene wijziging of aftreding van het ministerie, maar van eene abdicatie des konings. Het hoofd van den staat heeft zich, erg genoeg, in den strijd der partijen gemengd, heeft zich tot hoofd van de zoogenaamde jonkerpartij doen verheffen en de jammerlijke gevolgen van dien gewaagden stap blij ven niet achter. Er heerscht eene spanning in Pruissen, die met den dag toe neemt en ernstige gevolgen voorspelt, indien de koning niet besluit tot het nemen van afdoende maatregelen, ter bevrediging zijner onderdanen. De sluitingsrede van den president-minister bevatte niets minder dan een relaas van beschuldigingen tegen het Huis der Afgevaardigden, dat het zwaartepunt van het gezag had zoeken te verplaatsen. Het is te vreezen, dat het persoonlijk antwoord des konings, waarin hij ten volle goedkeurt de houding door zijne mi nisters aangenomen, eu de sluitingsrede waarin de beschuldigingen tegen de volksvertegenwoordiging worden opeengestapeld, iets anders dan een hoogst ongunstigen indruk zullen teweegbrengen. Welligt wordt de strijd, tot nog toe binnen de muren van het Huis gevoerd, hierdoor overgebragt in het midden der natie. Naar men verzekert, heeft de Itussische regering ontkennend ge antwoord op den gegeven raad om een wapenstilstand met de op standelingen te sluiten. Zoo als trouwens ook te wachten was, heeft de regering van St. Petersburg dien raad verre van zich ge worpen. Onmogelijk kan zij er toe overstappen om de oproerige onderdanen te beschouwen als eene oorlogvoerende partij. De Eransche expeditie in Mexico maakt, hoewel langzame, toch zekere vorderingen. Een bewijs daarvoor ligt in de vrees, die in Engeland begint te ontstaan, omtrent de gevolgen die uit eene ver overing van dat land door de Franschen, zoude voortvloeijen. Die gevolgen zijn van des te meer belang, omdat Mexico, gelegen aan den Stillen, zoowel als aan den Atlantisehen Oceaan, een land van groot gewigt kan worden, vooral in bezit of onder bescherming van Frankrijk. Dezer dagen is te Rochefort een schip van stapel geloopen, waarmede men onder water kan varen. De kapitein ter zee Bour geois is de uitvinder van dit vaartuig, dat op geheel nieuwe wijze is zamengesteld. Over de ijzeren schepen zegt de Army and Navy Gasette het volgendeNaauwelijks hebben wij ons uit de eene verlegenheid ge red of wij geraken weder in de andere. IJzeren schepen zijn on misbaar geworden. Gelijk wij hebben vernomen kosten zij ontzaggelijk veel en daar ijzer sterker is dan hout, zoo vleiden wij ons met de hoop, dat ijzer minstens even lang zou duren. Maar ijzer is, niettegenstaande zijne sterkte, eene van de krachtigste stoften, om de stoften, waarmede het in verbinding komt tot ontbinding te brengen en door dit chemische proces verandert het zelf in roest. Water, lucht en aarde helpen in gelijke mate tot deze oplossing mede. Onze ijzeren schepen worden door eeu groot ongeluk be dreigd. Men heeft de bodems der schepen met overtrekken voor zien, maar tot nu toe heeft men nog geene gevonden, die de verwoesting tegengaan." Door het Admiraliteits-Hof te Londen, is den 22 dezer uit spraak gedaan in de zaak van de Engelsche brik Prince Albert, kapt. Hart, van Sun'derlaitd naar Amsterdam, die den 9 April 1863, in het Groot Noord-Hollaudsch Kanaal, door het van Amsterdam naar Londen bestemde Engelsche stoomschip Diana, aangevaren en ten gevolge daarvan gezonken was, en is daarbij het stoomschip Diana in het ongelijk gesteld. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1259 sterf gevallen en 18S8 geboorten plaats gehad. Op den avond van Pinkster-Maandag zijn te Londen voor de eerste maal in dit saizoen de Cremorne-Gardens geopend. De amu sementen begonnen reeds ten 4 ure en duurden tot na middernacht voort. De held van den avond was signor Valeri, die eene voor stelling gaf a la Blondin. Hij deed evenwel veel sterker toeren; Blondin toch wandelt langs een koord, terwijl hij op dezelfde hoogte geblinddoekt op een gespannen koperdraad loopt, als ging hij op een der trottoirs van Eegentstreet. Natuurlijk ontbrak het niet aan muziek, arlequinadenvuurwerken, in een woord, aan al hetgeen wat de bezoekers van de uitmuntend ingerigte Cremorne-Gardens gewoon zijn te zien. Onder de te Londen tentoongestelde honden zijn er van £500, 1000, ja zelfs eene enkele, waarvoor de bescheiden vraagprijs 1500 18,000) is. Deze honden liggen op zacht fluweelen kussens, satijnen bedjes en zelfs onder kolossale glazen stolpen. In het geheel zijn er 1678 honden te bezigtigen, waarvoor men 5 sh. ais toegangsprijs moet betalen. In Wallis is gedurende de jongst, verloopene week eene groote hoeveelheid sneeuw «revallen. liet jongste uommer van den Kleinen Reactiontir bevat eene plaat, waarin de vice-president Bockum-Dollfa wordt voorgesteld, op den oogenblilc dat hij, bij het conflict met den minister van oorlog, de woorden spreekt„Men brenge mij mijn hoedMet het antwoord„Om u te dienenwordt den vice-president van het huis op deze plaat een deksel van een geheim gemak overhan digd. Van het uommer van dit reactionaire schendblaadje, waarin deze even vuile als laffe schimp wordt gedebiteerd, zijn ontelbare afdrukken gemaakt en ongestraft verspreid, terwijl zoovele liberale bladen onder de gezochtste voorwendsels, dikwijls zelfg zonder opgave van redenen, in beslag genomen of op andere wijze vervolgd worden. Te Salzdelgurt is de elfjarige zoon van een jagtopziener, ter wijl hij de koeijen hoedde, op eene verschrikkelijke wijze omgekomen. Een koe, die hij aan een touw had, ging op den loop, het touw verwarde zich om het ligchaam van den knaap en hij werd tegen steenen en boomen geslingerd. Toen men de koe opving, vond men het vreeselijk verminkte lijk van den knaap nog aan het dier vast. Een officier van Foreys hoofdkwartier schrijft aan den Motii- teur het volgende dd. 3 April: „Puebla ligt in een van alle kanten ingesloten dal; de kloosters, welke op de bergen liggen, zijn in vestingen veranderd. De Cerro San Juan. waarop generaal Forey zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen, is 67 ellen hoog. De beroemde vestingwerken van Guadelupe liggen op eene hoogte van 100 en het fort San Loretto op eene hoogte van 50 el. De stad is schoon en heeft breede, regthoekig elkander doorsnijdende straten. De huizen, meestal twee verdiepingen hoog, zijn ruim en liggen in zeer goed te verdedigen vierkanten bijeen. Van de poort van Amatlan tot aan die van Tlascala is de stad vier mijlen lang. Behalve de 10 forten om de stad zijn nog vele kloosters en kerken binnen de stad in staat van verdediging gesteld. De beide gewig- tigste punten binnen de stad zijn de hoofdkerk en de redoute van het exercitieplein. De hoofdkerk is het schoonste gebouw van Puebla. Zij neemt een der kanten van den Plaza-Mayor, tegenover het Itaadhuis, in en ligt geheel afgezonderd op eene drie el hooge vlakte, waarop men batterijen heeft gesteldde muren van de kerk zijn vier el dik en bovendien is zij nog door een muur omgeven." Men meldt, dat de Amerikaansche generaal Stonewall Jakson, van het leger der geconfedereerden, overleden is, tengevolge der amputatie, die zijne wonde had noodzakelijk gemaakt. Dit is een groot verlies voor het leger der Zuidelijken, waarvan Stonewall Jackson, bijgenaamd „steenen muur," een der dapperste en stout moedigste generaals was. Een opmerker vraagt: Primo. Of het Molenterrein ook door de gemeente is aangekocht tot alge meen bleekveld, zoo niet, of het dan geoorloofd is, dat ieder die het lnst, daar tamelijk vies bleekgoed voor het gezigt der bewoners neerlegt, zoo als 26, 27 en 28 Mei het geval was, te meer, daar verbods-bepalingen ten deze bestaan. Secundo. Of het regt is, dat een vreemdeling, onbekend met de plaatselijke verordeningen, wordt beboet, wanneer hij drie, zegge drie minuten, zijn paard, gespannen voor een rijtuig, aan een hek vastbindt, om iemand te spreken terwijl een inwoner, die met die verordeningen kan geacht worden bekend te zijn, daar hij ze welligt zelf heeft helpen zamcnstellen, dit een-en-veertig minuten ongestraft mag doen, op een afstand van p. m. vijftig passen van een wachthuisje, waar drie geregtsdienaars af- en aanloopen om koffijwater, melk, enz. tc halen en een het rijtuig en paard passeert. Het beboeten van den vreemdeling had eenige maanden geleden, het vast binden van een paard en rijtuig, door een inwoner, den 29 Mei plaats. - Welligt zijn die verordeningen sedert veranderd! vak 22—29 Mei 1863. ONDERTROUWD: J. M. Bonman, houtzager, oud 29 jaren en J. J. Kuntz, oud 26 jaren. P. van 't Hert, scheepstimmerman, oud 23 jaren en E. Bijl, oud 21 jaren. W. Blokland, scheepstimmerman, oud 30 jaren, wonende te Amsterdam en J. W. D. Schipper, oud 27 jaren. A. van Biene, muziekant bij de Marine, oud 23 jaren en E. M. L. Goudman, oud 29 jaren. S. Gerst hagen, ridder der Militaire Willemsorde, schieman bij de Marine, oud 39 jaren en G. Dee, oud 25 jaren. GEHUWDJ. M. Oostveen en A. Maucr. F. C. H. Schlalimilch en D. P. Dinkhuijsen. P. F. Meijer en M. J. dc Roos. W. van Leeuwen en T. Daalder. J. Schuil en M. C. F. Melkert. BEVALLEN: D. Waldemaier, gcb. Langcreis, (D.). A. Jacobs, gch. Boe saart, (Z.). Ms J. de Vries, geb. Dietcrich, (D.). J. C. van Overeem, geb. Marchandt, (D.). C. Mens, geb. Kaptein, (D.). J. Blokker, gcb. Zwaan, (D.). A. M. Kamper, geb. Veen, (D.). N, Smit,, gch. Grooff, (D.). D. Licvcnse, geb. de Visser, (D.)J. Kramer, geb. van der Ham, (Z.). M. van der Bijl, geb. Pimentel, (D.), M. Teeriuk, geb. Kalff, (D.). M. J. Moorman, geb. Winter, (D.). A. Klerk, geb. Kwast, (Z.). 11. II. Quasi, geb. Koodt, (Z.). N. Moaij, geb. Visser, (Z.). A. Mante, geb. Vonk, (Z.). E. M. de Carpentier, gcb. van de Lande, (Z.). OVERLEDENF. Schendelaar, (S jaren). C. den Hollander, (50 jaren). M. J. Sinkelaar, (29 jaren). C. A. Amons, (15 maanden). A. Beueker, geb. Smit, (69 jaren). C. Thomas, geb. Kroese, (39 jaren. G. Kousebaud, (15 ja ren). Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. van 2229 Mei 1863. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGeene. GEBOREN: Pieter, zoon van Picter Hcnkes en Maartjc Visser. Antje, dochter van Jacob Bakker en Nceltjo Saris. Antje, dochter van Pieter Klz. Kikkert cn Maartjc Koogcr. Cornelia, dochter van Albert Dros en Krijna Tanis. Pieternella, dochter van Picter Vonk cn Jannetje Polder. Anna Chris- tina, dochter van Sieuwcrt Christiaan Pongen en Hendriua Gaaff. Jantje dochter van Tcunis Roeper en Willemtjc Ellen. OVERLEDENLucas Veen Phz., 5 jaren. Trijntje Duinkcr, weduwe van Pieter Dijksen, 62 jaren. Van MIDDELBURG 1 Junij 's niorg. 11 ure. 2 Junij 's rnorg. 11 ure 30 mm. 4, 5, 6 en 7 Junij 's morg. 6 ure. Van ROTTERDAM: 1 en 2 Junij 's morg. 7 ure. 3 .Tunij 's morg. 8 ure 30 min. 5, 6 en 7 Junij 's morg. 10 ure 30 min.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3