BUITENLAND. hetgeen ten aanzien van andere waterwegen voorviel aangewakkerd 13, Immers komen de Ilotterdamsche en Amsterdamsche waterwegen tot stand, dan zal de kustvisscherij en haringvangst te Scheveningen verlaten om zich daar te vestigen, waar zij met geschikter vaartui gen kan worden uitgeoefend, en derhalve een groot deel van de welvaart der gemeente verloren gaan. Technische bezwaren zijn nu, daar waar zij geheel gelijksoortig, doch slechts in ruimer mate aanwezig zijn, overkomelijk geoordeeld en er is geeue reden om, waar het llijk de twee grootste steden zoo uitnemend te hulp komt, er aan te wanhopen, dat het ook tegenover de derde regtvaardig zal zijn. Een gunstige oplossing van het vraagstuk der haven wordt dus vurig tegemoet gezien." Men verneemt, dat aan het uitgedrukt verlangen op de alge- meeue vergadering van deelhebbers en belangstellenden in het Zeemanshuis te Rotterdam op 22 April 11., dat het namelijk zeer wenschelijk zou zijn, een orgel, tot begeleiding der godsdienstoefe ning, te hebben, met de meeste lieuschheid door Z. K. H. prins Hendrik, beschermheer dier inrigting, is voldaan en dat een instru ment, zijnde een fraai seraphine-orgel, door Z. K. H. geschonken, bereids is ontvangen en geplaatst. De directie der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Rotterdam heeft zich, jegens de marine-directie te Amsterdamver bonden, ten behoeve van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Willem tot de vervaardiging en het aan boord opstellen van een zeewater- disteleerstoomketel van geslagen ijzer, en zulks voor een som van 7500. Door F. Niemantsverdriet, te Numansdorp, is den 31 Mei van den kouden grond geplukt een schaaltje aardbeziën, wat wel als een bewijs van vroegtijdige vruchtbaarheid, in dit saizoeu, mag worden medegedeeld. Den 30 Mei heeft nabij 's Gravendeel een ongeluk plaats gehad, dat erge gevolgen had kunnen hebben. De van Middelburg komende stoomboot toch had een aantal vlassers aan boord, die aldaar moesten worden afgezet, en ten getale van dertien in een roeiboot werden opgenomen. Deze boot nu kwam met het rad van het stoomschip in aanraking, zoodanig dat de vlassers in het water vielen en het schuitje zonk. Men is er echter in geslaagd de dren kelingen te redden, die er dus gelukkig met een nat pak zijn af gekomen. Den 31 Mei heeft men te Nijmegen buiten het nieuwe fort buiten de Hertogsteegpoort, het lijk gevonden van een jongen man, in burgerkleeding, bij nader onderzoek een Duitscher, als korporaal in Nederlandsche dienst, iemand van fatsoenlijke afkomst. Bij de geregtelijke schouwing bleek, dat.hij zich met een pistoolschot door het hart had geschoten, terwijl nog een geladen pistool naast hem werd gevonden, als bewijs van het vast besluit van zijn schrikkelijk voornemen. De plaatselijke commissie te Zutphentot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor 1813, is tot heden toe niet weer ver gaderd geweest. Er schijnt weinig animo te bestaan. In het naburige Gorssel is de zucht tot medewerking (onder de Haagsche commissie) ook niet zeer groot, zoodat de benoemden besloten hebben zich voorloopig niet te constituéren. Aan de Grieksche quaestie komt, zoo verzekeren de loopende geruchten, eerlang een einde; de Poolsche quaestie wint in belang rijkheid, sinds de Polen meerdere magt en sterkte vertoonen; het Pruissisch conflict houdt voortdurend de aandacht in en buiten het. Duitsche Vaderland in hooge mate gespannen. Wat de eerste zaak betreft, verneemt men de verzekering, dat de onderhandelingen, gevoerd over de voorwaarden der troonsbestijging van prins Wilhelm van Holstein, ten einde spoeden. De onzeker heid hieromtrent zal alzoo weldra plaats maken voor de zoo zeer gewenschte oplossing van het reeds lang oplossing wachtende vraagstuk van Griekenland. Dat de tijden der ruwheid en barbaarschheid geweken zijn, om voor meer zachte zeden plaats te maken, daarvan zag men dezer dagen een overtuigend bewijs in Rusland, waar anders nog altijd iets van de ruwe gestrengheid der vervlogene eeuwen schijnt over gebleven te zijn. In een Krakauer blad werd namelijk vermeld, dat de Russische keizer van plan was, om door zijne boeren, daar toe aangevuurd, eene groote slagting onder de Poolsche opstande lingen te doen aanrigten. In oude tijden zou een monarch zich zeker hebben verhoovaardigd over zulk een besluit der vernietiging thans haast zich het officiële blad, het Journal van St. Petersburg, om de Russische regering van den aangewreven smet, voor het oog van de beschaafde wereld, te zuiveren en het afschuwwekkend plan voor eene bepaalde onwaarheid te verklaren. Dank zij der Christelijke beschaving, die het onmogelijk zou maken, zulke gru welen te doen uitvoeren, al waren ze ook eens voorgenomen! Met een enkel woord gewaagden wij reeds van de aandacht, die zoo bestendig aan het Pruissisch conflict ten deel valt. Niet slechts in Pruissen, ook in het buitenland verdiept men zich in gissingen, hoe het kabinet te Berlijn, gesteund door den koning en de zooge naamde jonkerpartij, het zal aanleggen, om zich in de tegenwoordige hagchelijke positie nog eenigen tijd staande te houden. Op den duur zal dat stand houden wel onmogelijk zijn, want de toekomst is zeker niet ver af, waarop dit ministerie, dat zoo weinig aan spraak heeft op de ondersteuning der natie en hare vertegenwoordi ging, de teugels van het bewind zal moeten nederleggen. Wenschelijk ware het, dat zulks, ter voorkoming van rustverstoring en van een niet langer wenschelijken voortduur van den bestaanden toestand vrijwillig en spoedig geschiedde! Overigens is het groote nieuws van den dag de afloop der ver kiezingen in Frankrijk. Die uitslag is voor de regering hoogst ongunstig, want, ondanks al de pogingen, aangewend om de kan didaten der regering gekozen te krijgen, zijn in 8 van 9 kiesdis tricten te Parijs kandidaten der oppositie gekozen. Voor eenigen tijd verloor een rijk grondeigenaar in eene Belgische stad bij het spel eene som van 100,000 francs aan een jong mensch. Zoodra deze het geld had ontvangen, liet hij het door een notaris op het grootboek inschrijven, om, bij overlijden van den grondeigenaar, die een hartstogtelijk speler was, de renten aan diens weduwe en het kapitaal aan diens twee kinderen uit te keeren. Deze voorzorg van den jongman bleek niet ijdel te zijn geweest, want kort daarna stierf de grondeigenaar, geheel geruïneerd en zijne weduwen en weezen hebben het thans aan den edelen jongman te danken, dat zij op fatsoenlijken voet kunnen voortleven. Een der personen, die zich te Parijs tot candidaat voor het wetgevende ligchaam had gesteld, reed zelf langs de straten in een cabriolet om zijne programmas en aanbevelingsbiljetten rond te dee- len en aan te plakken, en om bezoeken bij de kiezers af te leggen. Toen hij het huis van een kiezer uittrad zag hij een viertal personen achter zijne cabriolet staan om iets te lezen. Daar hij meermalen had opgemerkt, dat men het achterste gedeelte van het rijtuig met aandacht beschouwde, werd hij nieuwsgierig en ging zien wat er toch was. Men kan zich een denkbeeld maken van zijn schrik toen hij zag, dat het eene aanbeveling was van een anderen can didaat en dat hij dus zelf die aanbeveling had rondgereden. Den 1 dezer is het Fransche hof naar Fontainebleau vertrok ken, waar vele feesten zullen gegeven worden, o. a. een van eene nieuwe soort. De keizerin heeft uit Venetie een gondel laten komen en ze doen plaatsen in den grooten vijver; daar zullen des avonds, door eene Venetiaansche goudelier, die eene zeer fraaije stem heeft, liederen worden gezongen, zoo als men ze vaak op de lagunen hoort en die eertijds voor lord Byron zooveel aantrekkelijks hadden. De wedrennen in het bosch van Boidogne zijn door eene groote menigte bijgewoond, niettegenstaande het regenachtige weder. De keizer en de keizerlijke prins waren er insgelijks aanwezig. Meest alle weddingschappen werden gedaan op lord Clifford, een Engelsch en la Toucques, een Fransch paard, doch geen van beiden won den prijs van 100,000 francs, maar een Engelsch paard, Ranger, waarop niemand acht sloeg. De Engelsche paarden zegepraalden, doch de Fransche paardenliefhebbers kunnen zich troosten, aangezien Ranger aan een Franschman, den heer de Savellis, toebehoort. De commisaris van policie te Dyon, die onlangs twee jonge lieden van fatsoenlijken huize had gevangen genomen, omdat zij de voorstelling van „Le Fils de Giboyer" hadden uitgefloten, heeft voor deze overschrijding van de grenzen zijner bevoegdheid voor het geregtshof van genoemde stad te regt gestaan en is veroordeeld tot eene geldboete van drie honderd francs, ten voordeele der armen. Onder den titel „Over den invloed van den betrekkelijken ouder dom der ouders op het geslacht der kinderenheeft een geneesheer van Rouan Frankrijkaan de akademie van wetenschappen eene studie aangeboden, met de volgende opmerkingen: 1. Het mannelijk geslacht heeft de bovenhand, als de vader ouder is dan de moeder; 2. Het vrouwelijk geslacht heeft de bovenhand, als de moeder ouder is dan de vader; 3. Beide geslachten zijn evenwigtig, echter met ligte overhelling naar het vronwelijk geslacht, als de vader en de moeder van den zelfden ouderdom zijn. De heer Naylor, wiens paard Maccaroni in Fngeland den eersten Derby-prijs heeft behaald, heeft 1000 aan den mayor van Liverpool, ten behoeve der liefdadigheids-gestichten dier stad, geschonken. Het nieuws van den dag te Londen is een groot spoorweg ongeluk. De exprestrein van Brighton was 11. Zondag tot nabij het station in het Westend genaderd, toen, in de omstreken van Streatham gekomen, de ketel der stoommachine sprong en vijftien wagens van een dijk werden neêrgeslingerd. Onder de reizigers bevonden zich honderd man der garde, waarvan 3 het leven verlo ren en 65 min of meer gewond zijn, eenigen zeer gevaarlijk. De stoker en machinist werden verre weggeworpen en deerlijk gebrand of gekwetst. Eene dame, in hoogst zwangeren toestand, verloor het leven, doch haar echtgenoot schijnt behouden te zijn gebleven; zij was mevrouw Silver, dochter van sir James Clarke. Eenige officieren werden op treffende wijze gespaard. Vier hunner wenschten zich in een middel-rijtuig te begeven, doch de vijfde had reeds plaats genomen in een rijtuig aan het einde en de overigen voegden zich bij hem. Dit laatste rijtuig bleef ongedeerd; het middelste werd even als vele anderen, aan splinters geslagen, doch de meest opmer kelijke bijzonderheid was, dat, bij het overtuimelen van den trein, het wiel van het rijtuig hetgeen volgde op dat, waarin de officieren gezeten waren, regt door het laatstgenoemde gedreven werd, zonder echter iemand te bezeeren, daar het juist de eenige plaats, die on bezet was, door midden spleet. De oorzaak van het ongeluk is de vertraging, die de trein op de stations ondervond. Ten einde den verloren tijd in te halen, werd de stoom hooger opgevoerd en het gevolg was, dat de ketel sprong. Een nieuw bewijs hoezeer er acht dient te worden gegeven op de juiste aankomst en afgang aan en van de tusschen-stations. De Morning Post zegt, dat de moeijelijkheden, die aan eene oplossing der Grieksche quaestie in den weg stonden, thans uit den weg zijn geruimd. Prins Christiaan van Denemarken toch heeft zijne laatst overblijvende bezwaren prijs gegeven en, met goedkeuring van den koning van Denemarken, zijn zoon voor de vervulling van den vacanten Griekschen troon beschikbaar gesteld. Daarop heeft de l Deensche gezant te Londen instructiën ontvangen, waarbij hij ge- magtigd wordt, het laatste protocol te teekenen, hetwelk in den loop i dezer week geschieden zal. Zoodra dit heeft plaats gehad, zal dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2