NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! BEKENDMAKING. I) O I» E S( 1) A ii 11 .1 1 X 1.1 EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Junij. M 47. HELOERSCHE 1«C5; Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. advf.rtfntif.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 unr, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dcLaan, II422,aan de«IIelder,\o\ 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icdcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek over de verlofgangers der Militie te land, bedoeld bij art. 138 der Wet op de Militie, in deze gemeente zal plaats hebben in het Algemeen Weeshuis, op Maandag 22 Junij 1863, des voormiddags ten 9 ure. Aan dat onderzoek moeten deel nemen al de verlofgangers die in deze gemeente verblijf houden en behooren tot de ligtingen van 1859, 1860, 1861 en 1862, voor zooverre zij vóór den eersten April 11. in liet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wets bepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien vau de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot, zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van dc in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoen den staat worden bevonden; 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Ts de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naasthij gelegen provoost of het naasthij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd dc straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris tc bepalen tijd cn plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4 van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan ccnc oproeping voor dc werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek cn het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij dc militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen tc zijn 1. zoo lang zij zich bij hun corps bevinden; 2. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helder, den 10 Junij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IADISCÏlEmaÏL Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Zalt-Bommel is, uit liet bevorens gemelde zestal predikanten, o. a. op het viertal gebragt de wel-eerw. heer E. Haverschmidt, predikant alhier. Yan de drie compagniën artillerie, die in deze vesting verblijf houden, zal de 6de compagnie van het 1ste regiment van '20 Aug. tot 8 Sept. e. k. het kamp van Waalsdorp betrekken. De heer van der Wegt, opzigter bij de dokwerken alhier, is benoemd tot lioofdopzigter bij het te bouwen stoomgemaal te Vijf Sluizen (bij Schiedam De luit. ter zee 2de kl. S. Krayenliolf van de Leur, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip Kortenaar alhier, is, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. H. Haakman, op Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno geplaatst. Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de bij art. 3 van liet reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier be doelde commissie, tot het doen eener inspectie, zal bestaan uit: de vice-admiraal G. Yogelpoot, direct, en komm. der Marine alhier, als voorz.de heer J. M. Obreen, benoemd pres. der comm. tot het examineren der zee-officieren, enz.; de kapt. ter zee J. A. K. van Hasselt, de kapt.-luits. ter zee J. van der Meersch en J. F. Koopman, als leden; en de bij art. 20 van dat reglement bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelb. 2de kl. bij gezegd instituut uit: de lieer J. M. Obreen, benoemd pres. der commissie tot het examineren der zee-officieren, enz. als voorz., de kapt. ter zee J. A. K. van Hasselt, de kapt.-luits. ter zee J. A. Schreuder en .T. F. Koopman en de luit. ter zee 1ste kl. jhr. H. O. Wichers, als leden. Volgens particulier berigt van Algiers van den 2 dezer, zou Zr. Ms. stoomfregat Zeeland, kommandant Fabius, den 7den van daar vertrekken naar Malaga, vervolgens naar Gibraltar en eindelijk naar Cadix, vanwaar men in het laatst der volgende maand de terugreis naar Nederland zou aannemen, om in het Nieutcediep binnen te vallen. -- Bij den militairen intendant te 's Gravcnhage, den heer Boers, is den 9 dezer aanbesteedbet leveren voor de militaire bakkerij aldaar van 16 last roode of Rhijntarwe, wegende ruim 77 Ned. TC liet mud, 16 last Zeeuwsche of witte Tarwe, weg. ruim 74 Ned. IC het mud en S last Inl. of Pruiss. Rogge, weg. ruim 72- Ned. <S1 het mud. Er waren 8 billetten van inschrijving ingekomen, waar van de minste inschrijvers waren: voor de roode Tarwe dc heer P. van der Tak, te 's Gravenhage, voor 267,90 per last, en voor de Zeeuwsche Tarwe en de Rogge de heer D. Bakker Bz., te Nieu- icediep, voor de witte Tarwe 281,60 per last en voor de Rogge 216,50 per last. Het door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier Maandag jl. aanbestede, van het herstellen van de steenen glooijing voor de kustbatterij aan den mond der haven, is toegewezen aan den heer .T. B. Janzen Ez., als minsten inschrijver, voor de som van 3230. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal op Dingsdag 16 dezer weder bijeenkomen. Tot de door den minister van Financiën voorgestelde wijzi gingen in ons belastingstelsel behoort ook de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Omtrent deze belasting werden in der tijd door dezen minister de volgende opmerkingen in het midden gebragt: „Niet alleen dat deze belasting zwaar drukt op eene eerste levensbehoefte, ze staat daarenboven, in tweedcrlei opzigt, aan de ontwikkeling der nijverheid in den weg. Vooreerst, omdat turf en steenkolen zijn middeleu ter voortbrenging en in de tweede plaats, omdat de verveeningen niet die uitbreiding kunnen erlangen, die wenschelijk en mogelijk is. Een land, dat prijs stelt op de ont wikkeling zijner nijverheid, moet niet alleen alle grondstoffen vrij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1