BUITENT. ANTI. laten binnenkomen, maar behoort ook te zorgen, dat die grondstoffen zoo goedkoop mogelijk worden verwerkt. En als nu een land zoo gelukkig is, van in zijnen bodem eenen kostbaren scliat van brand stoffen te bezitten, dan moet die weldaad met beide handen worden aangegrepen, als een middel om de nijverheid in staat te stellen het hoofd te bieden aan de concurrentie van andere rijken. Enge land doet dit met zijne steenkolen, Nederland behoort dit met zijnen turf te doen. Veertig jaren geleden was men van dit denkbeeld diep doordrongen. In 1822 veroordeeld en afgeschaft, treffen wij de belasting op de brandstoffen thans weder in ons belastingstelsel aan, als een gevolg van de groote behoefte der schatkist in 1833. Ze werd, in dat jaar, als eene soort van oorlogs-belastiug, op nieuw ingevoerd, om, tot op dit oogenbiik, onder schier algemeene afkeu ring te blijven voortbestaan. En als wij haar nu op nieuw ten grave brengen, zal ze door niemand worden betreurd dan welligt door enkele groote verveeners, die zich ook thans nog voor haar in de bres stellen, terwijl men van alle kanten om afschaffing roept." Den 6 dezer heeft te Alkmaar de aanbesteding plaats gehad van het vernieuwen van het raam in den zuidelijken gevel van de Groote kerk der Hervormden aldaar. Aannemer de heer G. II. Kuiper, te Amsterdam, voor de som van 4375. Eenige der onlangs in Nederland aangekomen Japanesche jongelingen zullen zich te 's Graven/iage komen vestigen. Er is voor hen een huis gehuurd op den hoek van de Hooge Nieuwstraat Zij zullen bij industriëlen aldaar worden geplaatst, ten einde in verschillende vakken te worden opgeleid. In de volgende maand zal te Rotterdam een congres van Nijverheid worden gehouden, waar o. a. de volgende punten zullen worden behandeld: „IVaarom vervaardigt men nog geen lichtgas uit turf, niettegen staande de proeven, in het klein genomen, over het algemeen zulke gunstige resultaten hebben opgeleverd? Bij de groote brandbaarheid van het petroleum en bij de ont stentenis van middelen, om die op de plaats van productie Noord- Amerika) te zuiveren, en alzoo het gevaar van ontvlamming te ver minderen, vraagt men, of er geene maatregelen raadzaam zouden zijn, die, bij den aanvoer daarvan in Nederlandsche havens, de daaruit voortkomende gevaren zouden kunnen voorkomen of ver minderen De belasting op de brandstoffen zal na korter of langer tijd worden afgeschaft. Zal de afschaffing dezer belasting ook ten gevolge hebben, dat men zich zal gaan toeleggen op betere vervaardiging van turf, door zamenpersing als anderzins, of verhinderen alsnog de verschillende gewestelijke bepalingen aan verbetering in dezen tak van nijverheid gevolg te geven?" Eenige dagen geleden is op den Deventerweg een persoon aangehouden, die kort te voren eenige buitenplaatsen en boerenerven bezocht en vandaar had medegenomen, wat voor de hand lag. Bij zijne arrestatie had hij een zak bij zich, gevuld met allerlei gestolen linnengoed. Hij is terstond naar het huis van verzekering overgebragt. De vorige week kregen, onder den invloed van den jenever, twee arbeiders, in eene herberg te Steemoijk, twist. Zij werden weldra dusdanig handgemeen, dat de een den andere in zijne woede een duim afbeet. In de buurtschap Oosterdalfseii had in de vorige week een droevig ongeluk plaats Een knaapje van 8 jaren was gaan spelen met de kinderen van een buurman, bij wien men de muren gestut had van een pakhuis, dat hersteld werd. Welligt hebben de kinderen dc schragen verplaatst, althans de muur viel om en het kind werd onder de steenen levenloos teruggevonden. Uit Maastricht worden de gunstigste berigten aangaande den stand der veldgewassen medegedeeld, belovende de vruchtboomen, bijzonder appelen en peren, mede een overvloedigen oogst. Frankrijk wordt, naar de geruchten voorspellen, met eene minis teriële crisis bedreigd. Men wil zelfs, dat daaruit eene verandering in dc buitenlandsche politiek zal voortvloeijen. Wat Mexico betreft, dwingen misschien de gebeurtenissen van den dag den keizer, om maatregelen te beramen, ten einde zich uit eene hoogst moeijelijke positie te redden. Het blijkt op nieuw, dat de oorlogskans daar niet altijd voordeelig voor de Eranschen staat. Omtrent de bestor ming van het fort Guadelupe wordt verhaald, dat de Eransche troepen vlugtende waren en dat de generaal geen ander middel om hen te doen stand houden wist te beramen, dan om op de vlug- tenden te doen schieten. Het is voorzeker een wanhopig middel geweest, maar heel ligt konden oproer en tegenstand er de gevol gen van zijn. De opmerking werd al dadelijk, bij het vernemen der sluiting van het Pruissisch Huis der Afgevaardigden, gemaakt, dat de strijd tusschen regering en vertegenwoordiging, tot dien tijd toe meer uitsluitend biunen de vergaderzaal gevoerd, nu in het midden der natie zou worden overgebragt. Die verwachting wordt in de jongste dagen niet beschaamd door de omstandigheid, dat zelfs in den boezem der gemeente-besturen den wensch wordt geopenbaard tot handhaving der constitutie, die men ziet aangerand door het tegen woordig bewind. En, ofschoon nu de ministers des konings ook die uiting van den volksgeest zoeken te smoren, door het dreigen met ontbinding der anti-regeringsgezinde gemeente-besturen, de zaak wordt daardoor niet beter. Want, zoodra de hangende crisis een volkszaak wordt, is de omwenteling mogelijk niet ver meer af. Mogten de ministers dat begrijpen, ze zonden hun ontslag nemen. De Grickscho qusestie is thans, met de aanneming der kroon door prins W ihehu van Ilolstein, naar alle waarschijnlijkheid geëindigd. Dc jeugdige vorst zal echter nog gedurende een jaar in zijn vader land verblijven, om zijne studiën te voltooijen, vervolgens een wettig huwelijk met de derde dochter vau koningin Victoria aan gaan, met 1 Junij des volgenden jaars zijn hoogen post aanvaarden en, naar men gelooft, dc Ionische Eilanden als huwelijksgoed mede brengen. Voorloopig zal een raad van regentschap het land in naam des konings besturen. Voorzeker zouden de Polen wenschen, dat hunne zaken spoedig op gelijke wijze werden vereffend Victor Hugo heeft den volgenden brief aan Lamartine geschre ven: „Waarde Lamartine, een groot ongeluk heeft u getroffen; ik moet mijn hart in het uwe uitstorten. Haar, die gij bemindet, vereerde ik. Uw verheven geest blikt tot aan gene zijde des horizons; gij ziet duidelijk het toekomstige leven. IJ behoeft men niet te zeggen: „Hoop!" Gij behoort tot hen, die weten en wachten. Zij is steeds uwe gezellin, onzigtbaar, maar toch aanwezig. Gij hebt de vrouw, maar niet de ziel verloren. Waarde vriend, laat ons in de dooden leven. De uwe Victor Hugo. Sprekende over den invloed, die dc afloop der verkiezingen in Frankrijk op den loop der zaken zal uitoefenen, zegt een Fransch blad o. a. het volgende: „Staat de revolutie voor onze poorten? Is de wanorde reeds in de straten uitgebroken? Worden er in het duister zamenzweringen gesmeed? Zijn Spartacus of Catilina onze vergaderzalen binnengetreden? NeenEr zullen meer redevoeringen in ons Wetgevend Ligchaam worden uitgesprokenmaar juist daar door zal de regering slechts des te meer gelegenheid vinden, om die krachtige politiek te verdedigen en te glorifiëren, die, sedert vijftien jaren, buiten 's lands wakende voor de nationale eer, in het binnenland de grondslagen heeft gevestigd van de openbare vrijheid." In de grafkelders van St. Denis, te Farijs, is, bij het doen van eenige herstellingen, eene sierlijk bewerkte looden kist gevon den, die men onderstelt, dat het stoffelijk overschot bevat van den connetabel Duguesclin. Den 15 dezer zal in den internationalen boekwinkel in straat Grammont te Parijs een werk uitkomen, getiteld: Victor Hugo, racontêpar un temoin de sa Vie" (het leven van Victor Ilugo, ver haald door een getuige zijns levens). In deze levensbeschrijving wordt zijne jeugcï, zijne opvoeding, zijne worstelingen met het noodlot, de opvoering zijner tooueelstukken, zijn omgang met de beroemde mannen dezer eeuw, enz. behandeld. Victor Hugo heeft aan den schrijver verscheidene onuitgegeven dichtstukken en zeer vele bijzonderheden medegedeeld. Te Perignac, in het kanton Pons, is eene oude vrouw door haren vader, moeder en zoon vermoord, om in het bezit te geraken van 1500 francs, die zij meenden bij de ongelukkige te vinden. Iu plaats daarvan vonden zij slechts 50 francs. De moordenaars zijn onmiddelijk in hechtenis genomen. In Spanje zijn op de velden van Xerez de la Frontera, tot op den 29 Mei, 22,828 ponden sprinkhanen gedood. In het jaar 1862 zijn in het Vereenigd Engelsch Koningrijk 605,471,000 brieven verzonden. In Engeland ontvangt iedere inwoner gemiddeld 24, in Schotland 19, in Ierland 9 brieven in het jaar. In Liverpool en Birmingham ontvangt iedereen gemiddeld 30, in Bristol 35, in Manchester 38, in Dublin 39, in Edinburg 41 en in Londen 49 brieven. Er zijn in 1862 meer dan 73,000,000 dagbladen verzonden. Gedurende de laatste helft van 1862 zijn van 900,000 aangeteekendc brieven, slechts 12, ter waarde van 9,5/6, verloren gegaan. Zekere Marsh-Allen, wonende te Willoughton, moest zich naar Huil begeven, om zich daar onder behandeling eens geneesheers te stellen. Hij liet eene jonge kat, van welke hij zeer veel hield, te Willoughton achter. Eenige weken te Huil vertoefd hebbende, meende hij op zekeren dag zijne kat op een muur te zien zitten. Hij riep den naam van het dier uit en eensklaps sprong het naar beneden op zijne schouders en likte hem het gelaat. De kat had ongeveer 60 mijlen afgelegd en dc nagels waren door het loopen geheel af gesleten. Hoe het dier over de Humber-rivier is gekomen, is een raadsel. Men meldt uit Christiania, dat het berigt van het overlijden van den beroemden historieschrijver A. Munch, te Rome, aldaar een diepen indruk heeft gemaakt, vooral ook uithoofde de Scan dinavische letteren daardoor een zwaar verlies hebben geleden. Nadat hij van 1837 tot 1841 de betrekking van lector aan de universiteit in gemelde stad had bekleed, werd hij tot hoogleeraar in de geschiedenis bevorderd, welken leerstoel hij met roem ver vulde. Van 1846 tot aan zijn overlijden, voor eenige dagen te Rome, heeft hij in het belang der Noorweegsche en Zweedsche ge schiedenis vele en langdurige reizen ondernomen door Denemarken, Engeland, Schotland, de schotsche Eilanden, het Noorden van Frank rijk en laatstelijk Romealwaar hij sedert langen tijd de schatten der Vaticaansche bibliotheek aan zijn doel cijnsbaar maakte. Veel licht is door Munch verspreid over de Noordsche geschiedenis, letter- en oudheidkunde en, op onbekrompen wijze, heeft de Zweed sche regering hem in staat gesteld, tot dat einde werkzaam te zijn. Zijn voornaamste werk is eene Geschiedenis van het Noordsche volk. Het tijdperk voor de vereeniging met Zweden is behandeld in zes lijvige deelen; van het tijdperk na de Unie is tot heden slechts een deel in het licht verschenen. Sedert den jare 1850 is de bevolking der stad Keiden met 25,000 zielen toegenomen. Bij de jongste volkstelling bleek het, dat het aantal schoolpligtige kinderen bedroeg 21,000. Het getal leerlingen der onderscheidene inrigtingen van onderwijs bedroeg- echter slechts ruim 18,000, zoodat nagenoeg 3000 kinderen zonder onderwijs zijn. En nu bestaat daar een wet op de schoolpligtigheid, tengevolge waarvan in het vorige jaar 706 overtredingen met geld boete en 3439 met gevangenisstraf werden vervolgd. Toch schijnt men daar ook te begrijpen, dat het eenig middel tot verbetering is: persoonlijk te werken op de ouders, ten eir.de die het belang van het onderwijs voor hunne kinderen te doen inzien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2