GEZEGENDE OMWENTELING VAN NOVEMBER 1813. DE was ook de verschijning van den groothertog van Baden, die reeds soo veler harten gewonnen heeft door zijn streven om het welzijn ■des volks te bevorderen. Als een sprekend bewijs, in welk eeue hooge mate het ge bruik der naai-machines zich uitbreidt, meldt men het volgende: „Terwijl het getal der in de Noord-Amerikaansche Vereenigde Staten vervaardigde naai-machines sedert 1853 een getal van 2529 beliep, bedraagt het tegenwoordig reeds meer dan 200,000. De drie grootste naai-machines-fabrieken zijn die van Wheeler Wil- son, van Singer Co. en van Grover Baker. De eerste heeft er tot nu toe reeds ongeveer 85,000, de tweede en derde ieder 55,000 gemaakt. Wilcox en Gibbs hebben, sedert 1859, reeds 10,714 naai-machines zamengesteld. Op dit oogenblik zijn ei' omstreeks een dozijn fabrieken voor naai-machines in werking en eenige van deze hebben ettelijke mil- lioenen dollars aan gebouwen en werktuigen ten koste gelegd. liet grootste dezer établissementen is dat van Wheeler Wilson, te Bridgeport, in Conneeiicut; hier worden 500 arbeiders bezig gehou den, bij Singer Co. over de 400. In weerwil der nationale verwikkelingen beweert men, dat dit bedrijf goede reuten geeft, en zouden jaarlijks 70,000 naaimachines gemaakt worden, terwijl men in staat is om er 100,000 te leveren. ■Sedert de eerste beschrijving en teekening van eene naaimachine in de Scientific American gegeven werd, dat is sedert omtrent 13 jaren, zijn er 358 Amerikaansehe octrooijen betrekkelijk naaimachines ver leend. In Engeland zouden er 25,000 van die werktuigen in ge bruik zijn. De Biario de la Marino, van Havanna bevat dd. 26 Mei de volgende inlichtingen omtrent het gebeurde vóór en in Puebla. De Fransehe oorlogsstoomboot Le Barien, die van Vera-Crus is aangekomen, brengt zeer gewigtige dépêches van generaal Forey voor den keizer mede. Den Ssten Mei beproefde generaal Coraonfort, die versterkingen had ontvangen, de Fransche troepen in den rug aan te tasten. Hij werd door generaal Bazaine totaal verslagen. Deze slag werd bij San Lorenzo geleverd. Generaal Comonfort had 2500 man aan gesneuvelden, verwonden en krijgsgevangenen verloren benevens 7 of 8 getrokken kanonnen en het grootste gedeelte zijner bagage en ammunitie. Naar het schijnt, had de aanval van generaal Co monfort voornamelijk ten doel den intogt. van een groot transport levensmiddelen en ammunitie binnen Puehla te begunstigen. Ge neraal Forey had op behoorlijken tijd het verwachte belegerings geschut ontvangen en den 16den eene batterij tegenover het fort Teotimshuacan, een der best verdedigde punten van Puebla, gerigt. Nog denzelfden dag opende de artillerie het vuur en den volgenden dag werd eene bres geschoten. Generaal Forey gaf bevel tot den storm, doch iedere weerstand hield dadelijk op. Een gedeelte van het Fransche leger rukte de stad binnen en generaal Ortega gaf zich met 23 generaals, 900 officieren en 17,000 soldaten over. De geheele vesting-artillerie viel in handen der Franschen. Generaal Forey zal slechts een garnizoen in Paella achterlaten, dat voldoende is, om de guerillas te keer te gaanhet overige gedeelte rukt naai de hoofdstad op. Het Spaansche fregat Comdongo, dat te Valpamiso is aange komen, heeft op de reis, van een woest onbewoond eiland in den Atlantischen Oceaan, twee schipbreukelingen opgenomen, die 23 jaren aldaar hadden doorgebragt. Den 2-1 Maart. jl. is het schip Hermanus Isaac, kapitein Takes qq, te Oud-Calabar door den bliksem getroffen. Het hemel vuur sloeg door de lading heen en baande zich een uitgang ouder den schuurgang. Aan dek en koper werd veel schade veroorzaakt. Boven de magt van den werelddwinger was een magt hooger en regtvaardiger dan de zijne. Dit bleek zonneklaar in de jaren 1812 en 1813 toen Napoleons onverzadelijke heerschzueht hem ten val bragt. Zijne nederlagen waren beslissend. Maar ook reeds vóór de groote gebeurtenissen, die den val des dwingelauds bewerkten, deden zich blijken zien van het gloren van den dageraad der vrij heid. Ondanks de strenge eensuur, die over de uitgave van alle geschriften waakten, zongen onze dichters van de grootheid der Hollandsche Natie en droegen daardoor in hooge mate bij tot opwekking en verlevendiging der nationaliteit. Anderen wisten in luimigen trant zinspelingen te maken die gretig werden ontvangen en het uitzigt op het herstel der vrijheid verlevendigden. En te midden van Napoleons grootste ontwikkeling zijner magt, toen hij zich gereed maakte, om met een heir, zoo groot als Europa sinds de dagen van Xerxes niet had aanschouwd, Rusland aan zijne zege kar te kluisteren, zag onze landgenoot van Hoogendorp, door al die magt en grootheid niet verblind, de dag der vrijheid naderen. Want, toen het Fransche leger van niets dan lauweren droomde, was onze staatsman, in zijn stille studeervertrek, bezig met het ontwerpen van een grondwet voor het aanstaande vrije Nederland! Keizer Napoleon I, aanvankelijk op vriendschappelijken voet met den keizer van Rusland, meende dat de beheerscher van dat magtige rijk al te weinig zijne inzigten omtrent het vijandige Engeland hul digde, en besloot, terwijl gansch Europa, van de Oostzee, tot de Middellandsche Zee hem gehoorzaamde, ook tot aan de oevers van Don en Wolga zijn zegevaan te planten. De wijsheid zijner bere kening werd echter te schande gemaakt, toen zijn leger, de bloem van jEuropa, als door den adem van het Noord, verdelgd werd. Ook Nederland bragt, gedwongen zijn jongelingen aan onzinnigen overmoed ten offer, om in een onrcgtvaardigen krijg voor het zwaard, den honger of de kou te bezwijken. De Bussen deden hunne oude hoofdstad Moskou in de vlammen opgaan, juist toen Napoleon het plan had beraamd om daar te overwinteren. Verschrikkelijk was de ellende, waaraan het groote leger was overgegeven, op een terug- togt van 150 mijlen, door een land, waar alles tot puinhoop et- woestenij was gemaakt. Slechts weinigen, in verhouding van het groote getal der strijders, ontkwamen. Die vreeselijke nederlaag was het sein tot den opstand in Br Pissen. Wel behaalde Napoleon in het voorjaar van 1S13 overwinningen op de vereenigde Pruissische-Russische troepen, maar nadat ook Oos tenrijk zich openlijk aan de zijde der verbondenen had geschaard, werden den Franschen onderscheidene gevoelige slagen toegebragt, totdat bij Leipzig Buitschland vrij gevochten werd. Van eene andere zijde, in Spanje, werden de Franschen niet minder bestookt en met de geheele vernietiging hunner overheersching bedreigd. Het vrije Buitsclilaud mogt nu juichend optrekken ter voortzetting van den heiligen krijg, maar in ons vaderland bleven de Franschen nog steeds meester, magtig naar het scheen om het weerlooze volk te bedwingen. Er waren nog troepen beschikbaar om een land, welks bezit voor Frankrijk zelf van zoo onberekenbaar gewigt was, vooral bij den naderenden winter, aan de verbonden legers te betwisten. Negentien jaren lang was de volksstem in Nederland gesmoord door vreemde wapenen; zij was echter onder en door de verdruk king tot eenstemmigheid gevormd. Algemeen waren de wenschen naar verdrijving der Franschen, herstel der onafhankelijkheid, terug roeping van het Huis van Oranje. Den 15 en 16 November 1813 openbaarde ziek te Amsterdam eene dreigende volksbeweging; de Fransche troepen weken naar Utrecht en het volk openbaarde zijn afkeer jegens liet vreemde bewind onmiddellijk door het wegruimen van alles wat nog aan de dwingelandij des overkeerschers herinne ren kon. Den 17 November volgde de omwenteling te 's Rage, waar 's keizers regering openlijk afgezworen en door moedige man nen als Gijsbert Karei van Hogendorp, van der Duijn van Maasdam en graaf van Limburg Stirum, de regering in naam van den prins van Oranje, werd aanvaard. Wel wachtten er nog hagchelijke dagen. De Franschen waren nog in de nabijheid en een groot deel des lands in hun bezit, terwijl de Bondgenooten onze grenzen nog niet hadden overschreden. Maar weldra, daar komen de Pruissen en Bussen de grenzen over. Zij zien in de omwenteling, die hier heeft plaats gehad, een krachtig middel om den veldtogt te bespoedigen, die Napoleons geheelen val ten doel heeft. Spoedig daarop verschijnt ook de prins van Oranje te Scheveningen, en betreedt den vaderlandschen grond, waar eene onbeschrijfelijke vreugde hem wacht. Te Amsterdam aanvaardt hij het hoog bewind, en Nederland is hersteld, de vrijheid en onaf hankelijkheid, zoolang onderdrukt door vreemd geweld, herleven weer in vroegeren luister. Napoleon, overwonnen en vernederd, wordt daarop door den wil der mogendheden naar Elba gebannen, maar het vuur der heersch zueht, dat in hem gloeide, was nog geenszins gebluscht. Een jaar later en hij betreedt weder den Franschen grond, vergadert zijne legerscharen weder om zich heen en staat in de Zuidelijke Neder landen weder gereed om gansch Europa met eene nieuwe overheer sching te bedreigen. Anders was er besloten in den raad van Hem, die het lot van vorsten en volk bestuurt. De zege was aan de zijde der verbondene mogendheden zoo beslissend, dat wij, na een tijdsverloop van 48 jaren, op den dag waarop dit nommer het licht ziet, nog dankbaar gedachtenis vieren van de overwinning in de velden van Waterloo, den 18 Junij 1815. NIEUW. Doorgaans maakt men zich een geheel verkeerd denkbeeld van „het nieuwe." Het nieuweheeft steeds bovenal de menschen aan getrokken maar, uitvindingen in het mechanische of pkysische daar gelaten, het nageslacht heeft doorgaans voor hersenschimmen gehouden hetgeen het voorgeslacht als nieuw, als nooit door eenig mensch uitgedacht of zelfs vermoed, bewonderd en gesproken had. In de zedelijke en ook in de verstandelijke wereld is er o! zoo weinig nieuws, dat tevens waar en goed is. Ons geslacht is niet van gisteren of eergisteren: 't bestaat sedert jaarhonderdenjaar- duizenden: al dien tijd heeft 's menschen geest gewerkt, onophou delijk gezonnen en nagedacht over wenschelijke zaken, en dat op oneindig verschillende manieren, onder verschillende hemelstreken, in verschillende leeftijden van ons geslacht. Wat moet er dus wel niet gevonden, wat ook al niet verloren zijn. En wat zullen wij dan van den man denken, die ons al wat hij zegt of schrijft wil doen gelooven, nieuw te zijn? Hij heeft te meer het vermoeden tegeu zich, van inderdaad niets goeds of waars te hebben voort- gebragt, naarmate men minder van dat alles in de denkbeelden dei- voorgeslachten de eerste beginselen en zaden vinden kan. Niet op eens en plotselings ontstaan in de natuur schitterende verschijnselen, of 't zijn meteoren, die, pas gezien en bewonderd, op eens weer verdwijnen. Zoo gaat 't ook in het rijk van waarheid en deugd. Dit make ons omzigtig in het beoordeelen van nieuwe stelsels en nieuwe ontwerpen, en huiverig vooral, om hetgeen ons invalt voor goed of waar te houden, zoo lang wij als 't ware de kiem er van niet in ons gevoelen, gezegde, spreuk of spreekwoord van vorigen tijd ontdekt hebben. Het nieuwe, dat de tijden opleveren, komt ongemerkt op, als planten, die ontkiemenvolgende leeftijden be merken dit eerst, en er wordt nog leeftijd op leeftijd, eeuw op eeuw, soms vereischt, voor en aleer men er vruchten van inoogst. Want de natuur gaat langzaam voort, en brengt alles eerst van lieverlede en spade tot rijpheid, en wel het beste het laatst. Hij is de grootste wijsgeer, die dat het eerst opmerkte, het eerst en meest't zij door schrijven, 't zij ook alleen door spreken en han delen, bevordert. Dat is het goede en ware, dat een Socrates, een Baco en dei-gelijken aan 't licht gebragt hebbendit, wat waarlijk nieuw was en door de nakomelingschap tot heden toe gesproken en nagevolgd wordt. Het nieuwe, dat tijdgenooten aangapen, is niet veel meer of anders dan eene veelkleurige waterbel; waar kinderen zich meê vermaken, en die men ook aan kinderen moest, overlaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3