NIEUWEDIEPER COURANT utcr». ZO \D AG 21 J L 14 EN EEN-EN-TWINTIGSTE (W JAARGANG, JAABLIJKSCHE OEFENING IET DE BRANDSPUITEN. BINNENLANTT J\o i>0. HELDERSCHI Deze Courant wor Jt uitgegeven op zou pas en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. liAKKEE Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. l'ranco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdelaan, II 422,nan(fe»//e/rfez-,totnure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mnte der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco ann den Uitgever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER brengt ter kennis van de bij de Brandspuiten geplaatste personen, dat de jaarlijksclie oefeningen zijn bepaald als volgt: Met spuit N°. 1 op Maandag 29 Junij 1863, 's nam. 7 ure S Dingsdag 30 Junij 7 I» 3 i) Woensdag 1 Julij 7 4 n Donderdag 2 Julij 7 De manschappen, tot die oefeningen schriftelijk opgeroe pen, worden ernstig aangemaand daaraan stiptelijk te voldoen, zullende de nalatigen worden vervolgd. Helder, den 20 Junij 1863. DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, STA KMAN BOSSE. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Xiandmail via TRIEST, den 33 dezer via MABSEILLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Junij. Naar men verneemt, zal liet nieuwe orgel in de Herst. Ev. Luth. kerk op Zondag morgen, den 28 dezer, worden ingewijd, bespeeld door den heer A. Hirsehig, organist te Amsterdam, die 's avonds ten 7 ure, ten behoeve der gemeente, een orgel-concert zal geven, waarvan men zich veel kunstgenot beloven mag. De toegang daartoe zal voor vijftig cents open staan. Gisteren namiddag overleed alhier, in den ouderdom van 59 jaren, de heer E. J. Verweijde, lid van den Gemeenteraad, van het Collegie van Kerkvoogden der Hervormde Gemeente en regent van het Algemeen Weeshuis alhier. Ter inspectie over het materiëel der artillerie, is alhier aangeko men en ;ian het hotel den Burg afgestapt, de hoog-edel gestr. heer Doorman, generaal der Artillerie. Wij herinneren belanghebbenden aan de inspectie der Miliciens verlofgangers, welke op a. s. Maandag 22 dezer, des voormiddags ten 9 ure zal gehouden worden. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche loting voor de Schut terij gehouden worden op Woensdag den 24 dezer, des avonds ten zes ure, in een der localen van het Algemeen Weeshuis alhier. Naar wij vernemen, mag men dit jaar op de kermis alhier de komst te gemoet zien van het verdienstelijk tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Boas en Judels, eigenaren van een der Amsterdamsche Salons des Variétés. Mogt dit gezelschap zich ook hier ter plaatse immer in een druk bezoek verheugen en zijne voorstellingen tot de meest geliefkoosde uitspanningen van onze kennis-bezoekers behooren, wij houden ons overtuigd, dat speciaal dit jaar de menigte in dezen volks-schouwburg in grooten getale zal worden aangetroffen. Het personeel toch is dit jaar vermeerderd met de talentvolle mevrouw CorijnHeilbron, vroeger eerste sou brette aan het Vlaamsch tooneel te Antwerpen, thans de lievelinge van Amstel's kunstlievend publiek, terwijl ook de geestige Eduard Bamberg zich aan dit tooneel heeft verbonden. Waar, nevens de reeds van vroeger hier bekende artisten, deze zullen optreden, daar meenen wij de wakkere ondernemers reeds bij voorbaat een in elk opzigt brillant succes te mogen verzekeren. De tent is reeds aangevoerd cn zal op het Molenterrein geplaatst worden. Z. M. heeft met ingang van 1 Julij a. s. benoemd tot op" zigler over het kustlicht te Terschelling, den tijdelijken eersten wachter bij dat kustlicht P. J. Eschauzier. De oud-hoofdingenieur Caland zal een belangrijk onderwerp eerstdaags in geschrifte, met teekeningen versierd, bespreken name lijk: „de verbetering van bet tegenwoordig Noordhollandsch Kanaal, tot doorgraving van Holland op zijn smalst, zoodat de Zee vóór Amsterdam kan stroomen, en de verbinding van de Noordzee, bij Wijk aan Zee, uit de Zuiderzee, door middel van een bevaarbaar kanaal ook voor de groote zeevaart, gaande door het Y langs Amsterdam." Hij zal ook over de concessie Jager daarin het een en ander in het midden brengen en zijn gevoelen mededeelen wat er, na de mislukte geldleening, zou behooren te worden gedaan. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Donderdag zijn o.a. beraadslagingen gevoerd over een wetsontwerp, tot goedkeuring van eenige bepalingen van het handelsverdrag, tusschen Zwitserland en Nederland gesloten. Onderscheidene leden voerden het woord over eene in dit verdrag opgenomen bepaling, waarbij aan de Israëliten de bevoegdheid, om handel te drijven in sommige kantons van Zwitserland, is ontzegd. De heer Godefroi sprak met warmte voor de belangen zijner geloofs- genooten en werd door andere sprekers gesteund. De minister van Buitenlandsche Zaken verdedigde zich door te doen opmerken, dat bij het sluiten van tractaten minder op gewetensvrijheid wordt gelet. Het wetsontwerp werd verworpen met 83 tegen 17 stemmen. Zelden of nooit zijn er op Texel zulke hooge prijzen voor de wol besteed als dit jaar het geval is. De houders bedingen thans 2.15 per Ned. U voor de gewasschen en 1.60 per Ned. "S voor de vette of ongewasschen. Het meeste is reeds tot dien prijs verkocht. Onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Verga dering dezes jaars van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen komt voor een voorstel, van het Departement Alkmaar uitgegaan, luidende als volgt: „Het Departement, overtuigd, dat de alsnog ook in Nederland gebruikelijke doodstraf, kwalijk is overeen te brengen met de juis tere begrippen van regt, zedelijkheid en christelijke beschaving, welker bevordering de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen be oogt, stelt voor Dat de Algemeene Vergadering besluite en aan het Hoofdbestuur opdrage, zich te wenden tot de regering, in naam der Maatschappij, den wensch te kennen gevende, dat de doodstraf worde afgeschaft." In een dezer dagen in het licht verschenen werk, getiteld: De doodstraf, beoordeeld naar de uitkomsten van wetenschappelijk onder zoek, de vorderingen der wetgeving en de ervaring, uit het hoogduitsch van Br. C. J. Mittermaier," wordt omtrent de doodstraf uit statis tieke opgaven aangetoond, dat in onderscheidene landen de aan- klagten van doodschuldige misdrijven verminderen bij het inkrimpen der gevallen van doodstraf; dat in landen, waar de doodstraf is afgeschaft, geenszins behoefte aan wederinvoering ontstaat; dat, bij de steeds toenemende afkeuring der doodstraf in Engeland, regters, jury, verdedigers, getuigen en aanklagers, als 't ware zamenspannen, om eene veroordeeling ter dood af te werendat de doodstraf volstrekt niet dat afschrikkingsvermogen heeft, dat men er zich van voorstelt, maar dat eene doodexecutie integendeel ruwheid en bloeddorst opwekt en niet zelden tot het begaan van nieuwe misdaden aanleiding geeft. Met het oog op zulke uitkomsten van een ingesteld onderzoek, is de overweging van genoemd voorstel in hooge mate belangrijk te noemen. De gemeenteraad van Am-sterdam heeft in zijne zitting van jl.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1