BUITENLAND. Woensdag de door de commissie voor de strafverordeningen voor gedragen ontwerp-verordening op petroleum, met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Bij dit ontwerp werden waarborgen gesteld voor de veiligheid ter behoediug tegen brandgevaar. Door den heer Capadose werden den 18 dezer, in het bede huis der Duitseh-Evangelische gemeente te 's Gravenkage de beloofde mededeelingen omtrent zijn verblijf in Spanje gedaan. De buiten gewoon talrijke schare, die zich in 't kerkgebouw schier verdrong, was eene welsprekende getuigenis van de algemeene deelneming en belangstelling, voor de vervolgden om des gewetens wille ook hier te lande opgewekt. Op populairen toon en met jeugdig vuur wist de spreker zijne verrigtingen in den vreemde te verhalen, waarbij hij vooral deed uitkomen, hoe hij en zijne mede-afgevaardigden door Hooger hulpe merkbaar waren ondersteund. De gelukkige vrijstelling uit kerkerbandeu van Matamoros en de zijnen, waarvan dc morele invloed van 't aanwezig zijn der deputatie in Madrid wel niet vreemd zal zijn gebleven, werd dankbaar herinnerd en de edele ballingen aan aller gebeden aanbevolen. Aangenaam was het, uit den mond van den waardigen voorganger, die lof verdient voor den moed, om op zijne gevorderde jaren nog eene zoo moeijelijke reize te ondernemen, te hooren, dat Nederland in de schatting van het buitenland hoog staat aangeschreven, als handhaver van het edel beginsel der gewetensvrijheid, zoodat aan de afgevaardigden van ons land blijken van bijzondere sympathie waren bewezen. De bijeenkomst werd door gebed en dankzegging geopend en afgewis seld, en besloten door godsdienstig gezang. Gisteren morgen heeft de nieuw gepantserde oorlogsstoomboot de werf Teijenoord, nabij Rotterdamverlaten en is opgestoomd naar Hellevoetsluis. Den 17 dezer, in den vroegen morgen, heeft de 26jarige dienstbode van den landbouwer Beijer van 't Hul, wonende aan den Zwarten Dijk, te Kampenzich door ophanging van het leven be roofd; de aanleidende oorzaak is niet met juistheid bekend; men gelooft dat teleurgestelde liefde haar tot deze wanhopige daad heeft geleidhare herhaalde uitdrukkingen hebben het bewijs geleverd, dat zij reeds sedert langen tijd het denkbeeld van zelfmoord bij zich heeft omgedragen. - De stoomboot IJssel, den 16 dezer naar Arnhem, opstoomende, had eene lading koeijen aan boord, waarvan zich vóór Zutphen een losrukte, over boord sprong en na een paar uren levenloos werd opgevischt. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren de bijzonderheden, door ons medegedeeld, omtrent geschillen tusschen leden van het bestuur der Hervormde kerk te Kllecom. Thans wordt van daar gemeld, dat de predikant zijn ontslag heeft aangevraagd en de wensch wordt daarbij vernomen, dat door den collator iemand zal worden benoemd, die gelijkelijk aan hem en aan de gemeente behaagt. Voor een paar dagen is door iemand uit Hoogeveenin het tiende veen turf gravende, ongeveer vier voet onder de oppervlakte, het lijk van een manspersoon gevonden, dat nog niet geheel ver gaan was. Men kon aan de kleederen geene merkbare teekenen meer ontdekkenechter kon men nog bespeuren, dat de persoon barrevoets geweest was. Hij had nog een stok in de hand, en onderscheidene lapjes linnen, zoo als de bijenhouders voor de korven binden, deels onder den arm en deels om het hoofd gewonden, Amerika is voortdurend het tooneel van strijd en beroering. Van strijd, daar de legers van beide partijen, met al de verwoedheid, aan een burgeroorlog eigen, tegenover elkander staan en iederen duim gronds elkaar met het zwaard in de vuist betwisten. Van beroering, daar de partijen, inwendig verdeeld, zoowel met twee spalt van binnen, als met vijandschap naar buiten te worstelen hebben. Bij de belegering van Vicksburg staan die van het Noorden en Zuiden vijandig tegenover elkander, om door zwaard en vuur en honger elkaar de zege te betwisten. Omtrent Pruissen valt geen ander nieuws te vermelden, dan de vermelding van het gerucht, volgens hetwelk de regering voornemens zou zijn, het regt van vereeniging en vergadering te beperken. Of schoon dit echter niets meer is dan een gerucht, verdient het opmerking, omdat het eenigzins den weg aanwijst, door de regering met eenige waarschijnlijkheid te bewandelen. In Frankrijk ziet men bij de herkiezingen duidelijk de steeds toenemende veerkracht der oppositie-partij doorblinken. De heer Jules Eavre, bekend door zijne cordate houding tegenover de rege ring, is thans in twee districten gekozen. De kiezers hebben bij de verkiezingen weinig getoond, dat het hun om het geven van be wijzen van sympathie voor staatkunde der regering te doen was. Na den jongsten lauwer, in Mexico behaald, scheen de regering dit te wachten. De laatste berigten uit Polen bevestigen het vroeger gezegde, dat de eigenaardigheid en de uitgebreidheid van het terrein, waarover zich de opstand uitstrekt, het uiterst moeijelijk maken, om dien te bedwingen. Wel schijnt het, dat de Poolsche troepen, bij de jongste schermutselingen, niet van de gelukkigsten zijn geweest; afdoende resultaten worden door de Bussische legerscharen echter ook niet verkregen en op die wijze nadert men het einde weinig of niet. Een inwoner van Gérouville, nabij Arlon, K. genaamd, was, ten gevolge eener ongelukkige liefde menschenhater geworden en hield zich alleen op met een papegaai; hij had den naam zijner voormalige beminde aan dezen vogel geleerd, welke dien op den duur herhaalde, maar nooit te dikwijls voor den ongelukkigen K. Dit duurde zoo eenige jaren, totdat de papegaai stierf. Tot dusver had K. steeds stil voor zich heên geleefd, doch na den dood van den vogel kreeg hij vlagen van krankzinnigheid en beeldde zich eindelijk in, zelf een papegaai te zijn; hij krijschte even als die vogel en wilde door de kamer vliegen, waarbij hij echter alles brak en zich eenige malen ernstig bezeerde. Men zag zich ten slotte genoodzaakt, hem naar een krankzinnigen-gesticht te laten over brengen, en Zondag 11. vertrok te dien einde de veldwachter met Iv. over Brussel naar Antwerpen, vanwaar zij den volgenden och tend de reis naar Heerenthah voort moesten zetten. De veldwachter liet zich te Antwerpen met den krankzinnige in een omnibus van deri trein naar een logement brengen, maar toen hij uit het rijtuig was gestapt en den conducteur betaald had, was de krankzinnige ontvlugt en nergens meer te vinden. Den geheelen nacht werd vruchteloos naar hem gezochtden volgenden ochtend echter hoor den eenige werklieden, die langs de schans van de Begijnen-poort liepen, het krijschen van een papegaai in een boom, en men vond den ongelukkigen K. op een der hoogste takken zitten. De groote moeijelijkheid was nu, hem uit die hoogte goedschiks naar beneden te krijgen, totdat de veldwachter, dien men gewaarschuwd had, op een gelukkig denkbeeld kwam; hij plaatste eene papegaaijen-kooi onder den boom en liet alle aanwezigen op eenigen afstand terug gaan, en inderdaad, naauwelijks had K. de kóoi in het oog gekre gen, of hij klom schielijk van den boom af, en liet zich zonder tegenstand verder vervoeren. Dezer dagen zat eene zeer fijn gekleede jeugdige vrouw, in gezelschap van eenige jonge lieden, aan een tafeltje voor het Café du Palais, place Saint-Michel te Parijs, toen een vodderaper voor bijkwam. Deze man beschouwde eenige oogenblikken met opmerk zaamheid de elegante dame, naderde haar toen en bragt haar met zijn haakstok een slag op het hoofd toe, die daar eene kleine wond veroorzaakte. Onmiddellijk was alles in opschudding. De studen ten, die de dame vergezelden, vielen op den voddenraper aan en bragten hem bij den commissaris van policie. Op het policie- bureau werd de zaak opgehelderd. De man, 33 jaren oud, woon achtig in de rue Glacière, had voor vier jaren een 16jarig meisje gehuwd. De jonge vrouw had kort daarna geen schik meer in het echtelijk leven, omdat haar stand haar te nederig toescheen. Zij verliet haar man en werd een der divinites van het Quurtier Latin. Haar man zocht haar eerst overal, doch haar niet vindende, troostte hij zich met het verlies zijner wederhelft. Plotseling kwam zij hem nu onder de oogen. Hij verklaarde aan den commissaris, dat hij haar hoegenaamd geen kwaad had willen doen en zijn eenig doel was geweest, haar den mooijen hoed van het hoofd te halen, om dien in zijne voddenzak te steken. De jeugdige vrouw harerzijds verklaarde, dat zij bij haar man niet kon blijven, omdat hij niet bij magte was in haar onderhoud te voorzien. De grieven van den voddenraper tegen zijne echtgenoot waren zoo onbetwistbaar, dat hij dadelijk op vrije voeten werd gesteld. Dezer dagen is in het hospitaal te Parijs overleden een sol daat, die in een zeer vreemden toestand van krankzinnigheid ver keerde. Hij heette Pierre Yalin en was bij Solferino gewondzijne wond was spoedig genezen, doch van dien oogenblik meende hij dood te zijn. Wanneer men hem vraagde hoe hij het maakte, dan antwoordde hij: „Gij wilt weten hoe Pierre Valin vaart? Och, die arme jongen is bij Solforino met eene wond aan het hoofd ge sneuveld. Wat gij hier ziet, is eene machine, die men naar zijne gelijkenis heeft gemaakt; maar zij is zeer slecht gemaakt, en ik verzoek u eene andere te laten maken." Hij zeide nooit ik of mij, maar dat. Dikwijls verviel hij in eene bewegingloosheid en ongevoeligheid, die dagen achter elkander duurde. Men kon hem dan knijpen en prikken, zonder dat hij het bemerkte. Somwijlen weigerde hij te eten en zeide dan: „dat heeft geen eten noodig, want dat heeft geen buik." Op de internationale tentoonstelling voor den landbouw te Rijssel, was ook uit Nederland fraai vee ingezonden, zoodat de roem van den Hollandschen veestapel, welke in het buitenland hoofdza kelijk om zijne melkrijkheid in groot aanzien is, Voldoende werd gehandhaafd. In weerwil dat ook uit Belgie en Frankrijk fraaije Hollandsche stieren werden ten toon gesteld, verwierven de dieren, uit Nederland regtstreeks ingezonden, bijna al de prijzen, welke evenwel niet zonder ernstige mededinging toegekend werden. Te lorient zal een gepantserd oorlogschip op stapel worden gezet, dat den naam van Puebla dragen zal. Aan een der boulevards is deze naam ook reeds gegeven. In de gemeente Néris, departement de VAllier, woonden twee broeders, 55 en 60 jaar oud, vele jaren te zamen in de beste over eenstemming, en niet onbemiddeld. Dezer dagen kregen zij geschil over de bebouwing van een hun toebehoorend stukje grond, en hun twist liep zoo hoog, dat zij elkander verklaarden, dat het hun on mogelijk was langer te zamen te leven. Zij namen een touw, sne den het in twee gelijke deelen, en ieder maakte zich van zijn gedeelte een strop; zij namen afscheid van elkander en eenige oogenblikken later waren zij twee lijkende een had zich op den zolder, de ander in den wijngaard opgehangen. Eerstdaags vertrekt een transport galeiboeven van Toulon naai de strafkolonie Cayenne. Onder hen bevindt zich één, die, indien hij al de veroordeelingen, die hem reeds getroffen hebben, zamen- telt, nog 110 jaren dwangarbeid heeft te verduren. Hij was reeds eenmaal in Cayenne, doch het gelukte hem te ontvlugten, en na zich in Nederlandsch- en in Britsch-Guyana te hebben opgehouden, naar Engeland te reizen, vanwaar hij, hoofdzakelijk door heimwee gedreven, naar Frankrijk, zijn vaderland, terugkeerde. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1186 sterf gevallen en 1995 geboorten plaats gehad. De zakkenrollers te Londen hebben het nu zoover gebragt, dat aan een der leden van den jury zijn zakuurwerk ontrondseld werd, terwijl hij bezig was de zaak van een beschuldigde aan te hooren, en terwijl de man zijne verbazing over deze ongehoorde stoutmoedigheid te kennen gaf, werd nog een der aanwezigen bestolen. Bij het lossen van een uit Australië in de London Docks

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2