NIEUWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. MM. Z O i\ I) A (i 8 JULIJ. I«63. JAARGANG. EEÏ-EN-TWINTIGSTE VsA&^c,t ht/ GEMEENTERAAD. FIELDEE en NIEUWEDIEP, 4 Julij. Op Dingsdag den 21 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van zes leden van den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de heerenD. DE LANGE, J. STR.OOTMAN, B. 11. DE BREUK, U. BOOMSMA, welke weder herkiesbaar zijn en S. LAST DRAGER overledenterwijl, op een afzonderlijk billet, een lid moet gekozen worden in de plaats vau wijlen den heer E. J. VERWEIJDE. HELDERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven o{i zondag en donderdag, cies morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyektentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI', Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan dtnllelder,iot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icdereH regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Vitgcver. Den 5 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TBIEST, den 7 dezer via 1IARSEILLE, Zitting van Vrijdag 3 Julij 1863. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren Zur Mühlcn en Boomsma, die kennis hebben gegeven, verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt, namens Burgemeester en Wethouders, aangebo den de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1863. Het blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 230,018.875 uitgaven 151,619.73 Batig slot 78,399.145 doch dat van dit saldo bij suppletoire begrooting voor 1863 voor een deel is beschikt. Voorloopig wordt deze rekening goedgekeurd, terwijl er wordt over gegaan tot het trekken van de nommers der afdeelingen. De uitslag hiervan is, dat, onder voorzitting van B. en W., de afdeelingen zullen bestaan uit de volgende leden: lste afdeeling, de heeren: Haremaker, Graat, Boomsma en Zur Mühlen. 2de De Lange, Strootman, Papineau en Janzen. 3de Slebe, Maalsteed, de Breuk en van Kelckhoven. De vergaderingen der afdeelingen zullen op een nader te bepalen dag plaats hebben. Er wordt gelezen eene missive van den Commissaris des Konings in dit ge west, houdende mededeeling eener missive van Z. Exc. den minister van Bin- nenlandsche Zaken, met uitnoodiging, om over te gaan tot wijziging in de heffing van accijns in het gedistilleerd. Een concept-besluit, daartoe strekkende en de bepalingen inhoudende, dat op buiten- en binuenlandsch gedistilleerd 90 en op likeuren 60 opcenten zullen worden geheven en dat, hij invoer in de gemeente, f 19.80 per vat geheven zal worden, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Vooraf werd door den heer de Breuk de opmerking gemaakt, dat de controle moeijelijk zal zijn bij de voorgestelde gelijkstelling van buiten- en binnenlandsch gedistilleerd, daar, bij geringen uitslag, het een door het ander gemakkelijk kan worden ge dekt en het smokkelen allezins in de hand zou worden gewerkt. Spreker geeft in overweging, om geregeld iedere week door de ambtenaren te doen peilen. De Voorzitter verzekert, dat hij die opmerking aanAen Controleur der gemeente belastingen in overweging zal geven. Op voorstel der Commissie voor de Onderhoudswerken wordt met algemeene stemmen besloten, aan den brugwachter bij de Spoorwegbrug eene gratificatie van 25 toe te staan. De Voorzitter deelt mede, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad over den aankoop van grond, ten dienste van eene nieuwe school, later bij geblekeu noodzakelijkheid te bouwen. Er hebben, zoo verzekert de Voorzitter, onder handelingen plaats gehad met de erven Kuiper, aan wien een stuk land naast de Oost groote sloot toebehoort en dat voor het gemelde doel zeer geschikt zou zijn. Men is het echter niet eens, welk gedeelte van dat laad te kiezen. Eu, daar de familie er belang bij heeft, dat spoedig eene beslissingwordt genomen, noodigt de Voorzitter de leden uit, om, ua inzage van hun kaartje van dat terrein te beslissen, of er een gedeelte zal worden gekocht, gelegen nabij de Ooststeeg, of wel een ander gedeelte, meer in het midden tussehen de Oost en Looijerstegen De Voorzitter doet opmerken, dat de prijs verschillend is, want dat het eerste wordt berekend tegen f 1.25 per vierkante el, het tweede tegen 1,50 per vierkante el. De raad beslist vooraf met algemeene stemmen, dat er daar ter plaatse een stuk grond voor het bewuste doel zal worden aangekocht. Bij stemming wordt met 7 tegen 6 stemmen beslist, dat een stuk gronds, ,in het midden tussehen de Oost- en Looij er steegen, zal worden aangekocht. De heeren Slebe, de Breuk, Reeringh, Strootman, Janzen en Haremaker verklaarden zich voor den aankoop van den hoek bij de Ooststeeg. Er wordt besloten de koopprijs later nader aan de goedkeuring vaD den Raad te onderwerpen en het inmiddels aan B. en W. over te laten, hoe groot de uitgestrektheid zijn zal, die wordt aangekocht. De Voorzitter deelt mede, dat het thans ontruimde terrein, waarop de Houtzaagmolen ,,de Onderneming heeft gestaan, den naam heeft ontvangen van Molenplein De Voorzitter wijst op het verlies, dat de gemeente sedert de laatste zitting heeft geleden, door het overlijden van den heer E. J. Verweijde, die ook in wees- en armen/aken der gemeente vele diensten bewees cn wiens dood zeer wordt betreurd. Hij deelt mede, dat gelijktijdig met de gewone verkiezing op den 21 dezer, ook in de vacature door dit overlijden ontstaan, zal worden voorzien. Omtrent de brug over de voorhaven van het Dok op 's Rijks werf deelt de Voorzitter mede, dat daarin geene verandering ter gunste van rijtuigen zal ge maakt worden, daar die brug juist zoo naauw is gemaakt, om de passage van handwagens niet te doen plaats hebben. Omtrent de waterputten te Huisduinen deelt de V oorzitter mede, dat er een onderzoek heeft plaats gehad, tengevolge waarvan, nadat het gebleken was, dat een der bestaande putten door het duinzand was bedekt, door den heer Bosch Reitz een zijner waterputten, ten gebruike voor de gemeente, was afgestaan. De Voorzitter doet opmerken, dat, vooral bij gelegenheid der kermis, het gebrek aan ruimte, ter plaatsing van tenten en kramen, met behoud van ter rein, noodig voor de passage van personen en rijtuigen, zich zeer gevoelen doet. Met het oog daarop, stelt hij voor, over te gaan tot den aankoop van een stak grond, toebehoorende en gelegen tegeuover de woning van den heer Grijm, ten dienste van de verbreeding der passage aldaar. Er wordt besloten, tegen den gevraagden prijs van 300, gemeld stuk grond aan te koopen, om er dadelijk gebruik van te hebben. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat, hij de jongste verificatie van de boeken en de kas van den Gemeente-Ontvanger, is gebleken, dat^een en ander in orde was en dat zich in kas bevond de som van f 56.449.085. Op eene vraag, door den heer de Breuk iu de vorige vergadering gedaan, ter bekoming van inlichtingen omtrent de stappen bij de regering gedaan, tan aanzien van de brug nabij het bassin van den Spoorweg alhier, verklaart de Voorzitter nog geene inlichtingen te kunnen geven. Door den heer Papineau wordt gewezen op het gebrek aan ruimte bij het plaatsen van de kermis. Hij zou gaarne zien, dat de kermis meer verspreid werd door de gemeente heen. De Voorzitter beaamt die opmerking en zegt, gaarne te willen voldoen aan de wenschen der inwoners, doch niet' de mogelijkheid in te zien, om ieder ge noegen te geven. Hij verklaart zich gaarne bereid,^goeden raad tejjntvangen van ieder der leden. Hierop wordt de vergadering gesloten. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn van hier naar Engeland uitgevoerd: 439 Runderen, 52- Kalveren en Hokke- lingen en 1147 Schapen. Bij de Directie der Marine alhier heeft gisteren de aanbeste ding plaats gehad van het maken eener dubbele basculebvug, over het afsluiting-kanaal van 's Rijks Marinewerf te Willemsoord. In gekomen 13 inschrijvingsbilletlen, als, van de heeren II. Figeevoor 7400, Schneider en Lastdrager 7300, J. de Bruin 7050, P. Spruit 6850, S. Gooien f 6S00, M. Deutekom 6700, A. Bas 6690, Gebr. Korff 6600, P. Dekker 6440, R. Vos 6341, J. B. Janzen Ez. 6266, Gebr. Janzen 5888 en IV. van der Wooning 5810. Heden avond zal het nieuwe lokaal van de Sociëteit de Een drest alhier op feestelijke wijze wordeu in gebruik genomen. Algemeen wordt geroemd de eenvoudige, doelmatige inrigting <?B het sohoone uitzigt aan de Noordzijde over see

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1