BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, Wij herinneren belangstellenden aan het jaarfeest der Jonge- liugs-Vereeniging, in het kerkgebouw der Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente op morgen (Zondag avond) te houden. De toebereidselen voor het aanstaand volksfeest zijn zooverre gevorderd, dat er niets meer noodig is dan het bepaalde teeken op a. s. Maandag morgen, om de feestelijkheden te doen aanvangen. Behalve de verschillende schouwburgen van de heeren Boas Si Ju- dels en van Ollefen Si Haspels, waarvan wij reeds met een enkel woord hebben gewaagd, vestigen wij nog de aandacht op het Théutre Bappo, dat Woensdag zijne voorstellingen zal openen en die beloven luisterrijk te zullen zijn. Is er eenige waarheid in, dat de kermisvreugde voor vele groote en kleine menschen alseene verschijning is van „eene liefe lijke gestalte," of van „eene vriendelijke ster in den donkeren nacht," dan moge het niet overtollig worden geacht, dat wij ons, reeds voor den aanvang van het volksfeest, op deszelfs komst voorbereiden. Doch, terwijl we zoeken naar stof, om het kermisfeest naar waarde te bezingen, daar treft het onze aandacht, dat, na het ver melde in ons voorlaatste nommer, weinig belangrijks meer mede te deelen zou zijn en, terwijl wij omzien naar beschouwingen, de kermis betreffende, daar worden we geboeid door een allezins lezenswaardig artikel in het Algemeen Weekblad van Woensdag 10 Jnnij, waaraan wij volgendcrwijze eenige fragmenten aan onze lezers mededeelen „De kennissen ik kom er gaarne voor uit belmoren tot mijne aange naamste herinneringen, en ik wed als ge niet te voornaam zijt om het te bekennen ook tot de uwe, lezer! Die vacantie, niet waar wat '11 heerlijkheid) vrij te zijn vrij- vrij van rekenen, vrij van opstellen over „de deugd" en „de voorzigtigheid," vrij vau werkwoorden en verbuigingen, vrij van cate chisatie, teekenschool, muziekles, overal vrij vau o! Dan die heerlijke voorstelling van Jan Klaasstn, vooral die ruzie met zijn vrouw, hoe natuurlijk, hoe onnavolgbaar! en die lange, witte patroon, rek baar als de politiek der groote mogendheden. 'k Verplaats mij in mijne verbeelding nog dikwerf in die jongenswereld. Is 't niet zoo? met een dubbeltje van moeder en 'n cent of zes van oom Piet en tante Koos stapten wij de kermis op. 't Eerste werk bestond altijd in de informatie: Jan, hoeveel centen mag jij vevkoopen? En jij Klaas? En dan volgde het hakken op koek, ';i bezigheid die ter sluiks ging, omdat moeder het onder 't vertellen van een bloedige geschiedenis vol afgehakte vingers, verboden had. Hoe vaak hebben wij bijna een koekje in drieën doorgehakt op 'n eindje na; 't hing dikwerf maar aan 'n klein draadje! Die draden, 't ziju misschien de eerste geweest die wij opgemerkt hebben van het groote net der tegenspoeden, 't welk in later jaren ons zoo vaak aan alle kanten omspande. Wat 'n pret was 't, een cent te leggen of 'n steentje op 't bakje van het mechanisch beeldje, en wat '11 genot als de cent in 't laadje ging, maar 't steentje weggeworpen werd. Zoo'n beeldje was 'n ruïneus ding voor de ouder lijke beurs, en 't is wel goed dat wij sedert dien tijd hebben leeren inzien, dat het beter is zelf als beeld te ageren en 't domme publiek centen te laten leg gen op ons bakje. 'k Zie Hein nog gluren door een reet van 't wassenbeeldenspel, niettegen staande de waarschuwing van Karei dat ze er met degens door staken. Toen geloofden we 't niet dat het gevaarlijk werk is, door de reten te glu- ren, maar nu de ervaring ons geleerd heeft dat er veel is in de maatschappij wat niet door de reten wil gezien worden, ja uu begrijpen wij het. Helaas, ze zijn voorbij die dagen dageu van gloeijend veel pleizier en dol veel pretdagen waarin we tevreden waren met wat doorgehakte koek en een klapsigaar. Keen, we droomen niet meer als toen, van stapels oliekoeken, wa felkramen, zweepen, sabels en wat dies meer zij. Gansch anders klinkt ons het „draai op voor 'n cent" in de ooren, en de zachte stem van de friessche sirene: „poffertjes meneer?" heeft haar magische kracht voor ons verloren. Nog eens helaas! de tijd, de ervaring, ze hebben ons al het tooverachtige der kirmissen ontnomen, en 'n koude, nare, zelfzuchtige werkelijkheid er voor in ruil gegeven '11 sjovele ruil, lezers Maar wat ons ook ontzonk, de herinnering aan de kermissen onzer jeugd zij bleef en ze zal blijven, en nog menigmaal hoop ik, ook dan als we met witte koppen en gebogen halzen in de watten en 't roode baai zitten te suffen, zal ze ons hart" verjongen en onze bevende stemmen zullen 't dan nog getuigen 't Waren nren die men nooit vergeet!" Haar men verneemt, zijn er 88 adspiranten voor de te be noemen 16 adelborsten 3de kl. aan bet Kon. Inst. v. d. Marine alhier. ^an boord van Zr. Ms. stoomschip Cycloop is geplaatst de off. van gez. 2de kl. C. P. Wierts van Coehoorn. ])e' 5 matrozen, die, zoo als wij in ons vorig nommer hebben «zeraeld ter dood zijn veroordeeld, hebben cassatie tegen het arrest van het Hof doen aanteekenen. De zitting der Eerste Kamer van Woensdag jl. heeft in "■unstio'en zin over het Departement van Koloniën beslist. Het daartoe strekkend wetsontwerp werd met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. Het getal der uitgebragte stemmen toont ons de hoo^e belangstelling der Kamer in de koloniale aangelegenheden alle° leden waren bij de stemming tegenwoordig, uitgenomen de vader des ministers, die zich van de stemming onthield. Het N. D. v. 's Crav. treedt in beoordeelingen van dezen uitslag. Het blad wijst er op, dat, terwijl de begrooting des vorigen minis ters door de Eerste Kamer werd verworpen, deze is aangenomen, niettegenstaande de tegenwoordige minister geene andere politiek, ten opzigte der koloniën, volgt. Het schrijft dezen voor den tegen- woordifen minister gunstigen uitslag toe aan de omstandigheid, dat onderscheidene leden, die nn hunne stem aan het ontwerp hebben o-egeven, dit hebben gedaan, omdat zij daaraan de beteeke- nis van een credietwct van zes maanden gaven. Doch, hoe dit zij, zooveel is zeker, dat de tegenwoordige minister, door zijne houding zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer, in groote mate de sympathie der vertegenwoordiging voor zijn bestuur heeft opgewekt. Met genoegen zien velen den minister werkzaam, die, aan jeugdigen ijver en een helder hoofd, groote belangstelling aan de Koloniën en hunne bewoners paart. Men schrijft ons van de C'oc/csdorp, op Texel, dd. 3 Julij „Dat dc verlichting dezer eeuw nog niet tot aller zielen doorge drongen is, heeft men dezer dagen weder moeten ontwaren, in een treun" tafereel van bijgeloof en hekserij, dat alhier heeft plaats gehad. Een kind van mingegoedc ouders, ongeveer twee jaren oud, was lijdende aan eene slepende, uitputtende ziekte, waaraan de noodige geneeskundige hulp werd verschaft, zonder echter eenige merkbare beterschap te kunnen bespeuren. Het toeval wilde, dat een paar vreemde werklieden bij hun verschenen, die verklaarden, dat het kind behekst was en hiervoor geen geneesmiddelen balen konden, in dien zij echter hun raad wilden volgen, zoude het lijdertje spoedig van dit mirakel verlost zijn en in eene vroegere gezondheid hersteld worden. Nu werd de hulp van den geneesheer van de hand gewe zen, om de invloed van de vreemde heksenbanners te doen? gelden. Er werd een haan gekocht, die levend met spelden tot in 't hart werd doorstoken, deze werd in een naauwkeurig gesloten ijzeren pot op een ferm brandende vuurstapel gezet en het in blijde verwach ting zijnde ouderenpaar, eenige leden der naastbestaande familie, beuevens een heksenbanner, schaarden zich, na deuren gegrendeld en luiken gesloten te hebben, in een kring om het zoo vreeselijk gemarteld wordende dier, in de vaste hoop hierdoor de tooverheks naar hunne woning te lokken, deze alsdan voor de beheksing ferm te doen boeten en te noodzaken om het mirakel uit het ongelukkige lijdertje te verjagen; doch helaas, de heks is niet verschenen, en na 24 uren was het kindje reeds een lijk. Door de classicale vergadering te Alkmaar, gehouden op den 24 Junij 11., zijn de volgende benoemingen uitgebragt: Voor het provinciaal kerkbestuur tot lid herkozen B. J. Koning, predikant te Limmen en tot zijn secundus gekozen B. S. Tenckink, pred. te Bergen: tot secundus-ouderling van den met 1 Jan. 11. opgetreden primus mr. G. van Leeuwen, C. Siemers, oud-ouderling te Zijpe voor het classicaal bestuur tot assessor W. Jelgersma, predikant te Schoorl c. a.; secundus A. G. Pareau, pred. te Anna Paulowna Boldertot leden C. Vrendenberg, pred. te Burg op Texel, secun dus J. Wouters, pred. te Westerschellingherkozen P. J. ter Plegt, pred, te Warmenhdizen, secundus herkozen P. Immink, pred. te Noord-Scharuioudetot secundus van het lid B. S. Tenckinck, E. C. Jungius, pred. te Heilo; tot secundus-ouderling van het met 1 Jan. 11. opgetreden lid M. Luymes, L. K. Wentholt, pred. te Alkmaar. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de Geneeskunde de heer C. Maats, van Schagerbrug. Te Zalt-Bommel is uit het vroeger gemelde viertal predikan ten een tweetal gemaakt, bestaande uit de wel-eerw. heeren J, Acquoi, predikant te Koog aan de Zaan en E. Haverschmidt, pred. te Helder, welke eerstgenoemde beroepen is. De berigten van den dag bepalen zich, wat Noord-Amerika be treft, tot voortdurende bewegingen der elkaar beoorlogende legers, alsmede tot de vermelding van nadere berigten, omtrent de glorie der Franschen in Mexico. Volgens die berigten, heeft er volstrekt geen omkooping plaats gehad bij de inname van Ptiebla en waren de Mexicanen juist niet beroofd van levensmiddelen en ammunitie. Ontmoediging over de reeds geleden verliezen had aanleiding gegeven tot hunDe nieuwe neder laag. Het is echter zeer noodig, bij die sterk gekleurde gunstige berigten in het oog te houden, dat zij door de zegevierende Fran schen zeiven worden verspreid en dus geen onvoorwaardelijk geloof verdienen. Europa's staatkundige geschiedenis is in de jongste dagen niet bijzonder rijk. De Poolsche zaken zijn wachtende op eene beslissing der Petersburger regering ten aanzien van de nieuwe nota der mogendheden van het Westen; de Pruissen zuchten nog steeds onder hun reactionair bewind, terwijl de koning zich te Karlsbad ophoudt, om de baden te gebruikenin Buitscliland wordt druk gewerkt aan de instandhouding van het tolverbondin Keur- Hessen verheugt men zich over den constitutionelen weg die thans door de regering is ingeslagen, daar zij thans aan de vertegen woordiging des volks heeft aangewezen de plaats, die haar regtens toekomt. Terwijl de Pruissische regering zooveel opzien baart door hare reactionaire maatregelen van bestuur, en in hooge mate de vrees opwekt voor een openbaar verzet der bevolking, verheugt zich de regering van Oostenrijk over den gunstigen uitslag der adres-debatten in het Huis der Afgevaardigden. Betreffende de Poolsche qusestie mogt de regering zelfs de sympathie der vertegenwoordiging verwerven. Afrika levert in het oproer op Madagascar en den moord van koning P„adama II het bewijs, dat ook in dat werelddeel onrust en woeling in overvloed aanwezig zijn. Voor de Europesche mogend heden, en inzonderheid voor keizer Napoleon, is er dus weer eene schoone gelegenheid, om op den gang der zaken aldaar zijnen invloed te doen gelden. van 26 Junij—3 Julij 1863. ONDERTROUWD: C. Karsman, broodbakker, oud 26 jaren en J. Kooger, oud 24 jaren. P. Bont, schipper, oud 30 jaren en A. Bakker, oud 27 jaren. A. Bezaan, kleermaker, oud 28 jaren en G. G. Diepering, oud 20 jaren. GEHUWD: G. J. van Varik en G. Kaptein. J. Moolenaar en M. C. Kersenbroek. D. Stijn en E. Tabeling. J. C. Vrijvogel en G'. J. Jansen. S. Stoel en M. A. Muller. BEVALLEN: M. Schild, (D.). E. E. de Vries, geb. Wouters, (Z.). J. P. van Dalfsen, geb. Bouman, (D.). J. E. Touw, geb. Netler, (D.). D. van der Kuijl, geb. van der Hoff, (D.). J. Buijtendijk, geb. van Gelder, (D.). H. Koopman, geb. Biersteker, (Z.). A. de Jong, geb. Gorter, (D.). A. van Spa]], grb. Eekboff, (D.). S. M. Wigmore, geb. van Gend, (D.). N. Troost, geb. Koudenburg, (D.). F. de Bondt, geb. Jongbloed, (D.). H. Veer, geb. Fransen, (Z.). OVERLEDENM. Gauw, (21 jaren). J. R. Walker, (18 jaren). P. Speelman, (7 maanden). N. Stijgers, geb. Kater, (29 jaren). A. E. Hulstkamp, (7 jaren). G. C. Bouwmeester, geb. van Leeuwen, (38 jaren. J. Helder, (bijna 6 maanden). van 26 Junij3 Julij 1863. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Cornelis Eelman en Trijntje List. Joscphns Jacobus Schafraad en Maria Hocque. GEBORENCornelis, zoon van Cornelis C. Koopman en Jannetje Bruin. Cornelia Petronella, dochter van Jacob Kuiper en Pictertje Kuiper. OVERLEDENAbraham Kooiman Marinusz., oud 2 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2