A D V E R TE N TI N. De Makelaar S. TH. BEETS, MARKTBERIGTEN. B. WERENDLIJN SMIT, j a. Ia liet openbaar verkoopen: jagen en de rust te herstellen. Dezelfde tooueelen hebben zich den '2 en 3 dezer herhaald; een groot aantal personen is in hechtenis genomen en aan beide zijden zijn vrij wat gekwetsten gevallen. Intusschen is de hulp der militaire magt, tot herstel der orde, nog niet noodig geweest; ook blijkt tot dusverre niet, dat politieke redenen bij deze onlusten in het spel zouden zijn. ])e straattumulten in de buurt Köpnickerfeld zijn mede nog niet geëindigd. In den avond van 3 dezer hadden er weder hevige tooueelen plaats. Eettige personen, welke de volksmenigte voor verkleede policie-agenten hield, werden ruw bejegend en met steenen geworpen, zoodat zij zwaar gewond werden en in levensgevaar ver- keeren. Eene patrouille van policie-dienaren werd mede van alle kanten aaugevallen, zoodat eenigen gewond werden en allen in de nabijzijnde huizen moesten vlugten. Het gepeupel wierp in een dier huizen de glazen in en trachtte het te bestormen. Ook werden er eenige kleine barricades opgerigt en vele baldadigheden gepleegd. Hierop rukte de gewapende policie van verschillende zijden aan en herstelde de orde, nadat aan de barricades en op de straten onge veer 80 rustverstoorders waren in hechtenis genomen. Men meldt uit Weenen het volgende geval, waarin de elec- triciteit de rol van verklikker speelde. Een ingenieur bij een der spoorwegen bemerkte sedert eenigen tijd, dat er vrij aanzienlijke sommen gelds uit zijn lessenaar werden ontvreemd. Om den dief te ontdekken, vervaardigde hij in stilte eene electrisehe verbinding tusschen zijn lessenaar en eene zijkamer, in dier voege, dat, zoodra eene geldrol uit den lessenaar werd weggenomen, de daardoor ver oorzaakte wrijving eene in de zijkamer geplaatste donderbus moest doen ontploffen. Dit voltooid hebbende, verwijderde hij zich, zeg gende, dat hij een reisje ging ondernemen. Eenige uren later deed eene sterke ontploffing het geheele personeel schrikken; men snelde naar het kantoor van den ingenieur en vond er een besteller, die den lessenaar had geopend en het geld wilde wegnemen, en die nog geheel ontsteld stond over de daardoor veroorzaakte ontploffing. Men meldt uit Breslau, dat de kassier van het hoofd-post kantoor te Warschau is verdwenen, eene som van 45,000 roebels met zich nemende. Hij heeft een schrijven achtergelaten, waarin hij verklaart, het in de kas aanwezige bedrag, op bevel der nationale regering aan haar te hebben overgeleverd. Berigten uit Polen melden, dat, behalve de geestelijken die reeds ter dood gebragt zijn er nog 75 tot de doodstraf zijn ver oordeeld. Mgr. Krasinsky van Wilna is naar Wiatka verbannen en de aartsbisschop Mgr. Feiinsky is te Gatchina gevangen gezet. Muravieff gaat voort zijn beulswerk overal voort te zetten en de hem gegeven onbepaalde magt te doen strekken tot verderf en dood voor iedereen die Poolschgezind is, of ook maar verdacht is van het te zijn. "Volgens berigten uit Athene van den 26 Junij werden de beraadslagingen der Nationale Vergadering gedurig door partij- zuchtige aanvallen tegen de ministers, en de rust des lands hier en daar door wanordelijkheden en verzet tegen de overheid gestoord. Den 26 Junij heeft de Nationale Vergadering eene buitengewone zitting gehouden, om verslag te ontvangen van de deputatie, die door haar naar Kopenhagen gezonden en twee dagen vroeger terug gekomen was. Een van de leden der deputatie heeft in die zitting het besluit van den koning van Benemarkenwaarbij de Grieksehe kroon voor den prins Wilhelm aangenomen is, voorgelezen, als mede een schrijven vau den nieuwen koning, aldus luidende: Schrijven van Georg I, koning der Grieken, aan de Nationale Vergadering „Mijne heeren, de aandrift van mijn hart volgende, zou ik de persooulijke betuiging mijner gezindheid willen voegen bij de bood schap, waarbij de kroon, die de Grieksehe natie mij geroepen heeft te dragen, door Z. M. den koning van Benemarken voor mij wordt aangenomen. Ik zal mij met geestdrift naar mijn nieuwe vaderland begeven, om u te bewijzen, dat ik van nu af geenen anderen pligt ken, dan om als een goed Griek te leven en te sterven voor het geluk en de onafhankelijkheid der natie; en, het is mijne overtui ging, mijne heeren! dat het met uwe hulp, met de vriendschap der mogendheden en bovenal met Gods hulp goed zal gaan met de belangen des vaderlands, die voortaan overal en altijd mijne be langen zullen zijn. „Het maakt mij gelukkig en trotsch, mijne heeren! u te kunnen begroeten bij monde van die goede en edele vaderlandsvrienden, welke, door uw vertrouwen gekozen zijnde, zich herwaarts, ver van het vaderland, hebben begeven, om mij het eerst als uwen koning te begroeten. Zij zullen u zeggen, dat zij mij hebben gevonden vol ingenomenheid met mijn nieuwe vaderland en dat ik vurig wensch, mij weldra in uw midden te kunnen bevinden. Ontvang mij, mijne heeren! met hetzelfde vertrouwen, hetwelk mijn hart u toedraagt, en leert mij met u werkzaam zijn voor het geluk van mijn schoon vaderland, hetwelk God bescherme." Na de voorlezing dier twee stukken gaf de vergadering, gelijk het op de tribunes aanwezige publiek, uitbundige blijken van geest drift en werd er besloten, de deputatie voor het volbrengen harer taak te danken en het schrijven van koning Georg te beantwoorden gelijk voegde. Uit Alexandrie wordt van den 28 Junij gemeld, dat de werken tot doorgraving der landengte van Suez> krachtig worden voortgezet, dat daarbij thans 26,000 arbeidslieden werkzaam waren en dat die arbeiders, na den bepaalden tijd te hebben gewerkt, naar hunne woonsteden terugkeerden en door andere vervangen werden. Tijdingen van het eiland Re'union behelzen eenige nadere bijzonderheden omtrent den opstand op Madagaecar. De koning is door de opstandelingen verworgd, aangezien zijn bloed niet mogt vergoten worden. (Schriftgeleerden worden toch overal gevonden)! De moord had plaats in tegenwoordigheid der koningin, die er zich tegen heeft willen verzetten, hetgeen echter niet belette, dat zij later de kroon aannam. Zij is als koningin geproclameerd, onder ■den naam van Rasoakery, dat „alvermogend" beteekent, maar heeft eeue constitutie moeten ouderteekciieu, die de koninklijke magt be perkt. Men zegt, dat, zoo koning Eadama dit had gedaan, hij niet ware vermoord geworden. Volgens een blad van llichuond zou de financiële gesteldheid der confederatie alles behalve bloeijend zijn. De openbare schuld is tot zulk een hoog cijfer geklommen, dat zij per hoofd 168 dollars bedraagt. Mitsdien bezit een arm man met vrouw en kindereu alleen ten gevolge vau den oorlog 1.304 dollars... schuld. Geluk kig dat die tegenwoordig schulden hebben en die betalen, twee geheel verschillende zaken zijn. ALKMAAR, 0 Julij. Aangevoerd: 3 Koeijen f 160, 220.Kalveren f 26 a 58, 28 Schapen f 12 a 1' 25, 50 Varkens 34 a 40 c. per N. p. PDRMERENDE, 7 Julij. Aangevoerd90 Paarden. 254 Runderen, handel traag. 132 vette Kalve ren 40 a 60 c. per N. p., handel vlug. 42 uuckt. Kalveren f 3 a 10, handel vlug. 133 vette Varkens f 10 a 17 en 122 Biggen f 3 a 6, handel minder vlug. 520 Schapen en Lammeren, handel traag. Boter f 0,90 a 1 per N. p. Kaas. Aangevoerd 237 stap. Kleine, 15 stap. Middelbare. Hoogste marktKleine Graskaas 1' 26,50 per 50 N. p. Kip-Eijereu f 2,40, Eend-Eijeren f 2,55 per 100 stuks. ROTTERDAM, 0 Julij. Witte Tarwe 20 c. lager, beste f 10 a 10,20, tuind. f 8,75 a 9,00, gemrene f 7,75 a 8,50. Rogge 10 c. lager, f 6,S0 a 7,40. Zomer- en Winter-Garst 20 c. lager, f 5 a 6. Lange Haver 13a 3,80, korte f 4 a 4,50. Paardeb. 10 c. lager, t' 6 a 6,50. Nourdbr. Boekweit f 205 a 210. Kauariezaad 50 c. hooger, 1' 10 a 10,40, miud. f 6,75 a 9. Nieuw Koolzaad f 14 a 14,40. SCHIEDAM, 7 Julij. Jenevek f 1750,; Amst. proel' f 18.75. Moutwijn f 12. LONDEN, 6 Julij. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 5060 Runderen, 28700 Schapen. 383 Kalveren, en 280 Varkens. De prijs der Runderen was 5 slt. 0 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 4 sh. 8 d. en vau Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 4 sh. 8 d. en Varkens 4 sh. 0 d. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter, A. VAN SPALL, geb. EEKHOFF. Helder, 1 Julij 1863. Heden overleed in den ouderdom van 27 jaren, mijn geliefde Echtgenoot, KEELTJE DEKKER. Helder, 4 Julij 1863. JAKOB MA N. XB, Diegenen welke iets tc vorderen hebben of ver schuldigd zijn aan den overledeneworden verzocht daarvan OPGAVE te doen hij den ondergeteekendeMimen zes weken. Al die iets te vorderen heeft vanof 'verschuldigd is aan den Boedel van wijlen KLAAS JANSZ. LUITZE, in leven Broodbakker, aan den Burg op Texel, en aldaar den 23 April 11. overleden, wordt BREAGÉA® verzocht daarvan vóór den 15 Julij a. s. OPGAVE of BETAGIAG te doen ten huize van CORN. KLz. LUITZE, Mr. Timmerman, aan den Burg voornoemd, zullende de vorderingen, welke na dien datum inkomenÏ1ET HIK ER VVORBEX GEACCEPTEERD. zal op Saturdag 18 Julij S.8G3, des voormiddags 10 ure, in het Logement VEE RB URG, in den Anna Paulowna Polder, ten overstaan van den te Helder standplaats hebbenden Notaris 1°. Een HUIS, zijnde het vroegere Sluiswachtershuis, met ERF, staande en gelegen nabij de van Ewijcks- Sluis, in het oostdeel van den Anna Paulowna Polder, Sectie K, N°. 363, groot 91 ellen. Thans in gebruik bij P. Rotenberg. 2°. Voor Afbraak: Een HOUTEN WONING, staande in het westdeel des Polders, op halfweg den Koegras- Zee- en den Balgdijk. 3°. Eenig BRAND- en TIMMERHOUT, PERKOEN- PALEN, enz., zoo als die Goederen genummerd liggen op de terreinen bij de van Ewijcks-Sluis. b. En bet openbaar verpachten 1°. Omstreeks Bunders LAND, gelegen in het westelijk des Polders, vroeger in gebruik bij J. P. de Wit. En zulks ter beweiding, in perceelen, tot 1 April 1864. 2°. De WEG EN langs en ter wederszijden van de Molenvaart, in het westdeel des Polders, tusschen het plein van de Kerk en den Koegras-Zeedijk. En zidks alleen om tc worden gehooid. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen hij den Heer L. KROMOpzigter der Polders aan de van Ewijcks- Sluis voormeld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3