NIEUWEDIEPER COURANT M SG. O 1> A 4> 12 JUL IJ. 1«G5 EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Julij. HELDERSCHE hct Deze Courant worüt uitgegeven 0[i zondag en donder dag, les morgens ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30, p franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adveiitentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor icdcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Pen 13 dezer vertrekt de WEST-I9TPISCHE mail. Op Dingsdag den 21 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van zes leden van den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de heerenD. DE LANGE, STROOTMAN, B. R. DE BREUK, R. BOOM.SMA, welke weder herkiesbaar zijn en S. LAST DRAGER overledenterwijl, op een afzonderlijk billet, een lid moet gekozen worden in de plaats van wijlen den heer E. J. VERWEIJDE. Uit het vroeger gemelde viertal predikanten, opgemaakt door den kerkeraad der Christelijk Afg. Geref. Gemeente te Rotterdam, is, na voorafgaand biduur, geleid door den consulent Ds. P. Wage- maker uit Vlaardingen, door de manslidmaten, met meerderheid van stemmen, aldaar beroepen de wel-eerw. heer H. op 't Holt, predikant bij genoemde gemeente alhier. Door de stoomboot Lion, die heden van Harlingen via Nieuwediep naar Londen stevende, werden medegevoerd 2343 stuks vee, bestaande uit 162 runderen, 1584 schapen, 115 Kalveren, 65 hokkelingep, 60 lammeren en 367 varkens, benevens 3054 vaten boter, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van 130,000 tot 140,000 gulden. De kermiszon bereikt morgen haar middagstand. Devreugde, die afwisselend klom cn weder daalde en weder klom, zal zijn toppunt bereiken, om Maandag, even spoedig als zij verscheen, we der te verdwijnen voor het gelui der klok. Verschillend waren de soorten van genoegens, die hier te genieten vielen, voor smaak, gehoor en gevoel allen bevredigend. Met genoegen blikken wij vooral terug op de uitvoeringen, door de beide tooneelgezelsphappen (het Thédtrc Dramatique van de H.H. van Ollefen Haspels en de Salon des Variétés van de H.H. Boas Judels) gegeven. Het repertoire bestond uit stukken, die bijna allen het publiek levendig boeiden. In eene wijdloopige beschouwing daarover te treden, achten wij onnoodig: beide gezelschappen wedijveren, om goede stukken te geven en de meeste acteurs kweten zich op voortreffelijke wijze van hunne dikwijls moeiielijke rol; wij twijfelen dan ook niet, of de nog te gevene stukken zullen velen met genoegen den avond bij genoemde gezelschappen doen doorbrengen en, nog lang nadat de de kermis is voorbijgegaan, aangename herinneringen achterlaten. Ook het Thédtre Rappo zal door niemand onbevredigd bezocht worden; men ziet er kracht en vlugheid op haar toppunt; terwijl het Thédtre des Nouveautés, yan den heer J. Boesnach, zijn goeden naam handhaaft. Z. M. heeft tot 2den luit. benoemd 78 kadetten van het 4de studiejaar der Koninklijke Militaire Academie, 43 namelijk voor de dienst hier te lande en 35 voor het leger in Oost-Indie. Bij het 7de regiment Infanterie zijn geplaatst de 2de luits. M. H. J. Plantenga, W. C. F. Bresier, A. C. Alma, J. L. A. C. de Bock, J. E. van Gorkum en C. A. Wagner; en bij het 1ste reg. "Vesting-Artillerie de 2de luits. P. C. de Wilde en S. O. van der Straaten, allen kadets van bovengenoemde Akademie. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Willem, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den voormiddag van den 8 dezer met goed gevolg te water gelaten. Naar men verneemt, zal de nieuw gebouwde gepantserde kanonneerboot, onder bevel van den luitenant ter zep^lste klasse 1' van Lelyveld, gedurende eenigen tijd te Vlissingen worden gestati oneerd, om op de rivier de Schelde te worden beproefd en is eene commissie van zee-officieren benoemd, waaronder de kapt. ter zee Pels Rijcken, om van de proeven rapport uit te brengen. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, is den 15 Mei van Soerabaija vertrokken en ankerde, na eene vrij voorspoedige reis, den 24 Mei ter reede van Batavia. Aldaar zal het schip zich ver der gereed maken, om, na aankomst der eerstvolgende mail, in Junij naar Holland te vertrekken. De gezondheidstoestand aan boord liet niets te wenschen over. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn5kommandant luit. ter zee 1ste kl. Hugenholtz, is den 21 Mei 11. te Batavia aangekomen. Bij het instructie-bataillon te Kampen zijn deze week veertien jongelingen aangenomen. Men verwacht tegen de helft van Aug. eene overplaatsing van een dertigtal korporaals-titulair, waardoor weder gelegenheid tot plaatsing voor de helft van dat getal zal zijn. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland, zijn op 9 dezer herbesteed, bij inschrijving en opbod, het leveren en inhangen van twee paar ijzeren en drie paar houten deuren voor de schut sluis beoosten de Willemsluis, aan den ingang van het Noordhol- landsch Kanaal tegenover Amsterdam, in 2 pereeelen. 1ste perceel. Ingezet voor 35,000, verhoogd eerst met 100, later met 50. Afgemijnd door den heer F. Kloos, te Alblasserdam, voor/40,050. 2de perceel. Ingezet voor 20,000, verhoogd met 100. Afge mijnd door den heer J. Kooij, te Amsterdam, voor 24,200. - Uit Zwartsluis wordt gemeldDe stoomboot de Zicalmc heeft in de laatstverloopen dagen geen pleizierige ontmoetingen gehad op hare reis van Zwolle naar Amsterdam, of van daar naar Zwolle terug. Het voorgevallene met den hofmeester en kok op die boot is naauwelijks voorbij, of een dergelijk voorval heeft zich weder voorgedaan. Nu maakten het dezer dagen twee passagiers zeer bont zij waren naauwelijks uit de gevangenis te Hoorn ontslagen; eene zeezieke dame, die zich boven op het dek van de boot had begeven, kon vooral door een dezer niet met rust worden gelaten zoodra deze onbetamelijke handelingen werden ontdekt, zocht men daar tegen oogenblikkelijk maatregelen te nemende rustverstoorder ont stak daarop in woede, nam een scheermes en dreigde daarmede, doch gelukkig kreeg men hem door vereende krachten in bedwang en bond men hem toen aan den mast vast tot de aankomst te Zwartsluis, alwaar hij aan de policie werd overgegeven. Hij zal nu waarschijnlijk weldra naar zijn vorig verblijf in de gevangenis te IJooi'n terugkeeren. Men verneemt, dat door den hagelslag, die onlangs te Haaks bergen plaats had, die streek over een lengte van ongeveer twee uren en over een breedte van 4 tot -J uur gaans, in doorsnede, geteisterd is, en wel in de rigting van het zuidwesten naar het noordwesten, bpginnende bij de gemeente Eibergen en eindigende aan die van Lonneker, alwaar rogge en boekweit, benevens andere gewassen, grootendeels zijn vernield. De daardoor veroorzaakte schade is onberekenbaar voor de bewoners, die daardoor veel zullen lijden, vooral bij den stilstand der weverij. Dezer dagen kwam te Almelo aan een stoomketel, bestemd voor eene te Enschedé in aanbouw zijnde fabriek, welke ketel ongeveer 22,000 Ned. pond weegt. Bij het aau wal halen daarvan gebeurde een groot ongeluk. Men bediende zich toch van een kaapstander en windas, welk laatste, toen de ketel er half aan was

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1