BUITENLAND. linken verder gevestigd had, gewaarschuwd, het vreeselijk vermoe den, dat hier aan moedwillige brandstichting moest gedacht worden, bevestigde zich; na lang ontkend te hebben, beleed de eigenaar zijne schuld, hij is daarop geboeid naar de gevangenis gebragt en, naar zich laat denken, zal een zware straf zijn deel zijn; de man is ge trouwd en heeft twee kinderen. In eene plaats waar veel landbouw en waar veel hooi verzameld is, zou deze brand eene schrikkelijke verwoesting hebben kunnen aanrigten in zoo droogen tijd en zonder voorraad van water. Men meldt uit Harlingen, dat door de Provinciale Staten van Friesland op nieuw eene subsidie is verleend van 500, ten behoeve van de Wis- en Zeevaartkundige school, in gemelde gemeente ge vestigd. Een partikulier berigt van Port Louis, op het eiland Mauri tius, vermeldt de volgende bijzonderheden van een doorgestanen storm in de Indische Zee. Wij ontleenen daaraan de volgende belangrijke bijzonderheden. Den 2 April jl. verliet het Nederlandsch barkschip Tjillingsie, kapt. Ouwehand, Akyab, met bestemming naar Engeland. Het schip bevond zich in goeden staat. In de golf van Bengalen had men aanhoudende stilte, zoodat reeds werd verlangd naar den Z. O. pas saatwind. Het weer werd daarop buijig; totdat tusschen 10 en 13 gr. Z. br. een zware storm begon te heerschen, die zich tot een hevigen orkaan verhief. Tot overmaat van ramp werd het schip lek; het lag zoo zwaar over zij, dat men, na 36 uren gepompt te hebben, geen kans meer zag om het vaartuig op die wijze te be- houdeu. Er werd daarop besloten een SOtal balen rijst over boord te werpen. Te midden van dit alles had men met een groote hitte te kampen, die de ramp nog verergerde, 's Avonds werd dit too- neel door een aanhoudend en zwaar weerlicht nog verschrikkelijker gemaakt. Inmiddels waren de sloep en een groot gedeelte der ver schansing weggeslagen en kwamen zware zeeën tegen het aehterschip aan, zoodat het vaartuig kraakte. Watervaten en rondhouten sloegen van dek. Het water drong in het logies der equipagie in kisten en kooijen, waardoor alles werd bedorven, of voor een groot deel weg geraakte. Toen de barometer bleef dalen, werd besloten om stengen en ra's te kappen; de fokkemast brak. Eindelijk werd eene rijzing van den barometer waargenomen, waarop men moed vattehet weer begon langzamerhand te bedaren en nu werd weder met frissche moed met pompen aangevangen. Er werden nog vele balen rijst over boord geworpen, om het vaar tuig te ligten. Een ligt matroos heeft een been gebroken, anders heeft men geene ongelukken te betreuren. Nadat men, dankbaar voor een wonderbaar behoud, te Fort Louis was binnengevallen, kwamen daar verscheidene schepen masteloos en deerlijk gehavend binnen. Men dacht, dat het schip, te zwaar gehavend om de reis voort te zetten, zou worden afgekeurd. De Poolsehe aangelegenheden zijn door het beraad en het ant woord der Russische regering nog maar weinig gevorderd. Wat reeds vooruit werd gezegd, heeft zich door de uitkomst bevestigd; de keizer wil zijne toestemming niet geven tot een wapenstilstand met zijne oproerige onderdanen. Het voorstel, tot het houden eener conferentie, wordt door Rusland aangenomen. Men ziet daarin echter slechts een middel om tijd te winnen en niets meer. Nu zou het tijd zijn voor de groote mogendheden, om handen aan het werk te slaan, indien het ten minste ernst is, om iets voor de ongelukkige Polen te doen. Het streven van Rusland, om Polen te onderdrukken, is nu genoeg openbaar, zoodat men niets meer van de gezindheid des Russischen keizers heeft te wachten. Welligt zal de verdrukte natie zich slechts tevreden moeten stellen met den goeden wil van het buitenland. Ofschoon de bevolking der Donau-vorstendommen zich zeer gun stig vóór Rusland, betoont, omdat zij van uit St. Petersburg hulp verwachten, ten einde van de heerschappij der Porte te worden verlost, de openbare meening in Europa verklaart zich al te luide tegen de maatregelen der keizerlijke Russische regering, dan dat die uiting van afkeer ook niet eenigen invloed zoude uitoefenen. Eene nieuwe ligting, die tegen November a. s. is uitgeschreven, doet met ijzing eene krachtdadige voortzetting verwachten der ge pleegd wordende gruwelen. Wie zich aan 't voorbeeld van een ander spiegelt, doet dit op de gemakkelijkste wijze, zegt zeker spreekwoord. De Oostenrijksche regering heeft door onderscheidene harer handelingen in den jong- sten tijd het bewijs geleverd, dat zij die waarheid in toepassing zoekt te brengen. Ook thans heeft zij weder het oorlogsbudget verminderd met niet minder dan 700,000 gulden. Als men nu bedenkt, dat allerwege gewenscht wordt naar inkrimping der oorlogs-uitgaven en dat in Pruissen de geheele beweging op staatkundig gebied door gestadige opdrijving dier uitgaven is veroorzaakt, dan wordt het duidelijk, dat het kabinet van Weenen met de schade van anderen zijn voordeel doet. Uit Amerika komen weder ontzettende tijdingen. Er is tusschen de Noordelijken en Zuidelijken slag geleverd, waarbij de eersten overwinnaars bleven. Aan beide zijden zijn 50,000 man buiten gevecht gesteld, terwijl van de Zuidelijken niet minder dan 15,000 krijgsgevangenen zijn gemaakt. Ofschoon de berigten dienomtrent nog niet alle bijzonderheden vermelden, mag men het er voor hou den, dat de strijd verschrikkelijk moet zijn geweest. De algemeen geachte burgemeester van Brussel de heer Eontainas, is den 19 dezer des avonds ten ure overleden, ten gevolge der ziekte, waarvan hij nog kortelings de genezing in de baden van Ems te vergeefs zocht. Eene allerwege aangeplakte proclamatie van het stedelijk bestuur heeft deze treurmare aan de bevolking bekend gemaakt. De stad Antwerpen is voornemens om op 2 en 9 Aug. a. s. de afschaffing van de Scheldetol met luisterrijke feesten te vieren. Aan eene stoomboot is de naam gegeven van „de Frijheid van de Sc/ieldetot Het feest, door den handelsstand dier stad naar aanleiding van dezelfde afschaffing te vieren, is thans definitief op den 1 Aug. a. s. vastgesteld. Het zal jhoofdzakelijk in een groot feestmaal bestaan. Tevens hebben de ontwerpers van dat feest besloten eene medaille te doen slaan. Zij zal op de eene zijde Nederland en Belgie voor stellen, die, gesteund op de tractaten, de Schelde van hare kluisters verlossen, terwijl de overvloed de haven van Antwerpen binnenzeilt. Aan de keerzijde leest men„Affranchissement de VEscaut 16 Juillet 1863." Daar deze gedenkpenning echter niet vóór het feest kan gereed wezen, heeft de commissie een model op groote schaal van de medaille doen vervaardigen, hetwelk de feestzaal zal versieren. Te Doornik is van een aankomenden goederen-trein, even vóór dat deze het station bereikte, de locomotief letterlijk op hol gegaan; de ketting, waarmede zij aan den trein was vastgehecht, brakhierdoor stoof de locomotief met onstuimige vaart vooruit en drong door glazen, muren en deuren tot in het plaatsbureau en de wachtkamer door; gelukkig ontmoette zij geen levend wezen op haar weg; de machinist heeft er ongedeerd kunnen afspringen, vóór dat zij de gebouwen bereiktemen heeft dus enkel materiëele schade te betreuren. Bij het tweede congres der Association Internationale, te Gend, zal een belangrijk punt worden behandeld. Het geldt namelijk de vraag: hoe in die landen, waar meer dan eene taal wordt gesproken, het gebruik van deze geregeld wordt. "Vooral met het oog op België en de Ylaamsche taalbeweging aldaar, is dit punt hoogst belangrijk te achten. Een komisch voorval heeft dezer dagen te Luik plaats gehad. Zekere M. Z., een goed zwemmer, was dezer dagen in de omstre ken van Fetinne gaan zwemmen. Na talrijke kunsttoeren in het water te hebben uitgevoerd, kwam hij op de gedachte, om tegen stroom op door de brug Val-Benoit .te zwemmeniets dat weldra was uitgevoerd, alhoewel zijne kleederen ver van daar lagen. Een wandelaar zag bij den kant van de rivier een pak kleederen liggen Hij werpt onrustig den blik in het water, maar ziet nergens een spoor van een zwemmer, loopt langs alle kanten, roept naar den eigenaar, maar hoort of ziet niemand; hij twijfelt niet, of de onge lukkige zwemmer is verdronken. Met die akelige gedachte in het hoofd, neemt hij het pak kleederen onder den arm en haast zich, naar het bureau van policie te gaan, overal waar hij langs ging de droevige tijding mededeelende. Terstond ging men zoeken, maar, tot hunne groote verwondering, zagen de aankomenden van verre een hoofd boven het water uitsteken en vervolgens een menschelijk ligchaam te voorschijn komen, dat door zijne gebaren toonde, in het geheel niet verdronken te zijn. M. Z. is in zijn natuurlijk eostuum moeten blijven zitten, totdat eene andere persoon bij de policie zijne kleederen is gaan halen. Te Chaudfontaine is voor eenige dagen de gepensioneerde kolonel Osten gestorven. Hij was in 1798 te Middelburg geboren, volgde op lljarigen leeftijd zijn vader, den beroemden generaal Osten, in diens gevangenschap in Engeland en vergezelde hem bij zijne gevaarlijke ontsnapping in een bootje door het Kanaal. Op 15jarigen leeftijd trad hij te Hamburg in militaire dienst, werd, nog geen 16 jaren oud, tot tweeden luitenant en spoedig tot ordonnans-officier benoemd, nam bij het overlijden van zijn vader in Fransche dienst aan de veldslag van Waterloo deel, trad in 1816 •in Nederlandsche dienst, doeh met verlies van rang en ancieniteit en werd in 1827 gepensioneerd, waarop hij het volgende jaar kapitein bij de bnrgerwacht werd en later een werkdadig deel aan de Belgische revolutie nam. In 1837 tot luitenant-kolonel benoemd en werd hij in 1841 gepensioneerd. Hij verkreeg de Leopolds-orde, het Legioen van Eer, het IJzeren Kruis en de St. Helena-medaille. De liberalen in Frankrijk stellen zich veel goeds voor van de jongste wijziging in het ministerie. Inzonderheid wordt 'de optreding van den heer Duruy, als minister van Onderwijs, zeer toegejuicht. Men gelooft van hem wel te zullen verkrijgen, hetgeen men vroeger te vergeefs heeft gevraagd: verlof tot het houden van letterkundige voorlezingen. Het scheen, dat de regering daarin steeds zag het streven, om zich tevens met staatszaken te bemoeijen «n die scherp te beoordeelen. Dezer dagen werd de nieuwe minister door het korps hoogleera ren gecomplimenteerd. De liberale professor Renan werd met bijzondere onderscheiding bejegend. De minister vroeg aan zijne geleerde bezoekers, of er eenige verandering in zijn persoon had plaats gehad en wilde dus niet, dat zijne voormalige ambtgenooten hem met den hoogen titel van „excellentie" zouden bestempelen. De Moniteur publiceert eene dépêche van generaal Forey over het binnenrukken in Mexico. Hij constateert daarin, dat de Fran sche soldaten bij die gelegenheid letterlijk overstelpt zijn met bloemkransen en bouquetten. Met de volgende gelegenheid zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de genoten ont vangst. „Deze is zonder wederga in de geschiedenis; zij heeft het gewigt van een politiek événement, welks weerklank ontzaggelijk zal zijn." Wilt ge, vraagt de Moniteur des Lnventions, u met geringe onkosten een veel naauwkeuriger barometer aanschaffen dan die, welke in den handel voorhanden zijn? Neem een halve gram kam fer en even zooveel salpeter en ammoniac-zout. Laat deze zelfstan digheden afzonderlijk smelten in zuiveren brandewijn van minstens 13 graden, iets wat spoedig gedaan is voor de zouten, doch lang zamer gaat voor den kamfer. Om zulks te bespoedigen, warm op het vuur of in heet water het potje, dat den kamfer inhoudt. Als deze zelfstandigheden gesmolten zijn, meng ze in eene langwerpige flesch, die met kurk en lak gestopt en vervolgens zoo gehangen wordt, dat zij aan het Noorden is blootgesteld. De kristallisatiën, die zich in de flesch voordoen, wijzen naauw- keurig de weersveranderingen aan. De helderheid van het vocht

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2