NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! 65. DO N II E 15 II A li 15 A UGUST L S. 1665 EEH-EK-TWIHTIGSTE t JAARGANG. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE ^\L\vgeir hef Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondfrdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. p franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties' worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Pijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan den Helder,tot\\ure. De prijs van 1 tot, 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimle, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ten einde gevolg te kunnen geven aan eene Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland, van 24 Julij 11., waarbij vóór den 15 dezer opgave verzocht wordt van het getal Fransclie onder danen, zoo Mannen als Vrouwen, die binnen deze Gemeente hun gewoon verblijf houden, worden al degenen, die daartoe mogten behooren, beleefdelijk uitgenoodigd, zich te vervoegen ter Secretarie, alwaar tot het opnemen hunner namen, enz. zal gevaceerd worden van Heden af tot Donderdag 13 Augustus e. k., op de gewone kantooruren. Helder, den 8 Augustus 1863. DE BURGEMEESTER, STAKMAN BOSSE. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IXDI§CHE mail. Zitting van Dingsdag 11 Augustus 1863. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren Haremaker en Janzen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den Raad, de heeren Boomsma, de Lange, de Breuk, Braaksma en van Strijen. Nadat de Raad had heslist, dat de benoeming der Commissie van onderzoek zal geschieden door den Voorzitter, werden de heeren Reeringh, van Kelckhoven en Zur Mühlen door den Voorzitter uitgenoodigd, die com missie uit te maken. De vergadering wordt voor eenige oogenblikken gesehorst, terwijl de Commissie met het onderzoek bezig is. Bij de heropening der zit ting brengt de Commissie, bij monde van den heer Reeringh, rapport uit. De Btukken zijn in orde bevonden en de Commissie stelt voor, de nieuwbenoemden als leden toe te laten. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter geeft aan de heeren Boomsma, de Lange en de Breuk, ter vergadering aanwezig, van dezen uitslag kennis. Door den Secretaris wordt gelezen het rapport, ter zake van het onderzoek der gemeente-rekening, henevens die van het Algemeen Weeshuis en het Bur gerlijk Armbestuur over 1862, opgemaakt door de Commissie van Rapporteurs, bestaande uit de heeren Graat, van Kelckhoven en Papineau. Uit dit rapport blijkt, dat genoemde rekeningen successivelijk sluiten me} een goed slot van de gemeente-rekening 57185.145 die van het Algemeen Weeshuis - 1147.71 n ,i Burgerl.Armbestuur - 1341.695 De Commissie stelt voor, dat de Raad er toe overga om gemelde rekeningen goed te keuren, dewijl er geene bezwaren tegen geopperd zijn. De verschil lende hoofdstakken worden achtereenvolgens goedgekeurd en de besluiten, strekkende tot vaststelling der verschillende rekeningen, aangenomen met alge- meene stemmen. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat het verbeteren en vernieuwen der riolen in het Westelijk deel der gemeente een werk van grooter omvang is geworden, dan aanvankelijk was geraamd. De begrootirg van 8000 voor dat werk blijkt thans veel te laag te zijn. Vooraf had men slechts de kosten geraamd, thans blijkt het, dat nog eene som van 3500 noodig zal zijn, om de noodige verbetering aan te brengen. De Voorzitter doet hierbij echter op merken, dat door dit werk thans goed te doen uitvoeren, zal worden bijgedra gen tot gemak voor de ingezetenen en tot bevordering der gezondheid. De heer de Breuk vraagt inlichting omtrent de voorwaarden, hij de aanne ming vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat de aanbesteding heeft plaats gehad hij de el, terwijl slechts het minimum is bepaald van de hoeveelheid werks, die tegen de bepaalde aanncmingssom moet opgeleverd worden. Op eene vraag van den heer Papineau wordt door den heer Reeringh en den Voorzitter geantwoord, dat do voorgestelde verhooging van 3500 noodig is boven do raming van 8000; dat de riolen, hoewel voor een deel aangelegd over eigendommen van bijzondere personen, toch eigendom van de. gemeente zijn, die door haar behooren te worden onderhoudendat die riolen, naar alle waarschijnlijkheid, ontstaan zijn uit vroegere sloten, die toen zijn gedempten dat, eenige jaren geleden, zelfs die toestand is erkend door het vaststellen van eene verordening op het schoon- en openhouden der riolen. De heer Tapineau kan zich, met het oog op het twijfelachtige van het eigendomsregt, er niet mede vercenigen, om nog meerdere gelden tot dat doel toe te staan. Het voorstel van het Dagel. Bestuur, om nog 3500 toe te staan voor de verbetering der riolen, wordt aangenomen met IX tegen 1 stem (die van den heer Papineau). Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat H.H. Gedeputeerde Staten heb ben goedgekeurd de verordening, door den raad vastgesteld, tot heffing van accijns op het gedistilleerd. Er wordt gelezen een verzoekschrift van eenige bewoners van de Vlaming straat, in het I^and achter de Nienwe kerk. Adressanten herhalen hun verzoek, om in het bezit te worden gesteld van een straat. Hierop wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat B. en W. gehoopt had den reeds in deze zitting een voorstel te kunnen doen tot overname der wegen in het Land, doch dat er nog bezwaren bestaan, die er toe noodzaken, om de beslis sing in deze nit te stellen. Het Dagel. Best. wilde de wegen in verhand brengen met de andere straten in deze gemeente, o. a. met de zoogenaamde Oost Groote Sloot, maar heeft cr bezwaar in, om niet doorloogende wegen te bestraten. Een overleg met de eigenaars dier gronden, de familie Kuiper, is nog niet ten einde geloopen, zoouat de Voorzitter voorstelt, in afwachting daarvan, waartoe ook eene afbakening van de voorgenomen verbinding is gelast, de beslissing uit te stellen. De heer de Breuk doet opmerken, dat voorzeker alle leden van den Raad geneigd zijn, om aan de billijke wenschen der bewoners van het I.and gehoor te verleenen, doch dat eerst die wegen het eigendom der gemeente moeten zijn geworden. Hij doet echter opmerken, dat men in andere deelen van de ge meente nog langer dan in het Land naar bestiating moet wachten; dus dat men daar nog meer aanspraak er op heeft, om eerder te worden geholpen. Het voorstel des Voorzitters wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vóór het sluiten der vergadering herinnert de Voorzitter, dat de heer Stroot- man thans voor het laatst de zitting van den Raad heeft bijgewoond en bedankt dat lid voor de goede diensten, aan de gemeente bewezen. De heer Strootman zegt daarop dank voor de blijken van welwillendheid en vriendschap, die hij van zijne medeleden steeds heeft mogen ondervinden. Hierop wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. IIELDEK en NIEUWE DIEP, 12 Augustus. Op Vrijdag den 21 dezer zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor den Gemeenteraad alhier. Jl. Zondag namiddag bad in bet Koegras eene harddraverij plaats, waaraan door 8 paarden, die nimmer een prijs gewonnen hebben, werd deelgenomen. De prijs, een paardendek, werd behaald door den schimmel van den heer J. Vader, bereden door W. Kerk- meerde premie, een met zilver gemonteerde zweep, door de zwarte merrie van den heer J. Hoogvorst, bereden door den eigenaar. Onder begunstiging van heerlijk zomerweder, werd dit feest door eene menigte belangstellenden bijgewoond. Gisteren avond is alhier binnengekomen Zr. Ms. instructie- vaartuig Urania, welke bodem, naar men verneemt Vrijdag a. s. wederom zal vertrekken, als wanneer liet praktisch examen der adelborsten 2de kl. een aanvang zal nemen. Naar wij vernemen, is Zr. Ms. stoomschip Zoutman, komm. kapt.-luit. ter zee Andrere, in het begin der voorgaande maand van Paramaribo vertrokken en kan het dus welligt reeds op het. einde dezer maand hier binnenvallen. Met het schip Padang-Packet, kapt. P. Htiidekoper Ji\, Maandag morgen jl. alhier binnengekomen, zijn van Java aangebragt, 1 hert, 2 casuarissen, 2 kroonduivet), 1 notenkraker, benevens 1 toegangs, welke bestemd zijn voor het. Zoologisch Genootschap Natura Arfis Magistra, te Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1