Wij vernemen, dat de zaak der 5 matrozen, die bij arrest van het Hot' van Noordhólland, dd. 30 Junij 11., zijn schuldig ver klaard aan manslag met voorbedachten rade (moord) en deswege veroordeeld tot de straffe des doods, op Vrijdag 31 Aug. e.k.voor den Idoogen Eaad der Nederlanden zal worden behandeld en dat de advocaat Mr. Pols, te 's Hage, de middelen van cassatie zal toelichten. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen regerings- telegram, gedagteekeud Batavia 26 Junij, luidt: „Niets buitengewoons." Volgens een particulier schrijven uit Bataviadd. 14 Junij, is Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, na aankomst op de reede, ter reparatie naar het eiland Onrast gestoomd, alwaar het denkelijk zal blijven tot het einde dier maand. Van de bestemming van dezen bodem wisten de officieren toen nog niets af. Aan den gepensioneerden schipper der Marine, L. Stephaan alhier, is uit het fonds van oude en gebrekkige zeelieden een jaarlijksche toelage van 100.toegekend, voor een 40jarigen onafgebroken diensttijd bij Zr. Ms. Marine en voortdurend goed gedrag. Deze week zal in alle R. K. Kerken een plegtig misoffer worden opgedragen tot dankzegging voor het spoedig herstel van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zvvijsen. De Nieuwe Noord-Brabanter van 11 dezer deelt een bisschop pelijk mandement mede van mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, aan de geloovigen in zijne diocees, waarbij hij hun zijne dankbaar heid betuigt voor de ondervonden deelneming, na den op hem gepleegden moordaanslag, hen opwekt tot het gebed, opdat de misdadiger, dien hij als christen, priester en bisschop vergeeft, tot inkeer kome, en verordineert, dat in elke parochie het H. misoffer plegtig worde opgedragen, om Gode te danken voor zijne wonder bare redding, Onder de duizend en écn middelen tegen de aardappelziekte vinden wij er nu weder een oud opgewarmd in een Eransch tijdschrift, zegt de Volksvlijt, dat, waarschijnlijk bij onze moeste landbouwers reeds vergeten, daarom juist geschikt is om de ronde door de dagbladen te doen en eene menigte proefnemingen uit te lokken. Er wordt door eenen land bouwer te C/talons gezegd, dat hij herhaaldelijk aardappels gepoot heeft, na den eersten Junij, in 1SG1 zelfs na den eersten Ju lijen dat deze steeds, bij uitzondering, van de ziekte verschoond gebleven zijn. Op 49 graden breedte, waar de met Julij gepote aardappels reeds den eersten October volgroeid waren, moge zulks waarheid zijn, wij weten proefondervindelijk, dat ep 52 graden breedte het poten hoe vroeger hoe beter, zoo mogelijk voor Mei, het beste raid del is om de ziekte het minst schadelijk te doen zijn. Elier wordt het loof van alle aardappelen, de vroege zoowel als de laten, door do ziekte aangetast in het begin van Augustus, nadat de bloemen reeds een paar weken vroeger zijn afgevallenen hoe meer nu de knollen ontwikkeld zijn, tijdens het invallen der ziekte, des te min der hebben zij daarvan te lijden. Yroeg poten, in, niet versch ge- mesten, maar diep losgemaakten, goed droogliggenden grond en sterk aanaarden, zijn tot dusver de beste middelen tegen de ziekte, waaraan echter, zonder twijfel, de eene soort vrij wat meer onder hevig is dan de andere. Op het eiland Texel is, dank zij de onvermoeide pogingen van den heer J. L. Kikkert aldaar, eindelijk de eerste steen gelegd aan een in de Eijeriandsche gronden op te rigten vuurtoren, waar van het nut voor scheepvaart en handel en tot behoud van het leven der schepelingen niet te miskennen valt. Te Schagen zal op Donderdag 20 Aug. e. k. eene harddraverij gehouden worden. Voor eer.ige dagen werd te Alkmaar het jaarlijksch examen gehouden van de opvoedelingen in het huis van verbetering aldaar. Deze plegtigheid werd door de autoriteiten bijgewoond. Er werden proeven gegeven in de vakken van gewoon schoolonderwijs, onder afwisseling met gepaste liederen, gymnastische oefeningen, marche ren, exercitien met het geweer en arbeid in de werkplaatsen. Met belangstelling beschouwde men eene tentoonstelling van 71 voor werpen, door de opvoedelingen vervaardigd en van bouwkunstige en haudteekeningen, naar de leerwijze van Dupuis. Het gezonde voorkomen der jongens trok aller aandacht, en met genoegen ver nam men van den directeur, dat gedurende het 7jarig bestaan van dit huis, het aantal opvoedelingen van 45 tot 131 was geklommen, terwijl van de 65 ontslagenen slechts 5 door slechte omgeving, den goeden weg hadden verlaten. Dezer dagen viel te Alkmaar, nabij de Luthersehe kerk, een kind in het water en zou zeker zijn verdronken, zoo niet de 72jarige T. Adolf zich zonder aarzelen had te water begeven en het kind redde. - In de omstreken van Tilburg is de rogge reeds ingezameld en heeft een ruimen oogst opgeleverd. Op de weekmarkt van den 8 dezer waren eenige partijtjes aangevoerd, welke van extra goede kwaliteit, droog van korrel en zwaarwigtig warendezelve werden a 7 het mud verkocht; buitendien zal er veel stroo zijn. De aardappelen leveren een middelmatig gewas op: zij zijn niet groot van stuk, doch zeer smakelijk en blommig; van de bekende ziekte vertoont zich geen spoorzij gelden thans 2 a 3.25 per mud. - Een sjouwerman te Zwolle heeft eene niet onaardige industrie bij de hand genomen, om zich geld te verschaffen. Hij nam eenige potten, vulde die met zand, oude lappen en andere min begeerlijke voorwerpen, maakte ze digt en deed er adressen op. Hij bezorgde ze vervolgens bij schippers en voerlieden, op naburige plaatsen va rende en rijdende, en, onder voorgeven, dat ze van andere plaatsen waren aangebragt, liet hij zich op die goederen verschotten rem bourseren van 1.50 en minder. De geadresseerden waren niet zeer aangenaam verrast bij de ontvangst dier preciosa. De justitie heeft op zich genomen, om den verzender al die voorschotten te doen verantwoorden. Men leest in de Staats-C'ourant Onder dagteekening van den 13 Junij 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indiê'. Zr. Ms. fregat Palembaug, luit. ter zee 1ste kl., \V. Enslie, tijde lijk kommandaiit, wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, wacht schip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Bijlades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, is den 10 Mei jl. ter reede van Batavia aangekomen en ondergaat thans de noodige reparatiën. Zr. Ms. sclioonerbrik [Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. 13. Everwijn, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Bandjermasin en doet daar dienst als wachtschip. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan; brengt het Zwitsersche gezantschap van Kanagaica naar Jedo over. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P, J. Mossel, is den 17 Mei van Batavia naar Stam vertrokken tot het overbrengen van geschenken aan de vorsten en grooten van dat rijk; vertrekt daarna regtstreeks naar Cliina om de Vice-Admiraal Koopman af te lossen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, beveiligt de wateren van Banka, DiUiton en de Oostkust van Su matra tegen zee- en strandroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, is den 18 Mei van uit Padang met de gouvernements-stoomer Hertog Bernard en het koopvaardijschip Adriana Petronella, via Sibogha naar Z. Nias gestoomd, aan boord hebbende de troepen der landmagt, bestemd om daar eene expeditie te doen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, bekruist van uit Kwandrag, den noordelijken toegang van Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, zal vermoedelijk reeds van Japan naar China vertrokken zijn. Wanneer de zending van de Citadel van Antwerpen naar Siam is afgeloopen, gaat die bodem de Vice-Ad- miraal Koopman aflossen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. II. E. Bunnilc, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft van 19 Maart tot 10 Mei jl. gekruist langs de Oostkust van Borneo, tusschen Tandjong, Man/ca, Libad en de Bassier-rivier, Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, is tot het tegengaan van zeeroof met eene speciale zending belast geweest bij en om de Bendez-vons-eilanden, Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, bekruist sedert 6 Mei jl. van uit Biouw, de Noord-Natunas. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, behoort tot het station in de wateren van deMolukken; heeft een kruistogt gedaan naar de Bangaaij-Kïlanden en de Oost kust van Celebes. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Ktna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ligt bij het eiland Bawean. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celehes, heeft de Sindoro te Tontolie afgelost en doet aldaar kruistogten. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft de welgeslaagde expeditie naar Tjantong volbragt Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, is van de Kangeangs, via Soerabaija, ter reede van Batavia aangekomen en heeft vervolgens de Bromo bij Poeloe Kompel afgelost. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee 2e kl. A. J. Cosijn, (tijdelijk kommandant), behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft den adsistent- resident van Koetie van Samarinda afgehaald en weêr teruggebragt, en zulks in verband met de expeditie van de Celebes. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, is op het station bij Poeloe Kompel Bendes- vous-eilanden) afgelost door de Madura en vervolgens den 3 Junij bij de vlag teruggekeerd; zijnde den 9 daaraanvolgende naar Tji- latjap gestevend. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft van 14 Maart tot 29 April van uit Tontolie de omliggende vaar waters en eilanden tegen zeeroof beveiligd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lstekl. M. O. de Kanter, bekruist de wateren ter Westkust van Borneo, tot wering van zeeroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, behoort tot het station in de wateren van Menado, heeft verscheidene togten gedaan tot wering van zeeroof. Zr. Ms. korvet Prins Maarits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee II. Kemper, is den 9 Junij jl. naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. transportschip Heldin, kapt.-luit. ter zee S. II. Binkes, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen. Zal in de eerste dagen van Julij de terugreis naar Nederland aanvaarden. Zr. M. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. 1'. Roodzant, bekruist de Ktingeans tot wering van zeeroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Ilugenholtz, is den 31 Mei jl. uit Nederland bij de vlag aangekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2