NIEDWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. M 66. hf L O A 11 A 6 lü AUGUSTUS. EEN-EN-TWINTIGSTE A JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP15 Augustus. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondejidac, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cr.. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. e franco per post.. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkmt.ntif.n worden aangenomen tbt Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dekaan, H 422,aan den Helderot 11 ure De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor eike plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimle. die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail via SOIITHAIUPTOST. Op Vrijdag den 21 dezer zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor den Gemeenteraad alhier. De vaderlandsche driekleur, die jl. Donderdag van het lokaal Tivoli wapperde, deed den voorbijganger reeds vermoeden, dat aldaar dien dag een feest zou plaats liebbeu. Aan den avond van dien dag werd dat vermoeden versterkt door het derwaarts gaan van tal van bezoekers. Aan wie het vergund was de ruime zaal binnen te treden, was ook een avond van genot en uitspanning bereid, die gewis een hoogst aangenamen indruk zal achterlaten. Al aanstonds bij het binnentreden der zaal werd het oog aan genaam verrast, door het aanschouwen van eene zeer smaakvolle en nette versiering. Groen en bloemen en wapens en namen van dichters versierden wand en gewelf, en maakten de zaal uitmuntend geschikt tot het houden eener feestelijke zomervergadering der rede rijkerskamer Olympia alhier. Het orchest, onder directie van den heer L. W. Weckesser, opende de werkzaamheden en wisselde die af. Een zestal, meerendeels fraaije dichtstukken, werden achtereenvolgens voorgedragen en met genoe gen gehoord. Hierop begaven zich de zeer talrijke aanwezigen naar buiten, Waar de tuin verlicht was en de welluidende toonen der muziek zich deden hooren. Daar wandelde men door de verlichte lanen, of schaarde men zich in een aangenaam gezelschap bijeen, totdat de dansmuziek velen naar de zaal lokte, om den avond met een bal te eindigen. Komt aan de leden der Kamer in het algemeen lof en hulde toe voor hun onverdroten ijver, om het kunstminnend publiek vaak een avond van nuttige uitspanning te bereiden, inzonderheid verdienen zij, die zich veel moeite gaven om deze vergadering zoo feestelijk 'te maken, den dank van allen, die het genoegen hadden er van te profiteren. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 6 Aug. jl. wordt de kapt. ter zee G. Fabius, met den 20 dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland en het zelve met den 21 dezer opgedragen aan den kapt. ter zee G. C. C. Pels Eijcken. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 8 Aug. jl. wordt de kapt. ter zee l5. A. Mathijsen, directeur cn kommandant der Marine te Hellevoetsluis, met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip aldaar, en dat bevel met den 1 Sept. a. s. opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee A. J. Kroef. De heer K. S. van der Meulen, van Sneek, proponent bij de Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdamheeft het op hem Uitgebragt. beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Terschelling aangenomen. Het Algemeen eekblad vermeldt de volgende bijzonderheden omtrent den beroemden Engelschen prediker Spurgeon, en zijn leven en werken in Londen: „De welsprekende redenaar heeft eene afzonderlijke gemeente gesticht; een ruim kerkgebouw is verrezen, alwaar de doop bij indompeling wordt verrigt. In de Engelsche Illustration werd dit eenigen tijd geleden in prent zeer aan schouwelijk voorgesteld. Men zag er ettelijke dames in badeostuum in het water nederdalen. De kosten van de eeredienst en de bezoldiging van deu predikant worden door de gemeente gedragen, liet inkomen van Spurgeon is matig, zoodat hij nu en dan de milddadigheid der gemeente inroept. Bij zijn huwelijk kwamen er vele geschenken, en toen zijne vrouw zich weldra in be langwekkende omstandigheden bevond, daagden er spoedig ettelijke luijerinandcn op, zoodat de kraamkamer vooreerst behoorlijk is voorzien. Zijn groote opgang houdt menig Auglikaanscli geestelijke, die zijne leerredenen van het papier eentoonig opdreunt, den slaap uit de oogen. Spurgeon houdt in zijne kerk in de week wel eens wetenschappelijke voor lezingen. Voorleden jaar handelde hij over de Gorillo-apen. De Noord-Amc- rikaanscbe reiziger Chaillu drong drie jaar geleden van Afrika's oostkust diep in het binnenland door, waar nog geen blank man den voet had gezet. Hij vond daar, behalve anderen, een reusachtigen aap, van vijf tot zes voet lengte, met ontzettende kracht en ijzeren gebit. Verscheidene werden met behulp d<r inlanders door hem gedood. Hij zond de huiden naar Engeland, waar zijne jagtavonturen twijfel en tegenspraak ondervonden. Eindelijk kwam de reiziger zelf te Londen en Werd met Spurgeon bekend. Deze nam op zich, om den aap aan zijne gemeente te presenteren in zijn kerkgebouw, en'kondigde zulks in de Times bij de volgende advertentie aan „Op Dingsdag den 1 October, ten half 8 ure, zal de eerw. C. H. Spurgeon over den Gorillo-aap prediken, alsmede over het land door dit dier bewoond De preek zal opgeluisterd worden door transparante schilderijen en een opge zette Gorillo, door den heer Chaillu geleend. Een koorgezang zal door vijf honderd kinderen worden uitgevoerd. De prijzen der billetten zijn" enz." Niemand vond hierin iets vreemds. De ruime kerk kon op verre na niet alle nieuwsgierigon bevatten. Op het bepaalde uur verscheen Spurgeon op zijne tribune, vergezeld door den heer Laijard, lid van het Parlement, en Chaillu. De heer Laijard opende de zitting met ccne geestige toespraak, en daarna nam Spurgeon het woord, verdedigde de geloofbaarheid van den reiziger, en betoogde wijders, dat, zoo al de schijubare gelijkvormigheid van den aap met den mensch aan dezen nederigheid moest inboezemen, toch een wezenlijk groot verschil, eene groote klove tussclien heiden bestoud. Hierna trad de spreker in eene beschouwing van het vaderland dezer apen cn eindigde met eene warme bestrij ding van den slavenhandel. De hoorders waren zeer voldaan, en de ruime op brengst werd door den spreker aan een liefdadig gesticht geschonken." Men schrijft uit Texel aan de Amst. Ct.: „Naar men verneemt, circuleren alhier bij de visscherlieden en andere ingezetenen rekwesten ter onderteekening aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin men betoogt, dat de publieke verpachting van het regt der wiermaaijerij is in strijd met de al- gemeene belangen, als: 1. om het niet kunnen concureren op de Engelsche markt met de Oostzeesche prijzen; 2. het nadeel van alle monopolie der pachters, als niet meer behoorende tot dezen tijd: 3. de geringe kwantiteit zeegras, door de visschers te maaijen, en liet niet toelaten tot dien arbeid van alle visschers, en den minderen prijs daarvoor thans tengevolge der verpachting te ontvangen 4. het niet direct afschepen en contant, betalen van hun voorraad zee gras, kennelijk met het doel de visschers zooveel mogelijk te doen besluiten, om de levensmiddelen, enz. bij eenige der pachters, tevens winkeliers, op rekening te halen en zij hierdoor niet vrij zijn met hun gereed geld bij andere winkeliers hun voordeel te doen; 5. de algemeene klagt van andere winkeliers, geen pachters, wegens de schade voor hen, tengevolge dezer monopolie, enz. Naar aanleiding der bepaling, bij opgemelde verpachting gemaakt, verzocht men vernietiging dier verpachting en dat het een vrije tak van bestaan en handel mag worden, terwijl, zoo dit niet ge schiedt, vele huisgezinnen, zoo zij niet geheel broodeloos worden, toch groote schade zullen lijden. Men wenscht vurig, in het belang dier arme visscherlieden en in dat van de handelaars, dat. de rege ring den toestand, zoo mogelijk doenlijk, doe veranderen." De wilde rozenstruik, die te 's Gravenhage tegen den buiten muur der hoofdkerk Hildesheim groeit, heeft dit jaar twee nieuwe loten verkregen, van welke de eene reeds meer dan 12 voet lang is. Hoewel de overlevering verhaalt, dat deze struik nog veel ouder is dan 7S5 jaren, kan toch op historischen grond het bewijs wor den gelevelrd, dat hij ten jare 1078 reeds bestond. Het St. Koningshofje, in dc Marienbornstrant te Dordrecht en de omringende woningen prijkten in den morgen van den 13

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1