BUITENLAND. NATIONAAL GEDENKTEEKEN dezer reeds vroeg met tal van vlaggen en groen, ter eere van de bewoners van No. 4 van genoemd hofje, Hendrik Winkster, 83 jaar en zijne echtgenoote Jaapje van Pijpen, SI jaar oud, die dien dag het voorregt mogten genieten hun ÖOjarige echtvereeniging te herdenken. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen deze grijze echtelieden ten deel. I)ien avond was het hofje geïllumineerd en werd in die buurt druk feest gevierd. Den 12 dezer is te Vlissingen gepasseerd en naar Antwerpen opgestoomd het koninklijk jagt Victoria and Albert met gevolg, alwaar aan boord zich bevond H. M. koningin Victoria. In den namiddag vau dien dag is het jagt op de reede teruggekeerd en zal ten anker blijven tot den volgenden dag, om alsdan zijne reis naar Engeland voort te zetten. Men schrijft uit Zwolle Geen tak van nijverheid in Overijssel had in 1862 zulk een gunstig jaar als de steenbakkerijen. Te llijssen werden ongeveer 30,000,000 steenen vervaardigd. In de 7 steenbakkerijen te Zwollerkerspel zijn ongeveer 9, in die te Markelo circa 3 en "Diepenveen 2,000,000 steenen gebakken. In een der fabrieken te Zwollerkerspel vervaardigt men nu steen door middel van stoom. In genoemd jaar werden daarenboven door Gedep. Staten nog 11 vergunningen verleend tot het oprigten van steenbakkerijen. Het fabriekwezen in Overijssel beschikte in 1862 over zeventig stoomwerktuigen, die welligt gezamenlijk 2000 paardenkrachten bezitten. (Deze opgave is echter, door den brand te Enschedé niet volledig). In verschillende oorden in Overijssel loopen de verveeningen ten einde, alste Giethoorn, Wanneperveen, Oldemarkt, Blankenham en Zwartsluis Te Staphorst wordt in het geheel niet meer geveend. Zoo moet met der tijd alles naar het Dreutsche Kalifornië, want daar is nog wel voor een eeuw of wat turf genoeg. Door de Deventer stoomboot-maatschappij, de beurt- en andere schepen werd uit Deventer vervoerd ruim 378,000 halve Ned. 1B koek. Zekere Pieter Hendrik Christoftel Meijer, geboren op het Veertienin Denemarken, den 2 Januarij 1781, thans werkzaam als poldergast buiten de Apoort te Groningen, verrigt nog hetzelfde ruwe werk, dat voor veel jeugdiger menschen in dat vak te moeije- lijk is; hij heeft nog een jeugdig voorkomen als een man van 50 jaren. Het merkwaardigste is, dat zijn vader den hoogen ouderdom heeft mogen bereiken van 126 jaren, zijne moeder dien van 124, zijn grootvader 128 en zijne grootmoeder 121; thans heeft hij nog een krachtigen broeder in leven, die den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt, en dagelijks nog zijn veldarbeid verrigt. Den loden Augustus is daar. Gewigtige dag voor Frankrijk. Het is de naamdag des keizers, de dag, waarop voor 94 jaren keizer Napoleon I te Ajaccio op het eiland Corsika werd geboren. Ieder jaar wacht men van dien dag een of andere merkwaardige gebeurtenis op staatkundig gebied. En de keizer, die meester is over een magtig deel van het raderwerk der diplomatie, houdt de aandacht bestendig daarop levendig. Thans verwachtte men, dat, ter gelegenheid van een revue over de troepen, behoorende tot het gar nizoen van Parijs, eene demonstratie ter gunste van het ongelukkige Polen zou plaats hebben. Tevens wekte het belangstelling, wat de keizer bij de ontvangst van het corps diplomatique tot de vertegen woordigers der vreemde hoven zou zeggen of zwijgen. Het schijnt echter, dat beide verwachtingen niet meer dan zeepbellen zullen zijn voor degenen, die daarin den sleutel dachten te vinden tot de ge heimen der toekomst. Immers is de revue, ten gevolge van het „warme weder" afgekommandeerd en de receptie zal zich, naar alle waarschijnlijkheid, uitsluitend tot de ministers bepalen. Inmiddels moeten de Polen al hun heil wachten van de nieuwe nota's door de Westersche mogendheden naar Rusland gezonden, die op eene verzoenende staatkunde aandringen en wat zeker nog den meesten steun geeft van de kracht hunner wapenen. De kandidatuur van aartshertog Maximiliaan voor den ledigen troon van Mexico; de totale weigering des konings van Denemarken en de halve weigering van die van Pruissen, om aan het vorsten- congres te Frankfort deel te nemenhet voornemen, dat de koning der Nederlanden op genoemd congres door zijnen broeder, den stedehouder van Luxemburg, zal worden vertegenwoordigd; dit zijn verder de belangrijkste aangelegenheden van den dag. Het hof van assises van Henegouicen heeft dezer dagen de zaak behandeld van Oscar Désiré Blanchard, den 13jarigen moordenaar uit Atli. Deze jeugdige misdadiger heeft den 3 Julij 11. een moord gepleegd op Emile Kirraair, een jongentje van 4| jaar, en wel onder omstandigheden, die een uiterst verstokt gemoed verrieden. Hij had namelijk het kind naar buiten in het veld gelokt, het daar op den grond geworpen, het den mond met aarde en zand volge propt en daarop een keisteen zoo hard ingestampt, dat men er dien naderhand slechts met moeite heeft kunnen uithalen. Hij bekende, den moord met voorbedachten rade gepleegd te hebben, alleen om dat het kind hem gescholden had en verklaarde, dat hij het zusje van Emile op gelijke wijze had willen behandelen, indien hij haar onder handen had kunnen krijgen. Na de pleidooijen nam de jury, met 7 tegen 5 stemmen, aan, dat de beschuldigde met oordeel des onderscheids had gehandeld. Het hof vereenigde zich met algemeene stemmen met het gevoelen der meerderheid van de jury, en veroor deelde deu beschuldigde tot 15 jaren gevangenisstraf en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. In Frankrijk worden levende dieren geopereerd bij de lessen in de veeartsenijkunde. Meer dan 10 millioen dieren hebben daar door in Frankrijk reeds het leven verloren. De Times noodigt de Fransche regering uit, daaraan een einde te maken, en de heer Samuel Gurney heeft daarover reeds een onderhoud met keizer Napoleon gehad. Op 9 dezer hcerschte te Parijs de grootste hitte, welke men zich daar herinneren kan. De honderddeelige thermometer wees in de schaduw 39 gr. 1 m. aan, zijnde bijna de hoogste li mperatuur, die sedert 1705 daar is waargenomen. Verder strekken de mete- reologische waarnemingen zich niet uit. Op 26 Aug, 1765 was de temperatuur 40 gr., en op 14 Aug. 1774, 39 gr. 4 m. In deze eeuw was tot nog toe de hitte niet sterker geweest dan 36 gr. 7 m., zijnde op 31 Julij 1803. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1402 sterf gevallen en 1772 geboorten plaats gehad. Te Londen zal eene vereeniging opgerigt worden met het doel de middelen op te sporen, geschikt tot voorkoming van kindermoord, welke misdaad dagelijks meer bedreven wordt. Er zal te Londen op 23 April 1864, ter gelegenheid van den 300sten verjaardag van de geboorte van Shakespeare, een monument ter eere vau dien grooten dichter worden opgerigt. Een officier van gezondheid schrijft uit Gettesburg aan een wetenschappelijk blad te New-York, dat de petroleum met goed gevolg is aangewend bij etterende wonden; dat zij in die gevallen evenveel dienst doet als koud water bij eene ontstoken en bloedende wond en dat de lijder daardoor groote verlichting van pijn ondervindt. II. M. de keizerin van Rusland zal, naar men verneemt, in Sept. a. s. zich naar Jeruzalem begeven. Als een staaltje, hoe goed de geheime nationale regering ge diend wordt, schrijft men het volgende uit Warschau. Dezer dagen ontving grootvorst Constantijn een schrijven dezer regering, waarbij hem werd aangezegd, dat hij 10,000 zilveren roebels, als zijn aandeel in de nationale belasting, moest betalen. Met het doel, om die geheimzinnige regering te ontdekken, zond de grootvorst den vol genden dag een adjudant met bedoelde som naar het aangeduide huis; de adjudant nam een aantal soldaten mede, liet het huis om singelen en trad binnen. Iu de aangeduide kamer, op de vierde verdieping, zag hij alleen eene oude vrouw, die zich met naaiwerk bezig hield. Ilij wilde zich verwijderen, doch de oude vrouw ver zocht hem, haar het geld te geven en zeide, dat zij de kwitantie zou gaan halen. De adjudant liet haar met het geld gaan, vast overtuigd, dat zij door zijne soldaten zou gevat worden. De vrouw vertrok en sloot hem innadat hij een half uur gewacht had, trapte hij de deur in en liep naar zijne soldaten. De vrouw was echter nergens meer te vinden en het huis geheel ledig. De adju dant keerde naar den grootvorst terug, die in dien tusschentijd reeds de kwitantie van de nationale regering had ontvangen. Uit Griekenland wordt geschreven, dat drie Grieksche stoom schepen den 13 dezer naar Toidon zouden stevenen, om den koning aldaar op te wachten. Den 16 dezer was een dief in een huis te Eculid-Creek (Ohio) binnengedrongen. Hij had zich reeds meester gemaakt van eenig zilverwerk, toen hij werd ontdekt. Hij sprong uit een raam op een regenbak; het deksel brak door de zwaarte van den val en hij viel in den bak. Toen men hem vond, was hij een lijk. Uit Californiè is, volgens de Scientijic American, een blok hout ontvangen, voortkomende van een boom van 30 voeten in door snede. De ringen van den stam deden onderstellen, dat die reus achtige boom een ouderdom had bereikt van 6300 jaren. Men schrijft uit Kanagaica, dd. 13 Mei: Het stoomschip Vice-Admiraal Koopman is naar Nagasaki vertrokken, om al daar de Nederlanders te beschermen. De Medusa, kommandant jhr de Casembroot, ligt hier ter reede. Wij kunnen niet genoeg onze dankbaarheid betuigen aan den kommandant en de officieren van dien bodem, voor alle hunne diensten en beleefdheden. Niets is hun te veel. De Nederlandsche kooplieden kunnen hunne boeken en geldswaarde aan boord brengen, die weder afhalen, die weder terugbrengen, zonder dat door kommandant of officieren daarover de minste aanmerking wordt gemaakt. voor NTovemlber 1813, enz. Vervolg van N°. 64.) Dc Secretaris, de heer d'Engelbronner, doet mededeeling van den stand der werkzaamheden van het bureau. Op den 3 Julij waren van de 1138 gemeenten in 723 plaatselijke Commissiën benoemd; 35 waren met anderen verecnigd; terwijl 21 verzocht hadden van de benoeming verschoond te blijven. Van de overige 359 was nog geene voordrag! ingekomen. In Noordholland behoorden Barsingerliorn en 1Vieringericaard tot die gemeenten, welke wegens geringheid van het zielental of uithoofde van tijdelijke rampen verzocht hadden, van de benoeming eeuer plaatselijke Commissie verschoond te blijven. In diezelfde provincie hadden zich de gemeenten Callantsoog, de Rijp en Zijpe niet gecon stitueerd, wegens bezwaren tegen de zamenstelling der Hoofdcommissie. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat van verschillende corpo- raticu en personen reeds eene som van 678.37 tot het beoogde doel was ontvangen. De Prins-Voorzitter hield daarna de volgende rede Mijne llceren! Ik zal nu overgaan om U liet plan mede te deelen, dat ik, na aandachtige overweging van al de wenken en wcnschen (mij van hier en elders ter oore gekomen), in de eerste plaats aan Uwe beschouwing onderwerp. Ik herhaal, dat verschillende plannen welligt gelijke aanbeveling zouden verdienen, welligt meer. Docli ons doel moet niet zijn slechts ons persoonlijk verlangen te bevredigen. Wij moeten trachten zooveel mogelijk aller wensclien te vereenigen. Volgendcrwijze vlei ik mij, dat wij op den weg zouden zijn om daarin te slagen en om tevens op eene Nederland en den Nederlander waardige wijze te doeu blijken van onze waardering der groote gebeurtenissen van November cu December 1813. Van te voren is natuurlijk niets te zeggen aangaande do hoegrootheid der som, waarover de Hoofdcommissie zal te beschikken hebben, maar indien wij onze berekening niet te hoog stellen (met het oog altijd op hetgeen wij zullen wcnschen daargestcld te zien), vlei ik mij, dat wij uit het Moederland en hare Koloniën eene collecte kunnen verwachten tot een bedrag van 5 a 600,000. Die som zou toereikend zijn: a. Voor eene gedenknaald, zoo nabij mogelijk, aan de plaats te Scheveningen, waar in den namiddag vau 30 November 1813 de Prins van Oranje aan wal stapte. Tk begroot de kosten op 5 a 8,000

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2