EN hi BINNENLAND. M «7. DONDERDAG 20 AUGUSTUS. 10051 EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. fi HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Augustus. HiLDiRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant worlt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie» worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dehaan, H 422 ,aan den Helder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Xiandmail via TRIEST, den 33 dezer via RARS1ILLE. Op Vrijdag den 21 dezer zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor den Gemeenteraad alhier. De onlangs gehouden algemeene collecte aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve der Herst. Evang. Luth. Gemeente, heeft opgebragt 124.20. De kerkeraad is er zeer dankbaar voor. - Z. M. heeft aan den kapt. ter zee G. Fabius en aan den adelb. 1ste kl. J. W. E. ridder Huyssen van Kattendijke vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, de eerste van ridder 2de kl. van de orde van Nichan Iftahar, de tweede van ridder dier orde, hun door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. Het vraagstuk, „hoe men een oorlogsvloot zou kunnen be mannen en bemand houden," heeft in de laatste jaren een onderwerp van tallooze discussiën uitgemaakt. Engeland is daarin thans ten volle geslaagd, en de wijze waarop die natie het beoogde doel heeft bereikt, wordt ons medegedeeld in de Augustus-aflevering van „De Globe, Album van buitenlandsche lettervruchten," een tijdschrift, waarin wij meermalen artikelen aantroffen, welke voor allen, die tot de Marine in betrekking staan, van bijzonder belang kunnen wor den geacht. De dienst der centraal-spoorwegmaatschappij wordt den 20 dezer voor het publiek geopend. Heden en morgen zullen er wederom 62 corporaals titulair van het instructie-bataillon naar de verschillende regimenten ver trekken, om aldaar als corporaal effectief ingelijfd te worden. Dien ten gevolge zijn er tegen den 3 Sept. a. s. 44 jongelingen opge roepen, om, na aan de vereischten voldaan te hebben, bij dit batail- lon geplaatst te worden. - Aan het Ministerie van Marine heeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener smederij, met den aankleve van dien, bij het algemeen betonnings-magazijn te Enkhuizen. Ingekomen 17 inschrijvings-billettenminste inschrijver was de heer F. Kooiman Az., te Bovencarspel, voor 4300. De hoofdingenieur van den Staatsspoorweg, de heer Witsen Elias, heeft aan den aannemer van het stationsgebouw te Harlingen bekend gemaakt, dat het met primo October in zoo ver moet gereed zijn, dat het voor de dienst kan worden geopend, als zijnde de opening van den weg LeeuwardenHarlingen alsdan definitief vast gesteld. Men is er ook reeds zoover mede gevorderd, dat het geheel onder dak is. De Boekhandelaar H. C. A. Campagne, te Tiel, heeft, de uitgave ondernomen van eenen Pit ach tb ijb el voor alle standen, waarvan de 1ste aflevering bereids het licht ziet. Deze uitgave van den Bijbel geschiedt in gr. 4°. formaat en wordt opgeluisterd door 40 keurige Staalplaten, allen expresselijk daartoe vervaardigd door Nederlandsehe graveurs, zoodat deze belangrijke nationale onder neming mede strekt tot aanmoediging en opbeuring der Nederland sehe graveerkunst. Eene hier te lande schier ongekende oplage van 20,000 exemplaren heeft het den uitgever mogelijk gemaakt, dezen Bijbel verkrijgbaar te stellen voor een prijs zoo laag, dat daarvan, bedriegen wij ons niet, zelfs nog nimmer in het buitenland het voorbeeld gegeven is, terwijl de uitvoering den heer Campagne alle- zins tot eer strekt. Wij noodigen een ieder uit, die zich eene geringe uitgave getroosten wil, om zich eene Prachtuitgave van het beste boek, dat tevens als een sieraad van de huiskamer dienen kan, aan te schaffen, van de in alle boekwinkels voorhanden 1ste afleve ring inzage te nemen. Zie verder de advertentie hierachter). Omtrent het plan tot het daarstellen van eene zee-badinrigting,rop het eiiand Texel, vernemen wij van daar de volgende opmerkingen: Het denkbeeld van het daarstellen eener Bad-inrigting in de nabijheid van het dorp de Koog, verdient voorzeker in hooge mate belangsselling. De dubbele golfslag, ontstaande door de zeegaten van Texel en het Eijerland, zoo als men die op het strand aldaar waarneemt, zal men elders te vergeefs zoeken. Beeds sedert den jare 1856 is de aandacht gevestigd op de daarstelling van een badhuis aldaar, waaromtrent ons nog het volgend schrijven wordt medegedeeld „Wat de oprigting van eene badplaats aangaat, zoo heeft dit punt mijne bij zondere aandacht tot zich getrokken en met korte woorden zal ik hier mijne meening openleggen, waarom Texel het meest geschikt is van alle plaatsen in Nederland tot hadplaats en hoe het mogelijk is, hetzelve voor alle soortgelijke inrigtingen in ons land tot de uitstekendste en meest gezochte te verheffen. Vooreerst heeft Texel een dubbelen golfslag, die aan alle andere baden ont breekt, namelijk op de Noordwestkust van bet eiland, aan de Koog, is de drift der golven vrij sterk en magtig; dit is een voordeel, die een dubbele ge schiktheid tot zeebad aanbrengt, afgezien van bet verschil des zeewaters der Noordzee van dat der Zuiderzee, want de som der zoutdeelen, bevat in: 1000 graden water van de Noordzee 82,417- 1000 Zuiderzee - 10,651. Ofschoon ik vooronderstel, dat het verschil van het water achter de Koog op Texel, tegen dat van het Oude Schild aldaar, niet zoo beduidend is, dan dit tnsschen bet water te Sclieveningen en dat te Muiderberg was, zal het onder scheid toch altoos voelbaar zijn en eene scheikundige analyse moet het nader aanwijzen. Stellig zal de golfslag, met zijne dubbele rolling, aan de Koog sterker en krachtiger zijn dan die te Sclieveningen, Zandvoort of te Katwijk, derhalve zal Texel altoos uitmunten boven alle zeeplaatsen m Nederland iu geschiktheid tot den aanleg van ecu badplaats voorts is ook het bronwater in de duinen zeer zeker van eene hoedanigheid, die hetzelve tot uiterlijke en inwen dige aanwending tegen een groot getal ziekten uitmuutend geschikt maakt: iets wat aan de meeste badplaatsen ontbreekt en waarvan men tot nu toe weinig of geen partij heeft getrokken. Tevens is de communicatie ter zee buitengewoon goed door de nabijheid van den Helder en het Nieuwediephet ontbreken der directe verbinding met het vaste land, kan eensdeels door geregelde communi catie geheel verholpen worden, anderdeels dient het tot verfraaijing der eigen aardige en ongewone ligging en loealiteit van het eiland; de mensch in het algemeen en de zieke in het bijzonder haakt en zoekt bijna altoos naar het ongewone en eigenaardigeook dit werkt op zieken gunstig." Naar men verneemt, heeft de Nederl. Handelmaatschappij, na onderzoek van den finantiëelen toestand der Algemeene Brandwaar borg- en Verzekering-Maatschappij UUrajectum, besloten, om met 1 Januarij a. s. weder hare posten ook bij deze maatschappij te verzekeren. De tentoonstelling van oudheden te Delft zal Donderdag a. s. worden gesloten. De thans bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage gede tacheerde officieren, onder-officieren, korporaals en manschappen van de acht regimenten Infanterie en van het korps Mariniers, zullen met den 1 September a. s. naar hunne respective korpsen en garnizoensplaatsen terugkeeren, zullende de op den 1 Mei 11. bij gezegde school aangevangen cursus met ultimo dezer maand eindigen. In den avond van den 16 dezer heeft bij 's Gravenhage een groot ongeluk plaats gehad. Even buiten de stad, op de trekvaart bij de Binkhorst, is de overhaal-boot omgeslagen. Acht meest jeugdige personen zijn daarbij verdronken. Als een treurig pendant op dit onheil lezen wij heden in de Duitsche bladen, dat Zondag 11. 's avonds 9 uur op het Bieler meer bij stil water een ongeluk heeft plaats gehad, dat men niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Eenige jonge lieden van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1