N1EUWEDIEPER COURANT ZONDAG 25 A U G U 8 1 L S. 1865 EN EEN-EN-TWINTIGSTE '<S JAARGANG. BINNENLAND. M het HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Augustus. HELDERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nomraers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan deuHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den l'iteever. De uitslag der op gisteren gehouden verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad alhier, is als volgt: Uitgebragte stemmen 259; volstrekte meerderheid 130. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren: J. Strootman 149, L. Jelgersma 72, L. M. van Gelder 20, ter wijl verscheidene andere heeren minder dan 5 stemmen bekomen hebben. Alzoo gekozen de heer J. STROOTMAN. {Reeds lieden aan onze geaionneerden binnen deze gemeente bij afzonderlijke bïlletten berigt). Jl. Woensdag avond vierde de Zangvereeniging Nut en Genoegen alhier het feest van haar tienjarig bestaan. De zaal van Tivoli was voor deze gelegenheid weder in feestgewaad gedoscht. Groen en bloemen en draperiën versierden de wanden, waarop de namen van beroemde componisten prijkten. Een groot publiek vulde de zaal. Door het orchest, onder directie van den heer Wec- kesser, werden de werkzaamheden van dezen feestavond geopend met de ouverture TJne fête de nuit, van J. Patrie. Nadat door den president der vereeniging in eenige trekken hare geschiedenis gedu rende het tienjarig bestaan was gesehetst, ving de zang aan met de uitvoering van het eerste zangstuk, dat voor 10 jaar beoefend werd. Daarop volgde nog een 9tal stukken uit de verschillende tijdperken van het bestaan der vereeniging, terwijl het laatste, liet Volkslied onder begeleiding van het orchest, tot algemeen genoegen werd uitgevoerd. Begunstigd door fraai wedersmaakte men vervolgens het genot, om in den fraai verlichten tuin, onder de welluidende toonen der muziek, ziek te amuseren. Met een bal werd dit feest besloten. De wenseh, die dezen avond door velen werd geuit, dat deze vereeniging, die nevens de andere gezelschappen, welke hier bestaan, waardiglijk hare plaats inneemt, nog lang bestaan en bloeijen moge, worde vervuld, en de vereeniging blijve nog tal van jaren een middel om nut te stichten en genoegen te bevorderen! Gisteren heeft mgr. Wilmer, bisschop van Haarlemvergezeld van zijn secretaris en den wel-eerw. heer deken van Schagen, aan de Roomsch Katholieke Gemeente alhier een bezoek gebragt en het H. Vormsel aan ruim 400 personen toegediend. Gisteren avond is Z. Hoogeerw. naar Texel vertrokken. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius is gisteren van uit het natte dok in de buitenhaven gehaald. Naar men verneemt, zal genoemde bodem Maandag a. s. naar de Kust van Gninea stevenen, ten einde onze vlag aldaar te vertoonen. Bij koninklijk besluit van den 10 Aug. 11. zijn, op het ver zoekschrift van de heeren M. Manheim en P. H. Polak, wonende alhier, goedgekeurd de statuten der voor minder dan 30 jaren aan gegane vereeniging: Het Israëlitische Collegie Nut en Vermaak" te Helder, en is die vereeniging mitsdien erkend als regtspersoon. Ter vervanging van de luitenants ter zee 1ste kl.F. M. Parker Verboom en F. H. P. van Alplien, worden met den 25 dezer op Zr. Ms. stoomschip Zeeland geplaatst de luitenants ter zee 1ste kl. A. A. A. Gaymans en E. J. van der Sleijden. De najaars-examens voor het verkrijgen van acten van be kwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs, zullen gehouden worden op Woensdag 7 October a. s. Tot de derde serie van het artilleriekamp te Waalsdorp be hoort de 6de eomp. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, onder kommando van den kapt. Petter. Het bevel over gemeld kamp blijft bij voortduring opgedragen aan den majoor van Gorkum. Den 19 Sept. e. k. zal het kamp worden opgeheven. Voor den Hoogen Raad der Nederlanden is gisteren behandeld de zaak van II. Wilson c. s., door het hof van Noordholland wegens moord veroordeeld tot de doodstraf. De middelen van cassatie werden voorgedragen door den heer mr. M. S. Pols. De advoctiat- generaal mr. Römer zal Dingsdag a. s. conclusie nemen. Jl. Donderdag heeft de opening plaats gehad van den spoor weg, die Utrecht met Amersfoort, Hardencijk en Hattem verbindt. Vele passagiers hebben van den eersten trein gebruik gemaakt. De drie laatstgenoemde steden hadden te dier gelegenheid een feestelijk aanzien, even als al de stations langs dien nieuwen spoorweg. Door onzen consul-generaal in Japan, den heer van Polsbroek, is aan het Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden ten geschenke toegezonden een model van een Japansch huis met fraai bewerkte beeldjes. Een regerings-telegraiu, gedagteekend: Batavia 14 Julij 11., luidt: „Volkomene zegepraal van onze wapenen op Nias. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kommandant kapt. ter zee Cazeaux van Staphorst, is aangekomen. Men verneemt, dat de emancipatie der slaven in West-Indië niet zoo geheel en al rustig is afgeloopen. Er moeten, naar men verzekert, nog al eenige rustverstoringen plaats hebben, zoodat onderscheidene vrijgemaakten door inhechtenisneming weder spoedig van hunne vrijheid zijn beroofd. Op 24 Sept. a. s. zal, aan liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken, de aanbesteding plaats hebben vau het maken van paalhoof den, tot verstijving van de remmingswerken der beide draaibruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal, met eenige bijkomende werken, ten behoeve van den spoorweg van Nienwediep tot Alkmaar Te de Cocksdorp in Eijerland op Texel is jl. Zondag het ver nieuwd en vergroot kerkgebouw der Hervormde Gemeente plegtig ingewijd. De wel-eerw. heer Gillot, predikant aldaar, hield eeue toepasselijke leerrede over Haggaï II vs. 10. Hulde wordt gebragt aan de nette uitvoering van het werk der vernieuwing en uitbrei ding van het kerkgebouw. Te Alkmaar zal door de R. C. parochie van St. Dominicus een nieuw kerkgebouw gesticht worden. Het zal eene gothische koepelkerk worden. Het werk is aangenomen door den heer H. van Bakel, te Amsterdam, voor 89,900. Het plan is gemaakt door den architect P. J. II. Kuypers, te Boermond, en het werk moet met Mei 1865 voltooid zijn. Op den 25 dezer zal de bis schop van Haarlem den eersten steen leggen en er, bij die gelegen heid, de tweede mis voor gemengd koor van van Bree worden uitgevoerd. Te Schagen zijn de volksfeesten jl. Donderdag, ten gevolge van ongunstig weder, zoo goed als mislukt. De harddraverij is nog doorgegaan, waarbij de prijs, bestaande in een fraaije pendule, is behaald door de Vogel, van den heer Hartog, van Purmerend, bereden door Lampede premie, een met goud gemonteerde zweep, viel ten deel aan de Deugd, van den heer J. Ursem, van Obdarn, bereden door C. Ursem. De overige volksvermaken en het vuurwerk zijn tot nadere aan kondiging uitgesteld. Tot geruststelling van hen, die bevreesd zijn, dat de onge- loofelijke massa's steenkolen, die 's jaarlijks boven de aarde worden i gebragt, wel eens de kolenaderen zouden kunnen uitputten, diene i het volgende. De Engelsche hoogleeraar Dogers heeft, met de meest

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1