RTTTTENLANT). mogelijke naauwgezetheid, met behulp van de beste geologische kaarten en door eigen onderzoek, een tafereel weten te ontwerpen van de uitgebreidheid der steenkolen-beddingen, die over de aarde zijn verspreid, waaruit men deze opgave ontleent: De zuidelijke ader van Wallis, de uitgebreidste van Europa, bedekt eene opper vlakte van 1600 vierk. mijlen, bij eene dikte van 2000 tot 3000 ellen. De kolenmijn van het bosch van Dean heeft eene dikte van 800 ellen, die van het Noorden van Staffordshire eene van 1500 en het district van Netccastle eene van 600 elleD. Men schrijft ons uit Texel, dd. heden 22 Augustus: Op gisteren was deze gemeente in feestdosch; eerebogen waren zoowel te Oude Schild als bitmen de hoofdplaats Burg opgerigt en een groot aantal vlaggen wapperden lustig van eenige gebouwen, eu zulks omdat de bisschop van Haarlem alhier verwacht werd. Des avonds ten 74 ure arriveerde Zijn Hoogeerw. en gevolg dan ook met de stoomboot Texel. Behalve een aantal lieden, zoo te voet als in wagens gezeten, werd Z. Hoogeerw. opgewacht door 31 jongelieden te paard, met witte strikken om de arm en waarvan de voorste een Oranje-standaard droeg, met het wapen der gemeente in dezelve, om Z. Hoogeerw. tot eerewacht te verstrekken. Het rijtuig, waarin Z. Hoogeerw. plaats nam, werd door een gedeelte der eerewacht voorgegaan en door het andere gedeelte gevolgd tot aan het kerkgebouw der It. K. gemeente te Oude Schild en ver volgens tot den Burg. Deze feestelijke optogt had een aantal toe schouwers uitgelokt, waardoor eene bijzondere levendigheid in deze anders zoo stille gemeente ontstond. Waren de jongelieden der eere wacht gelijkvormig gekleed geweest en wat meer bedreven in de rijkunst, dan zoude deze optogt een aangenaam gezigt hebben kunnen opleveren. Het buitenlandsch nieuws is in den laatsten tijd niet bijzonder belangrijk. Dit heeft eene voorname reden. De diplomaten, moe van 't zorgen voor 't heil van land en volk, hebben in den schoonen zomertijd eenige weken bestemd, om eens 's levens lasten te ont vlieden en 's levens lusten te smaken. In bad- en buitenplaatsen wisselen zij dezer dagen de werkzaamheden en de inspanning van het staatkundig leven af. De groote aangelegenheden moeten, ten gevolge daarvan, wachten en belangrijk nieuws is er weinig of niet te vermelden. Van eenig belang zijn de vorsten-congressen, in de laatste jaren vaak gehouden. Frankfort schijnt, door de zamenkomst van Duitsch- land's magtigen, bestemd om een heilzon voor het gemeenschappelijk vaderland te doen opgaan. De juichtoonen, die er zijn gehoord en de belangstelling, die jegens het congres in Duitschland en daar buiten wordt geopenbaard, doen vermoeden, dat onderwerpen van eenig belang behandeld zullen worden. Volgens gerucht, zou keizer Frans Jozef niet slechts met zijne Duitsche ambtgenooten te Frankfort, maar eerlang ook met keizer Napoleon te Baden-Baden eene zamenkomst hebben. Het spreekt als van zelve, dat dit gerucht al dadelijk van onderstellingen is gevolgd, omtrent hetgeen voor de staatkunde van Europa en Mexico daaruit zou kunnen voortvloeijen. Evenwel schijnt het meer en meer zeker, dat de troonsbestijging van den Oostenrijkschen aartshertog als eene personele zaak te beschouwen is, waarvan het Weener kabinet niets wil weten, als in zooverre de toestemming des keizers daartoe noodig is. Tusschen Frankrijk en Rusland is de verstandhouding tegen woordig niet ongunstig. Ten minste heeft de Russische keizer aan Napoleon op diens naamdag, den 15 Augustus, zijne gelukwen- schingen toegezonden. Van eene vijandige houding schijnt alzoo geene sprake meer te zijn. Eene dienstmeid van Planche Belgiëwas dezer dagen bezig haar gewoon huiswerk te verrigten; uit onvoorzigtigheid had zij eene put laten openstaan, die half vol water stond. Een jongentje van zes jareu wilde de meid voor hare ontachtzaamheid straffen en deed toen het volgende: Hij wierp zijne muts in het water en ging zich in een kabinet wegschuilen, waar hij op zijn gemak getuige kon zijn van de schrik en de verlegenheid der dienstmeid. Deze kwam, eenige oogenblikken daarna, om water te putten, maar het kind niet meer ziende en zijne muts ziende drijven, liet zij hare emmer vallen en liep, om hulp roepende, weg. De kleine guit liep haar lagchende achterna en ging zijnen vader geruststellen, die zich alleen in een ander gedeelte der woning bevond. De dienstmeid bragt eerst de geheele buurt in opschudding, maar later vermaakte zij dezelve door hare houding, toen zij zich tegenover dengene be vond, die zij dood waande en die, zonder medelijden, met haar spotte. Ten huize van den photograaf Naher, te Parijs, zijn thans 300 naaisters bezig met de vervaardiging van zijnen nieuwen ko lossalen luchtballon, waarin hij een photographisch etablissement ^al oprigten, om tusschen hemel en aarde zijn beroep uit te oefenen. Zoover bekend is, worden in Frankrijk gemiddeld tusschen de 179 en 180 personen van lOOjarigen en hoogeren leeftijd gevonden. Een dezer Fransche patriarchen, die in de straat Villedo te Parijs woonde, is nu gestorven, namelijk de graaf de Dreux, die, in 1759 geboren, alzoo zijn 104de jaar ingetreden was. Sedert twee jaren was die waardige grijsaard te zwak om te kunnen uitgaan, maar zonder nogtans aan eenige ziekte of kwaal te lijden. Hij is al pratende gestorven, en bleef tot in het laatste oogenblik in het volle bezit zijner geestvermogens. De graaf de Dreux heeft onder 15 verschillende regeringen geleefd. De Saint Public meldt, dat een Engelsch potograaf, de heer Werner, op het denkbeeld kwam, het oog van een os, eenige uren na diens dood, te photographeren. Toen hij zijn werk met het microskoop onderzocht, zag hij op het netvlies den steenen vloer van het slagthuis, waarin het dier was geslagt, afgebeeld. Die vloer was het laatste voorwerp dat de os had gezien, toen hij, met zijn hoofd omlaag gebonden, den doodslag zou ontvangen. Deze uit vinding is van groot gewigt, want men zou die kunnen aanwenden op een lijk van een vermoorde, ten einde den moordenaar te ontdekken. De Times meldt het volgende: „De brieven uit Midden- Amerika, in de jongst ontvangen dagbladen van New-Yor/c voor komende, melden, dat te Nicaragua eene bezending ingenieurs uit Europa was aangekomen, om het terrein op te nemen voor het aanleggen van een kanaal door de landengte. Deze onderneming werd gezegd onder de bescherming van keizer Napoleon te staan eu den prins Murat aan haar hoofd te hebben. Zij is gegrond op eene concessie, die 3 of 4 jaren geleden aan zekere Belly, een Franschman, door de regering van Nicaragua is verleend, maar het plan der werken is gewijzigd en meer uitvoerbaar gemaakt, zoodat het aanleggen der communicatie van den eenen Oceaan tot den anderen slechts 2,203,160 pond sterling kosten zou." In den loop van het jaar 1862 zijn door spoorweg-ongelukken in Engeland 216 personen gedood en 600 zwaar gewond. In 1861 waren er 284 dooden eu 883 gekwetsten. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1320 sterf gevallen en 1909 geboorten plaats gehad. Over eenige dagen zullen er twee te Londen vervaardigde prachtige rijtuigen worden verzonden; zij zijn bestemd voor den koning en de koningin van Dahomey en zijn ingerigt het eene om door 20, het andere om door 10 slaven te worden getrokken. Op deze rijtuigen komt het beeld voor van eene amazone met een leeuw. Naar men verneemt, heeft er weder een ernstig ongeluk plaats gehad op den Great Western-spoorweg; een twaalftal personen zou daarbij gedood zijn. Uit Nieuwenliuis meldt men, dat in het Hannoversche stadje N. dezer dagen een dief op heeterdaad is betrapt, van wiens maat schappelijke positie men dat vergrijp allerminst zou verwacht hebben. De zaak heeft zich toegedragen als volgt: Sedert eenigen tijd be merkte een tabakshandelaar, dat hem van tijd tot tijd niet alleen geld uit de toonbanklade, maar ook gedurig tabak en sigaren wer den ontvreemd, zonder dat hij den dader kon ontdekken. Eindelijk besloot hij tot eene buitengewone waakzaamheid, en bleef eenige nachten in een zijner vertrekken wakende, met dat gevolg, dat hij den derden nacht zijne deur hoorde openen, en iemand op de win keliade zag afgaan en er geld uitnemen. Onmiddellijk schoof de koopman toe, werd met den dief handgemeen en bragt hem eenige wonden toe, ten gevolge waarvan deze op den grond kwam te vallen. Maar wie beschrijft nu de verbazing van den koopman, toen hij in den dief den commissaris van policie in eigen persoon herkende, die zijne kamers bewoonde en zeer vriendschappelijk met hem omging. Onze koopman zond direct naar den wachtmeester der gendarmerie, die den policie-commissaris zoo lang bewaakte, totdat de justitie hem naar de gevangenis overbragt. Blondin, de vermaarde koorddanser, bevindt zich te Sevilla in Spanje. Dezer dagen gaf hij eene voorstelling, waarbij hij vuur werk op zijn hoofd en rondom zijn ligchaam bevestigd had. Toen hij dit had aangestoken, kreeg hij zulke hevige schokken, dat hij zich niet langer staande kon houden en den kruiwagen met de balanceerstok, die hij op het koord voortkruide, moest laten vallen hij ontdeed zich echter spoedig van het vuurwerk en daalde toen, onder daverende toejuichingen, naar beneden. Koning George heeft aan de Grieksche Nationale Vergadering geschreven, dat hij in Griekenland zal komen, zoodra de zaak der Ionische eilanden geregeld is. Te Warschau werden den 14 dezer, binnen den tijd van een half uur, in ééne straat, 300 jongelingen in hechtenis genomen. Kort daarop werden alle zwartharigen weder in vrijheid gesteld, doch de blondharigeu moeten in arrest blijven. De aanleiding tot deze algemeene arrestatie was een berigt van generaal Murawieff, dat de jongman, die Domejko wilde vermoorden, een jongman was en per spoortrein van Wilna naar Warschau was gevlugt, terwijl eene tweede dépêche berigtte, dat de jongman blond haar had, tot groot geluk voor de zwartharige gearresteerden. Onder het opschrift nDe Oorlog in Noord-Amerika," lezen wij in een Belgisch dagblad het volgende „Geen oorlog heeft zooveel menschenlevens gekost, geen oorlog heeft in zoo korten tijd zoovele veldslagen geleverd, geen oorlog werd met zooveel hard nekkigheid en vernielingswoede gevoerd, als de Noord-Amerikaansehe, en nog is er aan geen einde te denken. Wij zien niets dan veldslagen, die dagen lang met voorbeeldelooze volharding van weerszijden worden voortgezet, tot een van beide partijen door algeheele uitputting gedwongen wordt het slagveld aan zijne tegenpartij over te laten, die dan insgelijks van uitputting nedervalt, buiten staat om van het bekomen voordeel gebruik te maken. De vertelling van een proces, w7aarbij de winner in het hemd en de verliezer naakt voorgesteld wordt, past op de overwinnaars en de overwonnenen in deze Amerikaansche slagterij. Alleen met uitzondering van den slag bij het fort Bonelson, heeft tot dusver geene enkele den overwinnaar inderdaad groote voordeelen opgeleverd. De driedaagschc slag hij Pea-Ridge, de tweedaagsche hij Pittsburg-Landing, de tweedaagsche bij Fair-Oaks, de zevendaagsche bij Chickahoming, de negendaagsche en de tweede tweedaagsche bij Pull-Run geen van deze allen heeft eeDe wezenlijke beslissing ter gunste van hem, die het slagveld behield, opgeleverd, en in het behouden van het slagveld bestond tot dusverre de eenige overwinning. Daarbij kwam in den laatsten tijd een driedaagsehen slag in het Westen van Maryland, die wel aan den aanvallenden veldtogt der oproerlingen tegen het Noorden een einde maakte, maar geenszins, zooals men gehoopt had, eene difinitieve vernieling van de vijandelijke oost-armee heeft teweeg gebragt. In vollen ernst kan men beweren, dat geen land in Europa, Rusland mis schien uitgezonderd, legers van zooveel onvermoeidheid en volharding in het veld kan zenden, als de Yereenigde Staten in het Noorden en Zuiden. Deze legers vatten den oorlog niet op als een krijgskundig schouwspel, maar als een ODtzettend bloedig handwerk, welks taak de vernietiging van den vijand is. Zij vechten zoo lang, tot de overlevenden, het mogen er veel of weinig wezen, buiten staat zijn, nog een geweer af te trekken. Met een zoodanigen slag, als in dezen oorlog hij dozijnen zijn voorgekomen, beslistte de eerste Napoleon het lot van groote koningrijken; hier heslissen zij naauwelijks eene enkele krijgs kundige beweging. De offers aan menschenlevens, die op zoodanige wijze gebragt worden, zijn vreeselijk. Van de 230,000 man, die in Maart 1862 het Potomak- leger van het bondgenootschap vormden, waren in September van dat jaar weinig meer dan 30,000 man over. Aan de tegenpartij ging het niet beter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2