NIEUWEDIEPER COURANT M e». I» O Al I» E K D A <i 27 A U G L S T L S. •«r, EN EEN-EN-TWINTIG8TE JAARGANG. BINNENLANTÜ v4\&tSf >Ut HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Augustus. ,j HILDERSCHI X&&, Deze Gouraut wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOI', Dijkstraat tegenover deLaan, 11422aan dcnllelder,tot 11 ui e. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den ritsever. Den 39 dezer vertrekt de O. I. Jmndmnil via SOUTHAMFTOAT. Den 39 dezer vertrekt de WEST-OÏBISCMB mail. De 12de verjaardag van Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, tweede zoon des konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Jl. Maandag morgen heeft aan de kustbatterij Ivaaphoofd een spiegelgevecht plaats gehad. Er werden van de kustbatterij eenige schoten gelost, die door aanhoudend geweervuur werden gevolgd. Het zoogenaamd vijandelijk leger, gelegerd tusschen het fort Kijkduin en de Kaap» rukte vervolgens op in de rigting van Kaaphoofd. Het kwam tot een treffen tusschen de belegeraars en de belegerden, die een uitval waagden. De eersten werden afge slagen hun terugtogt had in de beste orde plaats. Het verdient inmiddels opmerking» dat er volstrekt geen bloed is vergoten en dat de strijd zelfs werd bijgewoond door dames, die tijdens het gevecht rustig in de nabijheid van het slagveld bleven. Ook verdiende het opmerking, dat eenige heeren officieren, zonder vrees, in de onmiddelijke nabijheid van den vijand, hun aandacht aan de aanwezige dames konden wijden. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om op eenigen afstand van Kijkduin twee kustlichten te plaatsen. Reeds zijn de noodige opmetingen gedaan en is het terrein afgebakend. Het detachement Mariniers, onder bevel van den lsten luit. G. J. Steijn Parvc, in Dec. 1862 van Brouwershaven naar West- Indië vertrokken, wordt, naar men verneemt, in Nov. a. s. bier te lande terug verwacht. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van den 25 dezer heeft de adv.-gen. mr. Romer geconcludeerd tot ver werping van het beroep van H. Wilson c. s., door het Hof van Noordholland wegens moord veroordeeld tot de doodstraf. Uitspraak den 9 September a. s. Bij Zr. Ms. besluit van den 22 dezer zijn, met ingang van den 16 Sept. a. s., tot adelborsten 1ste kl. bij de Nederlandsche zeemagt benoemd de adelborsten 2de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord: W. F. Wesselink; F. G. M. van der Wijck; C. Adriani; D. L. M. E. Keus; P. M. W. T. Kraven- hoff van de Leur; C. H. Cornelissen; C. L. de Jong; M. J. van LakerveldH. Bernelot Moens; jhr. P. J. Yegelin van Claerbergen; G. W. L. Diemont van Langerak; J. L. M. van GorkumP. Heyning; W. E. Hazenberg; J. H. Cremer; C. Maas; J. C. Clark- son; J. P. Wesselink; W. A. Kok; J. Schouw Santvoort.H. H. Hora Siccama; W. J. Derx; A. W. Vinkhuyzen; C. J. Damme; P. D. A. Prankamp en W. C. P. E. de Klopper. Z. M. heeft o. a. benoemd tot surnumerair bij het vak der Posterijen de heer J. W. Chevallier, thans geagreeerde klerk op het Postkantoor alhier. De jagt op klein wild in dit gewest wordt op 5 Sept. e. k. geopend. De korte jagt zal dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen des Woensdags en des Zaturdags mogen worden uitgeoefend. Ds. A. J. Bijl, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Steenwij k, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Alkmaar bedankt. Ten opzigte van het pantseren van schepen, is men tot de ontdekking gekomen van iets, dat wel zeer oud, doch naar 't schijnt over 't hoofd gezien is, namelijk dat de ijzeren pantserplaten door de aanraking van lucht en zeewater zeer snel oxyderen, d. i. in roest overgaan en daarenboven door alle onreinheden tot een ver bazend dikke, weeke massa veranderen, tot niets nut en zeer belemmerend voor den gang der vaartuigen. Eene andere uitvin ding komt daarin te gemoet, indien ze namelijk steek houdt. Men vervaardigt n. 1. kleine ijzeren plaatjes met glas bepantserd, en pantsert met deze kleine pantserplaatjes de groote pantserplaten der gepantserde schepen. Gedurende de jaren 1S55 tot en met 1862 zijn ter verster king van het Indische leger vertrokken naar Oost-Indie 14,S16 manschappen, waaronder 7115 vreemdelingen; terwijl naar West- Indie zijn vertrokken 1261 manschappen, waaronder 152 vreem delingen. Volgens onlangs ontvangen berigten van Afrika's Westkust, zijn er ernstige verwikkelingen ontstaan tusschen de Nederlandsche en Engclsehe gouverneurs ter Kust van Guinea. Men verneemt wijders, dat de zaak niet alleen reeds ter kennis van de respective regeringen in het moederland is gebragt, maar dat over de qusestie bereids verschillende nota's zijn gewisseld. Den 24 dezer is te Texel binnengekomen de haringbuis Enkhuizens Hoop, stuurman Dirk de Groot, aan boord hebbende ongeveer 100 ton haring en visch. Deze buis had in de jagerij 52 ton overgezet. Dezer dagen stond voor de Arrondissements-Regtbank te 's Hertogenbosch teregt de geagreeerde 20jarige klerk van een der Rijks-ontvangers in dat arrondissement, beschuldigd in den loop van dit en de beide voorgaande jaren heimelijk ten nadeele van zijn chef gelden te hebben achtergehouden, waarvan het bedrag op den 21 Julij jl. ongeveer 500 beliep en welke gelden hij zich succes- sivelijk had toegeëigend. Het O. M. requireerde eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De regtbank deed onmiddelijk uitspraak en veroordeelde deu aangeklaagde, met toe passing van verzachtende omstandigheden, tot twee maanden een zame opsluiting. Te Bakel, een dorp in de voormalige meijerij van 's Bosch, staat eene R. K. kerk, in Romaanschen stijl gebouwd, die, volgens 1 de overlevering, in de 7de eeuw door Willebrordus is gesticht en j waarin hij zelf gedurende eenigen tijd de christelijke godsdienst zou hebben gepredikt. In het front van den toren, tot dien eerbied- waardigen ouden tempel Gods behoorende, staat eene nis van ruim 12 Rijnl. voeten hoogte, die sedert eeuwen ledig stond. De pastoor dier gemeente heeft, met goedkeuring van mgr. Zwijsen, aartsbis schop van Utrecht, apost. admin. van het bisdom 's Hertogenboscft een standbeeld van den stichter der kerk doen vervaardigen, dat thans in de werkplaats van den heer P. A. de Leeuw, beeldhouwer te 's Hertogenbosch, geheel afgewerkt gereed staat en eerstdaags naar Bakel zal worden gevoerd, om in die nis te worden geplaatst. Het beeld is 10 Rijnl. voeten hoog, in Benthijmer of Gildenhuizersteen en kunstig gehouwen. Onder de gemeenten Ginneken staat in den moestuin van Hendrik de Kanter eene zeer zeldzame aardappelen-plant te bloeijen die eene hoogte heeft van 2 ellen, en een omvang van 4 ellen. Deze merkwaardige plant bezit daarenboven nog 16 trossen met zaad bollen uit wier stengels weer takken van 40 duim uitgroeijeu, die nog met een 12 tal bloemen en eene menigte knoppen prijken. Voor eenige dagen ging te Zwolle eene arme vrouw 's avonds

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1