BUITENKANT). Met onverdeelde belangstelling werden deze verschillende voor dragten door do talrijke aanwezigen aangehoord en de proeven bezigtigd. Nadat de sprekers door den voorzitter waren bedankt voor het geen zij hadden toegebragt tot opluistering dezer zoo talrijk bezochte vergadering, werd, wegens het gevorderde uur de werkende verga- deriug gesloten. Eindelijk schaarde men zich aan den maaltijd, waar het genoegcu niet weinig werd verhoogd door den vriendschappelijke!! toon, die er heerschte en die de spijzen kruidde. Eerst laat in den avond scheidde men, met de aangenaamste herinnering aan eene zamenkomst, die voorzeker voor het onderwijs der jeugd goede vruchten belooft. Men schrijft ons uit Schagm: „Het graan, dat in deze maand afgeschoren is staat bij de meeste landlieden in deze streken nog aan kleine schelven op het land. In den loop der vorige week werden in den polder Waard en Groet eene en in de Wieringencaard eene dier schelven door het onweder in brand gestoken." Naar wij vernemen, zijn de volksvermakelijkheden en het vuurwerk te Schagen, die op Donderdag 20 dezer, ten gevolge van het ongunstige weder zijn uitgesteld, thans bepaald op Donderdag 3 September e. k. Wij bevelen die vermakelijkheden zeer aan. Het programma van het vuurwerk bestaat uit 10 nommers, vervaardigd door den heer P. L. van der Brugh, kunstvuurwerkmaker van Z. M. den koning. Bij de op 25 dezer te Enkhuizen plaats gehad hebbende ver kiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noordholland zijn 476 stemmen uitgebragt, waarvan 12 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 232 stemmen. Hiervan zijn uitgebragt op de heer C. Donker, notaris te Benningbroek 207 en op den heer Kooijman, burgemeester te Andijk 180 stemmen, zoodat er eene herstemming zal moeten plaats hebben. Door eene commissie uit Medemblik is aan den minister van Binuenl. Zaken concessie gevraagd voor een spoorweg van Niedor- perverlaat naar Medemblik en voor eene stoombootvaart van daar naar zoodanige haven of havens aan de Eriesche kust, waar ge noemde spoorweg op de meest geschikte wijze in verbinding zou kunnen worden gebragt met die, welke in Friesland mogten worden gelegd of reeds zijn gelegd. Die commissie is benoemd door eene vergadering van belangstellenden, op den 3 dezer te Medemblik gehouden, waarop de vraag: „of het algemeen belang niet vorderde, dat de verbinding der Noordhollandsche en Eriesche spoorwegen werd daargesteld over Medemblik?" bevestigend werd beantwoord. De voordragt van Burgemeester en Wethouders van Amster dam, tot aanneming van het door hen gewijzigde voorstel Luden c.s., betreffende den afkoop voor vijf millioen, door de stad van de regten te heffen op het kanaal, te maken door de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappijis in de zitting van den Gemeenteraad van jl. Woensdag breedvoerig besproken. Eene motie van orde des heeren van Heukelom, tot het schorsen der beraadslaging, werd verworpen met 18 tegen 11 stemmen. De voordragt is aangenomen met 21 tegen 6 stemmen. Te Amsterdam heeft zich eene vereeniging gevormd, die zich ten doel heeft gesteld aan oppassende lieden boven de 60 jaren, die 12 jaren achtereen bij denzelfden patroon werkzaam zijn geweest, kosteloos huisvesting en, zoo mogelijk, eene geldelijke toelage te verschaffen. B.eeds zijn 20 woningen ten dien einde in de Willem straat aldaar aangewezen. - Den 27 dezer is te Amsterdam opgemaakt de acte ter vesti ging van de Neerl. Ind. Maatschappij voor den aanleg en de be diening van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden. Van het kapitaal van 14 millioenen zijn dadelijk 10 millioen geplaatst. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden is aan Z. Exc den Minister van Einanciën een adres ingediend, om te verzoeken, dat niet enkel ons binnenlandsch brievenport verlaagd en in een uniform-port veranderd worde, maar dat ook, door post- overeenkomsten met vreemde staten, het internationaal brieven- verkeer op den meest eenvoudigen en goedkoopen voet geregeld worde. Te Schiedam heeft de collecte, voor de oprigting van een Nationaal Gedenkteeken, ter herinnering aan November 1813, enz., gehouden op 24 Augustus jl., de som van ruim 1100 opgebragt. Door prof. van Oosterzee, van Utrecht, is dezer dagen bij den boekhandelaar Kemink en Zoon aldaar in het licht gegeven een werkje, getiteld: Historie of Roman? het leven van Jezus, door E, Return, voorloopig toegelicht." Van uit het standpunt der Christelijke Kerk, der theologische wetenschap en des godsdienstigen geloofs, brengt de Utrechtsche professor gewigtige bedenkingen in het mid den tegen de beschouwingen van zijn Eranschen collega. Den 27 dezer had te Breda eene treurige zelfmoord plaats. Een timmermansknecht, die aan vlagen van verregaande zwaarmoe digheid leed, nam in zijne werkplaats en wel in het bijzijn van een leerjongen, het noodlottig besluit, zich met een hamer een beitel in de borst te drijven, waardoor hij onmiddellijk den geest gaf. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen na. Sedert geruimen tijd werden in de B. K. kerk te Reusden sommige sieraden en gelden gestolen; de policie was zoo waakzaam mogelijk, doch kon den dader niet vinden. Den 26 dezer, na afloop eener gehoudene lijkdienst, bespeurde een expresselijk in de kerk achtergebleven maréchaussée, dat twee aldaar wonende jonge meisjes gelden uit de offerschaal namen. Beiden werden gearresteerd en bekenden dadelijk, dat zij, met medewerking van de'moeder van een harer, zich ook aan de ontvreemding der vroeger vermiste voorwerpen schuldig hadden gemaakt. Ook de moeder is daarop iti verzekerde bewaring genomen. Het verhaal omtrent den aanzienlijken diefstal, gepleegd op het bisschoppelijk paleis, ter gelegenheid van den moordaanslag op den aartsbisschop van Utrecht, en waarvan De Tijd spreekt, heeft zich bevestigd. Er is weinig uren na den aanslag, op den huize Gerra, daar een pak effecten van die waarde vermist, die bij mgr. gedeponeerd waren en waarvan de nummers onbekend zijn. Het is vreemd, dat van dezen diefstal eerst dezer dagen aangifte is gedaan. Eene nieuwe instructie is dien ten gevolge gisteren onaf gebroken van des morgens tot tegen den avond gevoerd geworden. Zoowel de Aartsbisschop als ITD. secretaris en eenige andere gees telijken, benevens de bedienden en eenige andere opgeroepenen wer den in verhoor genomen. Wat er van de zaak uitgelekt is, weten wij niet, maar zeker is het, dat, hoewel zware vermoedens tegen een zeker iemand rezen, de vermoedelijke dader nog niet bekend is. De ongeloofelijke moeite en de rustelooze ijver, die de justitie in deze aan den dag legt, bewijzen, hoeveel prijs zij op de ontdekking van den dader stelt. Een hoornblazer van het Instructie-Bataillon te Kampen, die een paar jaren geleden een maand verlof kreeg, om zijne familie in Engeland te bezoeken en op den bepaalden tijd niet bij zijn korps verscheen, kwam den 24 dezer, na twee jaren afwezig geweest te zijn, eensklaps terug en begaf zich vrijwillig in arrest. Den vol genden morgen is hij reeds, onder behoorlijk geleide, naar Arnhem getransporteerd, om voor den krijgsraad teregt te staan. Een aantal verveeners in Friesland hebben zich bij rekwest tot Z. Exc. den minister van Einanciën gewend, met verzoek, dat, mogt het plan tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen verwezenlijkt worden, den 1 Jan. als tijdstip van afschaffing worde bepaald, terwijl zij tevens op gemotiveerde gronden vragen, dat de te doene aanpeil zich ook uitstrekke tot den koopman, opdat we gens den bij dezen aanwezigen voorraad teruggave van accijns geschiede. Het Algemeen Weekblad van 26 dezer bevat eene wereld beschouwing, waarin de volgende regelen aan den beroemden Abd- el-Kader zijn gewijd: „Ons oog opheffende van de landengte van Suez en een nederig salut brengende aan den onderkoning van Egypte, die, wat ver draagzaamheid en beschaving betreft, zooveel hooger staat dan de bijgeloovige koningin van Spanje zoeken wij Mekka. De priesters verkondigen van de minarets der moskeen het uur des gebeds. 't Volk stroomt tempelwaarts, de pelgrims buigen hunne knieën en bidden op het graf des propheets de bazars zijn vol koopers, het is overal leven en beweging. Voor 't oog ja! maar wanneer wij in gindsche straat dat eenvoudige witte huis binnentreden, den deftigen Arabischen wacht voorbij gaan en 't gordijn, dat ons scheidt van het kale achter vertrek, op zijde schuiven, dan vertoont zich voor onzen blik het leger van een beroemden zieke, die op zijn pelgrimstogt naar 't graf van Mahomed krank is geworden. Hij, die daar vermagerd en zwak ter neder ligt met de oogen half gesloten, luisterende naar de vrome gebeden van den Derwisch, is Abd-el-Kader, de vurige zoon van het Oosten, de grootmoedige Emir, de moedige held der zandwoestijnen. Hij is zeer lijdende, nog weinige dagen welligt en die edele ziel zal het bruine hulsel verlaten, om over te gaan tot de hurris in den derden hemel van den propheet. Wij wenken den emir een laatst vaarwel toe en wensclien in ons zeiven: och! mogten wat van zijn edele hoedanigheden overwaaijen in de harten van velen die wij wel kennen. De emir beschaamde in vergevingsgezindheid den Amerikaan, in wijsheid de Grieken, in volharding de Italianen, in geloof veel Christenen. De emir der Arabieren was grooter dan menig Euro- pesche vorst." De beschrijving der bijzonderheden van het Frankfortsche vorsten - congres vult menige kolom der buiten- en binnenlandsche dag bladen. Of nu evenwel de zaak zóó hoog belangrijk is, dat er zooveel geschrijf van behoort te worden gemaakt, lijdt eenigen twij fel. Vooreerst toch heeft de koning van Pruissen door zijne zonder linge houding het volkomen in zijn magt, om de besluiten van het congres te dwarsboomen en daardoor ze te vernietigen. Bovendien moeten de verschillende besluiten tot boudshervorming, door de vorsten genomen, nog weder aan de beraadslagingen der ministers worden onderworpen. Eindelijk houde men in het oog, dat het nog zeer twijfelachtig is of de wensch van sommigen, dat in een te benoemen bondsdirectorium twee der leden door het volk zullen gekozen worden, wel ééns de goedkeuring zal kunnen ver werven; dat alzoo de liberale grondstellingen blijken nog maar weinig ingang in Duitschland te vinden. Voegt men daarbij de naijver tusschen de verschillende bondsstaten, vooral ook tusschen de magtigste, dan valt het niet te ontkennen, dat de groote ver wachtingen, die men van dit congres koestert, groote kans hebben om eenige teleurstelling te verwekken. Toch heeft deze zamenkomst in hooge mate haar nut. De vorsten erkennen door hunne tegen woordigheid aldaar ten minste hunne overtuiging, dat eene bonds- hervorming nuttig en noodig is, en dit zegt reeds veel. En moge nu ook al voor het oogenblik, door naijver of behoudende gezindheid, het doel worden gemist, het congres brengt in ieder geval Duitsch land een stap nader aan eene deugdelijke hervorming, die met iederen dag meer door de publieke opinie zal worden verlangd. Om te bewijzen, dat wij tegenwoordig leven in een tijd van vorsten-congressen en geruchten daarvan, vermelden wij nog het berigt, dat eene zamenkomst van den keizer van Oostenrijk met koningin Victoria van Engeland te Frankfort voorspelt. Omtrent de al of niet aanneming der Mexicaansche kroon door den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand Max, verneemt men uit Weeuen, dat er wel degelijk uitzigt bestaat op aanvaarding. Keizer Erans Jozef, zoo verzekert men verder, is weinig ingenomen met het aanbod en hij heeft zelfs zijn broeder verklaard, dat hij de gansche zaak als eene persoonlijke qumstie beschouwt, die uitslui tend den aartshertog betreft en dat deze dus in geen geval op de eventuele ondersteuning van Duitschland. kan rekenen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2