MARKTBERIGTEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, Bij eene meer dan oppervlakkige beschouwing van de verhouding, waarin de mogendheden tegenover elkander staan, valt het spoedig in het oog, dat tusschen Frankrijk en Engeland onderling, zoowel als tusschen beide genoemde mogendheden en Noord-Amerika, de noodige verstandhouding wordt gemist. Zoowel in de Poolsche als in de Mexicaansche qusestie wordt Frankrijk door Engeland ge wantrouwd en zelfs moet de kroon van Mexico door de Fngelsche regering aan die van Oostenrijk als een doornenkroon zijn voorgesteld. De regering van Washington heeft zich het ongenoegen der beide Europesche mogendheden op den hals gehaald door hare vrees, dat beiden de Zuidelijken al te zeer zouden bevoordeelen. De houding der Franschen in Mexico en der Engelschen op de Baliama-Eilanden strekt het kabinet te Washington tot aanhoudende zorg, omdat die van het Zuiden door handelsbetrekkingen vandaar worden gesterkt tot den krijg. Een vrij heftig geschil over den aard van oorlogs contrabande is daarvan het gevolg. Men leest in de Economist het volgende: „De heer Coste heeft aan de Fransche Academie van Weten schappen eene mededeeling ingezonden omtrent de vrijheid der zee in verband tot de visscherijen. De wet verbiedt het visschen langs de geheele kust van Frankrijk op zekere tijden en in sommige jaar getijden, in plaats van dit verbod enkel te bepalen tot die distrie ten waar de nieuwe geslachten bescherming vinden. De heer Coste toont aan dat de kusten der zee zoodanig bevolkt kunnen worden, dat zulke nadeelige voorzorgen niet meer noodig zullen zijn. Yisch kan in de open zee of in groote vijvers worden geteeld, en deze beide methodes brengen verschillende uitwerkselen te weeg. De tarbot, bij voorbeeld, zal in lengte toenemen wanneer hij in een staat van vrijheid wordt gelaten, daarentegen zal hij dikker worden als men hem in een vijver opsluit, eveneens als ossen en schapen vetter worden in stallen dan in de open lucht. Indien nu de ver schillende visehsoorten die gewoonlijk tot voedsel worden gebruikt, inderdaad de kust naderen en daar gedurende de eerste levensjaren vertoeven, zullen zulke kostbare voorzorgsmaatregelen als nu door den staat worden genomen om de kust te bewaken, overbodig worden. En dit is volgens de heer Coste, juist het geval. Tegen de maand April worden sommige gedeelten der kust, en altijd dezelfde, door de jonge kuit in menigte bezocht, waarin elke vischsoort voorkomt behalve de rog, die alleen, gelijk de hen, één ei te gelijk en op verschillende plaatsen legt. Om een denkbeeld van den rijkdom dezer vischwaters te geven, beschrijft de heer Ooste wat hij te St. Vaast gezien heeft, alwaar op eene uitgestrektheid van ten minste vijf en twintig mijlen langs de kust, de jonge kuit zich gedurende den zomertijd in zulk een overvloed verzamelt, dat bij het visschen naar garnalen, meer dan twee honderd millioen kleine tarbotten, tongen, enz. in den loop van een jaargetijde verdelgd worden genoeg om het geheele Britsche kanaal van den uitmuntendsten visch te voorzien. Bij de nadering van het koele saizoen geraken deze ophoopingen verstrooid, en de jonge visschen zoeken de diepte op, waar eene zachtere temperatuur heerscht. Hieruit blijkt dat de middenpunten waar de nieuwe geslachten bijeenkomen, zich nabij de kust bevinden, en dat men, om die aldaar te beschermen, de visschers niet behoeft te beletten hun beroep in de open zee te volgen, daar het alleen noodzakelijk is de kust te beschermen." Op den 31 Julij jl. bestond de voorraad thee in Groot-Brit- tannië uit 86 millioen Onder weg zijn nog 19,518,000 U. Het schijnt, dat de ellende in de fabrieksdistricten van En geland weder eenigzins toeneemt. Er zijn thans 146,231 personen, ia wier onderhoud geheel of gedeeltelijk wordt voorzien; hiervoor is wekelijks 702'S noodig. Er is nog 310,000 aan de bank voor hen beschikbaar. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1337 sterf gevallen en 1788 geboorten plaats gehad. Het is bekend, hoe in Londen vereenigingen en inrigtingen bestaan, zoo als men ze bijna nergens aantreft. De groote omvang, het ontzettend aantal der bewoners en de uiteenloopende behoeften, die men er aantreft, doen soms de vreemdsoortigste inrigtingen in het leven roepen. Men treft er, naast de grootste weelde, de meest rampzalige armoede en ellende aan, naast de schoonste bedoelingen van mensehenvrienden de schandelijkste eigenbaat. Van dit laatste kan men zieh overtuigen, door zieh bekend te maken met den zendingsarbeid der godsdienstige genootschappen, die een afzonder lijken tak der inwendige zending hebben aangewezen tot bekeering der dieven. Dit gespuis, waardoor de bezitters van eigendommen in Londen niet weinig worden verontrust, groot in aantal en diep ge zonken, wordt door mannen vol van zelfopoffering bezocht en aan gespoord, om op den goeden weg terug te keeren. Een dier zen delingen verhaalt, dat hij, te midden van eene troep dieven, in een hunner holen afgedaald, hen met allen ernst had vermaand, om anders en beter te leven. Onderscheidene bekende dieven verklaar den zijne raadgevingen voor goed en schoon te houden, maar dat het moeijelijk was om een eerlijk leven aan te vangen, als men reeds een of meermalen voor de regtbank was geweest. In den laatsten tijd zijn de dieven dikwijls ambulant en de zending heeft alzoo moeite om hnn verblijf te bereiken. - Er is te Weenen een gezelschap gevormd, ten doel hebbende in het volgende jaar van Maart tot September eene reis om de aarde te ondernemen. Deze expeditie zal 32,000 zeemijlen moeten afleggen, 30 havens in alle werelddeelen bezoeken, zijnde 5 meer dan in der tijd met de Navara werd gedaan, ongeveer 150 dagen op zee en 50 dagen op land moeten vertoeven. De Triester Lloyd laat tot dit doel de ijzeren schroefstoomboot Fiume uitrusten. De voor wetenschappelijke navorschingen noodige apparaten, instru menten enz. worden door het gezelschap aangeschaft. Naar men verneemt, zullen eenige der Spaansche emigranten, tengevolge van geloofsvervolging, zich te Bordeaux, anderen te Oran in Algérie, en nog anderen te Gibraltar vestigen. Eenige hunner kinderen worden in Engeland opgevoed. Kortelings werden, gelijk gemeld is, alle blonde jongelingen gearresteerd, omdat Murawieff geseind had, dat een blond jongeling, die den aanslag op Domejko had gepleegd, derwaarts was gevlugt. Thans wordt er jagt gemaakt op personen, die Posner heeten, om dat er berigt is ontvangen, dat een man van dien naam aan de Polen wapens enz. geleverd heeft. Verschillende personen, die het geluk of ongeluk hebben dezen naam te dragen, zitten reeds in de gevangenis. - Volgens eene ruwe berekening der Londensche Times zijn er in den Amerikaanschen burgerkrijg, die nog maar twee jaren heeft geduurd, reeds 750,000 menschen, namelijk 500,000 van de Noor delijke en 250,000 van de Zuidelijke krijgsmagt, gesneuveld of op andere wijze buiten gevecht gesteld. Er is, meent dat blad, in de geschiedenis der beschaafde volken geen oorlog te vinden, die zoo veel menschen in zoo korten tijd heeft verslonden. Niettegenstaande de in Noord-Ameri/ca plaats gehad hebbende beroering, komen daar bij voortduring eene groote menigte land verhuizers aan. Volgens een der bladen van New-York zijn in die stad van den I Maart tot den 1 Aug. 11. 85,046 landverhuizers ontscheept, terwijl dat getal in dezelfde maanden van 1862 niet meer dan 43,310 heeft bedragen. Uit het proces tegen den godsdienstleeraar Ilages, in Chicago, is men o. a. tot de wetenschap gekomen, hoeveel soorten van hand drukken er zijn, namelijk de pomp, eene aanhoudende beweging van den arm van boven naar beneden en van beneden naar boven; de staart van een jongen hond, ligte schudding van den regter naar den linker kant; de tweelingen, het vatten en drukken van beide handen; de lijkachtige, het zeer flaauw toereiken van een stijve hand, zonder de minste drukking; de lederen lap, het flaauw laten hangen van de hand in de hand des toereikersde voelhoorn, het afwachten en uitlokken van eenen handdruk de kataleptisclie, die bij de aanraking trilt en eindelijk de hartstogtelijke. De berigten van Manilla melden, dat er bij de aardbeving van 3 Junij 11. 46 openbare en 570 particuliere gebouwen zijn in gestort en 28 openbare en 528 particuliere gebouwen zoodanig zijn beschadigd, dat zij dreigen in te storten; er zijn 350 personen ge dood en 450 zwaar gewond. Sedert den 3 Junij doen zich nog dagelijks vijf of zes schokken gevoelen. De grond is op verschil lende plaatsen gebarsten en er is een reuk van zwavel en pik verspreid. Volgens berigten uit Japan, is de oorlog aldaar den 29 Junij jl. uitgebroken, tengevolge der weigering door Engeland tot het aannemen der schadevergoeding. De keizer zou bevelen hebben gegeven, dat alle Europeanen Japan moesten verlaten. A. L L E R L E I. Een afgedankt soldaat, die te Vadrigardkort bij Parijs, woonde, was geheel doof, en alle middelen, die tot nog toe aangewend wa ren om zijne kwaal te herstellen, waren vruchteloos gebleven. Nu kwam hij op den inval, om bij het rooken van zijne pijp, den rook in te houden, en dien door zijne ooren naar buiten te laten dringen. En ziet, die maatregel had den gelukkigen uitslag, dat hij van zijne doofheid geheel genezen werd. Een brief, dien men met eiwit gesloten heeft, kan noch door stoom, noch door kokend water geopend worden, zoo als dat met een ouwel het geval is; daar de hitte hem des te vaster sluit. De naam diemet komt van Bamiette, eene stad in Egypte, die wegens hare manufacturen beroemdheid heeft gekregen. Elke kunst leert men 't best door voorbeelden goede daden maken goede vrienden. DORDRECHT, 27 Augustus. Tarwe 30 a 40 c. lager, puike jar. Witte f 9,90 a 10, mind. f 9,50 a 9,70, nieuwe f 8,S0 a 9,S0. Nieuwe Rogge f 6 a 6,70. Winter—Garst f 4,50 a 5,70. Zoiner-Garst 10 a 20 c. lager, f 4,50 a 5,20. Spelt f 2,40 a 3,20. lui. Voer- Haver f 3 a 3,50, Dikke f 3,20 a 3,80. Paardeboonen f 6 a 6,40. Blaauwe Erwten f7,50. Holst. Boekweit f215. Koolzaad ecu half p. vl. lager, Overm. 66 a 67 en een half p. vl., Zeeuwseli 69 a 69 en een halfp. vl., Ylaamsch 71 p. vl., Flakk. 65 a 66 p. vl., Wismar Rubsen 66 p. vl., 9 vats Sept. 71 p. vl. Memel Lijnzaad f 300. Raapolie. VI. f 40,25, 6 wek. f 41,25, Sept. f 40,25, Oct., Nov., en Deo. f 40,50, Mei f 41. Lijnolie VI. f 47,50, 6 wek. f 4S,50. Harde Raapkoeken f 72 a 75, zachte f 96. Harde Lijnkoeken f 95 a 105. SCHIEDAM, 2S Augustus. Jenever f 16,75; Amst. proef f IS.- Moutwijn f 11.25. LONDEN, 27 Augustus. Heden waren ter VEF.-markt aangevoerd: 1220 Runderen, 9130 Schapen. 390 Kalveren en 312 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 4 sh. S d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 4 sh. 8 d. en Varkens 4 sh. 6 d. van 2128 Augustus 1863. ONDERTROUWD: M. Boon, timmerman, oud 36 jaren, weduwnaar van C. Geervliet cn M. van der Hoeven, oud 35 jaren, weduwe van J. van Plens den. J. H. van der Voort, matroos hij de Marine, oud 23 jaren en J. W. Gerritsen, oud 16 jaren. .T. Ligtenberg, broodbakker, oud 45 jaren, weduwnaar van E. M. Sjoukes en J. SI. C. van Bruggen, oud 36 jareu, gcdevorccerde echtgenoot van J. J. Kaneman. C. Poolvliet, aardwerker, oud 22 jaren cn A. Bonge, oud 17 jaren. J. Liebregs, commies der Rijks-belastingen, oud 33 jaren, wonende te Zijpe en C. Spigt, oud 22 jaren. A. II. Metselaar, bottc- liersmaat bij dc Marine, oud 22 jaren, wonende te Voorburg en A. Bohleu, oud 22 jaren. GEHUWD H. F. Briiekel en A. Rijkers. G. Buis en D. Griek. L. den Buitelaar en B. Klijn. BEVALLENT. Ran, geb. Jager, (D.). A. Slinger, gcb. Bakker, (Z.). A. Kramer, geb. Herfst, (Z.). E. Kleinkramcr, geb. Prins, (E.). A. C. Krij- non, geb. Bijl, (D.). T. Brugman, gcb. Veenstra, (Z.). A. Hubbcliug, geb. Palm, (D.). G. Jacobs, (D.). E. Out, geb. Bakker, (D.). OVERLEDENJ. op 't Holt, (4 jaren). II. van Waart, geb. Zweerns, (35 jaren). S. Fillerup, geb. Daalder, (40 jaren). Levenloos aangegeven 2.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3