BUITENLAND. HET GETAL VIJF. Bowier, behoort tot de zeemagt ia de Zuider- eu Oosler-afdeeling van Borneois naar Kotei vertrokken. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout, bekruist de Bende z-vous-Eilanden, Z. YV. hoek van Borneo, en komt naar Batavia op. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee ■2e kl. II. P. Koning, (tijdelijk kommandant), behoort tot dc zee magt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Eivière, ondergaat kleine herstellingen aan het Mari- time-etablissement te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Smdoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, zal worden vervangen door de Montrado en opkomen naar Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee 1ste kl. M. O. de Kanter, bekruist de wateren ter YYestkust van Borneo, tot wering van zeeroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, kapt.-luit. ter zee G. W. P. Moeth, behoort tot het station in de wateren van Menado, en komt op in het station der wateren van Celebes. Zr. Ms. transportschip Heldin, kapt.-luit. ter zee S. H. Binkes, ligt ter reede Batavia gereed en zou op 20 Julij de terugreis naar Nederland aanvaarden. Zr. M. stoomschip Onrust, luit. ter zee 1ste kl. P. Roodzant, j ligt te Soerabaija gereed en zal spoedig ter vervanging van de Celebes naar Bandjermasin vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee 1ste kl. J. A. H. Hugenholtz, ligt ter reede van Batavia gereed en zou den 18 Julij vertrekken naar Riouw ter vervanging van de Haarlemmermeer. 'Lx. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, ligt ter reede Batavia en zal naar Onrust vertrekken om voor wachtschip te worden ingerigt. Omtrent de Poolsche aangelegenheden is er in de jongste dagen geen belangrijk nieuws te vermelden, even zoo min omtrent het vorsten-congres van Frankfort. Wat het eerste (de Poolsch-Kus- sisehe qusestie) betreft, zijn slechts geruchten vermeld, die echter even spoedig worden tegengesproken als ze verspreid werden. Zoo verhaalt men, dat er eene wijziging op handen is in de staatkunde van het Petersburger kabinet en men brengt daarmede in verband de ontbieding van grootvorst Konstantijn naar het keizerlijk hof, waaruit sommigen eene aftreding van dien staatsman en zijne ver vanging door generaal Muravief meenen te mogen voorspellen. Bijzonderheden ontbreken echter nog, doch daar men van eene andere zijde de verzekering geeft, dat de grootvorst slechts naar St. F etersburg is ontboden, om tegenwoordig te zijn bij de beraad slagingen over het antwoord op de nota's der Westcrsche mogend heden, kan men aan het gezegde gerucht nog niet eene groote waarde toekennen. Twijfelachtig is het almede nog, of en in hoe verre er in de staatkundige houding van Frankrijk en Rusland toenadering is te bespeuren. Moeijelijkheden sehijnen er voortdurend te bestaan omtrent de houding van Frankrijk in de zaken van Mexico. 11e Noordelijke staten der Unie wraken het, dat de Pransche regering de belangen der Zuidelijken al te zeer voorstaat, en men gelooft zelfs aan eene geheime erkenning van de onafhankelijkheid der Zuidelijken door Frankrijk. Van eene andere zijde wordt de opmerking gemaakt, dat het keizer Napoleon geen ernst is, met aartshertog Eerdinand Max tot kandi daat voor den Mexicaanschen troon te verheffen. Zoo iets meent men te moeten opmaken uit de omstandigheid, dat nu weder in Mexico het verlangen begint levendig te worden, om een Eranschen prins op den troon des lands te verkrijgen. Waarschijnlijk is de kandidatuur van den aartshertog dus niets anders dan een staatslist geweest. Ook ten dezen aanzien moet de tijd leeren, wat er van waar is en in hoeverre list en kuiperij magtig zijn om de boven hand te houden. -- Aan den AnücerpscJien Frécnrseur wordt gemeld, dat Z. hl. de koning der Nederlanden een brief zal rigten aan den keizer van Oostenrijk, om zijne inzigten te doen kennen over het ontwerp voor de Duitsche Bondshervorming, en dat hierbij zal worden onder handeld over de losmaking van Limburg van den Duitsehen Bond. De medaille, ter herinnering aan de Mexikaansehe expeditie, in Frankrijk te slaan, zal uit zilver bestaan en eene afmeting van 30 duim hebben. Aan de eene zijde zal het borstbeeld van den keizer voorkomen, omringd door de woorden Napoleon III, keizer aan de keerzijde rondom de woorden„Mexicaanse/te expeditie van 1S6263," en als inschrift de namen: CambresCerro-Borreggo, San Lorenzo, Puebla, Mexico." Dit medaillon zal worden gedragen op de linkerborst, hangende aan een wit lint, met roode en groene zich kruisende strepen, en in het midden de Mexicaansche adelaar, houdende een slang in den bek. De Fransche minister Duruy hield dezer dagen in de Sorbonne eene redevoering, waarin hij eenige noodzakelijke hervormingen op het gebied van het onderwijs aankondigde. Aan het slot zijner rede verklaarde de minister, dat de keizer werkelijk de liberaalste man van het keizerrijk is. Mlle Sarticq die den Eranschen tooneeldirecteur een proces heeft aangedaan, omdat deze haar niet meer in Peau d'Ane wilde doen optreden, voorgevende dat hare kuiten te dik waren, heeft haar proces gewonnen. De regtbank heeft geoordeeld dat hare kuiten niet te dik waren, en den kuiten-lasteraar Harmant tot 1500 francs schadevergoeding veroordeeld. De Moniteur bevat een besluit, waarbij wordt bepaald, dat te Parijs eene belasting van I centime per kilo van brood en graan en 1 3 centime per kilo van meel zal worden geheven ten behoeve der kas van de bakkerijen. Indien de prijs van het brood hooger zal zijn dan 50 centimes, dan zal die kas dat hoogere betalen. De handel in telegraafdraden is in Engeland in de laatste jaren zeer belangrijk geworden. De uitvoer in 1853 eene waarde bedragende van 72,584, is langzamerhand aanmerkelijk toegeno men, zoodat hij in 1862 eene waarde beliep van 321,044. Woensdag jl. hielp Mw. Mauley, echtgenoot van den post directeur te Westminster, haar man in het stempelen van brieven; eensklaps hoorde de postdirecteur eene zware ontploffing en zag hij dat zijne vrouw nederviel, terwijl de stempel op grooten afstand van haar afvloog. Een der brieven was ontploft. De brief is aan de justitie overgegeven, ten einde er onderzoek zou kunnen worden gedaan. De vereeniging van zedelijk verwaarloosde kinderen te Berlijn, laat thans op de Hasseuheide een uitgestrekt gebouw oprigten tot opneming van dusdanige kinderen, van beider kunne. De twee aan den Tempelhofer-oever gelegen huizen dezer vereeniging, welke eene waarde van 150,000 thaler hebben, zullen verkocht worden. Te Cobleuz heeft in den namiddag van 28 dezer een verschrik kelijk ouweder gewoed, vergezeld van een zoo geduchten orkaan, dat men het geratel van den donder niet kon hooren, en zijn daardoor eene menigte boomen omvergerukt en meer andere schade toegebragl. De Duitsche reiziger Tischeudorf heeft dezer dagen doen in het licht verschijnen het verhaal zijner reize naar het Heilige Land. In het gedeelte van dat verhaal, gewijd aan de beschrijving van den berg Sinaï, zegt de schrijver omtrent deze vermaarde hoogte, dat zij ruim 7000 Parijsche voeten hoog is en een uitzigt heeft, zoo als men nergens op aarde vindt. Men vindt er de verhevenste en meest trotsche wildernis van rotsen, die men zieh denken kan; vele mijlen in de rondte staren ons de diep gekloofde, woest getande granietltergen aan, zonder dat eenige plantengroei van boseli, veld of weide, of de zilveren kron kels eener beek, het tafereel afwisselen. Het is een beeld vol van woeste grootheid en ontzettenden ernst. De jaargetijden worden hier niet door bloeijen en verwelken ken baar; het is alsof de tijd hier geleerd heeft stil te staan, alsof hier met eene heilige onweerstaanbare magt het verledene in het tegen woordige dringt. Hier werd voor eeuwen de wet der tien geboden aan de Israëlieten gegeven en het is den bezoeker alsof het: „gij zult" en „gij zult niet" nog altijd in die onverbiddelijke rotsen onvergankelijk is gebeiteld. Hier hebben in den loop der eeuwen tallooze pelgrims uit alle oorden gebedenopmerkelijk genoeg Joden, Christenen en Mohammedanen hebben hier, verheven boven alle belemmerende hinderpalen, eene gemeenschappelijke plaats tot vrome overdenkingen gevonden. De reden waarom de koekkoek haar eigen nest niet bouwt, vindt men in eene Deensche legende opgelost. Als in den vroegen lentetijd de stem van den koekkoek voor het eerst in het boseh wordt ver nomen, kust ieder dorpsmeisje hare hand en uit de vraag: „koek koek, koekkoek! wanneer zal ik gaan trouwen?" En de oude lieden, die door den ouderdom of de jicht krom gebogen gaan, vragen koekkoek! wanneer zal ik van de aardsche zorgen ontslagen worden?" De vogel zet, tot antwoord, zijn eentoonig gezang van „koekkoek" voort, zoo dikwijls als de jaren verloopen, eer het voorwerp der geuitte wensehen zich komt te vertoonen. Maar als sommige oude lieden een hoogen ouderdom bereiken, en een aantal meisjes als bedaagde vrijsters sterven, heeft de arme vogel zooveel te doen met het geven van antwoorden op al de tot hem gerigte vragen, dat het jaargetijde om een nest te bouwen verloopt, en er geen tijd toe overschiet. Daarom legt zij hare eijeren in het nest van eene huismusch. Uit Italië wordt melding gemaakt van de agitatie, welke in onderscheidene provinciën is opgewekt bij gelegenheid van den ge denkdag van het gebeurde bij Aspromonte. Vooral te Genua wordt de volksgeest door die herinnering in beweging gebragt. De Mori- mento bevatte aan het hoofd van zijn nummer van 29 Aug.de vol gende woorden: „De Italianen mogen zich herinneren, dat den 29 Aug. 1862 Italië te Aspromonte gevallen is in den persoon van Garibaldi. De man is opgestaan, maar de wonde, aan het vader land toegebragt, is nog niet geheeld." Het getal vijf wordt in China hoog geacht. Volgens het gevoelen der Chinezen, zijn er vijf elementen water, vuur, hout, metaal en aarde. De verwantschappen onder de menschen zijn bij hen vijf tallig, namelijk: vorsten en ministers, ouders en kinderen, oudere en jongere broeders en zusters, mannen en vrouwen, vrienden en vriendinnen. Zij tellen vijf hoofddeugden: weldoen, regtvaardigheid, eerbiediging van elks eigendom, kennis en waarheid. Zij hebben vijf verschillende soorten van adel: kung, how, pik, tzc en non. Het kompas wordt bij hen in vijf streken verdeeldoost, zuid, west, noord en het centrum. Zij tellen rijf hoofdkleurenblaauw, geel, wit, zwart en vleesclikleur. De menschelijke ingewanden be staan bij hen uit vijf deelen: lever, hart, longen, nieren en maag. Zij noemen ook vijf zintuigen, namelijkooren, oogen, mond, neus en wenkbraauwen. MA-EIvTBEETGTEN. AI,KM AAK, 31 Augustus. Aangevoerd: 3 Koeijen, f 1S0. 165 Kalveren, f 30 a 56. 500 Schapen, f 12 a 34. 57 Varkens, 36 a 40 c. per N. p. PURMERENDE, 1 September. Aangevoerd: 21 Paarden. 15S Runderen, handel iets vlugger. 148 vette Kalveren, handel stug, 40 n 55 e. per N. p. 25 nuchtere dito, f 5 a 14, han del vlug. 67 vette Varkens, 36 a 40 e. per N. p., 45 magere dito. f 10 a 18

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3