BUITENLAND. aautal passagiers met harden wind door elkander worden geslingerd? De grootste ongelukken zijn daarvan te voorzien, en welk een lang oponthoud geeft dit tevens, geheel in strijd met het doel om eene spoedige reis te makenEr is geene geschiktere haven dan Medemblik, niet van Stavoren of Hindelopen, maar van Harlingen uitgaande, want men heeft dan ook geen last van den winter. Zoodra het echter maar iets vriest, is .Enkhuizen gesloten; Medemhlik daarentegen blijft zeer lang open en bij meer gestrenge winters kan de weg over Harlingen naar het Nieuicediep worden genomen, waar het vaarwater altijd openblijft. Het is voor Harlingen van zeer groot belang, de beste middelen aan te wenden, om eene doeltreffende communicatie daar te stellen, 't geen over Stavoren of Hindeloopen op den duur onhoudbaar is, zoodat men Harlingen zal moeten blijven prefereren." Naar men verneemt, heeft het departement Middelburg, der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, het plan gevormd, om in de maand Julij van het volgend jaar, ter gelegen heid der 87ste algemeene vergadering van genoemde maatschappij en van het 8ste nijverheids-congres, eene tentoonstelling te houden van brandspuiten, brandblusch- en brandreddings-toestellen. Het departement wenscht de mededinging vooral ook voor het buiten land open te stellen, omdat, hoewel Nederland het vaderland der brandspuiten is, de beste werktuigen van dien aard niet meer in ons land worden vervaardigd. Het bestuur zal geldelijke premiën uitloven voor de inzenders, die bij de aan de tentoonstelling ver bonden wedstrijden overwinnaars zullen zijn. De redactie en de drukker van het Sluisch- Weekblad zijn door den burgemeester van Breskens aangeklaagd wegens hoon, die hem zou zijn aangedaan ter zake van de beoordeeling van een zijner pennevruchten. Het is niet ongewoon, dat iemand, die terugkeert van een reis, nieuwe denkbeelden vergaard, of nieuwe begrippen gevormd heeft. De koning van Pruissen heeft zich gedurende eenigen tijd buiten zijne residentie en buiten zijn land opgehouden, om van de baden gebruik te maken. Nu was het dan ook wel te wachten, dat bij zijnen terugkeer iets bijzonders gebeuren zou, zoowel met het oog op de voorgestelde bondshervorming, als ten aanzien van de eigene inwendige gesteldheid. Die verwachting is dan ook niet beschaamd. Bij eene koninklijke verordening, wordt het Huis der Afgevaardig den voor ontbonden verklaard. Uit de overwegingen, waarop dat besluit rust, meent men te moeten opmaken, dat het ook is eene demonstratie tegen Oostenrijks plannen tot Bondshervorming. De koning van Pruissen heeft den uitslag der beraadslagingen van het Erankfortsche congres willen afwachten, immers het blijkt, dat het besluit tot ontbinding reeds genomen was vóór 's konings vertrek naar Baden-Baden. Het ministerie verklaart in zijn begeleidend rap port, dat het in de ontwerpen tot Bondshervorming slechts de strekking ziet om Pruissens magt en invloed te kortwieken en om i de onafhankelijkheid van die mogendheid te bedreigen. Die strek king wordt door het ministerie in verband gebragt met de aan staande verkiezingen voor het Huis der Afgevaardigden en de kiezers ontvangen de opwekking, om eensgezind zijne onwankelbare trouw en verknochtheid aan zijn vorstenhuis te betoonen. Niemand zal in deze wijze van handelen de ministers van gebrek aan behendigheid om een goed oogenblik te kiezen, beschuldigen. Er is dezer dagen in Frankrijk eene belangrijke brochure in het licht verschenen, onder den titel: „La France, le Mexique et les États Confcde'res." Men schrijft aaii dat vlugschrift een eenigzins officieel karakter toe, omdat men in den laatsten tijd gewoon is geworden, dat door keizer Napoleon op die wijze de publieke opinie wordt gepolst. Belangrijk is het, daaruit op te merken hoe Frankrijk zich stelt tegenover de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, en hoe door eerstgenoemde mogendheid het belang van de erkenning der Zuidelijke Staten wordt ingezien, ook om daardoor een dam op te werpen tusschen de Noordelijken en het Eransche Mexico. Er wordt beweerd, dat de Mexicanen, aanvankelijk in geestdrift ontvonkt voor aartshertog Eerdinand Max, thans hunne sympathie voor den Franschen prins Murat beginnen te openbaren. Naar men verzekert, moet die omkeering in de stemming der bevolking van Mexico in Oostenrijk niet ongunstig worden opgenomen. Al te duidelijk springt het thans in het oog, dat keizer Napoleon, door de kandidatuur van den aartshertog, slechts wilde trachten om daardoor Oostenrijk aan zijne staatkunde te verbinden. Het Memorial Diplomatique deelt mede: „Na lang geaarzeld te hebben, is door het kabinet van St Petersburg eindelijk besloten op de nota's der drie mogendheden te antwoorden. Omtrent dat ant woord verzekert men, dat Rusland niet zal bestrijden de bevoegd heid der mogendheden, om zich bezig te houden met de regeling der Poolsche zaken. Het hoofddoel der antwoorden zal overigens strekken om de mogendheden bij anticipatie reeds voor te bereiden op de coneessiën welke Rusland eerlang zal doen en die volkomen bevredigend zullen zijn, terwijl zij tevens ten volle zullen beant woorden aan de verpligtingen door keizer Alexander I op zich ge nomen jegens zijne Poolsche onderdanen. Rusland zal aan alle deelen des rijks gezamenlijk eene constitutie schenken met provinciale instellingen." Bij het doen van opgravingen in de straat Ducale te Brussel, vonden de werklieden dezer dagen eene kleine blikken doos, bevat tende een zilveren horologie met dubbele kas, een ketting van ge vlochten haar, waaraan een medaillon met het portret van een meisje hing, en een briefje, waarop met potlood geschreven was: „24 Sept. 1830, 's ochtends 6 ure. Binnen weinige uren moeten wij ons bij de grenadiers in het Park voegen. Ik heb een voorge voel, dat ik niet meer het geluk zal hebben, heden avond het ondergaan der zou te aanschouwen, welker eerste stralen mijne ver kleumde ledematen verwarmen. Ik ben een wees. Mijne moeder stierf bij mijne geboorte en op den ouderdom van 4 jaren verloor ik mijn vader, die te Waterloo sneuvelde en die kapitein der hu zaren was. Ik heb weinig hoop, den kleinen schat terug te krijgen, dien ik thans aan de aarde ga toevertrouwen. Ik verzoek dus den- gene, die deze voorwerpen zal vinden, ze te doen toekomen aan den heer Erederik de Wolf, Ganzegracht te 's Gravenhage. Ed. Vandendoiien, sergeant bij de jagers der garde, 1ste batt., 2de comp." De doos met haar inhoud is onder berusting gesteld van den waarnemenden burgemeester dezer hoofdstad, den heer Anspach. Voor eenige dagen heeft in de Bue des Chapeliers te Brussel een zonderling voorval plaats gehad. Een horologiemaker, die eenige pendules ter verzending moest inpakken, deed dit op straat voor zijne deur, daar zijne woning daartoe te bekrompen was. Beeds had hij de pendules in eene mand met stroo ingepakt en was in huis gegaan, om een zeildoek te halen, toen eene vuilniskar voorbijkwam en de karreman, de mand met stroo voor vuilnis aanziende, die achteloos in zijne kar uitstortte en voortreed. De horologiemaker was niet weinig ontsteld, toen hij, terugkomende, de mand ledig vond. Op zijn alarm kwamen de buren toeschieten en spoedig ontdekte men, wat er was voorgevallen. Men haalde den karreman in en de pendules werden, wel is waar eenigzins bescha digd, teruggevonden. Te Yperen is in de vorige maand eene inrigting tot stand gekomen, die voorzeker elders navolging zal verwekken. In tegenwoordigheid der stedelijke autoriteiten is eene volksbibliotheek geopend. Deze inrigting is tot stand gebragt uitsluitend door de gemeente zelve. Zij telt 4000 boekdeelen. De leerzaal is dagelijks toegankelijk en vooral des avonds. Alle werken worden bovendien ter lezing naar huis medegegeven. Men ziet in deze bibliotheek en de inrigting eener nette leeszaal een krachtig middel tot bevor dering der beschaving. Frankrijk is in het bezit gekomen van eene nieuwe kolonie: Cochin-China. Tengevolge daarvan zal de Anamietische taal ook aan het College de France onderwezen worden. In Frankrijk is dezer dagen een prachtige eik geveld, die niet minder dan zes eeuwen bestaan had. Iemand heeft berekend, dat, zoo de boom bij het planten slechts ééne centime heeft gekost en niet meer dan vijf eeuwen heeft geleefd, hij nu zoo wat 260 millioen moet opbrengen, ongerekend nog al het nadeel, dat de eik aan zijne omgeving heeft toegebragt. Een ander wiskundige heeft berekend, dat, zoo de eigenaar van den boom dien tegen 50 francs had ver kocht, toen hij 5 jaar bestond en die som op interest had gesteld, zijne erfgenamen thans eene nalatenschap zouden gevonden hebben van 70 millioen, in ronde cijfers. In de eerste 8 dagen na de opening der jagt in Frankrijk, zijn in 23 departementen reeds 52 personen gekwetst of gedood. Men meldt uit Engeland, dat dezer dagen een Fransche schoo- ner, naar het schijnt opzettelijk, eene Engelsche visschersboot over zeild heeft. De visschers poogden bij den schooner aan boord te komen, doch werden zoodanig door het scheepsvolk mishandeld, dat een hunner met een handspaak werd getroffen en zijn dood in de golven vond. De kapitein van den schooner en eenige mannen zijner équipage zijn gearresteerd en zullen teregt staan. Men heeft berekend, dat het bezit van zoet water in Londen jaarlijks voor eene som van 5000 60,000 Nederl.) alleen aan zeep en thee zou uitwinnen. Yan de 1056 branden, die er in den loop van 1860 in Londen plaats hadden, zijn er 98 veroorzaakt door het gebruik van gas, tegen 220 door het gebruik van kaarsen. Uit Portsmouth schrijft men, dat het wachtschip den 4 dezer de IloUandsche vlag in top heeft geheschen, terwijl ten 12 ure door het garnizoen een koninklijk salvo werd gelost om den geboortedag van den Prins van Oranje te gedenken. Men verdiept zich aldaar in gissingen, welke de redenen zijn, die tot deze buitengewone han delwijze aanleiding gaven. Bij het jaarfeest der messenmakers te Sheffield heeft de heer Bobuck eene rede gehouden, waarin hij den toestand van Engeland en van de overige groote staten van Europa en Amerika vergeleek en het geluk van Engeland prees. „Men neme," zeide hij. „onzen naasten nabuur; er is geene vrijheid 'va. Frankrijk, terwijl wij mogen zeggen en doen wat wij verkiezen, wanneer wij maar niemand eenig leed doen. Oostenrijk ligt in de barensweeën eener constitutionnele regering; Rusland in die van eene revolutie. Laat ons onze blikken aan gene zijde van den oceaan wenden, op onze vrienden, zoo als wij ze noemen, op onze afstammelingen, en wat zien wij daar? De vrijheid is er verdwenen; geen mensch kan zijne ziel de zijne noemen en iedereen moet op bevel van twee of drie mannen in Washington handelen, om de ellende over de geheele aarde te ver spreiden. Hier in Engeland echter mogen wij ons over eene vrijheid verheugen, zoo als niemand ze ooit te voren heeft gekend. Wij worden goed geregeerd en iedereen is gelijk voor de wet. Dit hebben wij niet alleen aan onze regering te danken. In het volk zelf bestaat een verstand, een inzigt, eene deugd, waardoor het de groote magt, die het bezit, heeft verkregen. Daarbij geef ik toe, dat zij, die ons regeren zeer dikwijls van de openbare meening gebruik gemaakt en zich daarnaar gevoegd hebben. Te Tumcridge Wells is 11. Zaturdag een man gearresteerd, die ofschoon verklarende koning van Engeland ie zijn, zich met het vragen van aalmoezen bezig hield. De bedelende vorst werd als bedrieger en vagebond tot 3 maanden gevangenzetting veroordeeld. Als een bewijs, hoe de tegenwoordige Pruissische regering de echte liberaliteit verstaat, diene het volgende: De minister vau Eeredienst en Onderwijs heeft aan prof. Arndt het bevel toegezonden, om zijn lidmaatschap der Duitsche Nationale Vereeniging te laten varen, bij gebreke waarvan hij nadere maatregelen zal te wachten I hebben. Men verwacht, dat dergelijk bevel eerlang aan alle overige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2