NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! buitenland. M 78. ZOIVDAU 27 SEPTEMBER. 1Ö65. EEN-EN-TWINTIGSTE W yviUW JAARGANG. HELOERSCHE a i Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post„1.50. Enkele noinmcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertextièn worden aangenomen tot Zaturdag eu Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, IJ 422,aan denllelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.GO. Voor iedcrco regel meer ƒ0.15. Ze gei rept voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever, Den 98 dezer vertrekt de WEST-I¥DÏSCHE mail* Den 39 dezer vertrekt de O. I. Landmail via soiTirvnFTOiv. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 September. Zr. Ms. scliroefstoomschip Zoutman, jl. Maandag alhier gearri veerd, wordt thans op 's Rijk-s werf gereed gemaakt, om eerlang eene nieuwe bestemming, men verzekert naar Oost-Indie, op te volgen. In het begin der volgende week zal dit stoomvaartuig in het oude drooge dok opgenomen worden. Naar men verneemt, zal het kommandement van Zr. Ms. stoomschip Zoutman, van den kapt. ter zee J. Arnhem overgaan op ■den kapt, ter zee J. J. Wichers. Met den 30 dezer worden de luit. ter zee 2de kl. M. F. Reeringh en de adelb. Iste kl. P. <C. Pabst, J. C. de Borst Ver doom, H. van Broekhuijzen en H. J. Borgerholf van den Bergh, allen van Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, op non-activiteit ge steld -en met den 1 Oct. a. s. op gemelden bodem geplaatst de adelb. 1ste kl. C. Maas, J. C. Clarkson, W. E. Hazenberg, J. P. Wesselink, W. A. Kok en J. Schouw Santvoort. In den loop dezer week is het gedeelte van het korps Mari niers, alhier garnizoen houdende, door den kommandant van het korps, den kapt. ter zee A. J. Voet, geïnspecteerd. In de gisteren gehouden algemeene vergadering in het gebouw- in de Nieuwstad tot godsdienstige en zedelijke ontwikkeling, zijn uitgeloot de aandeelen No. 39, 52 en 59. Naar wij vernemen, zullen in de volgende maand de buiten gewone wintervergaderingen van het departement Helder der Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen weder aanvangen. De eerste spreekbeurt zal door den heer Dekker worden vervuld. Zr. Ms. oorlogs-korvet F ruif, Maurits der Nederlanden, kom mandant kapt.-luit. ter zee FI. Kemper, is den 24 dezer van Batavia te Vlissingen aangekomen. Den 24 dezer is aan het ministerie van Binnenl. Zaken aan besteed het maken van paalhoofden tot verstijving der remraings- werken van de beide draaibruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal, met bijkomende werken voor den spoorweg van het Nienwe- •diep tot Allernaar. De minste inschrijver was de heer C. Boef, tc Botterdam, voor 28,500. Naar men verneemt, zal de spoorweg BredaTilburg, den 1 October a. s. worden geopend. In de zitting van de Eerste Kamer der Starten-Generaal van jl. Donderdag hebben de beraadslagingen plaats gehad betreffende het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. De commissie van redactie verzekerde, bij monde van een harer leden, dat zij in baar ontwerp een eenvoudigen weerslag op de Troonrede heeft ge geven. De vergadering vereenigde zich met de algemeene strekking -en verleende met eenparige stemmen hare goedkeuring aan het geheele adres. De ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken gaven de door enkele leden verlangde inlichtingen. Dc eerste 'betreffende de losmaking van Limburg van den Duitschen Bond, avaarvan de wenschelijkheid werd betoogd en waaromtrent door den -minister werd verzekerd, dat het voortdurend het streven is dei- regering om Limburg, dat noch door taal, noch door zeden, noch door geschiedenis aan Duitschland is verbonden, vrij te houden van een gecentraliseerd Duitschland. Dc minister van Binnenlandsche zaken verzekerde, dat, ofschoon in de Troonrede niet werd gespro kken over eene wet op het, hooger onderwijs, de regering er evenwel aan dacht om de zaak van het hooger onderwijs door te zetten en dat in de Troonrede gezwegen is van handel en scheepvaart, alleen omdat er, bij een overzigt van het afgeloopen jaar, niets bijzonders van ware te zeggen geweest. De wensch, waarmede liet adres eindigt, wordt zeker door ieder vaderlander beaamd- „dat de werkzaamheden der Eerste Kamer in dit zittingjaar mogen dienstbaar zijn aan den luister van Zr. Ms, regering en aan de welvaart van het dierbaar vaderland." Z. M. heeft, uit een door de Tweede Kamer opgemaakt drie tal kandidaten, tot voorzitter dier Kamer gekozen de heer Mr. G. C. J. van Reenen. De Indische comptabiliteitswet en de begrooting voor den aanleg van spoorwegen in 1864 zijn door de regering ingezonden. ITeden zal de indiening der Staatsbegrooting plaatshebben, Bolen staat nog steeds op de eerste plaats in de staatkundig-e geschiedenis van den dag. Al hetgeen er in eenige dagen over geschreven is, zou voorzeker stof geven tot ellen lange vertoogen, waarbij beurtelings de blik op Polen, Rusland en de Westersche mogendheden zou worden geslagen. Ofschoon wij in ons overzigt dien geleidelijken gang volgen, willen we het echter doen met den kortst mogelijken weg te bewandelen en alle zijpaden zorgvuldig te vermijden. Het eerst -wenden wij den blik op Bolen zelve. Vandaar treffe» ons berigten van rolksoploopen, van 'Ren aanslag op het leven van generaal Berg, van voortdurende arrestatiën, van verachting der publieke opinie door den generaal Murawieff, die met oud-russische wreedheid den opstand in het bloed der landzaten zoekt te smoren. Het bloed der martelaars schijnt ook hier het zaad van den tegen stand tegen het Russisch gezag te zijn. Bij de wreedheden, dooi de Russen, onder aanvoering van hunne wraakgierige opperhoofden gepleegd, is 't noodig dat men zich herinnert te leven in het jaar onzes Heeren 1863. Men zon anders ligt denken nog te leven in de middeleeuwen, toen willekeur, moord en doodslag de deviezen waren, met vlammende letters geschreven op dc wapenborden van vele vorsten, 't, Is waar, van de zijde der opstandelingen gebeurt ook v.eel, zeer veel, dat hen ontsiert -en hunne zaak benadeelt, maar de Russische regering, die de uitvoerders harer wraak met ridderorden begiftigt, toont het al te duidelijk, dat zij nog geen pnjs stelt op den naam van een beschaafd gouvernement en dat zij de algemeene mcnschenlicfde in het aangezigt slaat, Geen wonder, dat de Bolen tot woede en wanhoop geraken, bij dc onmeuschelijke wreedheden hunner tegenstanders. Wij zien Rusland gewikkeld in een stnjd op staatkundig gebied, waar het zieh door zijne houding jegens zijne Westersche raadgevers geheel en al isoleert en den strijd als het ware tart. Het belooft eene meer liberale inrigting van het bestuur der verschillende deelen des rijks, doch bindt zieh v-olstrckt niet aan den tijd, wanneer die zullen worden verleend, en acht zich volstrekt niet geroepen., om van zijne handelingen in de Poolsche aangelegenheid (eene zuiver binnenlandsche zaak) aan anderen rekenschap te geven. Eu terwijl op staatkundig gebied, door 't wisselen van notas en antwoorden, wordt gestreden, en tcnvjl de dagbladen der verschillende landen wikken en wegen hetgeen er gedaan werd, hetgeen er gedaan kat worden en wat er mogelijk gebeuren zal, en (wat het ergste is) terwijl de Bolen door Russische beulen worden gemarteld en be stookt, reist do czar als in triomftogt door 't. land. Wat zullen nu de mogendheden doen? Die vraag, ze wordt thans l zoo dikwijls gedaan en even dikwijls onbeantwoord gelaten. Men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1