NIEUWEDIEPER COURANT m «o. z o i\ i» a 4 octübe k 18(55. 1 en een-en-twintigste .(hl jaargang. binnenland! HELDER en NIEUWEDIEP, 3 October. HELDERSCHE Deze Courant worlt uitgegeven op zokdag en dondfiiuag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkktentie.n worden aangenomen tot Zaturdag ea Woensdag middag 12 uur, en liij den Ilcer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denlle! der,ioiWurc. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. d oor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Wei» 4 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via IHARSEILLE. Jl. Woensdag avond heeft het examen plaats gehad voor de aan neming van nieuwe leerlingen aan de lagere industrie-school alhier, tengevolge waarvan 35 jongelieden bij gemelde inrigting werden geplaatst.. Een gelijk getal leerlingen van de vorige jaren heeft zich weder voor den tegenwoordigen cursus aangemeld, zoodat de lessen op ji. Donderdagavond met een 70tal leerlingen zijn aangevangen. Jl. Woensdag namiddag werd ter reede alhier kapt. S. Hom van de Eng. schoener Siaviny-Goole door de ambtenaren der Rijks belasting betrapt op het verbreken der luiken onder de zegels der lading, kennelijk met oogmerk, om, zonder die zegels te schenden, bij de lading te komen. De kapitein weigerde de haven binnen te zeilen en, terwijl de visiteurs naar den vasten wal keerden, om adsistentie te halen, maakte de kapitein zich gereed, om met de twee zich aau boord bevindende Rijks-ambtenaren zee te kiezen. Op het seinen der ambtenaren kwam gelukkig een spoedige hulp •opdagen, o. a. eene gewapende sloep van het wachtschip, 's Avonds kwam men in de haven aan, waar het vaartuig onder toezigt van de gewapende magt is gesteld. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amalia is giste ren van Amsterdam alhier aangekomen en heeft heden morgen een proeftogt gedaan. - Naar men ons verzekert, wordt Zr. Ms. stoomfregat Wasse naar eerstdaags in dienst gesteld. De bestemming as nog onbekend. Jl. Donderdag morgen is Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis in het drooge dok gebragt, om nagezien te worden. Gedurende de maand September zijn van hier naar Engeland uitgevoerd: 201 Runderen, 11 Ilokkelingen en Kalveren, 2831 Schapen en 102,040 10 Kaas. Omtrent het gebeurde met Zr. Ms. stoomschip Medusa in de wateren van Japan, verneemt men, dat er nu vrees ontstaat, dat Nederland zich genoodzaakt zal zien, zich bij Frankrijk en Engeland aan tc sluiten en deel te nemen aan een oorlog, waarvan het einde niet is te voorzien. Het Utr. Dagblad vermeldt daaromtrent de volgende opmerkingen „De NederlanÜsche vlag is beleedigd geworden, iets dat vroeger nooit ongestraft plaats had en 't zal nu moeten blijken of Nederland, zijne oude traditiën getrouw, de handen uit den mouw kan steken. In Indie kunnen wij geen schip missen, zoodat een escader uit Nederland klem zal moeten bijzetten aan den eisch van voldoening, die aan de Japansche regering zal gedaan worden." De schrijver van deze opmerkingen voert nog aan, dat de togt der Medusa niet door de Binnenzee had moeten plaats hebben, omdat het te voorzien was, dat er zoodanige vijandige ontmoeting zou plaats hebben. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning een eigenhandig schrijven gerigt aan den kommandant der Medusa, kapt.-luit ter zee jbr. E. de Caserabroot, welke zich onlangs in de wateren van Japan zoozeer heeft onderscheiden. Z. M. betuigt daarin den verdienste lijken hoofdofficier HDs. dank. Z. M. heeft goedgevonden, te bevorderen tot vice-admiraal, HDs. adjudant in buitengewone dienst, den schout-bij-nacht H. Wipff, en tot luitenants ter zee 1ste kl. de luitenants ter zee 2de 3d. W. E. H. Gramer en H. van Goens. Z. E. de minister van Marine heeft bepaald, dat de adelborsten 3de kl., welke na het eerste studiejaar niet geschikt worden bevon den om in de 2de afdeeling over te gaan, in den regel van het Instituut te Willemsoord zullen worden verwijderd. De minister van Marine brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het lokaal van het Departement van Marine, te 's Gravenhage, een ver gelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheeps klerk bij de Nederlandsche zeemagt wenschen benoemd te worden. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich tot tien. De voorwaar den van dit examen zijn te vinden in de Staatscourant van 3 dezer. De adres-debatten in de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal" zijn jl. Dingsdag in eene avoudzitting ten einde geloopen. In ons vorig nommer berigtten wij, hoe over een amendement op het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede de stemmen hadden gestaakt, tengevolge waarvan in eene volgende zitting eene herstem - ming moest plaats hebben. Ofschoon er bij de herstemming twee leden minder tegenwoordig waren, staakten de stemmen weder, waardoor, volgens art. 101 der Grondwet, het amendement verworpen werd. Een amendement van een ander lid op dezelfde paragraaf van het ontwerp-adres, werd mede verworpen, en eindelijk onder ging de geheele paragraaf hetzelfde lot. Dewijl in genoemde para graaf gesproken werd van de wetten, in verband met de regterlijke organisatie, wordt thans in het, met 50 tegen 4 stemmen goedge keurde adres, geheel en al gezwegen over de werkzaamheden van den minister van Justitie. Het adres van antwoord is den volgenden dag, met inachtneming van het gebruikelijke ceremonieel, aan Z M. den koning overhandigd. De wel-eerw. heer A. W. Huidekoper, predikant bij de Doops gezinde gemeente aan de Waal op Texel, heeft het op hem uitge- bragt beroep naar de gemeente te Bolsicard aangenomen. -Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Barsingerborn is beroepen de wel-eerw. heer 11. Brouwer, pred. te Knollendam. Men meldt uit Amsterdam, dat de termijn van aprigting der maatschappij voor de doorgraving, aan den heer Jager verleend, door den minister van Binnenlandsehe Zaken voor den tijd van twee maanden is verlengd. Men schrijft uit Medemblik, dat aldaar jl. Zondag de inwijding heeft plaats gehad van het vernieuwde orgel in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente. Ten vorigen jare werd dat orgel door den bliksem zoodanig getroffen, hat verscheidene toonen geheel onbruik baar werden gemaakt. Geldelijke bijdragen en rentelooze voorschot ten, stelden het kerkbestuur in staat om eene belangrijke herstelling te ondernemen. De heer Jb. Kwast, van Purmerend, spreidde ter gelegenheid der inwijding zijn uitmuntend talent als organist ten toon, terwijl door den wel-eerw. heer Broekhoff eene toepasselijke, leerrede werd gehouden ter kenschetsing van de liefelijkheid, de ge pastheid en de hooge waarde der begeleiding van instrumentale muziek, ook bij het godsdienstig gezang. Te Tilburg heeft den 1 dezer met veel plegtigheid de opening plaats gehad van de Staats-spoorweglijn Breda-Tilhurg. Niet lang geleden werd door de regtbank te Zxcolle in het openbaar een vonnis uitgesproken, waarbij mevr. de wed. P. ge schorst werd in de voogdij over haar 5jarig dochtertje en zulks op grond, dat er genachten zouden loopen, dat zij in eene zeer naauwe betrekking leefde met den heer v. R., predikant bij de Hervormde gemeente aldaar, terwijl voorts, hangende het geding tot ontzetting uit de voogdij, eene provisionele voogd over dat minderjarige kind is benoemd. Tengevolge van dat vonnis beeft de provisionele voogd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1