BUITENLAND. INGEZONDEN. MIDÖELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. zijn pupil opgevorderd, doch, in stede van haar aan deze af te staan, heeft mevr. P. haar verborgen en, zoo men zegt, buiten 's lands gezonden, waartoe ds. v. 11., bij wien zij met haar kind haar intrek had genomen, zou hebben medegewerkt. Deze daad, welke zou daarstelleu het wegvoereu van eene minderjarige, heeft aanlei ding gegeven tot eene geregtelijke instructie en zijn een tal van getuigen door den heer regter-coinmissaris gehoord, waaronder ook mevr. P. eu ds. v. R., hetwelk aanleiding gaf tot eene groote op schudding, zoodat het geregtsgebouw telkens als het ware belegerd was. Met een der getuigen deed zich het volgende incident voor. Deze weigerde namelijk getuigenis af te leggen, waarop hij, na door de regtbank gehoord te zijn, bij vonnis in gijzeling is gesteld, tot dat hij aan zijne verpligting zou hebben voldaan. De getuige kwam den volgenden dag tot inkeer en is dan ook, na zijne verklaring te hebben afgelegd, onmiddellijk uit de gijzeling ontslagen. Dingsdag avond jl. vertrokken mevr. P. en ds. v. R. per extra rijtuig naar Arnhem, zoo men zeide, om een regtsgeleerde te consulteren. Toen echter den volgenden dag de regtbank dagvaarding in persoon te gen hen verleende, met bevel van gevangenneming tegen ds. v. R., wegens het wegvoeren van de minderjarige en inedepligtigheid daaraan, is ds. v. R. te Arnhem, aangehouden en naar Zwolle ge- bragt. Donderdag had er een geregtelijk onderzoek, zoowel ten zijnen huize als ten huize van mevr. P. plaats. Er heerscht sedert een paar dagen eene algemeene sensatie in de stad. De onderwer- pelijke zaak dringt al het overige nieuws op den achtergrond. De kerkeraad heeft zich ook onledig gehouden met het onderzoek naar de geruchten, die omtrent bedoelden predikant loopen en, naar men verneemt, moet uit dat onderzoek zooveel zijn gebleken, dat de kerkeraad aanleiding vond, de zaak naar het classicaal bestuur te verwijzen. Met groote belangstelling ziet men het einde van deze in alle opzigten treurige zaak te gemoet. Ds. v. R. heeft vele aan hangers, die de waarheid van de loopende geruchten voor alsnog in twijfel trekken. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten eene onbepaalde som beschikbaar te stellen, om op den dag van. 28 Nov. a. s. luisterrijk feest te vieren. De Groninger Courant bevat een artikel, waarin, met het oog op het heerschend gebrek aan hulponderwijzers, vooral in de scholen ten platten lande, wordt gewezen op eeuige artikelen der wet op het lager onderwijs, van 13 Augustus 1857, die niet uitsluitend het onderwijs aan mannelijke personen willen zien opgedragen. De schrijver van genoemd stuk beveelt het daarom aan, om onderwij zeressen niet uit te zonderen van het geven van onderwijs op de openbare scholen, waar tot nog toe uitsluitend onderwijzers aan het hoofd der klassen waren geplaatst. Te Winschoten kan men nog maar altijd geen tweeden wet houder bekomen. De drie nieuwe raadsleden zijn successievelijk tot die betrekking benoemd, maar geen van hen had opgewektheid om aan de keuze gehoor te geven. En aangezien ook onder de overige raadsleden niemand is, die in het collegie van burgemeester en wet houders zitting wil nemen, blijft de zaak vooreerst dus bij het oude. De Poolsche, Mexicaansche en Amerikaansche qusestiën lieheer- schen nog steeds de staatkundige geschiedenis van den dag. Hare beëindiging is in de jongste dagen geen stap genaderdalleen is men uit eene rede, door den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Russell, te Blairgowrie gehouden, nader ingelicht omtrent de houding van het|Engelsche kabinet in deze belangrijkeaangelegenheden. „Ik ben steeds van oordeel," zoo verzekert de minister, „dat noch de verpligtingen van Engelandnoch zijne eer, noch zijn belang eischen, dat wij voor Polen den oorlog beginnen. Het zou niet passend zijn Rusland te beleedigen, wanneer wij niet gereed zijn, eene repliek met de wapenen in de hand te geven. Ik verwonder mij echter, dat Rusland, na de gewisselde diplomatieke correspon dentie, eene zoodanige gedragslijn heeft aangenomen. De verdeeling van Polen is eene schande voor Europa geweest en een smaad voor de drie mogendheden, die daaraan deelnamenmaar de Weener tractaten hebben die handeling later gewettigd. Oostenrijk en Pruissen hebben de voorwaarden der tractaten vervuld, doch Rusland niet. Daarom kan zijn regt op Polen op die wijze niet blijven bestaan." Omtrent de Mexicaansche qusestie verdedigt graaf R. de handel wijze der Engelsche regering, die wel wilde medewerken en het aanvankelijk ook deed, om herstel van regten en schadeloosstelling te eischen, maar die zich niet wilde mengen in de binnenlandsene aangelegenheden van dat land. De minister verklaarde er zich O O bepaaldelijk tegen, om eene interventie ook tot de binnenlandsche zaken eener natie uit te strekken en zich zelfs te bemoeijen met de inrigting en verandering der regeringsvorm, met de keuze van een souverein, Als zoo iets door de Mexicanen werd gewild, dan wenschte de minister hen met de Eransche bemiddeling geluk. Uit hetgeen graaf R. zeide, ten opzigte van den Noord-Amerikaan- schen burgerkrijg, ontleenen wij de volgende belangrijke gezegden: „Het zou eene schande voor Engeland zijn, zich te voegen bij een slavenstaat tegen die van het Noorden. De Engelsche regering zal alles doen, om de neutraliteit bewaard te doen blijven. Moge de oorlog weldra eindigen, de beide natiën elkander dan als zusters omhelzen en in de Oude en Nieuwe Wereld de fakkels van bescha ving des menschdoms ontsteken! De Eransche dagbladen verzekeren, dat de aanneming der Mexi caansche kroon door aartshertog Eerdinand Max thans niet meer twijfelachtig is. De verwikkelingen tusschen Eenemarken en den Duitschen Bond over de tot Duitschland behoorende hertogdommen, blijven nog steeds voortduren en hebben zelfs meermalen een dreigend aanzien. In de troonrede, waarmede de Deensche Rijksraad werd geopend, werd zelfs gezegd: „Mogt de hoop op eene vredelievende overeen stemming met den Duitschen Bond niet vervuld worden, dan zou dit een bewijs zijn, dat het niet meer het Bondsregt geldt van onze Duitsche Bondsstaten, maar dat het dan om de onafhankelijkheid van het Deensche rijk te doen is. Die onafhankelijkheid zijn wij vast besloten tegen iederen aanval te verdedigen, in de overtuiging, dat wij daarbij niet alleen zullen staan. De annexatie van de Ionische Eilanden aan Griekenland heeft thans haar beslag gekregen. Voor zoover bekend is, verklaart de bevolking zich gezind, om een deel uit te maken der Grieksche monarchie. Met 's konings komst op den troon ziet men de geheele beëindiging te gemoet der zoolang onopgeloste Grieksche qucestie. Voor eenige dagen was te Luik een man op straat zoodanig door den drank bevangen, dat hij geen kans zag om naar huis te komen. Gelukkig ontmoette hij een kruijer, en wist met dezen te accorderen, om hem op zijn wagentje naar huis te kruijen. Dit ver- rigt en het daarvoor bedongen loon ontvangen hebbende, was de kruijer verlegen, hoe hij het transport moest opteekenen in het boekje, waarin hij zijne boodschappen tegenover de kruijers-vereeniging had te verantwoorden: na lang aarzelen schreef hij echter: „Voor het overbrengen van een vat vol sterken drank, 50 centimes." Het hoogste lot van 100,000 francs, in de jongste trekking van het Crédit Ponder te Parijs, is gewonnen door eene keuken meid, bij een gezin werkzaam in de rue Eaitbout. De gelukkige heet Felicité-Eortunée Paradis. Hoe zou men, met zulke namen, ook niet alle hoogste loten van alle loterijen winnen Het werk van Rénan, het leven van Jezus, heeft in den Eran- schen geleerde, Dr. Pressensé, een heftig bestrijder gevonden. Dr. P. beoordeelt het werk van Rénan uit het standpunt der wetenschap en godsdienst, der menschelijke waardigheid en openbaring. Hij bestrijdt den professor, die een vijfde evangelie heeft pogen zamen te stellen uit de vier bestaande, omdat alleen het onbeduidendste is overgebleven. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1233 sterf gevallen en 1801 geboorten plaats gehad. Het Mining Journal bevat eene rubriek: Weervoorspellingen van George Shepherd, schrijver van een werk over het klimaat van Engeland. Deze persoon meent uit meteorologische waarnemingen de^ aanstaande weersgesteldheid met vrij voldoende zekerheid te kunnen voorspellen. Zoo had de storm op 19 en 20 Sept. nage noeg op het vooraf aangekondigde uur plaats. Omtrent de maand October zegt hij, dat min of meer hevige winden zullen plaats hebben van 11 tot 15, van 19 tot 20, van 23 tot 24 en op den 30sten. Te Untersibmingen Wurtembergis dezer dagen iemand in 90jarigen ouderdom overleden, die 68 jaren en 1 dag is gehuwd geweest; zijne echtgenoot is nog in leven. Dit echtpaar heeft 86 nakomelingen, namelijk 11 kinderen, 48 kleinkinderen en 27 achter kleinkinderen. Van dit aantal zijn nog in leven 5 kinderen, 27 kleinkinderen en 17 achter-kleinkinderen, te zamen 49 personen. Brieven uit Constantinopel van 24 Sept. melden: Na Constan- tinopél, C'hio en Monastir, is thans in de stad Brussa een brand uitgebarsten, die haar bijna geheel heeft vernield. Bijzonderheden ontbreken nogalleen weet men, dat de zijdespinnerijen behouden zijn gebleven. De sultan heeft een verbod uitgevaardigd tegen het rooken van cigarettes op publieke plaatsen, zelfs op de wandelplaatsen, doch na eenige onlusten tusschen het volk en de politie is dit ver bod weder opgeheven. -Uit een dorp van New-Jerseij {Noord-Amerika) wordt gemeld, dat eene moeder en eene dochter te gelijker tijd, in dezelfde kamer, en beiden van een zoon zijn bevallen. In de verwarring en drukte zijn de kinderen in dezelfde wieg geplaatst en thans weet men niet, welke de zoon der moeder en welke die der dochter is. Blijkens de laatste berigten uit Noord-Amerika heeft op den 4 Sept. te Mobile een verschrikkelijk vrouwen-tumult plaats gehad. Meer dan 600 vrouwen eu kinderen trokken door de straten met vaandels, waarop te lezen stond: Brood of bloed, brood of vrede Zij verbrijzelden in de voornaamste buurten verscheidene winkels, terwijl de soldaten zich slechts flaauw daartegen verzetteden. EEN WOORD VAN J. H. SONSTRAL AAN ZIJNE PLAATSGENOOTEN. WIEN HET NIET OM 'T EVEN IS HOE MEN EEN WINTERAVOND DOORBRENGT. Daar nadert alweder het saizocn, dat de menschcn tot elkander brengt en menigeen ziet met verlangen naar de avonden uit, die tintelen van gezellig genot. De wereld trekt daar rijkelijk partij van; jammer slechts dat hare ontspanningen zoo dikwijls bedwelmen en den volgenden dag hoofdpijn achter laten. Daar mag wel wat tegenover gesteld worden, niet waar? En wie daartoe bijdraagt, verdient althans geen ondank of schouderophalen, tenzij bij degenen, die voor geestesgenot onvatbaar zijn; laat die maar dansen en, als de muzijk hare harraoniën uitgiet, praten; tot dezulken heb ik geen woord te zeggen. Zij komen ook niet hij voordragten, waarbij de geest voedsel ontvangt, en zij mogen wel zeggen: „wat hebben wij daaraan?" Kan men ze aan 't lagcheu brengen, dat gaat nog, al geschiedt het ten koste van een ander. Vier winters achtereen heb ik, om de veertien dagen, een avond van mijnen kostbaren tijd ten beste gehad, om, die er naar wilde luisteren, uit mijnen voorraad het een of ander voor te dragen. Ik reken wederom op uwe belang stelling. Wat ik heb mede te deelen, geef ik gul weg. Het kost u geen cent (de plaatsen vrij), als eene kleinigheid voor kerk en armen en dan doet gij nog iets goeds op den koop toe; en ik heb met een dankbaar hart gezien, dat gij nog wel wat over hebt voor de gemeente van Ds. SONSTRAL. Welnu, ik zal op Maandag 5 October a. s., des avonds ten half acht ure, weder beginnen en die taak om de veertien dagen voortzetten. Ik heb nog stof in overvloed en gaar nog steeds op. Wat ik zal behandelen geef ik maar niet op, omdat ik wel eens verander in keuze. Zeker is het, dat in de November dagen een gedachtenis of jubelrede zal gehouden worden van hetgeen voor 50 jaren is gebeurd. Ter inleiding zal ik beginnen met eene rcisvcrtelling, die ik weet, dat elders met genoegen is gelezen, en wanneer dat het geval niet ware, leide ik de pen spoedig neder. En nu? ik hoop aanstaanden Maandag, zoovclen er in de Lutherscbe kerk willen opkomen, een goeden avond te wenschen. Van MIDDELBURG: 5 en 6 Oct. 's morg. 0 ure. 8 Oct. 's morg. 8 ure. 9 Oct. 's morg. 9 ure. 10 Oct. 's morg. 10 ure. 11 Oct. 's morg. 10 ure 30 min. Van ROTTERDAM 5 Oct. 's morg. 10 ure 30 min. 6 en 7 Oct. 's middags 12 ure. 9 Oct. 's morg. G ure, 10 en 11 Oct. 's morg. 7 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2