BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP, 14 October. Dn lieer van Strijcu vereenigt zich met het door den Voorzitter aangeroerde en trekt zijn voorstel in. De gcheele begrooting, iti ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag van 178,057-79, die van liet Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van ƒ9100. en eindelijk die van het Algemeen Weeshuis, ten bedrage van 9832.71, wor den, de laatste met de voorgedragen wijziging, met algemecne stemmen goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door P. Abbo, wonende alhier, liet verzoek is gedaan om vergunning, ten einde als marktschipper te varen tussehen Alkmaar eu deze gemeente; dat de Kamer van Koophandel alhier en de Gemeenteraad van Alkmaar op dat verzoek gunstig hebben geadviseerd en dat B. en W. voorstellen, het verzoek toe te staan. Dienovereenkomstig wordt besloten. Zonder discussie wordt, mede op voorstel van het Dag. Best., besloten, den termijn van concessie tot het houden der Bank van Leening aan L. AI. van Gelder voor drie jaren te verlengen. Arede op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten aau den hulponderwijzer .T. Kassies, wegens vertrek naar Utrechtmet 1 Nov. een eervol ontslag te verleenen, en aan de weduwe Bakker, hulptnrftonster, ecne gratificatie van f 50 toe te staan. De Voorzitter doet mededeeling, dat hij ilc jongst gehoudene verificatie van dc boeken en de kas des Gemeente-Ontvangers, een en ander is in orde be- vondeu, terwijl aanwezig was de som van 58,745.205. Aangenomen voor kennisgeving. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt een plan tot bestrating en be' bouwing in den Polder; bij doet het voorstel, om de teelcening ter Secretarie ter inzage neder tc leggen en de beslissing hieromtrent uit te stellen tot de volgende vergadering. ZEd. deelt nog mede, dat, volgens dit plau, de eigenaars van gronden bij bebouwing genoodzaakt zullen zijn, zich aan rooijing te onderwerpen. Het voorstel tot behandeling dezer aangelegenheid in de volgende zitting wordt eenparig goedgekeurd. Op voorstel der Commissie voor de Onderhoudswerken werd besloten, met het oog op de gebleken dringende noodzakelijkheid, tot versterking van de brug aan den ingang van bet Heldcrsch kanaal, daarvoor, volgens de raming der kosten, cenc som van 300 a 400 toe te staan. De Voorzitter herinnert aan de aanstaande feestviering ter gedachtenis van Nederlands herstelling in November 1813 en deelt mede, dat ter dezer zake twee verzoekschriften zijn ingekomen, namelijk van eene commissie, die zich ten doel heeft gesteld voor ccne plaatselijke feestviering te zorgen, en van de Plaatselijke Schoolcommissie. In het eerste adres wordt de wenschelijkheid betoogd, dat door den Raad ecne som w orde beschikbaar gesteld tot gemeld doel, terwijl de commissie daarna zich met liet maken van een plan voor de feest viering zal bezig houden, als zij weet over welke som zij zal te beschikken hebben. In bet tweede wordt ten behoeve eener viering van bet feest door de schooljeugd ter uitdeeling van feestplaten, liederen en van cenige versnapering eene som van 300 aangevraagd. Op voorstel van het Dagel. Bestuur wordt ten aanzien van het tweede ver zoek gunstig beschikt. Ten aanzien van het eerste adres ontstaat ecne langdurige discussie, waaraan onderscheidene leden deelnemen. Do heer Bakker stelt voor, dat de Raad vooraf bepalo of er eene feestviering op groote of op kleine schaal zal plaats hebben. De heer van Strijen wil de feesten niet geheel en al uit de gemeentekas bekostigd zien, terwijl soms nuttige zaken moeten uitgesteld worden wegens gebrek aan geld. De heer de Breuk doet opmerken, dat er eene circulaire van den Commis saris des konings te wachten is, waarin op bevordering der feestelijkheden wordt aangedrongen, en vreest tegen eene te groote karigheid. De Voorzitter raamt de onkosten der feestviering op 1200, waarvan 300 voor de scholen. Hij stelt voor, eerst uit te maken of er eene subsidie zal worden gegeven, en dan, hoe groot die zijn zal. De lieer van Strijen doet opmerken, dat de commissie zich zelf heeft opge worpen en zou, als de Raad toch geld moet toestaan, aan eene commissie van zijnentwege de voorkeur geven. De heer Strootmnn en de Voorzitter doen uitkomen, dat eene commissie bui ten den Raad beter is, met het oog op moeijelijkheden, die er kunnen voorkomen. Dc heer van Strijen verklaart niet te twijfelen aan de eerlijkheid .der leden van de commissie. Hij gelooft, dat er nog tijd genoeg is, en wil in afwach- tins van hetgeen door dc burgerij zelve wordt gedaan, de zaak hebben uitge steld. Hij wijst op de mogelijkheid, dat er zich nog eene commissie voor ge lijk doel constituere en op de moeijelijkkeid die daaruit kon ontstaan, wanneer de een b.v. een vuurwerk wilde doen ontsteken, terwijl de andere meer voor een luchtballon was gestemd. De Voorzitter zegt dat het ontstaan der commissie is geweest een gevolg van den geest des tijds, waardoor het volk bij openbare aangelegenheden ook zelf handen aan 't werk slaat. Hij herinnert overigens den heer van Strijen aan het Regl. van Orde, dat den leden, zonder toestemming, niet toelaat meer dan tweemalen over dezelfde zaak het woord te voeren. De heer Reeringh deelt mede, hoe de commissie voor plaatselijke feestviering uit de door prins Frederik benoemde commissie baar bestaan heeft ontleend. De heer de Breuk verlangt meer licht in deze zaakvooral ook met het oog o') dc te wachten circulaire van den commissaris des konings, zou hij het ne men van een besluit willen verdaagd zien. De heer Strootman wil het voorstel des Voorzitters gewijzigd hebben, zoo, dat dc leden bij stemming kunnen te kennen geven, of zij, vóór tot een besluit te komen, een eenigzins uitgewerkt plan der eommissie wenschcn te kennen. De beer Bakker wijst op het verschil der voor feestviering toegestane gelden in andere gemeenten, o. a. te Schiedam, waar 5000, en te Assen (eene pro vinciale hoofdstad), waar slechts 250 tot gemeld doel wordt toegestaan. Hij dringt aan op dc aanneming van zijn voorstel om eerst uit te maken of er cenc feestviering op groote, dan wel op kleine schaal, zal plaats hebben. De discussicn worden gesloten. Alet algemcene stemmen verklaart de Raad dat er eene feestviering zal plaats hebben, terwijl met 11 tegen 2 stemmen wordt bepaald, dat deze feest viering op eenvoudige wijze zai zijn ingerigt. De heeren Zur Aliihlcn cn de Breuk zijn voor eene feestviering op groote schaal. Op voorstel van den heer de Breuk wordt besloten, dat de commissie zal worden uitgenoodigd een programma en raming van kosten in te zenden, waar omtrent de Raad in eene, weldra te houden, zitting zal kunnen beslissen. De heer Braaksma wijst op de omstandigheid, dat dc herleving der vrijheid en onafhankelijkheid voor deze gemeente eerst dagteekent van 4 ATci 1814, toen de 1'ranschen deze vesting verlieten, cn betoogt de wenschelijkheid om een deel der voor gemeld doel te bestemmen gelden te bepalen voor tc houden feesten in Alci des volgenden jaars. De Voorzitter deelt, mede, dat van den viee-admiraal, directeur en komman- darit der Marine alhier, is ontvangen een schrijven, waarbij wordt medegedeeld, dat de brng over de voorhaven der zeedoksluis thans gereed is cn op Zondag 25 dezer voor het publiek zal worden geopend. Eindelijk zegt de Voorzitter, dat is ingekomen een verzoek om bestrating van de Achter-Binnenhaven, hetwelk in handen is gesteld der commissie voor de Onderhoudswerken. Niemand der leden vraagt het woord; de vergadering wordt door den Voor zitter gesloten. Naar wij vernemen, zal dc wel-eer'w. lieer J. G. 1). Martens op Zondag a. s. zijne afscheidsrede houden, ter gelegenheid van zijn vertrek naar Vlissingen. De buitengewone wintervergadering van het Departement llelder, der Maatschappij tot Nut van t Algemeen, zal plaats hebben op Vrijdag den 1G dezer in het lokaal Tivoli alhier. De heer D. Dekker zal als redenaar optreden. -- Gisteren namiddag is Zr. Ms. stoomschip Cycloop van hier naar Hellevoetsluis gestoomd, ten einde van daar een transport be manning te halen voor de alhier in dienst te stellen schepen. Z. M. heeft herbenoemd en bij vernieuwing aangesteld tot griflier bij het kantongeregt alhier mr. D P. II. Aberson. Naar men verneemt, is Zr. Ms. stoomkorvet Medusa bij den verraderlijken aanval der Japansclie batterijen op 17 plaatsen in den romp en op 15 in masten en tuig getroffen, en heeft dit schip desniettegenstaande zeer ernstig kunnen antwoorden. Den 8 dezer heeft de bekende J. v. V., in de zaak der ver wonding van den aartsbisschop, mgr. Zwijsen, een zeer lang verhoor ondergaan. Naar men verneemt, moet de instructie thans als ge ëindigd te beschouwen en de ongeloofelijke moeite, die men zich daarbij getroost heeft, met geen den minst gewenschten uitslag bekroond zijn. Dit moet evenzoo het geval zijn met liet onderzoek, dat te Amsterdam ingesteld is. V. V. legt steeds eene onverschillige kalmte en eene zorgelooze gerustheid aan den dag. Op Donderdag 26 Nov. a. s. zal aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken worden aanbesteed; het graven van eenen mond aan de spoorweghaven te Nieuwediep en het maken eener dubbele basculerende brug met bijkomende werken, ten behoeve van den spoorweg NieuwediepAlkmaar Onder de wetsontwerpen, met wier onderzoek de Tweede Kamer zich dezer dagen lieeft bezig gehouden, merkt men op een ontwerp van wet tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Den 10 dezer werd de 290ste gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573 aldaar feestelijk herdacht. Ten 12 ure werd door den heel de Jong van Beek en Bonk eene feestrede uitgesproken, na afloop waarvan men zich begaf naar de tentoonstelling van oudheden en gedenkstukken betreffende Alkmaar, bijeenverzameld door den heer C. P. Bruinvis, welke tentoonstelling door den voorzitter der ver- eeniging met eene toepasselijke aanspraak werd geopend. Ten 1 ure werd groote repetitie gehouden van Heijblom's tlBeleg van Alkmaar," woorden van mr. de Cock, waarvan 's avonds in den stadsschouw burg de opvoering plaats had, onder directie van den componist zelve. De uitvoering van een en ander liet niets te wenschen over, getuige de warme bijvalsbetuigingen, die zoowel den beer Heijblom als het uitvoerend personeel ten deel vielen. Door den voorzitter der vereeniging werd den heer Heijblom voor de keurige uitvoering, den heer Otto, muziekmeester aldaar, voor zijne voorbereidende repetitiöu en den uitvoerders voor hunne ijverige studie in warme woorden dank gezegdna afloop daarvan vereenigde men zich in liet lokaal van den heer Mul, waar een zeer geanimeerd bal bet genot van den dag verhoogde, waar het toasten als het ware regende en gulle vrolijkheid het zamenzijn zelfs tot den morgen deed rekken. Lang zal de herinnering aan dezen genotvollen dag in wezen blijven. Den 10 dezer was te MedenMik voor vele burgers een ware feestdag. De oudste der Hervormde leeraren, ds. J. M. Broekhoff, die eenigen tijd geleden zijn 50jarig bruiloftsfeest vierde, herdacht lieden zijne SOjarige evangeliebediening. Het kerkgebouw werd door eene groote schare belangstellende hoorders bezocht, die met de meeste aandacht luisterden naar de kernachtige en welsprekende rede van den jubilaris, naar aanleiding van den 2den brief van Timotheus. 2de hoofdstuk, eerste gedeelte van het 19de vers. De gemeente zong haren leeraar bij het einde der Godsdienstoefening Gods besten zegen toe. Verschillend waren de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, die den als leeraar hooggescliatten en als mensch algemeen geliefden jubilaris van onderscheiden kanten werden toegebragt. Onder die bewijzen munten vooral uit de sere nade der zang- en muziekgezelschappen en de presenten in zilver en kristal der gemeente en der leerlingen van den jubelaris. -In het Willemspark te 's Gravenltage wordt in den loop dezer week een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de funderingen van het nationaal monument voor Nov. 1813. - Men verneemt, dat op den lsten Nov. a. s. de spoorweg RozendaalBergen op Zoom geopend zal worden. Het berigt, dat de heer mr. C. van Baerle, advocaat en candidaat-notaris te Breda, zich in het buitenland heeft gevestigd, is onjuist. Genoemde heer is aldaar uit Spa teruggekomen. - In de jongste dagen zijn door de dagbladen nadere bijzonder heden openbaar gemaakt nopens de aanhangige zaak van den predikant v. R., te Zwolle. De gevangenis, waarin ook deze beschuldigde verblijf hield, is verbrand; onder geleide werden de gevangenen naar een ander verblijf overgebragt. Tegen 3 Nov. a. s. zijn wederom een 30-tal jongelingen op geroepen, om bij liet instructie-batailjon te Kampen geplaatst te worden. Heden voormiddag 11-| ure heeft te Leeuwarden de plegtigc opening plaats van den Staats-spoorweglijn LeeuwardenHarlingen. Men leest in het Nieuw Dagblad van 's Gravenhage: „Het is eene oude waarheid dat niet altijd de gevangenis den tuchteling verbetert. Waar de geest des kwaads met hem den onza- ligen dorpel overschrijdt, blijft niet zelden die zijn trouwen makker, hem ook volgende, waar meest ieder hem verlaat, in de maatschappij, waar hij terugkeerde nadat do kerkerdeur zich voor hem weêr ont- 1 sloot. Van die trouw is dezer dagen weer een afdoend bewijs ge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2