M 84. ZONDAG 1# OCTOBER. 1865. EN ®cn EEE-EH-TWINTIGSTE t JAARGANG. binnenland! HELDEE en NIEUWEDIEP, 17 October. HELDERSCNE NIEUWEDIEPER COURANT. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. p franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denEelder,t ot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 31 dezer vertrekt de O. I. liandmnil vin TRIEST, den 33 dezer via MABSEÏlïiB. De nieuw gebouwde kantonnale gevangenis is thans geheel gereed •en zal eerlang in gebruik worden gesteld. Zij bevat zes cellen, waarvan 1 voor drie, 2 voor twee personen en 3 voor een persoon. De cellen voor 3 en 2 gevangenen zijn zoodanig ingcrigt, dat zij later gemakkelijk voor eenzame opsluiting kunnen worden ingerigt. De gevangenis is aan de achterzijde omringd door een wandelplaats, die door eene poort aan de oostzijde tevens gelegenheid aanbiedt om een gevangenwagen te doen binnenrijden. Het gebouw vóór de gevangenis is bestemd, beneden tot woning enz. voor den cipier, boven voor het honden der zittingen van het kantongeregt. Het nette front van dit gebouw strekt tot sieraad van deze gemeente, terwijl de doelmatige inrigting en goede uit voering van dit werk den aannemer en den bouwmeester alle eer aandoet. Gisteren avond werd alhier de eerste buitengewone winter vergadering van bet Departement Kelder, der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, gehouden. Een groot aantal leden met hunne dames waren ter vergadering opgekomen. Bij de opening dezer eerste bijeenkomst in dit saizoen, werd door den Voorzitter gewezen op de verschijnselen van bloei, die zich ten aanzien van dit departement openbaren, als het toenemend aantal leden, het gewone druk bezoek der vergaderingen en den gunstigen staat der instellingen, door dit departement in het leven geroepen. De heer D. Dekker trad vervolgens als redenaar op en hield de aandacht zijner hoorders aangenaam en nuttig bezig door een verbaal uit het Texelsch volksleven, dat wel is waar de strekking had, om •op onderhoudende wijze het dialect, de zeden, gewoonten en volks gebruiken van het naburige Texel te schetsen, maar tegelijk ook, door het lieenwijzen op deu ernst des levens, rijk was aan leering en waarschuwing. Het spreekgestoelte werd daarna door den heer F. Haverschmidt betreden, die een tafereel uit het leven schetste, in een boeijend verhaal een grooten en een goeden man teekende en daardoor zeker nog iets meer dan een aangenaam oogenblik aan zijne hoorders verschafte. De heer J. DyserLnck leverde in de voordragt van Kinderlijke liefde," van Bogaers, eene treffend schoone bijdrage; terwijl de heer A. D. van Buuren met het voordragen van het luimige dichtstukje nDe Redding" een welgelukte poging deed, om de vergadering in eene opgeruimde stemming te brengen. Dankbaar voor het genoegen, door eene talrijke opkomst en vooral ook voor de onderhoudende werkzaamheden van dezen avond, ver klaarde de voorzitter deze vergadering voor gesloten, na vooraf den wenseh en het voornemen te hebben te kennen gegeven, dat de volgende buitengewone vergadering, in November a. s. te houden, eene regt feestelijke vergadering moge zijn, met het oog op de viering van het halve eeuwfeest van Nederlands herboren volksbestaan. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is gisteren morgen alhier van Hellevoetsluis geretourneerd, overbrengende 63 man équipage, be stemd voor Zr. Ms. korvet inet stoomvermogen Prinses Amalia. Z. M. heeft den off. van adm. 3de kl. G. J. G. Yerdoorn, thans in West-Indie, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal wor den gebragt. Den 14 dezer heeft aan het Ministerie van Marine de aanbe steding plaats gehad van het maken eener fundering voor een ijzeren lichtopstand op het duin ten zuiden van Kijkduin en het bouwen van twee woningen voor lichtwachters aldaar, alles met den aankleve van dien. Ingekomen 4 inschrijvingsbilletten. Minste inschrijver de heer P. Dekker alhier, voor de som van 6994. In der zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van eergisteren is door de regering een wetsontwerp ingediend, strekkende om een Paleis te doen bouwen voor de Nederlandsche Vertegen woordiging, en daarin een Nationaal Gedenkteeken te doen verrijzen voor het halve eeuwfeest van onze herstelde onafhankelijkheid. Het denkbeeld daarvan schijnt van Z. M. den koning te zijn uitgegaanen zal voorzeker, zoowel bij de Natie als bij hare vertegenwoordigers, met vreugde worden begroet. Het is een aangenaam blijk, hoezeer de constitutionele instellingen des lands door Z. M. worden gewaar deerd, door Zr. Ms. zorg om voor de vertegenwoordiging een doel matig en passend gebouw tot vergaderzaal te doen verrijzen. Het nieuwe ontwerp van wet op het zegelregt zal voor de schatkist eene vermindering van opbrengst opleveren van ƒ714,250. De collecte voor de oprigting van een nationaal monument voor November 1813, in de gemeente Texel gehouden, heeft 860 opgebragt. De gemeenteraad van Terschelling heeft benoemd tot genees-, heel- en verloskundige te Wester schelling de heer L. Scbmidt, van Monnickendam en tot vroedvrouw te Oosterschelling mejufvr. A. M. van Echten, van Harlingen, beiden op een tractement van 200 'sjaars. Te Alkmaar, Hoorn en Scha gen. werden ia 186 "2 ter markt gebragt, ongeveer 18,000 kippen en 26,000 eenden. Te Alkmaar, Edam, Hoorn en Schagen werden aangevoerd 800,000 kippen-eijeren, en te Alkmaar en Schagen ruim 300,000 eenden-eijeren. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft 10,000 toegestaan ter viering van de November-feesten. Van 's Gravenhage wordt geschreven aan de Middélb. Cour. „Ik kan u mededeelen dat de geruchten omtrent de verloving van den Prins van Oranje voor alsnog van stelligen groud ontbloot zijn. Alleen onder de meest mogelijke reserve geef ik u dan ook kennis van een nieuw gerueht, volgens 't welk op den 17 November a. s., bij gelegenheid van het nationale feest, den volke de verloving zou worden kenbaar gemaakt vau genoemden Prins met de Prinses Erederika Sopbia Maria Hendrika Amalia Theresia, oudste dochter van Z. M. George V, Koning van Hannover. Deze Prinses, geboren den 9 Januarij 1S48, heeft baar 16de levensjaar nog niet vervuld." Beeds sints geruimen tijd vormde zich te Dordrecht eene ver- eeniging, die zich ten doel stelt, door den aanbouw van geheel nieuwe en doelmatige woningen de arbeidende klasse aldaar betere huisvesting te verschaffen. De vele bezwaren, aan dusdanige onder nemingen uit den aard der zaak verbonden, zijn oorzaak, dat deze nuttige zaak niet zoo vordert als wel gewenscht wordt. Toch schijnt men er nu in geslaagd een begin aan deze zaak te kunnen geven, want eerstdaags zal de besteding plaats hebben van een achttal dubbele woningen, die volgens plan en onder opzigt van den archi tect H. W. Veth, aan den Breeweg, even buiten de stad, zullen gebouwd worden. De heer J. Ph. Menger, 's Bijks stempelsnijder te Utrecht, heeft eene medaille vervaardigd ter groote van ruim 7 Ned. duimen, op het SOjarig herdenken der herstelling van de onafhankelijkheid des vaderlands in 1813. Deze medaille doet den kunstenaar alle eer aan, zoowel door uitvoerige en fraaije bewerking, als door de vernuftige zamenstelling. Het kerkbestuur van Overijssel, klassis Zwolle, heeft ds. J.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1