"""^BUITENLAND. G. van Rijn, die den 14 dezer door eeue commissie uit dat bestuur op de tegen hem iugebragte beschuldiging gehoord is geworden, in zijne bediening geschorst, voorloopig zoolang de bekende procedure aanhangig is. Men schrijft uit Tiel, dat het schouwburg-lokaal aldaar nu en dan ook voor eene zamenkomst ter bevordering van Evangelisatie wordt gebruikt. Men wendt thans pogingen aan, om het gebruik van dit gebouw tot zoo uiteenloopende doeleinden te doen ophou den, door het stichten van een lokaal, uitsluitend voor godsdienstige bijeenkomsten. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat te JFageningen in het Park eene goudenregen voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei staat. Jl. Woensdag heeft de opening van de Staatsspoorweglijn LeeuwardenHarlingen met veel plegtigheid, in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, plaats gehad. De minister moet hebben gezegd, dat de spoorweg bepaaldelijk den 25 dezer voor het publiek zal worden opengesteld. Uit Java wordt van den 29 Aug. jl. gemeld, dat Zr. Ms. stoomschip Apeldoorn en het stoomschip Dassoen, den 6den dier maand, met eene expeditie van 100 man troepen en 4 stukken ge schut, onder bevel van den kapt. Pel, naar Benkalis zijn vertrokken, om die van Awaka Bilah en Pannet, welke de Nederlandsche vlag hebben miskend en beleedigd, tot reden te brengen. Een zonderling voorval heeft in den avond van 10 Aug. ten huize van den heer B. G. bij de Roode Brug te Soerabaya plaats gehad. Een oude bediende van genoemden heer, die reeds een ge- ruimen tijd ziekelijk was, heeft omstreeks zeven ure des avonds zijn meester, terwijl deze bezig was om aan een 14tal kinderen onderrigt te geven, een schampschot aan den linkerarm toegebragt. Kort na dit ongeval bevonden zich alle civiele en militaire autoriteiten, met een grooten toevloed van gewapenden, ter plaatse van het onheil en besloot men ter wille der duisternis eu om verdere slagtoffere te voorkomen, om dien inlander, die zich inmiddels in zijne kamer had opgesloten, onder eene strenge bewaking van p. m. 200 man tot den volgenden ochtend met rust te laten. Nadat de adsistent resident voor de policie tegen zes ure den anderen morgen ter plaatse aangekomen en ook de resident een oogenblik later versche nen was, is men overgegaan tot de zeer gevaarlijke zaak, om de deur van de kamer, waarin de bediende zich bevond, te ontsluiten, met welke uitvoering de nieuwe schout Emmels belast werd, die zich, geadsisteerd door een groot getal oppassers, met moed hiervan kweet. Binnengekomen vond men tot aller verbazing een lijk! Het dubbelloop geweer, dat hij gebruikt had om zijn heer te kwetsen, heeft gediend om ook een einde aan zijn leven te maken. Men leest in het tijdschrift. De Tijd omtrent het verbonden ijzeren stoomschip Connector het volgende „Eenigen tijd geleden werd de aandacht geboeid door het systeem van verbondene schepen, ten gebruike van koopvaardijschepen op de kust, de voordeelen daarin bestaande dat, in plaats dat het geheele schip achterblijft om dat gedeelte der lading te lossen, dat in zeke re haven wezen moet, een sectie of portie van het schip zelf daar zou moeten achterblijven, en, hebbende ontlost en weer geladen, teruggenomen zou kunnen worden bij de terugkomst van de andere gedeelten des schips. Op dien tijd opperden de beste beoordeelaars de gewigtigste be zwaren, daar men het er wel voor hield, dat zoo iets op rivieren zou kunnen gaan, maar op zee het schip in gevaar zoude brengen. Sedert dien tijd is het onderwerp van onze schets, het onderwerp van de moeijelijkste proeven geweest, in het barste weder, maar ze heeft bij de Connector glansrijk getriomfeerd. Na eene zorg vuldige inspektie van het schip, hebben twee autoriteiten op dit gebied de ingenieurs Mr. Edwin Clark en Mr. J. C. Guron getuigd: dat de zaak zeer goed is tot stand te brengen. De ontwerpers hebben, eenigen tijd geleden, eenige wetenschappe lijke mannen bij eene proeve uitgenoodigd. Het schip verliet Blackwall en zakte den Theems af tot aan Erith Reacli, waar, het anker hebbende laten vallen, in een paar sekonden, door middel van een hefboom op dek, de voor-sectie (al de secties zijn perfecte schepen) volkomen losgelaten werd. Ook het middelste gedeelte, waarop de bezoekers zich bevonden, werd even snel losgemaakt. Het is dus een schip met leden, dat blijft varen al neemt men er leden af. Toen de bezoekers aan tafel zaten, haalde een stoom schip de leden terug, en toen ze boven kwamen, was het vaartuig weêr in zijn geheel. Alhoewel het water zeer onstuimig was, werd door geen der bezoekers aan eenig gevaar gedacht." Een nieuwe Eransche expeditie wordt door de geschiedenis van den dag aangekondigd, 't Is er eene, bestemd om Spanje te hulp te komen tot herstel van de rust en orde op zijne Amerikaansche bezitting: het eiland Cuba. Men zou meenen, dat Frankrijk in deze» tijd zijne handen vol genoeg had aan de magtsontwikkeling in Mexico, om aan nieuwe zaken te denken. Integendeel schijnt de keizerlijke regering behagen er in te scheppen, zich met internationale aangelegenheden te bemoeijen en zich daarin eene werkzame rol te getroosten. Geheel tegenovergesteld aan deze staatkundige gedragslijn houdt de regering van Engeland slechts een wakend oog gerigt op hetgeen er buiten af voorvalt, zonder ook maar in 't minst de strijdkrachten, die soms voor het behoud van eigene zelfstandigheid zoo nuttig kunnen zijn, te verspillen. Staatkundige zieners voorspellen belangwekkende gebeurtenissen of althans aanleiding daartoe in de opening van de Kamer van Afgevaardigden te Parijs; in de tot verbreking neigende overeen komst der verbondene mogendheden, in zake van Polen, in de voor Oostenrijk min gunstige stemming der gemoederen in Hongarije; in de optreding van den heer de la Tour d'Auvergne als Eransch gezant te Londen, ter vervanging van baron Grosin den toestand van Pruissen, zoowel met betrekking tot zijn inwendigen toestand, als ten opzigte van zijne verhouding tot Oostenrijk en den Duitschen Bond; in den nu reeds wankelenden troon van Mexico, in welk land het nog in het geheel geen rozengeur en maneschijn isin den toestand van Polen en niet minder in die van de Noord-Ame- rikaansclie Unie, waar de burgerkrijg met al zijne woede en ver schrikking blijft heersehen. In deze dagen wordt, vooral in Duitschland, herdacht, hoe het 50 jaren geleden is, sedert Napoleon's magt in den slag bij Leipzig werd verslagen, toen hij 16—19 October 1813 tegenover de ver bonden legers van Rusland, Pruissen en Oostenrijk eene geweldige nederlaag leed. In Berlijn hebben een groot aantal vrouwen, behoorende tot den aanzienlijken burgerstand, het voornemen opgevat, om eene prach tige banier te doen vervaardigen, ter dankbare herinnering aan de edele opofferingen en vaderlandsliefde, betoond door de Duitsche vrouwen in den bevrijdings-oorlog van voor 50 jaren. Deze banier zal gedragen worden bij den plegtigen optogt, die den 19 dezer zal gehouden worden te Leipzig, bij de viering van den 5 Os ten ver jaardag der roemrijke overwinning. Het Poolsche drama wordt thans in eene nieuwe acte voortgespeeld De vrees, als zouden de Westersche mogendheden zich van elkander scheiden en ieder voor zich zeiven handelen, is ongegrond geweest, immers voor zooveel Engeland en Franlcryk betreft. Gezamenlijk hebben beide regeringen die van Rusland op nieuw attent gemaakt op de tractaten van Weenen, die aan Rusland verpligtingen opleg gen ten aanzien van Polen, waaraan tot heden toe nog niet is vol daan, en waarop de verbondenen blijven aandringen. Oostenrijk heeft zich tot heden toe nog niet daarbij aangesloten; men gelooft echter dat het nog wel daartoe zal overgaan. De Eransche regering heeft dezer dagen een gevoelig verlies ge leden door het afsterven van den heer Billault, minister-redenaar. Dit verlies zal inzonderheid gevoeld worden bij de aanstaande debatten in het Wetgevend Ligchaam, waar deze minister alleen in staat werd geacht de regering tegenover de aanvallen der oppositie te verdedigen. Aangaande den afstand van de Ionische Eilanden, zegt de Times: „Het koningrijk Griekenland steekt zeer diep in schulden; hoe diep, dat verbiedt de beleefdheid ons te zeggen. Wel hebben wij er in den laatsten tijd niet veel van gehoord, dat men van plan is, die schuld te betalen, maar zij bestaat nu eenmaal. Zijn de Ionische Eilanden bereid in dien schuldenlast te deelen en, zoo niet, hoe zullen zij zich dan daartegen waarborgen? Het is gemakkelijk te verklaren, dat het Grieksche parlement zich bereid toont, de ver- bindtenissen der Ionische Eilanden op zich te nemen, want wij hebben ze vrij van alle schulden gehouden, behalve datgene, wat zij ons zelveh verschuldigd zijn. Zijn de Ionische Eilanden geneigd aandeel aan den Griekschen schuldenlast op zich te nemen? Wij zijn nieuwsgierig, welk antwoord de discussiën van het parlement daarop zullen geven." In het midden van Frankrijk vallen hevige regens en woeden zware stormen. Te Marseille zijn verscheidene wijken overstroomd en huizen omvergeworpen, zoodat de bewoners zich in schuiten moeten bergen. Men ziet lijken van varkens en honden naar zee drijven. Dezer dagen werden de bewoners van de rue des Rosiers te Parijs onverwachts uit hunnen slaap gewekt. De heer D., vroeger koopman, bewonende -eene gemeente van het departement der Reine et Marne, wilde, bij gelegenheid van het aanstaand huwelijk zijner dochter, een feest geven, opgeluisterd door vuurwerk. Toevallig in Parijs zijnde, had hij het noodige vuurwerk aldaar aangekocht. Het gekochte liet hij in eene kleine kamer van het logement, waarin hij voorloopig zijn intrek genomen had, plaatsen en zijn neef daarin slapen, die van den aankoop niets wist. 's Nachts gevoelde de neef behoefte om op te staan en, daar het donker was, stak hij een lucifer aan. Dadelijk vatte het papier, waarin het vuurwerk gepakt was, vuur, zoodat al het vuurwerk in eens scheen te ontvlammen. Al de zonnetjes gingen af; vuurpijlen stegen min of meer prachtig naar boven en de donderbussen deden het huis op zijne grondvesten daveren. Het jonge mensch, die een oogenblik van gedachte was, dat hij zich in de hel bevond, vloog ijlings naar den trap. Ge lukkig werden de vlammen, die de kleederen van den neef hadden aangetast, door zijn oom, die hem ontmoette, gebluscht. Met eenige emmers water bluschte men onverwijld den brand. De neef kwam met eene kleine brandwonde aan zijn hoofd er af en de oom met het verlies van zijn vuurwerk, waarvan hij zich zooveel pret be loofd had. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar pogingen worden aan gewend, om een Nederlandsehe Hervormde Gemeente te stichten en daarvoor een predikant aan te stellen. Reeds werd eenige malen, door zich aldaar tijdelijk ophoudende predikanten, in de Nederland sehe taal gepredikt. De Great Eastern wordt in Engeland nog steeds als een meesterstuk van de scheepsbouwkunst geroemd, maar heeft als speculatie tot nog toe zeer slecht aan de verwachting beantwoord. Het monsterschip heeft eenige reizen tusschen Engeland en de Fereenigde Staten gedaan en heeft daarbij getoond, uitstekend goed zee te bouwen; doch geene van die reizen heeft voordeel genoeg opgeleverd om de groote kosten goed te maken; buitendien heeft het belangrijke averij te herstellen gehad en het gevolg is geweest, dat de maatschappij, aan welke het toebehoort, in schulden geraakt is cn met geregtelijke executie bedreigd wordt. Den 12 dezer hebben de aandeelhouders eene zamenkomst te Loulen gehouden en besloten eene poging te doen om het schip in regelmatige vaart tusschen Engeland en Indie of Australiëie brengen. Men meent dat deszelfs voordeelige eigenschappen juist op lange zeereizen het best zullen uitkomen, en dat het in de vaart op Indië de booten der Peninsular and Orienial Company door mindere vrachtprijzen zal overtreffen en in spoed bijna zal evenaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2