DE TOOVERBUS. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. troepen naar Cochinchina heeft deelgenomen, werd in het dorp Bang- Clmng-Nied, waar hij gekampeerd lag, op een feestmaal genoodigd, door het dorps-opperhoofd, een rijk man, met name Sa-lo-hé. Hij beschrijft zijne lotgevallen op dit feest aldus: „Het was in de eerste dagen van Februarij en de rijke Sa-lo-hé maakte alles gereed om met waardigheid liet Nieuwjaarsfeest te vieren, dat bij de Anamieten omstreeks dien tijd plaats heeft. Het feest zou met een grooten maaltijd bij het ondergaan der zon be ginnen en ik was gelukkig genoeg daartoe te worden uitgenoodigd. Natuurlijk nam ik die uitnoodiging gaarne aan, begaf mij op den bepaalden tijd naar de bestemde plaats en nam zonder verdere om standigheden de eereplaats in aan Sa-lo-hé's tafel, alwaar men met de grootst mogelijke voorkomendheid bediend werd. Ik had daarover echter al spoedig berouw, want waaruit bestond die eereplaats Men stelle zich eene ronde tafel voor, in wier midden ik, arme drommel, op mijne hurken jammerlijk ineengedoken moest nederzitten. Niet het geringste plaatsje was mij overgebleven, naar welke zijde ook, wegens het aantal schotels met soep en ragouts, die mij overal omringden. In verwenschte de rampzalige beleefd heid van mijnen gastheer, want ik zat als op de pijnbank en na eenige minuten kreeg ik reeds eene hevige kramp in de bcenen. Tot overmaat van smart omringden de gasten en de familie van Sa-lo-hé de tafel volkomen, zij bekommerden zich in 't minst niet om mij en aten met eene kalmte, dat ik al spoedig begreep dat mijne marteling nog zoo gaauw geen einde zou nemen. Eindelijk kon ik het niet meer uithouden en ik wilde opstaan, doch ik werd terstond door twintig armen te gelijk aangegrepen, die mij nederdrukten. „Laat mij los, vagebonden!" riep ik uit. „Falans tschaou-tschaou taou-elam(eet, Franschman, gij hebt het hier goed) antwoordden zij. Die goede lieden meenden, dat ik uit bescheidenheid de eereplaats verlaten wilde en zij beschouwden het als een pligt mij vast >te houden. Ik kon mij weeren en vloeken zooveel ik wilde, zij hielden mij slechts des te steviger vast, terwijl zij eenstemmig „tschaou-tschaou taou-clam" herhaalden. Daar ik eindelijk inzag, dat al mijne pogingen vruchteloos waren, berustte ik in 's hemels naam in mijn noodlot, en daar ik het in mijne, tot dusverre aangenomene positie, niet langer kon uithouden, zette ik mij onverschrokken neder te midden eener schotel vol viscli. Daarover barstte het geheele gezelschap in een buitensporig gelach uit. Eindelijk was het laat in den nacht geworden, eenige schotels waren nog rondgediend, en men besloot dien noodlottigen maaltijd te eindigen en de tafel te verlaten. Ik herleefde; ik gevoelde mij weder vrij. Later bedankte ik voor alle andere uitnoodigingen, uit vrees van wederom de eereplaats te moeten innemen." Uit Verniersfontaine 'Frankrijkwordt gemeld, dat zekere rentenier Charmoille, een man van 60 jaren, sedert eenige dagen lijdende was. Hij zat in een leuningstoel en sprak met zijne vrienden. Eensklaps viel hij flaauw.zijne vrouw schoot toe, wreef de slapen van zijn hoofd met azijn, doch het was te laat, de man was dood. „Mijn God, Charmoille, verlaat gij mij zoo eensklaps!" riep de vrouw radeloos uit, „dan schiet mij niet anders over, dan u te volgenZij viel neder en was insgelijks een lijk. Een beroerte had beiden getroffen. Gedurende de verloopene week hebbeu te Londen 1205 sterf gevallen en 1930 geboorten plaats gehad. In de kolenmijn Morfa, in het zuiden van Wallis gelegen, hebben dezer dagen 53 personen door eene gasontploffing het leven verloren. In dezelfde mijn zijn door een dusdanig geval, ongeveer 8 jaren geleden, 16 en 3 jaren geleden 11 personen omgekomen. Uit Hannover wordt gemeld, dat de personen, die met den heer Nadar de reis in den luchtballon le Géant hebben meegemaakt, weldra hersteld zullen zijn. Men -leest in het jongste nomrner van de Nordd. Allgemeine Zeitung het volgende: „De minister von Bismarck heeft dezer dagen het volgend belangwekkend stuk ontvangen, zijn doodvonnis, door het revolutionaire comité geveld, inhoudende. De omslag draagt den poststempel: Barcelona, 17 October. Links van dat couvert bevindt zich een doodskop, onder een zwart zegel, waarop het inschrift on duidelijk is. Het stuk is in het Fransch gesteld en luidt aldus-. Aan Zijne Excellentie den Minister-President, den Heer von Bismarclc-Schönhausen, te Berlijn. Het ondergeteekende comité van de revolutionaire propaganda heeft U voor zijne regtbank gebragt. Het heeft U eenparig ter dood veroordeeld en de uitvoering van dat vonnis bepaald op de eerste weken der volgende maand. Het is nutteloos, te trachten, Uwr lot te ontkomen; de hand der wrake zal U weten te bereiken, wanneer gij U zelfs op de heiligste plaats mogt bevinden. Overigens acht het comité het niet noodig, U de redenen mede te deelen, welke het tot het doen van dezen stap genoodzaakt hebben; die redenen vindt Gij in Uw geweten. Het hoofd van het comité: M. A. T. Mort aux traitres?). De secretaris: Krosinski. Morelli." Het Nieuio Dagblad, voegt bij de vermelding van dit berigt: „Zietdaar één der middelen, waardoor de radicale partij haar doel tracht te bereiken Als eene bijzondere soort van installatie van een burgerlijk ambtenaar wordt uit Breslau het volgende gemeld: De heer Hobrecht werd aldaar als burgemeester geïnstalleerd. De klokken1 werden geluid en de feestelijke stoet begaf zich van het stadhuis naar de kerk. Er werden toepasselijke kerkliederen aan geheven en de leeraar trad op deu kansel, om zijne hoorders te wijzen op hetgeen de hier vergaderde burgers voor de overheid be hoorden af te smeeken: dat de overheid staat in de dienst van God dat zij in gehoorzaamheid aan den Goddelijken wil haar ambt ver- rigte; dat de zegen des Heeren op hare ondernemingen en haar bestuur rusten moge. Met een plegtig gebed, waarin de nieuwe burgervader den Heer werd aanbevolen, werd deze plegtige feest viering geëindigd. Bij de verkiezingen te Maagdenburg heeft zich het volgende incident voorgedaan. Te midden van het verkiezingswerk hoorde men er eensklaps het krijten van een zuigeling. Het bleek, dat deze was medegebragt door een tot de vooruitgangspartij behooren den schoenlapper, wiens vrouw was overleden en die het kind niet zonder oppassing te huis wilde laten, doch evenmin zijne kiezers- pligten wilde verzuimen. Men bragt voor den braven vader en burger een doopgeschenk van 70 thaler bijeen. De leden der familie van Beethoven, te Weenen, hebben ge protesteerd tegen de onlangs plaats gehad hebbende opgraving van het stoffelijk overschot van den grooten maestro, waarvan zij eerst door de bladen berigt hadden ontvangen. Zij noemen deze opgraving, welke buiten hunne goedkeuring is gedaan, eene ontheiliging en verzetten zich ten stelligste tegen alle verdere plannen, welke men te dien opzigte had gevormd. Te Neto-Yor/c houdt een zekere heer John Hogg, van de universiteit van Westminster te Loonden, voorlezingen, die een bui tengewoon succes hebben. Hij bewijst, met stukken in de hand, dat Adam eene zwarte huid had, 6 voet hoog was en herculische ligchaamsvormen bezat. Wat onze aartsmoeder Eva betreft, zij was eene mulattin. Hij vertoont een monster van het haar van Eva, dat zeer zwart en gekroesd is. Pieeds sedert geruimen tijcl waren de zaken van zeker huisvader hard aan het achteruitgaan, zoodat de arme vrouw geen raad wist, om uit de verlegenheid te geraken. Na verloop van eenigen tijd, herinnerde zij zich een in de nabuurschap wonenden wijzen kluize naar, en begaf zich tot hem om raad. Zij verhaalde hem de gan- sche zaak, en openbaarde hem al haar verdriet, en vroeg hem, daar alles tegenliep en binnen en buitenshuis niets gelukken wilde, of hij haar niet het een of ander redmiddel aan de hand wist te doen. De heremiet, een slimme vent, met een blozend voorkomen, ver zocht haar een oogenblik geduld te hebben, en verwijderde zich naar een afgelegen vertrek van zijne kluis. Niet lang daarna kwam bij terug, en bragt eene zorgvuldig verzegelde doos of bus mede, die er vrij zonderling uitzag. „Neem deze doos," zeide hij tot haar, „en houd haar een jaar langmaar gij moet haar driemaal daags en even zoovele reizen 's nachts in de keuken, den kelder en de stal brengen, en haar daar in alle hoeken neerzetten. En dan sta ik er u voor in, dat gij binnen een kort tijdsverloop uwe zaken op een beteren voet zult bevinden. Maar vast en zeker moet gij mij, bij het einde van het jaar, de doos terugbrengen. En hiermede vaarwel!" De goede vrouw nam de kostbare doos onder vele dankbetuigingen aan, en bragt hem zorgvuldig te huis. Des anderendaags, toen zij haar in den kelder zette, ontmoette haar een dienstbode, die heime lijk eene kruik bier getapt had. Eene kleine poos daarna, in de keuken komende, vond zij daar de meid bezig om eene omelette voor zich gereed te maken. In den stal ontdekte zij al mede eene en andere gebreken, die verholpen dienden te worden. Op het einde van het jaar bragt zij, getrouw aan hare belofte, de doos aan den heremiet terug en verzocht hem dringend, haar te mogen houden, daar zij zulke wonderbaarlijke uitkomsten teweeg gebragt had. „Laat mij haar nog maar een jaar langer houden," zeide zij, „en ik houd mij verzekerd, dat ik dan geheel en al gered zal zijn." „Uw verzoek om de doos te houden," antwoordde de heremiet glimlagchend, „kan ik u niet toestaan; doch het geheim, dat erin verborgen is, zult gij hebben." Dit zeggende, maakte hij den doos open, en ziet, zij bevatte niets anders dan een strookje papier, waar deze twee regels op geschre ven stonden Schouw, als gij met vrucht wilt slagen, In de hoeken, alle dagen M ARKTBERIGTEN. DORDRECHT, 22 October. Tarwe met flaauwe stemming, puike f 9,10 a 9,20, mimi. en gcr. f S a 9, nieuwe f 7,S0 a 9, Blaauwc f 7,20 a 7,90. Overm. Rogge f 5,70 a 5,90, Zeeuws, f 6 a 6,50. Wiater-Garst f 4,20 a 5,70, Zomer- f 4,40 a 5,60. Spolt f 2,30 a 3,10. Jar. In 1. Yoer-IIaver f 3,20 a 3.50, nieuwe f 2,20 a 3, Jar. dikke f 3,20 a 3,S0. X ie uwe Paardeb. f 5,20 a 5,S0, Jar. f 5,70 a 6. Noordbr. Boekweit f 1SS. Holst. Koolzaad, rubsen 63 p. vl., 9 vats Oet. en NoV. 68 p. vl., April 70 en een half p. vl. Dantz. Lijnzaad f 390. Raapolie, Vlieg. 1' 38,50, 6 wek. f 39,50, Nov. f 3S,50, Dec. f 3S,75, Mei f 39,50. Lijnolie veel lager, Vlieg, f 43,50, 6 wek. f 44,50. SCHIEDAM, 23 October. Jenever f 16,25; Amst. proef f 17.50. Moutwijn f 10.75. LONDEN, 22 October. Heden waren t.cr Vr.e-markt aangevoerd: 922 Runderen, 4630 Schapen. 320 Kalveren en 400 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 4 sh. S d. en van Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 0 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 4 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Van MIDDELBURG26 Oct. 's morg. 11 ure. 27 Oet. 's morg. 11 ure 30 min. 29, 30 en 3] Oet. en 1 Nov. 's morg. 6 ure. Van ROTTERDAM26 Oct. 's morg. 7 ure. 27 en 2S Oct. 's morg. 8 ure 30 min. 30 en 31 Oct. en 1 Nov. 's morg. 10 ure 30 min. Aangekomen van 2124 October ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Meglce, J.Brown. 112ch.Steenkolen.VanVlissingen&Stuart,teAmst. SUNDERLAND. Rapid, J.Heazard. 372 tons Steenkolen. B.Hagcdoorn&Z.,teAmst. DRAMMEN. Felis, H. A. IValloc. Lading Hout. Gebr. Hoogland, te Amst. FREDERIKSTADT. Christiane Sophie, P.Brunn. Lading Hout. IV. Pont, te Edani. SUNDSWALL. EllenCatharinc, C.M.Grönn. LadingHout. Blikman&C.. tcAmst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3