NIEUWEDIEPER COURANT M 87. EN ht BINNENLAND. I> O 1> E K 1) X G 29 OCTOllE». 1865. (N EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 October. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post#1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advehtentiicn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 .aan denllelder,tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. In de zitting van den Gemeenteraad, Vrijdag den 23 October a. s te liouden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als Feestviering November 1863. Den 25 dezer, des avonds, werd in de Nieuwe Kerk alhier ge houden het jaarverslag van en een bidstond voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Naar aanleiding der mededeelingen, gedaan in de 66ste Algemeene Vergadering des Genootsehaps, werden door den wel-eenv. heer G. E. Bron onderscheidene bijzonderheden om trent het arbeidsveld der zending op Java, de Ambonsche Eilanden en in de Mtnahasse medegedeeld, die deden blijken, dat, hoewel men met groote moeijelijkheden heeft te kampen, de hoop om vruchten te zien van den arbeid en de inspanning toch niet geheel geweken is. Met het oog op den ongunstigen toestand der financiën en de behoefte aan uitbreiding der zending, wekte Spreker op tot ondersteuning van het doel des Genootsehaps. Met een gebed om zegen over de pogingen, om het Christendom aan de Heidenwereld te brengen, werd deze bijeenkomst besloten. Gisteren avond bragt de zangvereeniging Cecilia een hulde blijk aan haren verdienstelijken directeur, den heer C. M. Philbert, die gereed staat, deze gemeente en dit land met der woon te ver laten. Zijn de verdiensten groot, door den heer Philbert der zang vereeniging bewezen, door zijne belangelooze ijver, om steeds ten haren nutte werkzaam te zijn, de erkentelijkheid, bij het afscheid betoond, vereert zoowel hen, die haar bewezen, als hem, die zij goldt. Ten huize van een zijner betrekkingen, waar de heer P. zieh bevond, werd hem door de leden der zangvereeniging eene ovatie gebragt. Nadat een paar fraaije zangstukken waren uitgevoerd, was de heer J. F. Groen de tolk van aller gevoelens, om in treffende woorden de verzekering te geven der hoogschatting van hetgeen de heer P. voor Cecilia had gedaan; terwijl hij zijne toespraak besloot met de voordragt van een toepasselijk gedicht. Het koor hief daarop dit vers in welluidende toonen aan en riep daarmede den vertrekkenden vriend een hartelijk vaarwel toe. De heer Phil bert antwoordde met woorden van opregten dank. Men verneemt, dat de betrekking van vice-consul van Frank rijk alhier, tot heden bekleed geweest door den heer C. M. Philbert, gedurende diens afwezigheid door verlof zal worden waargenomen door den heer W. J. Hidde Bok, vice-consul der vrije en Hanze steden Hamburg en Bremen, aan deze plaats. Op den 15 October jl. was het aantal leerlingen op de Gemeente scholen alhier, met het oog op hunnen ouderdom, als volgt: Gemeente-school No. 1, (op het Koegras), van 6-9 jaar 32, van 9-12 jaar 36, boven 12 jaar 9. Totaal 77. Gemeente-school No. 2, (te Huisduinen), van 6-9 jaar 23, van 9-12 jaar 29, boven 12 jaar 11. 63. Gemeente-school No. 3, (in de Schoolstraat), van 6-9 jaar 238, van 9-12 jaar 208, boven 12 jaar 64. 510. Gemeente-school No. 4, (aan de Hoofdgracht), van 6-9 jaar 117, van 2-12 jaar 106, boven 12 jaar 28. 251. Gemeente-school No. 5, (in de Weststraat), van 6-9 jaar 225, van 9-12 jaar 206, boven 12 jaar 50. 481. Gemeente-school ^Jo. 6, (op de Visclimarkt), van 6-9 jaar 240, van 9-12 jaar 230, boven 12 jaar 65. 535. Te zamen 1917. Op denzelfdeu tijd werden de bijzondere scholen in deze gemeente door 239 leerlingen bezocht. De avondscholen telden 153 leerlingen, waarvan 31, die niet tevens van het onderwijs op de dagscholen gebruik maakten. Jl. Maandag morgen had alhier het volgende ongeval plaats. Een militien van Zr.Ms.drijvende batterij Neptunus, die met anderen ge last was de schijf op den steenen dam weg te nemen, had het ongeluk hiermede uit te glijden en kreeg het ijzeren raam op zijn heen, dat geheel verbrijzeld werd. Onmiddellijk is hij naar het Marine-Hospitaal getransporteerd. Jl. Maandag is aanbesteed de leverancie van het munitie brood, ten dienste van het garnizoen alhier, over liet jaar 1864, dat aangenomen is door den lieer M. Vroon, voor 9 j8j7g cent, liet ration van 75 Ned. looden. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. E. P. du Rieu, thans vervullende de betrekking van inspecteur over liet loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het eerste distriet te Gro ningen, met den laatsten dezer, op verzoek, eervol afgevoerd uit het korps zee-officieren der Ned. Marine, en voorschrevene betrekking, met ingang van 1 Nov. a. s., bepaaldelijk aan hem opgedragen. Z. M. heeft, met ingang van 1 Nov. a. s., bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. G. van Hecking Colen brander; tot luits. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. W. Maas Geesteranus en jhr. E. P. E. de Stuers. Bij beschikking van den minister van Justitie is benoemd, ter standplaats Texel, tot Rijks-veldwachter 3de kl. met 379, D. Renout, gepasp. serg. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, laatst dienaar van policie te Botterdam. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van jl. Maandag heeft de adv.-gen. mr. Karseboom geconcludeerd tot ver werping der beide voorzieningen in cassatie, ingesteld door mr. K. A. W. Ph. A. van Baerle, advocaat te Breda, 1. tegen een arrest van het Hof in Zuidholland, waarbij hij is schuldig verklaard aan beleediging met woorden aan een magistraats-persoon, in de uitoe fening zijner bediening en deswege veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenisstraf, en 2. tegen een arrest van liet Hof in Zeeland, waarbij hij is schuldig verklaard aan moedwillige mishan deling, gepleegd jegens zijne wettige moeder, en waarvoor liij tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld. In beide zaken zal de Ilooge Raad den 18 November uitspraak doen. Het heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, Voorzitter der hoofdcommissie tot oprigting van een Gedenkteeken voor No vember 1813 enz., behaagd alsnog te benoemd tot leden der plaat selijke commissiën Te Nieuwe Niedarp: W. Langedijk. Te Schagen: H. R. de Meer, burg., roorl. Voorz., Cs. de Heer, D. Keet, H. F. van Lith, D. Timmerman, W. Vader, A. J. Vis Dieperink. Te WieringerwaardD. Kaan, burg., voorl. Voor:., Jac. Blaauw- boer, P. Grin. A. R. Kaan, Jb. Kooij, G. Nobel, A. II. Schenk, M. Vethmen. Volgens eene circulaire van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten, zal den 14 Nov. a. s. de gewone middagdienst in de synagogen, tevens gewijd worden aan eene godsdienstige en pleg- tige herinnering der bevrijding van Nederland van de Fransche heerschappij in 1813. Door de algemeene synode der Hervormde kerk is de open bare godsdienstoefening van Zondag 15 November a. s. bepaald tot dankbare herinnering aan het herstel van Neêrlands onafhankelijk volksbestaan in 1813.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1