NIEÜWEDIEPER COURANT BINNENLAND. ,M«». DONDERDAG 3 NOVEMBEK. 1065. EN ^vtfStn htt EEN-EN-TWINTIGSTE <5 JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 November. NELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven eji zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyektektien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422 ,aan deiiHeIder,iot\ lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. „Een groote beweging ziet men heden (Zaturdag) den geheelen dag op den zeedijk alhier." Zoo vingen wij in ons vorig nommer het berigt aan, waarin wij moesten vermelden, dat wij voor de bemanning van het gestrande schip het ergste vreesden; daar de pogingen, dien dag beproefd, om de in doodsgevaar verkeerende schipbreukelingen te redden, vruchteloos waren gebleven, smartte het ons dat de avond daalde, zonder dat er redding mogelijk was. Den volgenden morgen durfde men bijna niet meer er aan denken, dat de schipbreukelingen nog in leven zouden zijn, en toch gaf men alle hoop nog niet op, toen men zag, dat de mast neg boven 'het water uitstak. Toen ten twaalf ure de godsdienstoefening bij verschillende gezindheden was afgeloopen, stroomde een groot deel der bevolking naar den zeedijk, want het gerucht verspreidde zich, dat de reddingboot reeds met de equipage van het verongelukte schip aankwam. Men overtuigde zich echter al spoedig, dat zulks niet het geval was; maar tot ieders vreugde zag men toch een vischschuit en een loodsrinkelaar, van nog eene gevolgd, met de reddingboot, zich naar de plaats des onheils begeven, om, zoo mo gelijk hulp te verleenen. Nog bruischten en kookten de baren en stoof het schuim der golven, vooral op de Haaks, hoog boven het zeevlak. Met bezorgdheid zag men de koene manschap zee kiezen en in ieders gemoed steeg voorzeker in dit treffend oogenblik de bede op „God beware deze menschenvrienden voor dreigend gevaar en doe hun menschlievend pogen gelukken Steeds groeide de schare op den zeedijk en op het strand aan en met verlangen zag ieder het oogenblik naderen, waarop zij, die ter redding togen, de plek des ge vaars bereikten. Eindelijk, Goddank! daar bemerkt men van den wal met het gewapend oog, ^lat dooi de reddingboot, die door den rinkelaar daar ter plaatse was gesleept, de schipbreukelingen uit hun vreeselijken toestand, ja van een wissen dood werden gered en aan boord gebragt van de loodsschuit, die wel reden had de vlag hoog in top te hijsehen. De droeve blikken van vele houderden toeschouwers werden ver helderd bij 't zien of 't vernemen van zoo heugelijk een gebeurtenis. De schuit zeilt weldra de haven binnen, waar een luid gejuich van uit de tailooze menigte opgaat: verwelkoming der geredden, hulde betoon aan de redders! Het bleek, dat de bemanning van bet Er.gelsche schip Lady Mary Stuurt, met eene lading steen van Glasyow naar Rotterdam bestemd, uit den kapitein en vier man bestaande, allen waren gered, nadat zij een kmgen bangen dag en nacht in doodsgevaar hadden doorgebragt. Hoe dankbaar zij waren voor hunne gezegende uitredding uit zoo dreigend gevaar, -de beschrijving er van wordt zeker niet van ons verlangd; dank baarheid en vreugde leekende zich op 't gelaat zelfs van ieder dei- toeschouwers. Aan den avond van dien dag verzamelde zich op 't uur voor godsdienstoefening bestemd, eene talrijke schare in een onzer bede huizen. In het plegtig dankgebed, na de gehouden predikatie, dooi den leeraar uitgesproken, was hij voorzeker de tolk van aller ge voelens, toen hij den goeden Hemelvader dankte voor het wonder baar behoud van de arme schipbreukelingen, die ja, wclligt de taal waarin deze dankzegging ten Hemel werd opgezonden, niet eenmaal 'verstaan, maar wier dankbaar hart voorzeker imstemt met den danktoon voor hun wonderbaar behoud. Wij eindigen ons verslag van het aan deze zeeplaats in de jongste dagen ondervonden lief en leed, met den wensch, dat de edelmoedige menschenvrienden, die hun eigen dierbaar leven in de waagschaal stelden voor anderer behoud, de schoonste zelfvoldoening mogen ervaren in de goedkeuring van hun eigen hart en dat hun voor beeld ook in andere opzigten vele navolgers mogen vinden in op offerende liefde tot den naasten De engelsehe stoomboot Magnet, met vee beladen, is jl. Za turdag, tengevolge van het stormachtige weder, uit zee teruggeko men. De lading was vrij erg gehavend en verminderd in waarde Yan de 2000 schapen waren er ruim 200 gestorven, die tot zeer geringe prijzen zijn verkocht. Gisteren avond vernam men hier onderscheidene noodschoten uit zee. Het bleek, dat het Nederlandsch barkschip Amsterdam, kapt. A. H. Wehdemeijer, beladen met koffij, thee, suiker en indigo, van Java herwaarts gedestilleerd, ongeveer ten 8 ure in den avond, nabij paal 2 (een half uur bezuiden Kijkduin), was gestrand. Een man der equipage is met bet strijken van de gieksloep in zee ge vallen en jammerlijk verdronken. De overigen, de kapitein en 14 man, zijn heden naeht allen gered en wel 4 man door de boot van den loodsrinkelaar No. 6, en 11 werden door de reddingboot van Huisduinen behouden aan wal gebragt. Groote lof komt ook thans weder toe aan de edelmoedigheid der redders, die met groote inspanning en met levensgevaar deze schoone daad volbragten en daardoor vele menschenlevens belioudeu deden blijven. Een treurig ongeval liad jl. Zaturdag avond op het Noord- hollandsch Kanaal, bij het Zand, plaats. Een werkman, alhier woonachtig, die zieli na den arbeid van de week per stoomboot Stad Alkmaar huiswaarts wilde begeven, had het ongeluk, bij het beklimmen der stoomboot, in het Kanaal te storten. De pogingen tot redding waren te vergeefs, E. vond jammerlijk zijn dood. Te vergeefs wachtte hem zijne vrouw en kinderen, totdat de droeve tijding hen in rouw en droefheid dompelde. De weduwe blijft in behoeftige omstandigheden met hare drie kindereu achter. Het lijk is opgevischt en heden alhier ter aarde besteld. Tengevolge van het hoogst ongunstig najaarsweder, was er jl. Maandag avond in liet kerkgebouw der Herst. Evang. Luth. Gemeente slechts een kleine schare aanwezig, om de aangekondigde historisehe voordr&gt van den wel-eerw. Heer J. II. Sonstral bij te wonen. William Wallaee was de held van het boeijend verhaal, dat thans door den spreker uit het leerzaam boek der historie werd medegedeeld en dat met regt tot opschrift had: de nacht en morgen van Schothiuds vrijheid. Als in de verbeelding gevoerd laugs de donkere wouden en hooge toppen van liet Sehotsche bergland, waren de hoorders getuigen van de vaderlandslievende daden van Wallaee, die wel, tengevolge van verraad, in 's vijands handen viel en een eerloozen dood ondergingmaar wiens galg een vrijheidsboom werd voor de onderdrukte natie, die na zijn dood baar onafhankelijkheid herwon. De spreker koos dit, verhaal, om de daarin gelegen overeenstem ming met de onderdrukking en verlossing van ons vaderland vijf eeuwen later en waarvan de viering van het halve eeuwfeest het onderwerp der volgende lezing zal uitmaken. Het zal voorzeker niet noodig zijn, tot bijwoning van die voorlezing op te wekken; te meer verdient ze de aandacht, omdat de volgende dag vrij alge meen nis de gedenkdag der gezegende omwenteling gevierd wordt. - Naar wij vernemen, hebben de bewoners van de Dijkstraat alhier onder elkander besloten, tegen de aanstaande Novemberfeesten, tot het daarstellen van eene illuminatie-lijn aan de boomen in ge melde straat, door middel van lampions aantebrengen. Het plan heeft daar algemeen bijval gevonden en zou op andere punten van de gemeente voorzeker navolging verdienen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1