BUITENKANT). aanleg van den weg in den polder Waard en Groet; vervolgens door den heer Kikkert omtrent subsidie voor het begrinden van den weg van de Waal naar de Cocksdorp op Texel; bij monde van den heer Hulst werd rapport uitgebragt betreffende eene aanvrage om subsidie, ten behoeve van het in 1804 te houden Nederlandsch congres. In de bijeenkomst van jl. Vrijdag is voor de verbetering der wegen in den Anna Paulowna Polder voorwaardelijk een subsidie van 5000 toegestaan. De aanvraag om verhooging van de subsidie voor den weg in den polder Waard en Groetis aangehouden tot de aanstaande zomer-vergaderingvoor het begrinden van den weg van de Woal naar de Cocksdorp is voorwaardelijk een provinciale subsidie van 7000 toegestaan. Het bedrag van alle collecten en inschrijvingen voor het monument ter herinnering aan het jaar 1813 op te geven, is bijna onmogelijk en in allen gevalle van ondergeschikt belang. Voor zooverre nieu kan nagaan, zal de totale opbrengst gemiddeld tusschen 4 en 5 centen per hoofd bedragen. Men schrijft uit Alkmaar: „Wien 't hart warm klopt voor Oranje, ziet met onuitsprekelijk genoegen den geest, dien ook hier de burgerij bezielt; een geest die zoo luide getuigt van liefde voor Oranje, bij oud en jong, bij rijk en arm, eene liefde, die steeds sluimert, doch slechts eene kleine opwekking behoeft, om in haar vollen" glans te schijnen en te ver kwikken. Tot zelfs in de minst aanzienlijke buurten brengt men geld bijeen, om op den feestdag eerepoorten op te rigten of illuminatie te ont steken. De jongens zijn reeds allen met de geliefde Oranjekleur getooid en galmen overal waar 't maar pas geeft: „Leve Oranje! Oranje boven Onder het opkomend geslacht is het aantal gedecoreerden verba zend toegenomen; een loodgieter verkoopt medailles met de woorden „Oranje boven," en de jongens blijven niet achter ze aan te schaffen en met het Oranjelint op de borst te hechten. In één woord, alles getuigt, dat Oranje en zijn volk één zijn; dat Oranje, mogt 't noodig zijn, op dat volk kan rekenendat 't de vurige wenseh is liet geliefde huis van Oranje steeds met Ne derland vereenigd te zien. Blijve dat steeds de wenseh van eiken Nederlander! dan: Gelukkig Nederland!" Eenigen tijd geleden las men in een paar binnenlandsche dagbladen een relaas over schoenmachines, die vooral te Parijs veel opgang maakten. Hoewel men destijds meer goeds van dergelijke machines zeide dan zij werkelijk verdienden, heeft men zich in ous land thans kunnen over tuigen van de waarde, welk zoodanig werktuig voor de schoenma kerij oplevert, daar een der voornaamste schoenmakers te Waalwijk zich eene machine regtstreeksch uit Parijs heeft aangeschaft. Zij draagt den naam van Machine a visser la Chassure, en men kan daarmede in een kwart uur een paar leestvaardige schoenen geheel afwerken. De zool en hak worden zoodanig met eene dikke koper draad vastgeschroefd, dat het de beste naad met pikdraad verre overtreft. Behalve het soliede, wat door de machine ongetwijfeld verkregen wordt, is haar werk elegant en fraai te noemen. De koperen schroeven, die zij in zoo korten tijd door de zool en hak werkt, geven waarlijk een zeer net oog aan den schoen. Kortom door vele deskundigen is het nuttige dier uitvinding ingezien en zij huldigen de ambitie van den aankooper, den heer D. V., die, naar men verzekert, de eerste is, die in ons land een dergelijk werktuig bezit. Jan Slungel, te Dalfsen, verteederd door het blaten van een schaap, in een ongesloten stal, heeft onmiddellijk na het vernemen van die roepstem het beestje verlost, op den arm genomen en bij een slager te Zicolle in huis gebragt, waar hij zeker meende dat 't een beter lot zou hebben. Aangezien hij zich echter voor het ver voer nog al goed had laten betalen, heeft de regtbank te Zwolle dezen dierenvriend tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. De jongste berigten uit Oost-lndiê maken melding van eene te Soeraha-ija voorgenomen feestviering, ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van Nederlands herstelling. Het schijnt, dat deze stad op Java de eetiige zal zijn, waar men er aan denkt, dit feest luisterrijk te vieren. De commissie voor de feestviering schijnt nog niet zeker te zijn van genoegzame ondersteuning. De uitvoering van het plan: een optogt, voorstellende de beroemde mannen uit het tijdvak van de opkomst der Eepubliek van de Vereenigde Nederlanden, zou, met inbegrip eener illuminatie, 9000 moeten kosten. Bij het heerschen van den oost-mousson vielen in onderscheidene streken zware regens, tengevolge waarvan overstroomingen plaats hadden, inzonderheid in den Oosthoek van het eiland Java. De troonrede, waarmede keizer Napoleon de zittingen van den Senaat en het Wetgevend Ligchaam heeft geopend, is thans open baar. Zij ademt een vredelievenden geest. Wat de Poolsche qurestie betreft, ontleenen wij aan de keizerlijke rede het volgende: „Zonder onze toevlugt te nemen tot de wapenen, blijft één middel ons over, dat is, de Poolsche qumstie aan eene Europcsche regtbank te onder werpen. Rusland heeft reeds verklaard, dat conferentien, waarin alle overige queestiën, die Europa, in beweging houden, zouden worden behandeld, zijne waardigheid in geenen deele zouden te kort doen." Tusschen Denemarken en Zweden is, dd. 30 October een verdrag gesloten; waarbij eerstgenoemde mogendheid, met het oog op de vorderingen van den Duitschcn Bond op Zicedens ondersteuning rekening maakt. Niet algemeen draagt die alliantie in Zweden de goedkeuring der bevolking weg, omdat Denemarken zich daardoor in de gelegenheid ziet gesteld, ook zelfs tegenover de niet onbillijke eischen van den Bond, zich onverzettelijk te bctoonen. Sommigen gelooven echter, dat de regering van Stokholm veilig dit verdrag kon aangaan, omdat het tusschen Denemarken en Duitschland toch nooit tot krijgvoeren komen zal. De staatkuudige toestand van Europa laat het vooral niet toe, om maar onbezonnen de wapens op te vatten. Vooreerst toch heeft Denemarken te magtige bond- genooten, om het met goed gevolg te dwi ngeu tothet opvolgen dei- bevelen van den Bondsdag. Ten anderen is Duitsclilands inwendige toestand zelve verre van bevredigendde eenstemmigheid wordt daar maar al te zeer gemist. Eindelijk dreigt er een gevaar van de zijde van Frankrijk. Nog altijd is men bezorgd voor de begee- righeid van keizer Napoleon, wanneer er aanleiding gegeven wordt op het verkrijgen van meerder landbezit aan de oevers van den Rijn. Te gelijk zou de Poolsche quaestie kans hebben eene nieuwe phase in te treden; een en ander is voor Duitschland minder wenschelijk te achten. De vrees voor het uitbarsten van den krijg mag dus wel overdreven heeten; de staatkundige barometer teekent omtrent de Deensch-Duitsche aangelegenheden tamelijk vredelievend. Omtrent Mexico en de bedoelingen van keizer Napoleon kan men zich nog altoos in gissingen verdiepen. Thans bevindt zich gene raal Porey te New-York ofte Washington. Met welk doel? vraagt men' Sommigen willen dat de keizer de regering der Unie wil ingelicht hebben aangaande zijne niet vijandige bedoelingen. Anderen verze-- - keren daarentegen, dat Frankrijk afstand zou willen doen van het bijkans veroverde Mexico aan den voormaligen president Juarez, op voorwaarde van betaling der oorlogskosten, terwijl eene nieuwe Mexicaansche leening door den keizer zou worden gewaarborgd. Uit Polen verneemt men een onaangenaam berigt. 't Is dat van het ontslag van grootvorst Constantijn als stedehouder van Polen en de benoeming als zoodanig van den wreeden generaal Berg. De gruwelen, door of op last van dezen krijgsman gepleegd, zijn wel- ligt zijne aanbevelingen geweest voor eene betrekking, waarvoor de grootvorst al te gematigd werd gerekend. De verbittering der Polen stijgt meer en meer ten top en maatregelen, als de arrestatie van 31 vrouwen te Warschau en het vervoer van niet minder dan 550 personen van daar naar Siberië, dragen daar zeker veel toe bij. Koning George I van Griekenland heeft bij zijne troonsbestijging een manifest aan het volk uitgevaardigd van den volgenden inhoud: „Ik kom tot u, noch met bekwaamheid tot regeren, noch met een geoefend verstand, maar met opregte liefde. Ik geloof aan de toe komstige gemeenschap van ons wederzijdsch lotik zal er naar streven, de gebruiken der Grieken te beminnen, hunne zeden en taal te eerbiedigen en de constitutie te handhavenik zal de ervarendste mannen rondom mij scharen, zonder aan vroegere staatkundige ver deeldheden te denken en ik hoop Griekenland tot den modelstaat van het Oosten te maken." Koning Leopold van België zal op Dingsdag 10 dezer de zitting der Belgische kamers in persoon openen. Ten vorigen jare had dit geen plaats, uithoofde van 's konings ongesteldheid en de hangende qusestie omtrent de versterking van Antwerpen. Ofschoon deze qurestie nog onopgelost is, verheugt het toch ieder, dat de koning een standpunt weet aan te nemen, waardoor het gemeen overleg tusschen regering en vertegenwoordiging niet wordt verstoord. Bij het verbouwen van een huis in de voorstad Batignolles te Parijs, zijn dezer dagen de gebeenten opgegraven van de mannen des gewelds, uit de dagen van het schrikbewind: Robespièrre, Saint-Just en Lebas. Op die afgelegen plek hadden hunne laatste vrienden hun stoffelijk overschot voor de woede der menigte ver borgen. Men heeft thans algemeen te Parijs de aandacht gevestigd op een zeer belangrijk punt. Er is namelijk bijna geen plaats meer, om de 41,000 menschen, die gemiddeld jaarlijks aldaar sterven, eene laatste rustplaats te bezorgen. - Gedurende de verloopene week hebben te loonden 1252 sterf gevallen en 1835 geboorten plaats gehad. - De Daily Neics bespreekt de spoorweg-ongelukken en bewijst uit statistieke opgaven, dat het niet zoo gevaarlijk is met den spoorweg te reizen, als men wel denkt. In 1862 is er gemiddeld ongeveer één persoon op de 7 millioen reizigers omgekomen en op de 50,000 treinen had er gemiddeld één ongeluk plaats. De weerkundige waarnemer, de heer George Shepherd, te Londen, heeft den 29 Oct medegedeeld, dat het weder tot 4 Nov. winderig zou zijn; van 710 Nov. zou het weêr zeer onbestendig zijn, terwijl vooral den 15 en 16 Nov. door hevigen wind, onwe- der en weerlicht zouden gekenmerkt zijn. Van 25 tot ultimo Nov. zal de wind ook zeer sterk zijn. In de Kölnische Zeitung wordt het faillissement aangekondigd van den bekenden Eau de Cologne fabriekant Johann Maria Earina. Te JMndsherg aan de Warthe, had bij den feestelijken optogt van 18 Oct. het volgende incident plaats. Een adellijk landeigenaar kwam met zijne equipage, welke hij zelf mende, aanrennen, en ofschoon hij door het volk en de gendarmes gewaarschuwd werd, dreef hij zijne paarden door den optogt heen en deelde regts en links zweepslagen uit. In een oogenblik werd hij echter door- honderd vuisten aangepakt, van den bok getrokken en deerlijk afgeranseld, waarna de gendarmes hem in hechtenis namen. Uit Hongarije zijn aan het hof te Weenen twee druiventrossen gezonden, welke, door hunne buitengewone grootte, aan die van het land Kanaiin herinneren. Elk dezer trossen was 2 voet lang, terwijl de eene 1, de andere f- voet breed was. De druiven waren zoo groot als hazelnoten. In Britsch-Indië meent men telkens zoo gelukkig te zijn, den gevreesden Nena Sahib, den man des oproers, in handen te hebben. Ook volgens de laatste berigten heeft men zich blijkbaar op nieuw vergist. Voor kapt. Colt, den uitvinder van het revolver-pistool, zal te Ilartfort, in den Staat Connecticut (Noord-Amerika), een stand beeld opgerigt worden, waarvoor reeds 50,000 zijn ingezameld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2